Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e
 Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...
 Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 

Copil accidentat in gradinita

- - - - -
  • Please log in to reply
119 replies to this topic

#1
drq

drq

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,094
  • Înscris: 21.05.2006
Salutare,
As avea nevoie de niste sfaturi, sau mai bine zis  de niste pareri personale despre cum ati proceda voi in situatia mea.
Am. O fetita de 2,5 ani la o gradinita privata din Bucuresti sector 4.
Pe scurt: ieri am fost sunat, am mers la gradinita si mi am luat copilul care avea o teietura pe frunte destul de adânca. Copilul s a lovit din neglijenta educatoarelor din ce mi au zis ele. Am ajuns la spitalul de copii, aceasta a fost cusuta cu 2 copci, urmează peste o saptmana sa-i scoatem firele.
Coneucerea ieri a fost de acord sa-mi arate incidentul filmat de catre camere, dar astazi cand am mers efectiv, culmea fix camerele de la parter Nu functioneaza.(mai exact laptop ul Nu se conecteaza la DVR).
Am plecat cu promisiunea ca ii cheama pe cei de la tehnic azi, pentru a rezolva cumva.
Sunt 2 aspects pe care le urmaresc :Daca incidentul asa cum mi a fost descriems este intocmai cu filmare, nu as vrea sa fac tamtam, mizand pe transparenta si sinceritate.
Daca Nu este asa cum mi a fost descris, probabil ca retrag copilul si ii actionez in judecata+ plângere la politie.
Dar ce as putea sa fac daca ei sustin ca Nu pot accesa DVR-ul?
Ce sfat imi puteti da?

Copilul a lipsit ieri si azi de la gradinita si se afla sub tratament.
Un certificat medico legal se impune?


Multumesc anticipat.


#2
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 drq, on 24 mai 2019 - 13:26, said:


Trebuia sa anunti politia imediat. Nici acum nu este tarziu. Mergi la politie si declara totul intocmai.

Edited by MembruAnonim, 24 May 2019 - 13:31.


#3
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
"Un certificat medico legal"
Asta e mama dovezilor la orice ! atentie la timp , mi se pare ca e valabil daca este scos in 48 ore maxim de la producerea incidentului - pe asta si mizeaza excrocii , sa treaca timpul si sa te atace ca nu e valabil . Scoate-l si tine-l la buzunar.

#4
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008

 drq, on 24 mai 2019 - 13:26, said:

Un certificat medico legal se impune?
Nu cred ca trebuie. Din moment ce s-a aplicat tratament in spital, ai primit o hartie de acolo cu ce au constatat si ce tratament s-a facut, nu?

Parerea mea de parinte a 2 copii (pana acum fara accidente la cresa/gradi/scoala, din fericire) e sa incerci sa sugerezi deocamdata amiabil, dar cat se poate de hotarat ca chiar vrei sa vezi filmarea. Daca o lungesc, incepi sa mentionezi cuvintele plangere, politie, etc...

Edited by katti, 24 May 2019 - 13:35.


#5
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Daca nu merge DVR-ul atunci e clara treaba...aia de la gradinita au cont pe softpedia Posted Image)

Edited by jimi91, 24 May 2019 - 13:38.


#6
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 katti, on 24 mai 2019 - 13:34, said:

sa incerci sa sugerezi deocamdata amiabil, dar cat se poate de hotarat ca chiar vrei sa vezi filmarea. Daca o lungesc, incepi sa mentionezi cuvintele plangere, politie, etc...

Pai daca o lungeste asa.. nu ajunge nicaieri. De ce sa nu mearga la politie??? Daca chiar au gresit, sa plateasca. Cu viata copiilor nu este de joaca. Maine poate cade altul si isi rupe gatul, se taie mai rau, hemoragie etc.

Voi daca vedeti un sofer beat la volan il pasuiti??? Ala poate sa omoare oameni pe sosea. Daca a facut o data, o va face si a doua oara (sa bea la volan). Ce judecata aveti unii.. nu e de mirare ca tara asta este in kkt pana la gat..

Edited by MembruAnonim, 24 May 2019 - 13:39.


#7
katti

katti

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 16.09.2008
Nu e chiar acelasi lucru. Pana nu vede filmarea nu poate fi sigur daca e vina angajatilor sau nu.

#8
wagmich

wagmich

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,415
  • Înscris: 05.10.2015

 drq, on 24 mai 2019 - 13:26, said:

Salutare,

Multumesc anticipat.
Si daca erai cu ea in parc si se lovea la scranciob, ce faceai, scoteai repede certificat medical si te scoteai din drepturile de parinte? Treaba e simpla: nu esti multumit, carel-poteca la o alta gradinita de incredere, unde daca mai cade copilul din joaca, nu se loveste. Sute de generatii  de copii au crescut cu julituri si belituri si taieturi si cucuie. Si viata a mers mai departe. Era mult mai grav daca in loc sa se joace , sa cada si sa se loveasca, chiora stand toata ziua cu ochii in tableta, telefon, televizor, doar ca sa fie liniste. Si sa nu ramana cu semne sau cicatrici.

Edited by wagmich, 24 May 2019 - 13:41.


#9
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,537
  • Înscris: 30.10.2003
Si al meu s-a lovit rau la gradinita, dar niciodata nu mi-am pus problema ca educatoarele ar avea vreo vina.

De exemplu cand e lovit de un alt copil sau al meu loveste pe altul, nu se specifica numele celuilalt copil.

Edited by Bursul, 24 May 2019 - 13:46.


#10
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,429
  • Înscris: 20.02.2008

 ldpe, on 24 mai 2019 - 13:31, said:

"Un certificat medico legal"
Asta e mama dovezilor la orice ! atentie la timp , mi se pare ca e valabil daca este scos in 48 ore maxim de la producerea incidentului - pe asta si mizeaza excrocii , sa treaca timpul si sa te atace ca nu e valabil . Scoate-l si tine-l la buzunar.
Fa repede ce spune userul acesta.
Nu conteaza daca vei folosi acel cerficat... daca te intelegi amiabil.

#11
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Haide ma, ce naiba. Prea speriati sunteti, cand eram mic mi-am luat o caramida in frunte la gradinita. I-am bagat un scaun in cap unui coleg, de gradinita. La gradinita aveam 2 caini, si i-am bagat un picior unuia si m-a tarat vreo 3 metri prin curte de glezna. Si maica-mea nu se mai plangea, nu ma mir ca tinerii din ziua de azi sunt niste fatalai, nimic nu mai pot incasa cu demnitate. Asta e s-a taiat, trateaza-l. Sa nu mai zic ca era sa il schilodesc pe unul de un testicul de la un sut bine plasat, si suntem prieteni si in ziua de azi.

#12
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Faptul ca "intamplator" nu merge dvr-ul ala e dubios. Eu tocmai din cauza asta i-as denunta.

#13
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
scoate certificat medico-legal.
si stai pe capul celor de la gradinita, le spui ca daca nu scot filmarile din pamant, din iarba-verde, faci reclamatie la politie, la inspectoratul scolar, la televiziune, pe retelele de socializare, pe forumurile pentru parinti, peste tot pe unde se poate, astfel incat sa le strici renumele si sa-si piarda clientii.

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Nici nu au obligatie sa aibe dvr-uri Posted Image Ele oricum sunt pacatoase la conexiune, trebuie sa fii din subretea si cu softul lor altfel in web degeaba te legi, al meu de ex fara antichitate de ie nu merge. Cel mai bine le accesezi direct nu cu laptop, intri pe el cu monitor & mouse si faci salvarea pe usb.

Edited by andreic, 24 May 2019 - 14:08.


#15
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 alex14dlk, on 24 mai 2019 - 13:51, said:

Haide ma, ce naiba. Prea speriati sunteti, cand eram mic mi-am luat o caramida in frunte la gradinita. I-am bagat un scaun in cap unui coleg, de gradinita. La gradinita aveam 2 caini, si i-am bagat un picior unuia si m-a tarat vreo 3 metri prin curte de glezna. Si maica-mea nu se mai plangea, nu ma mir ca tinerii din ziua de azi sunt niste fatalai, nimic nu mai pot incasa cu demnitate. Asta e s-a taiat, trateaza-l. Sa nu mai zic ca era sa il schilodesc pe unul de un testicul de la un sut bine plasat, si suntem prieteni si in ziua de azi.

Nu mai merge acum. si pe buna dreptate

Eu mi-aduc aminte de o imbecila de invatatoare, culmea, de religie...era putin cam sadica femeia.Am dat intr-o zi icoanele din clasa jos (clasa a 4-a) si sa vezi pedeapsa. Avea femeia un bat, si ne punea sa intindem mana, cu palma in sus...si dadea , nu se juca, mai si radea cand ne feream :)).
Sau, tot in clasa a 4-a, nu a putut sa vina profesoara noastra la ore, asa ca a trebuit sa mergem la o alta clasa, unde o baba isi tinea ora cu copii ei . Isi batea baba elevii in ultimul hal, n-am vazut asa ceva)

Dar cea mai tare...in clasa I aveam o invatatoare tanara, pe la 22 de ani, frumoasa foc...cum pedepsea aceasta frumusete de femeie elevii. Daca nu-ti faceai tema, in pauza, iti dadea o pancarta in mana, pe care scria prostul clasei si te punea sa mergi pe hol, sa te vada toata scoala....clasa I :)). Eu tot o iubeam, faceam meditatii cu ea :))

#16
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 corinadaniela, on 24 mai 2019 - 14:01, said:

scoate certificat medico-legal.
si stai pe capul celor de la gradinita, le spui ca daca nu scot filmarile din pamant, din iarba-verde, faci reclamatie la politie, la inspectoratul scolar, la televiziune, pe retelele de socializare, pe forumurile pentru parinti, peste tot pe unde se poate, astfel incat sa le strici renumele si sa-si piarda clientii.
Stii ca ce faci tu aici, e o recomandare ilegala ? Se numeste santaj, unul la mana. 2. Defaimare. Esti un exemplu negativ de parinte daca ai copil, care nu trebuie urmat. Am cunoscut o mama a unui coleg din generala ca si tine, il dadeam cu capu de gresia din baie pe saracul copil numai fiindca ma enerva ma-sa.

 jimi91, on 24 mai 2019 - 14:01, said:

Nu mai merge acum. si pe buna dreptate

Eu mi-aduc aminte de o imbecila de invatatoare, culmea, de religie...era putin cam sadica femeia.Am dat intr-o zi icoanele din clasa jos (clasa a 4-a) si sa vezi pedeapsa. Avea femeia un bat, si ne punea sa intindem mana, cu palma in sus...si dadea , nu se juca, mai si radea cand ne feream Posted Image).
Sau, tot in clasa a 4-a, nu a putut sa vina profesoara noastra la ore, asa ca a trebuit sa mergem la o alta clasa, unde o baba isi tinea ora cu copii ei . Isi batea baba elevii in ultimul hal, n-am vazut asa ceva)

Dar cea mai tare...in clasa I aveam o invatatoare tanara, pe la 22 de ani, frumoasa foc...cum pedepsea aceasta frumusete de femeie elevii. Daca nu-ti faceai tema, in pauza, iti dadea o pancarta in mana, pe care scria prostul clasei si te punea sa mergi pe hol, sa te vada toata scoala....clasa I Posted Image). Eu tot o iubeam, faceam meditatii cu ea Posted Image)
Am prins profesoare nasoale, dar pe parcursul vietii le-am mai intalnit si m-am asigurat ca ma tin minte. Oricum, educatoarele nu prea au vina in cazurile astea, sunt copii nu poti sa stai 24/24 cu ochii pe ei sa nu cada, mai ales copil de 2 ani. Adica pana la urma copil de 6 ani care s-a trezit cu o caramida zburata in fata aiurea, si nu s-a intamplat nici un scandal. Pentru ca mama la vremea aia intelegea ceva "sunt copii".

Edited by alex14dlk, 24 May 2019 - 14:08.


#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 andreic, on 24 mai 2019 - 14:01, said:

Nici nu au obligatie sa aibe dvr-uri Posted Image Ele oricum sunt pacatoase la conexiune, trebuie sa fii din subretea si cu fostul lor altfel in web degeaba te legi, al meu de ex fara antichitate de ie nu merge.
.
Nu conteaza ca nu sunt obligati, daca il au trebuie sa mearga. Altfel te-au pacalit facandu-te sa crezi ca sunt mai seriosi decat altii.

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil credeau ca la privat nu se poate intampla nimic Posted Image Cate nu se intampla in gradinite si scoli, accidente in general, nu poti sa dai vina pe cineva decat daca l-a impins ori lovit direct etc...

Edited by andreic, 24 May 2019 - 14:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate