Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Proteine/ Gainer, crestere masa...recomandari?!

- - - - -
  • Please log in to reply
22 replies to this topic

#1
WizardAly

WizardAly

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 06.12.2006
Salut,

Sunt ectomorf, am 1,73 m si 60kg. Fac sala de aproximativ 2 ani, de 3 ori pe saptamana. Antrenamentele sunt de obicei de forta, 4 serii pe aparat in afara de incalzire (2 greutate medie, 2 greutate maxima), de obicei ma opresc cand am atins 8 repetari.
Scopul este sa cresc in masa musculara.
Mananc de minim 3 ori pe zi (cam orice, intrucat am arderile foarte rapide, si nu am avut probleme cu greutatea) + gustare dimineata.

Ideea este ca vreau sa-mi iau un gainer sau proteine, nu stiu sigur si d'asta am zis sa apelez la voi.
Imi puteti recomanda ceva? Gfx 8, Gfx Gold, Serious Mass, sau eu stiu?!

Obiectiv sa mai iau 2-3 kg masa musculara. (sau si mai mult daca se poate) Posted Image

Multumesc,

#2
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
asta cu arderile rapide e un mit, pur si simplu nu mananci destul.

cel mai bun gainer pentru tine ar fi cel de jos fiindca e clar ca nu mananci destul si nici un fel de gainer nu o sa te ajute.
https://play.google....apeupclub&hl=en

cand o sa incepi sa tii un log cu ce mananci o sa intelegi de ce ai 60 de kile la 1.73

Edited by takillya, 23 May 2019 - 09:01.


#3
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nici un gainer/proteina nu o sa te ajute. Arderi prea rapide nu exista. Mananca mai mult, cheia catre un corp mare si ateltic, e in alimentatie 80%. Mananca calumea.

Apropo pentru aia care zic, ca un gainer sau proteinele nu sunt periculoase pentru sanatate, cand o sa faceti pietre la rinichi de o sa va pisati sange de la proteine in exces, fara enzimele necesare in absorbtia lor alimentara, atunci sa vedeti ce bucurie pe capul vostru "sanatos".

Edited by alex14dlk, 23 May 2019 - 09:38.


#4
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Vezi si tu la sala ta ce shakeuri iau aia cei mai mari, posibil sa poti cumpara chiar de la sala. Poti fi sigur ca aia care sunt numai muschi nu mananca doar carne si oua, fara shekuri esti pistol cu apa.

#5
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ce sunt alea shekuri? Ce inseama pistol cu apa?

#6
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Te pisi sange de la proteine? Sannebunesc.
Zici ca daca ia 60 g proteina pe zi moare de tanar?
Cam ce rahat de enzima ii trebuie la o portie de 30 g de proteina la un shake?
Eu zic ca primii mor in chinuri aia cu chips si cola, parerea mea.
Si pietre la rinichi majoritatea fac de la oxalati, adica cereale integrale de ex.

#7
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu prea ai treaba cu alimentatia asa e ?

#8
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Asa e, nici eu nu am ca noi nu ne alimentam. Traim cu energie solara. Posted Image

#9
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Radeti, pana o sa o patiti. Si o sa mergeti sa va pisati cu mainile pe rinichi. Am patit chestia asta.

Edited by alex14dlk, 23 May 2019 - 21:35.


#10
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Daca esti patit da detalii, nu tine pentru tine. Posted Image

#11
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Durerile de rinichi nu constituie o diploma de nutritie. Care proteine dau probleme la rinichi? Alea din friptura nu se pun? Si care e problema cu izolatul de zer, zici tu ca te face sa pisi sange?

Nu, nu am treaba cu alimentatia. Traiesc cu prana din astral si mai bag un shake dupa antrenament.

Si nu rad, pe mine aberatiile ma enerveaza, nu ma distreaza.

#12
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu sunt aberatii, tu ai vazut cate grame de proteine se recomanda ? 120 de grame pentru 70 de kg, de om. Asa faceam si eu, dupa un timp 5-10 luni, shake-uri, fripturi. Mancam mult, ma duc la medic, nu mai puteam de rinichi. Cand vad acolo, pietre. I-am explicat dieta doctorului si mi-a zis "proteina in exces". Am scapat ieftin prin eliminare prin urina. Am avut la 2 ani dupa un cunoscut cu aceasi problema de la proteina in exces mai nenorocos ca mine care a ajuns la interventie. Si izolatul de zer, are problema in nume "izolat". Substanta extrasa, fara enzimele necesare sa fie extrasa corect.

#13
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Nu exista piatra de la proteina in exces. Ai facut analiza pietrei extrase? Daca nu, a fost un medic de rahat.
Da, unul din motive pt litiaza sunt uratii, asta inseamna carne, dar nu toata lumea e predispusa.
Daca tu crezi ca izolatul iti face rau, ia concentrat sau hidrolizat. Oricum, majoritatea baietilor de la sala iau oricum vitamine, care de obicei au si enzime digestive.
Pune un studiu clinic aici sa vedem de la cate kg de zer izolat se ajunge la probleme de rinichi.

https://livewell-jil...zymes-5361.html

#14
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Nu exista piatra la rinichi de la proteina in exces ? Ai vreun studiu clinic? Ai auzit de acidul uric ? Haha, cam asa arata toti baietii de la sala la piele, care iau vitamine https://imgur.com/a/PUtcG9p
Zici ca medicul meu a fost prost? Si cum mi-a rezolvat problema dupa ce mi-a zis sa o las mai usor cu proteina si prostiile alea de shake-uri, credeti tot ce va zice industria. La fel ca studiul de la Harvard, care au facut un studiu si dupa au vazut ca nu au dreptate si l-au postat cu font mic sa nu vada nimeni.

#15
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Ce ai in vedere prin "asa arata la piele" ca au alunite?

#16
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Daca te uiti atent se vede, mereu au niste bubite mici si eu am avut cand bagam suplimente ca ultimul om retardat. Bubite mici ca si niste firmituri.

#17
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,663
  • Înscris: 24.10.2015
Posibil ca am si eu, si ce-s alea?

View Postoverseas, on 23 mai 2019 - 23:01, said:

Nu exista piatra de la proteina in exces. Ai facut analiza pietrei extrase? Daca nu, a fost un medic de rahat.
Da, unul din motive pt litiaza sunt uratii, asta inseamna carne, dar nu toata lumea e predispusa.
Daca tu crezi ca izolatul iti face rau, ia concentrat sau hidrolizat. Oricum, majoritatea baietilor de la sala iau oricum vitamine, care de obicei au si enzime digestive.
Pune un studiu clinic aici sa vedem de la cate kg de zer izolat se ajunge la probleme de rinichi.

https://livewell-jil...zymes-5361.html

"whey protein passes through your intestines within about 1.5 hours. The protein that is not absorbed during that time is either stored as fat, converted to energy or excreted from the body." afirmatie din link. Nicio logica, adica proteinele care nu au trecut bariera intestinala intr-o ora jumate de la consumare, se vor transforma in grasimi... Ce dracu, cum sa scrii asa balarie.

#18
Mariusvlad2

Mariusvlad2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,676
  • Înscris: 11.12.2007

View Postalex14dlk, on 23 mai 2019 - 22:42, said:

Nu sunt aberatii, tu ai vazut cate grame de proteine se recomanda ? 120 de grame pentru 70 de kg, de om. Asa faceam si eu, dupa un timp 5-10 luni, shake-uri, fripturi. Mancam mult, ma duc la medic, nu mai puteam de rinichi. Cand vad acolo, pietre. I-am explicat dieta doctorului si mi-a zis "proteina in exces". Am scapat ieftin prin eliminare prin urina. Am avut la 2 ani dupa un cunoscut cu aceasi problema de la proteina in exces mai nenorocos ca mine care a ajuns la interventie. Si izolatul de zer, are problema in nume "izolat". Substanta extrasa, fara enzimele necesare sa fie extrasa corect.
Tu vorbesti de 5, 10 luni de proteina in exces cu oameni care fac asta de 5, 10 ani? 🤣
Eu consum 2 g de proteina pe kg corp de peste 2 ani si acidul uric de abea acum a intrat in normal. Culmea e ca la analizele din anii precedenți era cu putin peste limita. Probabil ca ma ajuta si faptul ca fac mult cardio.
Norocul meu vis a vis de medici e ca al meu practica sportul la nivel de "spartan" si face legatura intre sport, nutriție si graficul analizelor.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate