Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Începător drona

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#37
Corsarul

Corsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.02.2006
salut tuturor, am vazut pe un site o drona de vanzare SG906PRO 1080P 5.8G WI-FI camera 4K GPS 50 X ZOOM Gimbal, ce parere aveti de modelul asta? Ar merita sa il cumpar?
Link-ul unde am gasit-o: https://www.domo.ro/...-pMyQ2PDYtMQ-l/
Multumesc pentru ajutor

#38
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Nu merita. Gimbal stabilizat doar pe doua axe, adica vei avea o imagine miscata, nu vei putea trage nimic de calitate.

Si are si 500+ grame, deci nu vei putea zbura peste oameni, masini, etc, plus iti trebuie certificat de pilot A2.

Sfatul meu e sa cumperi ori un Mavic Mini second hand ori mai pui 150 de euro si cumperi un Mini 2. Amble de la DJI. Ambele cu gimbal stabilizat in 3 axe, timp de zbor 30 de minute, sub 250 de grame, adica nu trebuie sa faci instructajul de pilot A1/A3.

#39
Corsarul

Corsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.02.2006

 abac, on 28 aprilie 2021 - 07:54, said:

Nu merita. Gimbal stabilizat doar pe doua axe, adica vei avea o imagine miscata, nu vei putea trage nimic de calitate.

Si are si 500+ grame, deci nu vei putea zbura peste oameni, masini, etc, plus iti trebuie certificat de pilot A2.

Sfatul meu e sa cumperi ori un Mavic Mini second hand ori mai pui 150 de euro si cumperi un Mini 2. Amble de la DJI. Ambele cu gimbal stabilizat in 3 axe, timp de zbor 30 de minute, sub 250 de grame, adica nu trebuie sa faci instructajul de pilot A1/A3.

Multumesc de sfat am vazut de la DJI dar denumirea de "mini" m-a dus cu gandul la jucarie, o mini drona si din cauza asta nu prea le-am dat atentie. Iar ce am vazut mai interesante sar de 3500 lei si nu ma incadrez inca la valoarea aia. Deocamdata ma laud cu "cartoful meu zburator" care am inceput sa il controlez cat de cat si nu il mai dau asa rau de pereti. Am probleme la comenzi cand il intorc, stanga cu dreapta si inainte cu inapoi se amesteca pe controler :P  si il dau cu capul de pereti :))
Multumesc inca odata si o sa ma uit si la DJI chiar daca e denumit "mini" (scuze de parerea personala dar eu asa ma exprim la ceva de jucarie care nu te poti baza pe el, ii zic ca e o chesti mini, mica de joaca etc). In general am evitat tot ce am gasit pe net cu denumire de "mini" ca am considerat ca e de jucarie.

#40
LeoPescaru

LeoPescaru

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 30.04.2021
DJI Mavic Mini este o drona pentru incepatori, merita vizavi de astea noname.

#41
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,372
  • Înscris: 28.10.2018
Eu zic ca nu e chiar de incepatori. Nu are senzori de niciun fel cu exceptia celor de aterizare.

Se pocneste extrem de usor de obstacole si este suficient de slaba cat sa ti-o impinga vantul in copaci.

Eu zic ca nu se califica ca drona de incepatori.

De incepatori este pretul. Dar cam atat.

#42
Corsarul

Corsarul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 17.02.2006

 LeoPescaru, on 30 aprilie 2021 - 14:53, said:

DJI Mavic Mini este o drona pentru incepatori, merita vizavi de astea noname.

Leo, problema mea e ca eu inca nu sunt incepator, eu nu am trecut la o clasa asa superioara, Posted Image abia sunt incadrat la categoria afoni. SI ca sa citez un clasic mi-am luat un "cartof zburator" (sper sa nu imi ceara drept de autor Posted Image) ) Posted Image   adica nu e decat un dispozitiv care l-am dat de cateva ori de pereti prin casa de i-au zburat aparatorile in toate partile (a rezistat cu stoicism incompetentei mele si nu s-a rupt inca) si am reusit sa il ridic la tara la vreo 5-10m ca atat am avut curaj,  sa fie cat de cat peste case si sa il plimb alti 15-20 m in stanga si in dreapta. Deocamdata cam am probleme la comenzi, nu imi ies intoarcerile, fac mersul doar inainte si inapoi, cand intorc se intorc comenzile dreapta vine in stanga si invers si se duce dracu pilotatul dandaratelea. Posted Image  Cand am vrut sa ocolesc niste crengi dupa ce am intors-o cu fata spre mine trebuia sa o iau spre dreapta numai ca actionand joisticul spre dreapta mea, drona a luat-o spre stanga mea, adica dreapta ei si s-a infipt direct in craci dupa care s-a prabusit ca o pasare moarta. Deci nu vorbim de incepatori aici, pana la categoria aia cred ca mai am de rupt vreo 2-3 cartofi din astia si pe urma mai discutam si de o drona. Cum am mai spus-o mai sus si pentru abac care a avut rabdare sa imi explice despre drone si teparii care vand asa zise drone, daca aveam o drona de 3000 de lei si o tranteam asa ca pe asta sau rupeam ceva la ea imi dadeam cu drona in cap Posted Image . Asa macar ma joc cu noname-urile de 200 de lei si cand trec si eu la incepatori ma orientez catre ceva mai real.
Apropos de real am gasit o versiune de SG906 MAX cu 3 axe care e la un pret ok pentru un viitor incepator, zic eu, dar nu a intrat inca in tara trebuie sa o comand afara deocamdata. Pe nici un site din Romania nu am gasit-o la vanzare varianta MAX.

Edited by Corsarul, 07 May 2021 - 10:40.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate