Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Joc Drone

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri
 Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!
 La multi ani de Sfantul Gheorghe&...

Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...
 

Începător drona

- - - - -
  • Please log in to reply
41 replies to this topic

#1
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017
Buna tuturor! In primul rând sper ca am postat inde trebuie. Am achiziționat și eu o drona de pe aliexpress și anume un sg106 am descărcat aplicație și nu știu cum sa fac sa o pot controla cu controler-ul și nu cu telefonul... m-am uitat pe net la tutoriale știu principalele comenzi dacă ma poate ajuta cineva cum sa fac sa o pot schimba modul de control....

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,960
  • Înscris: 04.10.2007
Fiind o drona sub 500g nu trebuie inregistrata, dar trebuie sa anunti Centrul de Operațiuni Aeriene – 021 315 01 05 și să furnizezi informațiile cerute: zona de zbor, intervalul orar de fiecarer data cand o folosesti.
Ai voie sa o folosesti doar in afara localitatilor

Edited by mirel3003, 30 May 2019 - 21:22.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Mishhuu, on 30 mai 2019 - 21:00, said:



Cat a costat? A venit repede pachetul?

#4
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Asta e ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4bpVJjYD6c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#5
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017

 MembruAnonim, on 30 mai 2019 - 21:32, said:



Cat a costat? A venit repede pachetul?
A costat 38$ și a ajuns intr-o luna.E varianta doar cu o baterie,  720p

#6
Mishhuu

Mishhuu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 176
  • Înscris: 11.06.2017

 eugeniusro, on 31 mai 2019 - 07:08, said:

Asta e ?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/f4bpVJjYD6c?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Da

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Nu are nici un manul in cutie ?!

#8
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 mirel3003, on 30 mai 2019 - 21:21, said:

Fiind o drona sub 500g nu trebuie inregistrata, dar trebuie sa anunti Centrul de Operațiuni Aeriene – 021 315 01 05 și să furnizezi informațiile cerute: zona de zbor, intervalul orar de fiecarer data cand o folosesti.
Ai voie sa o folosesti doar in afara localitatilor

Eu am drona asta. N-am stiut ca trebuie sa sun sa anunt cand zbor cu ea. Risc vreo amenda?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YysyZBWx4Dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#9
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 13:40, said:


Eu am drona asta. N-am stiut ca trebuie sa sun sa anunt cand zbor cu ea. Risc vreo amenda?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YysyZBWx4Dk?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Da trebuie să îi suni pe ăia de la armată că au acuma sisteme Patriot și dacă îți doboară drona te pun să le plătești racheta Posted Image

#10
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,019
  • Înscris: 07.11.2006
Oare o nimeri patriotu' smecheria aia micuta?

#11
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 adisz, on 31 mai 2019 - 18:10, said:

Oare o nimeri patriotu' smecheria aia micuta?

Nu cred, nu au nimerit ei ditamai racheta Scudla Daharan Posted Image

#12
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 eugeniusro, on 31 mai 2019 - 16:44, said:

Da trebuie să îi suni pe ăia de la armată că au acuma sisteme Patriot și dacă îți doboară drona te pun să le plătești racheta Posted Image

Pai tu n-auzi domne' ca mirel zice ca nu trebuie inregistrat orice este sub 500 de grame insa trebui anuntta cand zbori Posted Image

Edited by MembruAnonim, 31 May 2019 - 19:26.


#13
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 19:26, said:

Pai tu n-auzi domne' ca mirel zice ca nu trebuie inregistrat orice este sub 500 de grame insa trebui anuntta cand zbori Posted Image

Nu am studiat prea atent legislația din România referitoare la drone dar dacă e așa cum spui înseamnă că de fapt nu la eventuale pericole de ciocnire cu avioane sau gândit când au elaborat legislația ci la limitarea zonelor ce pot fi fotografiate/filmate cu drona. Dacă suni la militari să ceri permisiune de zbor undeva unde ști că nu este nici un obiectiv militar dar nu primești permisiunea înseamnă că tocmai ai aflat că în zona respectivă este vila vreunui general sau politician influent Posted Image , evident că tu îi poți ignora și să zbori oricum sau să nu ceri nici o autorizare de zbor dar automat dacă materialul filmat provoacă ceva deranj ai probleme.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 eugeniusro, on 31 mai 2019 - 20:04, said:

Nu am studiat prea atent legislația din România referitoare la drone dar dacă e așa cum spui înseamnă că de fapt nu la eventuale pericole de ciocnire cu avioane sau gândit când au elaborat legislația ci la limitarea zonelor ce pot fi fotografiate/filmate cu drona. Dacă suni la militari să ceri permisiune de zbor undeva unde ști că nu este nici un obiectiv militar dar nu primești permisiunea înseamnă că tocmai ai aflat că în zona respectivă este vila vreunui general sau politician influent Posted Image , evident că tu îi poți ignora și să zbori oricum sau să nu ceri nici o autorizare de zbor dar automat dacă materialul filmat provoacă ceva deranj ai probleme.

Glumeam. :D Iti dai seama ca nimeni cu o drona cat palma nu o sa sune sa anunte ca zboara cu drona.

Edited by MembruAnonim, 31 May 2019 - 20:11.


#15
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 20:10, said:

Glumeam. Posted Image Iti dai seama ca nimeni cu o drona cat palma nu o sa sune sa anunte ca zboara cu drona.

Nu fi așa sigur, eu sunt dintr-un oraș mic (din Ro) unde sunt doar 5 foto-videografi care se mănâncă între ei la maxim, dacă mă duc în concediu cu drona în România și zbor acolo imediat cum află ăștia mă reclamă toți Posted Image . Pentru cei care cunosc puțin cum e treaba cu dronele ideea este să nu ieși în evidență deloc indiferent ce dronă ai că proști sunt mulți.

#16
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 eugeniusro, on 31 mai 2019 - 20:19, said:


Chiar si cu paraitoarea asta mica a mea nu pot zbura fara sa anunt autoritatile?

Edited by MembruAnonim, 31 May 2019 - 21:03.


#17
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Fratilor, serios, 95% din raspunsuri aici sint offtopic ?!

#18
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 MembruAnonim, on 31 mai 2019 - 21:02, said:

Chiar si cu paraitoarea asta mica a mea nu pot zbura fara sa anunt autoritatile?

Jucaria ta nu are cameră deci chiar nu deranjează pe nimeni unde zbori.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate