Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

A dos gatos e un Habarniero

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#37
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Mno, ai vazut de ce am 2 pisici?

#38
deliacrin

deliacrin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.09.2017
Intentionez si eu sa fac planul curtii si am niste zone unde vreau sa plantez flori si as fi pus folie antiburuieni si niste pietre.
Daaarrrr am vorbit in weekend cu niste rude care au tot avut ba folie cu pietre ba folie cu mulci si ziceau ca au renuntat, ca e bataie de cap fiindca pietrele se murdareau, ajungea pamant pe ele si iarasi incolteau diverse fire printre pietre, acum renuntasera si aveau pamant gol printre flori si ziceau ca smulg balariile Posted Image
Totusi....ma gandesc si eu...cat de mult se pot murdari niste pietre?! ajuta sa fie mai inalta granita intre zona de gazon si zona de flori?

#39
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008

 deliacrin, on 15 iulie 2019 - 12:28, said:

Totusi....ma gandesc si eu...cat de mult se pot murdari niste pietre?! ajuta sa fie mai inalta granita intre zona de gazon si zona de flori?

Depinde, sunt unele albe ca zapada, alea sigur se murdaresc. Da, ajuta.

#40
barladi

barladi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 413
  • Înscris: 10.01.2011

 deliacrin, on 15 iulie 2019 - 12:28, said:

Intentionez si eu sa fac planul curtii si am niste zone unde vreau sa plantez flori si as fi pus folie antiburuieni si niste pietre.
Daaarrrr am vorbit in weekend cu niste rude care au tot avut ba folie cu pietre ba folie cu mulci si ziceau ca au renuntat, ca e bataie de cap fiindca pietrele se murdareau, ajungea pamant pe ele si iarasi incolteau diverse fire printre pietre, acum renuntasera si aveau pamant gol printre flori si ziceau ca smulg balariile Posted Image
Totusi....ma gandesc si eu...cat de mult se pot murdari niste pietre?! ajuta sa fie mai inalta granita intre zona de gazon si zona de flori?

In timp vei renunta la ele. Si eu regret ca am pus pietricele in anumite zone. Pica frunze, sare iarba tunsa, bate vantul etc.....E un chin sa le pastrezi curate. Plus de asta, rasar balarii si printre pietricele. E adevarat ca mai putine

#41
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Am avut o recolta bogata in cursul anului. Rosii, ardei, gogosari, vinete, dovlecei, ceapa, conopida, praz, rucola. Plus plante aromatice: busuioc, salvie, marar, patrunjel, cimbru.

A meritat?
Cu prisosinta. Am pus la congelator, am pus la sticla, borcane, am facut muraturi, zacusca. Le-am mancat proaspete. Nu stiu daca financiar si fizic am iesit pe plus, dar macar stiu ca tot ce am pus a fost fara stropit, fara ingrasaminte si au avut un gust minunat, mai ales ca au fost "ale noastre".

Mai facem?
Cu siguranta. Poate nu chiar toate, unele au fost experimente, acum stim la ce sa ne asteptam. Si cu siguranta va fi mai bine, experienta acumulata anul asta ne-a fost de mare folos.

Acum ne-am apucat de lucrarile de toamna. Am imprumutat un tocator si am rezolvat vrejurile, am strans folia antiburuieni si benzile de picurare. Zilele urmatoare ma apuc de dat cu motosapa, ingrasamant natural, tratamentul solului.

Attached File  IMG_20191019_120030.jpg   618.34K   142 downloadsAttached File  IMG_20191019_120142.jpg   459.52K   142 downloads

Attached File  IMG_20191019_144841.jpg   762.86K   128 downloads

Edited by iladi, 19 October 2019 - 13:51.


#42
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Ce model e tocatorul? Merita achizitia unuia, daca nu ai de unde imprumuta?

#43
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Gloria-Werke.

Eu am umplut 4 saci de 240 l cu resturi si mai am inca unu, probabil. Daca poti sa le dai foc, probabil e mai economic, insa pentru noi a venit tare bine tocatorul. Daca ai culturi si in fiecare toamna ai de scapat de multe resturi atunci e bine sa ai unul. Dar, adevarul e ca nu-ti trebuie decat toamna.

#44
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Tu ai aruncat rezultatul? Caci eu ma gândesc sa il imprastii in gradina toamna.

Cu focul nu obtii nimic util. Acum merge caci nu a mai plouat de cateva luni bune, dar daca e o toamna ploioasa e greu sa le usuci si aprinzi.

#45
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
inca nu m-am hotarat ce sa fac cu resturile.

#46
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Incep sezonul de primavara.

Ceva seminte

Attached File  IMG_20200219_192643.jpg   288.95K   93 downloads

si

Attached File  IMG_20200219_192208.jpg   244.64K   95 downloads

niscaiva maruntisuri pentru extinderea irigatiei

Attached File  2020-02-19 (1).png   77.82K   77 downloads

Evident ca am uitat lista acasa, la magazin nu aveau toate cantitatile, asa se face ca mai am de dat o tura de shopping zilele astea.

#47
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Daca, la stadiul asta, ai pus, deja, trei poze ... abia astept sa incepi lucrarile Posted Image

#48
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Seminte din alea italiene am cumparat acum 3 ani. Pot sa-ti zic ca nu mi-a iesit nimic. Repet- NIMIC. Daca le-as mai vedea in fata in secunda doi ar fi in cosul de gunoi.


Attached File  IMG_20200219_212145.jpg   165.9K   50 downloads
Atasez si desfasuratorul cu produse ,cica italiene de la morami. Porcarii..

Edited by roman_roman, 19 February 2020 - 21:24.


#49
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,577
  • Înscris: 11.03.2006
Da ai luat, nu gluma... Din toate astea nu a iesit nici o planta?
Mie imi plac cele bulgaresti, de la Florian.

#50
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Aia a fost doar prima foaie . Au mai fost inca doua :) Au iesit cateva firicile anemice.

#51
danvlas

danvlas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,118
  • Înscris: 04.06.2009
Poate trebuiau si udate? :P

#52
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017

 danvlas, on 21 februarie 2020 - 10:13, said:

Poate trebuiau si udate? :P
:))) Toata gradina e impanzita de furtune cu picurare si cu programatoare - 5 bucati. Am zone cu cadere libera si zone cu semipompare. Nu asta a fost problema. Ci semintele de proasta calitate.


#53
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,434
  • Înscris: 29.04.2008
Tu le-ai plantat direct in gradina?

Big mistake.

#54
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
?! Fac rasaduri doar la rosii, ardei , vinete, busuioc , cimbru. Restul semintelor plantate direct in pamant.


Busuiocul si cimbru le pun ca plante companion.


La rosii si ardei am semintele mele pe care le recoltez si tratez in fiecare an. Am soiuri destul de bune si rezistente la boli-daunatori.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate