Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Papa Francisc - falimentul papalitatii...?

* * - - - 8 votes
  • This topic is locked This topic is locked
347 replies to this topic

#37
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Haide frate, serios "opulenta a modestiei", daca exista asa ceva eu o ajung in Rai pentru ca sunt ateu.

#38
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 15:29, said:

Sau nu le ai cu anatomia?
Ai ghicit....

#39
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 15:59, said:

ISP a facut la fel ?
Extrem de modest ?

Daca s-ar fi imbracat modest, la vizita unui sef al unei Biserici si conducator de stat pe deasupra, ar fi insemnat lipsa de respect. Apropo, ai realizat cu cata purpura a fost primit papa de catre presedintele Iohanis? N-am mai fost un simplu ”covor rosu”, ci o risipa de covoare rosii. A facut rau, presedintele Iohanis, procedand astfel? Nu, nu a facut rau, ci a dovedit un respect demn de apreciat.

View Postmario_bril, on 03 iunie 2019 - 16:01, said:

Cine-i ISP și când?

Inalt Prea Sfintitul. Dar a incurcat nitel ordinea initialelor si, in loc de IPS a scris ISP.

Edited by Dorel666, 03 June 2019 - 16:04.


#40
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 16:05, said:

Daca s-ar fi imbracat modest, la vizita unui sef al unei Biserici si conducator de stat pe deasupra, ar fi insemnat lipsa de respect. Apropo, ai realizat cu cata purpura a fost primit papa de catre presedintele Iohanis? N-am mai fost un simplu ”covor rosu”, ci o risipa de covoare rosii. A facut rau, presedintele Iohanis, procedand astfel? Nu, nu a facut rau, ci a dovedit un respect demn de apreciat.
Cand am spus ca Daniel a lipsit de la primirea Papei
mi-a fost dat sa inteleg ca Iohanis l-a primit pe Fracnis conducatorul Vaticanului, deci omologul sau, alte protocoale, alte discutii.

Edited by MarianG, 03 June 2019 - 16:07.


#41
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 16:02, said:

Haide frate, serios "opulenta a modestiei", daca exista asa ceva eu o ajung in Rai pentru ca sunt ateu.

Exact, este o modestie dusa la extrem, ca sa impresionezi la maxim. Astfel ajungi de stai intr-o camera ieftina de hotel si nu in apartamentul papal si faci astfel doar un exercitiu de imagine, ca doar cheltuiala ramane la fel, daca nu este cumva mai mare. Ca apartamentul oricum ramane si trebuie intretinut si  nu are doar functie de locuinta, ci si de protocol. Astfel, insa, protocolul se dubleaza. Si papa, in loc de economie, face cheltuieli in plus. Dar imaginea conteaza!

View PostCrbl2001, on 03 iunie 2019 - 16:02, said:

Ai ghicit....

Macar acum ai aflat ca te-ai autonumit ”creier mic”...

Edited by Dorel666, 03 June 2019 - 16:09.


#42
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Sau omul este chiar ata de modest.
Acorda acest prezumtie omului, lucrurile devin mai simple.

Eu daca as spune asta* despre oricine alt crestin care face un bine o sa spuneti ca sunt "om rau, fara inima" (multi au spus-o, si pe forum).

* ca un om face bine are un interes "ascuns", si anume sa-si "cumpere" un loc in Rai.

Edited by MarianG, 03 June 2019 - 16:10.


#43
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 16:02, said:

eu o ajung in Rai pentru ca sunt ateu.

Nici un ateu, niciodata, nu va ajunge in Rai. In primul rand pentru ca, o data mort, il poti vedea pe Dumnezeu, ii poti vedea pe ingeri, atat buni cat si rai. Si atunci ramane doar o vesnica mustrare de sine si umilinta ca ai fost un prost incapatanat si nu ai vrut sa vezi.

#44
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 16:11, said:

Nici un ateu, niciodata, nu va ajunge in Rai.
stiu, am un loc rezervat in Iad, am trecut peste.
Ne intoarcem la Papa?

Edited by MarianG, 03 June 2019 - 16:13.


#45
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 16:08, said:

Macar acum ai aflat ca te-ai autonumit ”creier mic”...
Chiar te crezi asa de destept?

#46
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 16:09, said:

Sau omul este chiar ata de modest.
Acorda acest prezumtie omului, lucrurile devin mai simple.

Eu daca as spune asta* despre oricine alt crestin care face un bine o sa spuneti ca sunt "om rau, fara inima" (multi au spus-o, si pe forum).

* ca un om face bine are un interes "ascuns", si anume sa-si "cumpere" un loc in Rai.

Daca ar fi modest, ar asculta de cardinalii sai si s-ar imbraca si locui si calatori precum toti predecesorii sai. Gandeste-te, de exemplu, ca oricum nu poate pleca fara bodyguarzi sa se plimbe. Dar cati bodyguarzi ii trebuie cand calatoreste cu papamobilul blindat si cati atunci cand calatoreste cu o masina obisnuita sau pe jos! Evident ca, in cazurile din urma, nu doar ca trebuie mai multi care sa-l pazeasca, dar trebuie sa fie si mai bine pregatiti. Adica cheltuieli suplimentare. Dar, dupa cum spuneam, da bine la imagine!

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 16:12, said:

stiu, am un loc rezervat in Iad, am trecut peste.
Ne intoarcem la Papa?

Eu la papa am ramas, dar nu pot ramane indiferent cand spui lucruri neadevarate. Deci, nu am zis ca ai un loc rezervat in iad, doar ca ateii nu ajung in Rai. Dar, daca ai o inima buna, Dumnezeu ti se va dezvalui si nu vei mai fi ateu, ci credincios, si vei ajunge in Rai. Dar nu ca ateu!

View PostCrbl2001, on 03 iunie 2019 - 16:13, said:

Chiar te crezi asa de destept?

Sa stii ce parte anatomica a creierului este ”cerebelul” tine de educatia ordinara, nu de vreo desteptaciune deosebita.

Edited by Dorel666, 03 June 2019 - 16:16.


#47
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
fie cum spui tu si faca-se in voia ta

#48
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 16:17, said:

fie cum spui tu si faca-se in voia ta

Atunci ne intoarcem la ”opulenta” ascunsa sub modestia papei?

#49
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,444
  • Înscris: 10.08.2005
Nu este opulenta, cel mult o incapatanare si o dorinta de libertate.

#50
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostGingisHan2015, on 03 iunie 2019 - 15:15, said:

Cand s-a pus in genunchi in fata celor 3 reprezentanti ai triburilor din Sudan care se razboiesc, stii ? Sa faca pace ! I-a implorat sa opreasca luptele ! E de ajuns de modest pentru tine ?
Daca e modest - e modestie falsa; daca nu e modest, iar e o problema.
Bine ca nu prea da interviuri, semn ca evita chitibusarii.

#51
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 14:53, said:

          Lumineaza, Dumnezeule, mintea papei Francisc! Amin
Frumos spus!  Asta ar trebui sa-ti spui si tie, ai mare nevoie  (si mie, multumesc).

Tu ai o mentalitate foarte limitata si atat de invechita!

Tu nu poti intelege marea insemnatate a vizitei unuia dintre primi oameni din lume... a gesturilor facute, a vorbelor spuse, a locatiilor alese.
Papa Francisc a fost primit foarte bine, cu bucurie, speranta si fraternitate, de catre oamenii de stat, capetele religioase, politicieni, populatie.

Ce scrii tu in primul mesaj arata ca nu ai habar, nici ce se intampla in religie, nici in politica. Incepe a invata ce e aia ecumenism.

#52
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

View PostMarianG, on 03 iunie 2019 - 16:21, said:

Nu este opulenta, cel mult o incapatanare si o dorinta de libertate.

Nu este, ca doar nu degeaba am pus intre ghilimele: ”opulenta”. Dar, asa cum opulenta este afisarea ostentativa a bogatiei, si afisarea ostentativa a modestiei si saraciei pot sa o numesc ”opulenta a saraciei”. Acum, ca o face din incapatanare sau ingamfare cred ca nu-i mare diferenta de motivatie. Dar cu ”dorinta de libertate” nu sunt de acord. Pentru ca papalitatea a fost un act liber consimtit si putea sa refuze. Si ar fi ca si cum un detinut ar evada, apoi s-ar intoarce la puscarie visand ca va avea parte de mai multa libertate. Pai, dimpotriva, va fi supravegheat si mai sever! Iar papa nu-i prost si stie acest lucru, deci cred ca si acesta este tot un exercitiu de imagine. Sau... este prost?! Dar unde s-a mai pomenit un iezuit prost...!

View PostQuantum, on 03 iunie 2019 - 16:26, said:

Frumos spus!  Asta ar trebui sa-ti spui si tie, ai mare nevoie  (si mie, multumesc).

Tu ai o mentalitate foarte limitata si atat de invechita!

Tu nu poti intelege marea insemnatate a vizitei unuia dintre primi oameni din lume... a gesturilor facute, a vorbelor spuse, a locatiilor alese.
Papa Francisc a fost primit foarte bine, cu bucurie, speranta si fraternitate, de catre oamenii de stat, capetele religioase, politicieni, populatie.

Ce scrii tu in primul mesaj arata ca nu ai habar, nici ce se intampla in religie, nici in politica. Incepe a invata ce e aia ecumenism.

Fiind papa, face voia lui Dumnezeu, oricate metehne ar avea. Doar ca metehnele lui vor duce la lepadarea lui si a papalitatii, daca nu si le indreapta. Deci, sunt pe deplin constient de importanta vizitei sale si a intregii activitati si stiu ca este si meritul lui. Dar tot un fals modest ramane si asta nu-i bine, tinand cont de ceea ce reprezinta si misiunea la care este chemat.

#53
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostDorel666, on 03 iunie 2019 - 16:30, said:

sunt pe deplin constient de importanta vizitei sale si a intregii activitati
Dar tot un fals modest ramane
Uneori e bine sa incerci sa spui lucruri destepte... cum incercam cu totii.
Majoritatea lumii il percepe ca un modest, iar tu... nu si nu... Incearca sa gandesti mai mult, inainte de a scrie, nu dupa.

#54
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Acum am inteles! Deci astia nu de aia is plini de haur la gat, casunt cocalari, ci pt ca asa-i obliga religia.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate