Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...

Recomandare demontare+instalare ...
 CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024

Scot penele dupa montajul tamplar...
 Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?

Aplicatie invatare limba Germana
 Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 

Anycubic i3 Mega / Mega-S

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
148 replies to this topic

#91
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Nu e un heatbreak de rezerva, e cel de titan. In mod normal clona aia se vinde la 22E cu un heatbreak de otel, dar o poti comanda si cu heatbreak de titan, caz in care nu ti-l schimba ei, ci ti-l dau separat in plus intr-o punga. Chironul e un I3 mega un pic mai mare, nu asta e problema. Hotend-ul e fixat in partea superioara de un suport orizontal (partea superioara vizibila a "cutiei", cu o brida prinsa in suruburi de acel suport. Pt. E3DV6 intre brida si suport trebuie bagat un distantier. Ala din linkul tau nu pare sa calce bine nici pe brida, nici pe suport. Poate merge cumva, nu stiu. Cel din linkul meu are exact forma bridei - singura diferenta fata de Chiron e inaltimea (grosimea) distantierului, care o poti scala doar pe Z extrem de usor in slicer.  Iti vor trebui si suruburi de fixat brida+distantier de suport cu cca 10mm mai lungi. Poti masura grosso-modo diferenta de lungime, o eroare de 0,5mm nu ar face nici o problema.

Ventilator pt racirea radiatorului: il poti folosi pe care vrei - pe ala micu sau cel original (recomandabil ca e mai mare si are cablul deja rezolvat.)
Ventilator turbina pt racire activa - nici o modificare.

Ai rezistenta electrica (mufa mai mare,cabluri mai groase pt amperaj) si termistorul efectiv de rezolvat ca si cabluri. In cel mai rau caz sacrifici cablurile de la hot-endul stricat si legi cablu la cablu.

Edited by SIR, 26 June 2019 - 21:57.


#92
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Am priceput partial, devin experta in suruburi...
Trebuie intai sa il desfac, ca sa vad exact ce si cum.

Venea fix intrebarea cu heartbreak-ul, daca am doua si unui e de rezerva :D

Actualul Hotend merge inca, problema a fost print-0ul ala fara adeziune, care a murdarit nozzle.

#93
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mda, problema este ca ce am cumparat eu, are altfel de fixare a tubului de teflon,d ecat ce are omul in video, mai precis are o piulita sus, cu inelul de fixare (la fel ca hotend-ul cu care vine imprimanta).
In video nu are nimic peste heatsink.

LE, am gasit in comentarii

Am pregatit deja hotendul, printez partile necesare pt adaptare.

Imi fac curaj pt taierea cablurilor si lipirea lor.

Attached Files



#94
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Am primit niste info interesante pt profilul ABS Simplify 3D


BTW, in instructiunile de la e3d V6 scrie:

Quote

Marlin
Reconfigure your firmware for the Semitec 104GT2 thermistor: In configuration.h:
#define TEMP_SENSOR_0 5
For safety it is strongly recommended to do the following:
Set the minimum temperature to detect bad wiring (HEATER_0_MINTEMP 5 in configuration.h)
In newer versions of Marlin there are extra features for Thermal Runaway Protection should your thermistor come loose.
Upload the new firmware to your electronics.

Adica trebuie sa recompilez fw?

M-am uitat in codul sursa, si deja e default asa.

Attached Files



#95
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Vad ca nu trebuie sa-ti raspund, trebuie doar sa-ti las timp sa te gandesti Posted Image

Fixarea tubului de teflon la clona E3D si Anycubic se face cu o piulita vacuumatica. Se taie zip-ul de plastic de siguranta si se apasa uniform pe zona albastra. Un sistem de "gheare" interioare dezangajeaza tubul te teflon, care se poate scoate. Invers, se apasa uniform pe zona albastra, se introduce tubul de teflon, se elibereaza si siguranteaza cu un zip de plastic. Eu am cam patimit cu astea, au prostul obicei sa se strice usor daca apesi doar intr-o parte sau tragi in loc sa apesi. In caz ca totusi se strica:
https://www.amazon.d...0?ie=UTF8&psc=1

Edit: va trebui sa scurtezi si tubul de teflon la clona E3D din cate imi aduc aminte. Cutter sau cutit f ascutit, taiat perpendicular.

Pentru cabluri asa ceva e mama lor:
https://www.amazon.d...6b-7761bd0657d3

Distantierul ala pe care vrei sa-l folosti e rau, cred ca face un microcontact cu hotend-ul si suportul, A fost folositor ca sa te scutesc de masurat hot-endurile, l-am scalat eu pe cel care arata OK, acum e pentru Ai3M. Cand o sa desfaci hot-end-ul si o sa vezi cum arata brida de prindere o sa-ti fie clar care e mai bun de folosit ca distantier. Le vezi in poza pa amandoua.

Attached File  Captură.JPG   116.04K   12 downloads


Edited by Adm, 27 June 2019 - 20:46.
sters fisierul, vezi mai jos


#96
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Multumesc, printez diseara.

Momentan mi-a facut Cura o bucurie, adica mi-a bagat niste suporti magnifici in mijlocul gaurilor de piulite M3, de nici dracu nu ii mai scoate de acolo curat.

#97
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Daca n-ai apucat sa-l printezi mai asteapta un pic. Le-am pus unul peste altul si pare gaura prea mare facuta in distantierul secund (Chiron).
Attached File  p01.jpg   494.5K   7 downloads

#98
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Acum se aseaza mai bine pe radiator:

Attached File  P02.png   425.2K   2 downloads  Attached File  P03.png   370.75K   2 downloads

Attached File  AnyCubic_I3m_E3D_V6_spacer_MOD.zip   225.24K   3 downloads

#99
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Acum le bag in productie.

#100
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
E de rau...

Piesa in forma de U:
- e mai groasa decat gatul headsink (5.88mm masurati vs 8.33mm piesa)
- e prea mica, vs cele 4 gauri ce ar trebui sa se suorapuna cu piesa cu tugui de sus.

Piesa rotunda are la interior forma de M 9,6, iar piulita este M10.

Vezi pozele atasate.

https://imgur.com/a/7gqfV9H

#101
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
!? - Nu stiu ce e cu piesa aia cu tugui, la ce ar folosi.

Am masurat acum si brida sa fiu sigur ca intra in gatul heatsink-ului E3D - si intra. Ieri am masurat si gaurile pt suruburi din distantier (distantele intre ele) sa fiu sigur ca se suprapun cu cele din brida.

Distantierul vine "lipit" de peretele superior al "cutiei" = placa orizontala a X-carriage-ului pe care se fixeaza hotend-ul. Are la interior Ø14, cat e si decuparea suportului, sa incapa piulita pneumatica M10. Apoi hotend-ul se monteaza ca inainte, flansa superioara face contact cu placa de montaj (distantierul acum - ca in ultimile doua poze cu digital mock-up), se pune brida, suruburile de deasupra, job done.

Attached File  20190628_065334.jpg   337.94K   18 downloads

Edited by SIR, 28 June 2019 - 07:32.


#102
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Piesa cu tugui e sus, trece tubul prin ea, nu stiu dc e optionala.

A mers adaptorul de aici:

https://www.thingive...m/thing:2749542

Piesa U nu intra deloc pe heatsink, nici cu forta Posted Image

Clona nu e cu brida, e push to release.

Piesa U pusa mai sus de tine, e prea groasa, nu are 5.41mm, ci 8,21mm...

Attached Files

  • Attached File  11.jpeg   95.74K   12 downloads
  • Attached File  22.jpeg   80.51K   10 downloads


#103
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Tipăresc și eu distantierul diseară și montez o clona cu brida și distantier pe X-carriage-ul original.

Eu bănuiesc acum ca tu vrei sa integrezi hotend-ul clona E3D într-un custom design, nu in X-carriage-ul original.
Edit;
Piesa U = distantierul, vine unde ai pus piesa neagră. Brida metalică de 5,4mm vine sub ea, in canalul de 5,6mm.

Probabil merge sa folosesti pe post de distantier și piesa neagră, daca intră piulita pneumatica in ea. Dar ansamblul o sa aiba ceva instabilitate, suruburile vor sta neghidate. Vorbesc de montajul in X carriage-ul original.

Edited by SIR, 28 June 2019 - 09:07.


#104
SIR

SIR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,317
  • Înscris: 06.08.2005
Cam asta era ideea: plecam de la hotend (heatsinkul mai scurt) E3D, stanga in poza - si hotend J5 Anycubic - dreapta. Avem X carriage-ul original unde se vad decupajele de montare a hotend-ului. Doua seturi de suruburi (un set nou, suruburi mai lungi cu cca 10mm), distantierul, brida originala metalica.

Attached File  20190628_175406.jpg   486.99K   29 downloads

Montajul original Anycubic folosind brida si hotend-ul in contact cu placa orizontala a X carriage-ul original:

Attached File  20190628_175804.jpg   474.96K   29 downloads

Montajul hotend E3D folosind brida si distantierul. Hotend-ul in contact cu distantierul pus pe placa orizontala a X carriage-ul original:

Attached File  20190628_180626.jpg   309.77K   25 downloads


In final se obtine aceiasi pozitie (nominala) a duzei. Fara distantier duza ar fi fost deasupra carenajului turbinei de racire activa (ca si coordonata Z) si am fi putut face hotbed leveling doar la carenajul turbinei Posted Image, cu 3-4mm distanta hotbed-duza...

Edited by SIR, 28 June 2019 - 18:32.


#105
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Mi-a venit Rpi 3b+ si am instalat Octoprint.
Momentan ma joc cu LCD-ul, care mi-a dat dureri de cap, pana am gasit tutorialul de aici.

#106
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Niste sfaturi utile

https://www.3dhubs.c...step-step-guide

#107
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Am venit moarta de oboseala din concediu, nu imi mai trebuie odihna.
O sa ma odihnesc cand o sa mor...

Mi-a venit un mic munte de colete din China, iar in seara asta, dupa ce a fost liniste, am inceput sa ma joc:

- curatat si uns axele
- montat izolatia pentru heatbed
- montat noile drivere, care mi-au dat palpitatii, adica unul a venit cu placa montata invers (la capitolul scriere pini), dar am montat-o ca pe celelalte si e ok.
- am facut update la FW pt noile drivere
- am setat voltajul la 0.81 si am reusit sa fac sa sara niste scantei.
De aia nu m-am facut chirurg...

Am setat si Rpi 3b+, acum trebuie sa testez imprimanta facand un suport pt el, ca m-am saturat de acel card SD!

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   216.76K   20 downloads
  • Attached File  2.jpeg   223.33K   19 downloads
  • Attached File  3.jpeg   178.44K   21 downloads
  • Attached File  4.jpeg   222.27K   21 downloads


#108
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,123
  • Înscris: 22.05.2003
Seems to work!

Motoarele sunt acum mult mai silentioase, dar in ciuda faptului ca am schimbat ventilatorul sursei, tot vijelios este...

Un Noctua cred ca e pe lista

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate