Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

A dos gatos e un Habarniero

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
207 replies to this topic

#199
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
Pai atunci baga teava de 25 pe dupa leylanzi.

#200
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Am bagat furtunul. Ramane asa, cel putin pentru viitorul apropiat.

#201
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
A venit toamna.

Nu pot decat sa ma (auto)felicit pentru ca am refacut instalatia de irigare si am bagat IBC-ul tampon. Acum nu mai stau cu sufletul la gura ca a ornit irigatia sau nu, ca e destula apa, nu mai fug de 10 ori pe zi la filtru sa-l curat. Se vede rezultatul si pe iarba.
Attached File  IMG_20211014_163626.jpg   505.33K   74 downloads

Sambata am strans ultima recolta si am taiat plantele.
Attached File  IMG_20211016_154521.jpg   576.46K   73 downloads

Destul de bine pentru ultima recolta, pe langa cele pe care le-am pus deja la conservat in timpul anului
Attached File  IMG-20211017-WA0003.jpg   519.01K   75 downloadsAttached File  IMG-20211017-WA0007.jpg   288.37K   74 downloads

Si ieri am si tras o tura de gateala, tot ce se vede e din curtea noastra. Loboda, sfecla, piure de gulii, legume la cuptor.
Attached File  IMG-20211017-WA0006.jpg   521.84K   77 downloads


Sambata, daca ma las vremea, voi da cu ingrasamante si cu motosapa si cu asta am terminat sezonul de taran pe anul asta.

#202
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postiladi, on 18 octombrie 2021 - 11:11, said:

A venit toamna.

...
Sambata, daca ma las vremea, voi da cu ingrasamante si cu motosapa si cu asta am terminat sezonul de taran pe anul asta.

Posted Image   Adica cu ce ingrasaminte vrei sa dai toamna ?  Intreb si eu, ca un taran in devenire .

#203
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Bălegar deshidratat. Ca sunt țăran modern, cu internet.

Practic acum se pune pe sol îngrășământ ul organic, sa pătrundă în sol pana la primăvară. În funcție de zona poți să-ți dai seama când o fac vecinii după miros. Noi am cumpărat un sac de manure deshidratat italian (miau) care arată că niște peleti și nu put asa tare. Pe care ii împrăștii pe tarla și-i înglobeze cu motosapa. Alt îngrășământ nici nu mai folosim în timp.

#204
icrobert

icrobert

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 03.02.2016
Si eu astept sa imi vina "comanda" de mranita. Ar fi trebuit sa ajunga de ieri, dar dupa o saptamana de plouat incontinuu, a fost imposibil sa ajunga cu masinile in mijlocul campului unde este marfa.

De cules mai am doar niste stevie, loboda, spanac si morcovii.

Varza o mai las ca inca nu a crescut cum trebuie, pentru ca am pus-o cam tarziu. Macar de revelion sa creasca, sa am de o sarma! Posted Image

Edited by icrobert, 20 October 2021 - 07:17.


#205
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postiladi, on 19 octombrie 2021 - 07:43, said:

Bălegar deshidratat. Ca sunt țăran modern, cu internet.

Practic acum se pune pe sol îngrășământ ul organic, sa pătrundă în sol pana la primăvară. În funcție de zona poți să-ți dai seama când o fac vecinii după miros. Noi am cumpărat un sac de manure deshidratat italian (miau) care arată că niște peleti și nu put asa tare. Pe care ii împrăștii pe tarla și-i înglobeze cu motosapa. Alt îngrășământ nici nu mai folosim în timp.

Cred ca mai degraba taranul modern cu net Posted Image isi face singur mranita/compostul. De exemplu. noi tocmai am "recoltat" vreo 7-8 roabe din ceea ce am produs iarna trecuta, l-am bagat in sera pentru sezonul urmator. Un "produs" peste care a trecut o vara si a ajuns la stadiul de mranita (f faina, exat ca in carte, neagra, usoara, granularitate mica etc.) Deci as spune ca "reteta" de compost se face lejer intr-un an. Am intors cu furca (si bagat prin el niste pvc gaurite pentru aerare)  ceea ce am produs in primavara/vara acestui an (gramada separata) - macar partea din primavara este gen 75% macerata deci la primavara cred ca mai gasesc 4-5 roabe gata pentru completare raised beds si brazde de flori. In paralel am inceput alta gramada care va fi recoltata in toamna urmatoare. uark in progress.. Posted Image)

manure deshidratat italian - asta cred ca e mai potrivita pentru orasenii ajunsi la casa si/sau ceva hipsteri. No offense, e doar o gluma Posted Image))

PS: multumesc pt sfaturile cu gazonul, dupa 2 ture cu ingrasamintele foliare celebre, aerare (mi-am luat sandale cu tepi, super ok solutia, in 2 ore max ai rezolvat 300mp gazon si faci si gambe/muschi fesieri pe masura :)) si scarificare - arata ca la tine. Asta desi a fost frecat cu plimbat carucior copil cam toata vara... Acum i-am dat si ingrasamantul cu absorbtie lenta de peste iarna, in primavara mai am de vreo 2 ture cu foliarele si..ma astept sa fie si mai fainosag :)

Edited by catalijns, 26 October 2021 - 13:05.


#206
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Pentru mine e cea mai apropiata reteta pentru un produs natural. Am mai zis, noi avem o curte lunga de 60 metri. Ca sa car pana acolo balegar e exclus (plus ca nu-l pot rasturna in fata casei). Sacul ala de ingrasamant are 25 de kile si conform datelor fabricantului imi ajunge la marele fix pentru tarlalele mele (cam 130 mp), la un cost de 47 de lei. Sunt curios cata mranita imi trebuie pentru respectiva suprafata, dar nu cred ca ies mai bine.

Compost... Hm, aici e cu cantec. Adica doamna nu vrea sa facem compost din doua motive:

1. miros (desi i-am argumentat ca la distanta la care m-am gandit sa fac/pun lada nu cred ca e cazul, vorbim de vreo 40 de metri)
2. ii e frica sa nu contaminam solul cu compostul daca cumva folosim vegetale contaminate cu virusi/fungus, dreaq stie ce

PS am gasit acelasi tip de ingrasamant, alt fabricant, peleti de cal, la Hornbach, dar mult mai scumpi: 56 lei / 10 kg

Edited by iladi, 26 October 2021 - 13:53.


#207
catalijns

catalijns

    je

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,231
  • Înscris: 14.05.2007

View Postiladi, on 26 octombrie 2021 - 13:17, said:

Pentru mine e cea mai apropiata reteta pentru un produs natural. Am mai zis, noi avem o curte lunga de 60 metri. Ca sa car pana acolo balegar e exclus (plus ca nu-l pot rasturna in fata casei). Sacul ala de ingrasamant are 25 de kile si conform datelor fabricantului imi ajunge la marele fix pentru tarlalele mele (cam 130 mp), la un cost de 47 de lei. Sunt curios cata mranita imi trebuie pentru respectiva suprafata, dar nu cred ca ies mai bine.

Compost... Hm, aici e cu cantec. Adica doamna nu vrea sa facem compost din doua motive:

1. miros (desi i-am argumentat ca la distanta la care m-am gandit sa fac/pun lada nu cred ca e cazul, vorbim de vreo 40 de metri)
2. ii e frica sa nu contaminam solul cu compostul daca cumva folosim vegetale contaminate cu virusi/fungus, dreaq stie ce

PS am gasit acelasi tip de ingrasamant, alt fabricant, peleti de cal, la Hornbach, dar mult mai scumpi: 56 lei / 10 kg

Un sac de 25kg de balegar de cal (uscat) la 130mp? Poate daca il adaugi doar la radacina plantei altfel nu vad cum. Imagineaza-ti ca am adus 5-6 roabe mranita intr-o sera de 15mp.. (am si scos tot atat pamant mai bolovanos rezultat in urma sapaturii).

1. NU miroase nici la 10m vara la 40C! Respecti niste reguli generale (common sense), nu adaugi niciodata chestii de provenienta "animal", nu bagi 5 saci de iarba verde la un loc fara nimic altceva in combinatie sau fara sa lasi iarba aia sa o bata putin soarele. etc. Chestii simple care se depind in timp, nimic fancy..
2.Teoretic este posibil dar practic asta se poate intampla si in destule alte moduri. Ma astept totusi ca in procesul de descompunere sa se intample niste lucruri in mod natural. Oricum tu ai deja multe legume de la tine din curte asa ca..nu vad problema.  Eu zic sa mai insisti pe subiect, o negociere ajuta intotdeauna :)))

#208
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,431
  • Înscris: 29.04.2008
Attached File  Screenshot 2021-10-26 155736.png   83.6K   31 downloads

asa zice acolo. Sau poate nu am inteles eu prea bine.

Chestia de la Hornbach e cam la fel recomandata:
Attached File  Screenshot 2021-10-26 160712.png   276.33K   27 downloads

Edited by iladi, 26 October 2021 - 15:07.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate