Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 

Tehnologia ne rupe de interactiunea spontana

- - - - -
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
iri_rim

iri_rim

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 873
  • Înscris: 01.04.2018
Am observat niste fete adolescente ca stateau pe messenger in mijlocul de transport in comun si discutau cu iubitii lor (cred). Sa fac o paranteza, de ce oare sunt multi care citesc mesajele de pe telefoane in aglomeratii? Nu se gandesc ca cineva din spatele lor sau de alaturi le pot citi involuntar mesajele? Si revenind la ruperea de realitatea a unora, cum se poate frate sa isi caute lumea dragostea prin telefon cand poate sortitu` sau sortita e posibil chiar langa tine respirandu-ti in ceafa la coada la platit darile la stat sau mai stiu eu unde, la coada la covrigi. In schimb isi cauta dragostea de la sute de mii de km distanta prin alt oras al tarii, mai ziceam daca erau niste personaje exotice de prin alte tari, dar nu, tot de pe plaiurile noastre mioritice... nu inteleg pe unii frate... eu si acum iau "cu japca" o fata frumoasa si o intreb de sanatate sau lucruri marunte ca sa fac conversatie.

#2
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Daca tu esti Mirela, aia de la coada la butelii, te rog iarta-ma!

#3
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007

View Postiri_rim, on 21 mai 2019 - 17:51, said:

nu inteleg pe unii frate...
Cum?

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Asta imi aduce aminte de urmatoarea vorba ;

"Câinele moare de drum lung şi prostul de grija altuia"

Ce ma freaca pe mine grija de altul ? Sa faca ce vrea.
Cand vom termina cu romanismele astea Posted Image

#5
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postiri_rim, on 21 mai 2019 - 17:51, said:

Am observat niste fete adolescente ca stateau pe messenger in mijlocul de transport in comun si discutau cu iubitii lor .
Interesante hobby-uri ai... Stai si urmaresti pustoaice prin mijloacele de transport in comun, japonezii au si un cuvant pentru cei care au aceasta pasiune: "chikan".

#6
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

Quote

Tehnologia ne rupe de interactiunea spontana
OK. Ce e nou in asta?

View Postmaccip, on 21 mai 2019 - 18:00, said:

Daca tu esti Mirela, aia de la coada la butelii, te rog iarta-ma!
zi drept, ai mancat usturoi

#7
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

View PostAldulescu, on 21 mai 2019 - 18:18, said:

Japonezii au si un cuvant pentru cei care au aceasta pasiune: "chikan".
Dar tu de unde stii,ai si tu aceeasi pasiune?Posted Image

#8
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
Cum sa tragi cu ochiu' la mesajele din telefonul cuiva strain ? Asta-i nesimtire Posted Image .

Edited by OpelAstra2002, 21 May 2019 - 18:28.


#9
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,115
  • Înscris: 03.07.2008

View PostAldulescu, on 21 mai 2019 - 18:18, said:

Interesante hobby-uri ai... Stai si urmaresti pustoaice prin mijloacele de transport in comun, japonezii au si un cuvant pentru cei care au aceasta pasiune: "chikan".

Matale nu urmaresti pustoaice?

View PostAldulescu, on 21 mai 2019 - 10:01, said:

Pai unde, ca asa e bine pozitionat, e fix in oras, ajung rapid la el doar mergand pe jos, restul sunt mai departe in afara orasului, ori trebuie sa iei autobuzul, ori sa te duci cu masina.
E plasat si relativ aproape de scoli si licee, asa ca e plin acolo de pustoaice de liceu care merg la mall dupa ore, se invart prin baruri, cafenele, sali de jocuri, cazino-uri, e frumos oricum, cand merg acolo simt mereu cum ma mananca palma stanga.


#10
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011

View PostOpelAstra2002, on 21 mai 2019 - 18:25, said:

Cum sa tragi cu ochiu' la mesajele din telefonul cuiva strain ? Asta-i nesimtire Posted Image .
ie ie nesimtire cum sa tragi cu ochiul ?  pai te uiti far sa vrei ca iti sare in ochi cand sta langa tine cu telefonu cu ecranu cat tableta ,numa safii mos miop nu vezi

#11
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Lumea o arde pe telefon in locuri piblice, tocmai, pentru ca nu vrea sa interactioneze decat strict cu cine le dicteaza interesul si e explicabil - lupta pentru supravietuire, pentru un blid cu mancare e crunta. Nu mai exista oameni detasati care sa poata interactiona dezinteresat, de dragul conversatiei. Fiecare vede in fata numai ce-l intereseaza, adica papica, servici si eventual o relatie cu cineva, if any...

Edited by Kres, 21 May 2019 - 18:48.


#12
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

View Postvalirex, on 21 mai 2019 - 18:24, said:

Dar tu de unde stii,ai si tu aceeasi pasiune?Posted Image
Nu, doar ca am citit multe despre Japonia si se tot mentioneaza in mod repetat ca prin autobuze, trenuri, statii de metrou, etc. sunt multi dubiosi care urmaresc sau hartuiesc fetele tinere. Japonia e o tara cu o rata infractionala foarte scazuta, dar sunt foarte multi perversi acolo insa.

View PostImperathor, on 21 mai 2019 - 18:29, said:

Matale nu urmaresti pustoaice?
Nu, doar le observ in treacat, nu le urmaresc in mod intentionat.

#13
vasile_yo

vasile_yo

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 12.03.2019
Eu citesc mesajele altora in fiecare zi.
Cateodata (cand nu pot sa vad bine peste urma) cer tel la necunoscuti ca sa trimit mesaj la cineva dar defapt eu le citesc mesajele lor. Mi se pare interesant

Edited by vasile_yo, 21 May 2019 - 18:41.


#14
Iulius-Foyas

Iulius-Foyas

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,361
  • Înscris: 21.04.2019

View PostOpelAstra2002, on 21 mai 2019 - 18:25, said:

Cum sa tragi cu ochiu' la mesajele din telefonul cuiva strain ? Asta-i nesimtire Posted Image .
E curiozitate si daca tipa are telefon cu NFC activ, este mijloc de distractie daca ai o aplicatie dedicata pt NFC hacking.Posted Image

View PostKres, on 21 mai 2019 - 18:35, said:

Lumea o arde pe telefon in locuri piblice, tocmai, pentru ca nu vrea sa interactioneze decat strict cu cine le dicteaza interesul si e explicabil - lupta pentru supravietuire, pentru un blid cu mancare e crunta. Nu mai exista oameni detasati care sa poata interactiona dezinteresat, de dragul conversatiei. Fiecare vede in fata numai ce-l intereseaza, adica papica, servici si eventual o relatie cu cineva, if any...
Eu cred ca ei fac asa din anxitetate in primul rand.

#15
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017

View Postvasile_yo, on 21 mai 2019 - 18:40, said:

Eu citesc mesajele altora in fiecare zi.
Cateodata (cand nu pot sa vad bine peste urma) cer tel la necunoscuti ca sa trimit mesaj la cineva dar defapt eu le citesc mesajele lor. Mi se pare interesant
Tu nu esti barbat, tu esti femeie :D

#16
Rockyy

Rockyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 490
  • Înscris: 24.01.2010
Cred ca le-ai suflat mult in ceafa daca ai aflat si ca iubitii lor sunt la "sute de mii de km distanta prin alt oras al tarii". Eu prefer sa citesc mesajele femeilor mature, alea au mai multe de scris. Lucruri mai interesante.

#17
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019

View PostIulius-Foyas, on 21 mai 2019 - 19:07, said:


Eu cred ca ei fac asa din anxitetate in primul rand.

Nu cred. Non-interactiunea e un mod de viata, de a trai strict in propria bucla.

#18
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
Si zii asa...stalkuiesti fete tinere ce stau pe banci si in.mijloace de transport? Ia zii de cate ori ti-ai zis sa nu te uiti cum arata dar involuntar privirea ti-a cazut pe corpul lor? De fapt tie iti era ca nu vorbesc cu tine nu?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate