Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Anycubic i3 Mega / Mega-S

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#127
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Driverul nou pus a murit de inaniției cu doar 0,8V Posted Image
Altii cu probleme de genul asta:
https://github.com/K...pper/issues/196
Klipper-ul asta cica face legatura intre octoprint si raspberry p3i si nu numai:
Attached File  Captură.JPG   27.58K   10 downloads

Edited by SIR, 24 July 2019 - 22:35.


#128
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, vad posibila problema...

1. Am lasam cam lung tubul de teflon si se pare ca s-a prins sus, de portunea orizontala a barei (mai am acolo niste zip-ties).
Acum am scurtat corect tubul.
Cum voltajul era mic, cred ca a fostat driverul TMC si s-a ars. Am mai comandat 5, ca am de rezerva.
Vin in 2 luni...

2. Cu driverul vechi merge, dar m-am trezit ca nu mai am extruziune, pt ca erau foarte murdari pintenii de la roata dintata.
Desfacut, curatat, acum merge, vedem cat.

Attached Files



#129
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Gata, am si LED-uri.

Vacanta s-a terminat, vin copiii din tabara...

Attached Files

  • Attached File  led.jpeg   115.23K   52 downloads


#130
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
De cand cum acest extruder miraculos de titan, am noi probleme, imi vine sa smulg parul din cap.

Problema pare sa se manifeste la PLA, adica:
- ma trezesc dupa un print ca e infundat nozzle, dar undeva in partea de sus, nu la varf => motorul merge in gol si sfaramiteaza filamentul.
- curat, injur, merge, apoi dupa X timp, in special dupa cateva ore se infunda in mers.
Ieri am scos tot extruderul, curtat si pus un sock, care nu se potriveste f bine.

Am citit ca e o problema cumoscuta la astea de titan, pt ca pierd repede temperatura, iar la PLA se simte.

Am scazut retraction speed la 50 si retraction distance la 1.5mm.

A mers toata noaptea, dar la sfarsit a renuntat...

M-am uitat sa faca si eu un X-Carriage ca al tau, dar sunt pe acolo niste suruburi ce pur si simplu nu le gasesc la Dedeman (3x60)

Attached Files



#131
pufarin

pufarin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,597
  • Înscris: 21.02.2006
1. Heatbrake-ul este "all metal" sau cu tub PFTE ? Eu folosec retraction 5mm cu tub bowden si heatbreak cu PFTE.
2. Verifica sa nu ai spire incalecate pe rola de filament.si masoara diametrul filamentului,, nu este uniform pe toata lungimea lui.
3. Aplica de cateva ori metoda "atomic pull".

L.E. Am mintit, retraction este 6.5 mm la mine.

Edited by pufarin, 27 July 2019 - 08:49.


#132
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Renunțarile astea nu mi le explic. N-am avut niciodata vreun print care sa se întrerupă. Pre - Octoprint ai avut vreuna?
Nici pb la pla in genul celor descrise nu am avut, coolerul fancy alb care l-am montat e f slab și probabil asta a ajutat. Cu niste tape pe heatsink mai deviezi din flux și vezi dacă asta a fost problema.
Șuruburi- daca stiam acum două ore bagam un pumn în buzunar. Acum e cam târziu, trebuie să pun telefonul pe mod avion :)

#133
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Am original, cu tub de teflon., e setup original, doar am schimbat hotend cu extruder de titan.
Octoprint e f ok, dar o sa incerc sa renunt la el, de test.
Am aplicat metoda atomic pull de nevoie, cam asa:

Quote

Now that you've read how to do the Atomic the traditional way here's an alternative method that you can do as well. We like to do this every time we change material. Instead of removing the bowden tube you can actually just push and pull filament at the feeder end. As long as the feeder motor is powered down (easily accomplished by power cycling the machine) it's not difficult to manually push filament into the hot end or pull it out.
So what we do when changing filament is to heat the print head up to printing temperature. Then push filament manually until it starts coming out of the nozzle. Then lower the temperature and finally pull the filament out with a quick tug once the temperature reaches ~85-90C. When you now insert the new material you wont have to flush the old colour out, you'll get the new colour immediately and you will have cleaned the nozzle at the same time.
You should snip off the cone shaped tip of the old filament as it will be slightly thicker and can be difficult to load properly.


#134
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Ceva se intampla cred cu al meu Octopi.
Iar mi s-a oprit un print aproape de final, iar singurul lucru este eroarea:

Quote

Offline (Error: SerialException: 'device reports readiness to read but returned no data (device disconnected or multiple access on port?)' @ comm.py:_readline:2739)

Revin la SD card

#135
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Salut,
stiu ca se discuta mai mult de modificari hard/soft, pe mine m.ar interesa daca as putea folosi imprimanta sa fac pt. un electronist un cablaj. Mai exact sa folosesc PLA pt a acoperi circuitul necesar cablajului air restul foliei de curpru sa fie indepartata clasic prin corodare.
Nelamurirea a fi cat de ingust ar fi putea fi acea urma lasata de PLA si cu ce pot creea acele modele de pcb ca sa le poata recunoaste imprimanta, pt. ca prog. pt. facut scheme PCB au alt format.

#136
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Nu merge. Plasticul obtinut nu este un solid compact, ci o retea complicata de cilindrii aplatizati in care exista o proportie semnificativa de goluri. Prin golurile alea difuzeaza agentul de corodare.
Ce se poate face e sa se genereze o masca care sa contina reperele de gaurire a unui circuit imprimat.
Ca principiu o imprimata 3D se poate modifica sa fie un CNC anemic, inlocuind extruderul cu o minifreza. Insa chiar si anemic, poate comanda minifreza sa inlature un strat de vopsea depus prealabil pe un PCB care mai apoi e corodat. Pe youtube sunt cateva exemple.

#137
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postain, on 11 septembrie 2019 - 19:04, said:

Ce se poate face e sa se genereze o masca care sa contina reperele de gaurire a unui circuit imprimat.
Sau o masca care sa acopere partea de corodat si peste care se poate vopsi urmand ca dupa indepartarea piesei imprimate sa se puna PCB-ul la corodat.

#138
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
S.a inteleg ca ar fi mai util sa incerc adaptarea catre plotter.
Am gasit ceva info in sursele de mai jos.
https://www.thingive...m/thing:3061948
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bbcxgIcrCP8?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#139
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,458
  • Înscris: 03.11.2006
Da, asa ceva, Parerea mea e ca merita doar daca ai o imprimanta 3D (sau urmeaza sa cumperi imprimanta pentru scopul pentru care a fost proiectata) si mai faci ocazional si PCB-uri, Praful nu face casa buna cu o astfel de imprimanta.

Sugestia cu printatul traseelor urmata de vopsire se poate aplica doar la PCB-urile cu trasee extrem de simple, care nu formeaza insule.

#140
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View Postain, on 12 septembrie 2019 - 17:35, said:

Sugestia cu printatul traseelor urmata de vopsire se poate aplica doar la PCB-urile cu trasee extrem de simple, care nu formeaza insule.
Sau poti sa te folosesti de axa Z si sa faci poduri care sa sustina insulele, totul e sa nu uiti sa vopsesti sub ele.

#141
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Just for the record - mai mult de jumătate de an fără probleme, începuse hobby-ul asta sa devina plictisitor Posted Image

Citisem de Hemera, vârful tehnologic de lance al E3D si cum de multa vreme ma bătea gândul sa trec la direct drive, am zis sa montez Hemera pe Anycubic I3M. Singurul dezavantaj e greutatea mărita pe X-axis, dar la 300 și ceva grame diferență zic eu ca nu e tragedie, am văzut monștrii de un kilogram plimbați pe axa X.

Procesul de creatie: :)

Attached File  P15.jpg   199.33K   22 downloads Attached File  P19.jpg   176.35K   20 downloads Attached File  P14.jpg   142.74K   18 downloads

Noile componente (si cele originale pt delta)

Attached File  20200316_201723.jpg   97.29K   21 downloads Attached File  20200316_202138.jpg   112.04K   19 downloads Attached File  20200321_060923.jpg   135.27K   25 downloads

Si prima prima proba, cu o duza de 0,6 care e recomandata la eficienta Hemerei, dar pierde clar detalii:

Attached File  20200322_075532.mp4   10.67MB   24 downloads Attached File  20200322_100134.jpg   206.51K   29 downloads

Deci merge :) - Mai e mult fine tuning de facut, dar daca a luat-o din prima e semn bun.

#142
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006
Salutare. M-a cam prins si pe mine flama 3D printingului si as vrea sa imi cumpar una.

Am urmarit topicurile related de aici de pe forum + alte reviewuri pe youtube si am auns la concluzia ca o i3 Mega ar fi ce imi trebuie, incepator fiind. Problema e ca nu se gaseste pe nicaieri pe la noi, iar sa comand din afara in momentul asta nu mi se pare fezabil (durata + posibile intarzieri pe la vama etc).

Am gasit insa - tot de la Anycubic - modelele Mega Zero, Photon si Mega S (care nu imi dau seama daca e aceeasi cu i3 Mega?). Credeti ca vreuna dintre astea ar fi o alternativa buna la Mega i3 (vreau sa aiba si heated bed)? Merci fain

#143
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Mega si Mega S sunt practic identice - nici nu cred ca mai fac astia de la Anycubic (doar) Mega. La un moment dat au montat un extruder o idee mai performant si ca sa marcheze diferența i-au zis Mega S.

#144
phlak

phlak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 379
  • Înscris: 21.04.2006

View PostSIR, on 13 aprilie 2020 - 21:40, said:

Mega si Mega S sunt practic identice - nici nu cred ca mai fac astia de la Anycubic (doar) Mega. La un moment dat au montat un extruder o idee mai performant si ca sa marcheze diferența i-au zis Mega S.

Multumesc pentru lamuriri. In final am comandat o Mega-S si am printat deja perechea de bufnite. Sunt destul de impresionat de calitatea detaliilor.

Attached Files



Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate