Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 

Cum poti deveni profesionist SEO?

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
thefan

thefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2006
Salut

Un prieten de-al meu webdesigner spune ca majoritatea clientilor lui nu inteleg ce inseamna SEO si vor rezultate imediat (adica de ieri au site si azi de ce nu apare in Google :) )

Exista cursuri de specialitate in SEO? Sa ofere si un titlu care suna bine (SEO Engineer, sau ceva de genul), eventual si o diploma? (cred ca daca ai avea o diploma sau ceva de genul, ar fi mai usor de convins "patronul de peste noapte")

Scuze daca nu m-am exprimat prea clar...

#2
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Nu exista un asemenea curs, pentru ca teoretic in romania, nu exista o astfel de calificare inca.

#3
thefan

thefan

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 07.03.2006

View PostExpertu, on Mar 9 2006, 11:00, said:

Nu exista un asemenea curs, pentru ca teoretic in romania, nu exista o astfel de calificare inca.

Pacat

Deci nu as avea cum sa conving un client ca: 1. SEO este necesar 2. sa ma creada ca stiu mai bine :)

Mare pacat (de altfel, daca ar avea cineva inspiratia sa faca un curs SEO, sa faca si un curs de "Web Page Accessibility" ca si ala lipseste cu desavarsire din tara noastra)

#4
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004

View Postthefan, on Mar 9 2006, 11:14, said:

Deci nu as avea cum sa conving un client ca: 1. SEO este necesar 2. sa ma creada ca stiu mai bine :)

Convingerea poate fi portofoliul tau.

Faptul ca SEO este necesar, noi cei din domeniu il stim. Fiecare ne zbatem cu anumite sectiuni de clienti, sa ii convingem ca SEO merita si est viabil. Nu e nimic nou.

Cred ca numai din acest forum iti poti da seama cati nebuni sunt, care cred ca dau 50 USD si sunt Nr. 1 in Google la "cars" :)

#5
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005

View Postthefan, on Mar 9 2006, 11:14, said:

Deci nu as avea cum sa conving un client ca: 1. SEO este necesar 2. sa ma creada ca stiu mai bine :)

1. Daca e baiat sau fata desteapta, isi va da seama ca lipseste ceva cand dupa 6 luni de la lansarea site-ului nu are mai mult de 40-50 unici pe zi.

2. Sunt diferite cursuri online de SEO, dar nu stiu cat de mult ajuta. Ce te invata ei acolo poti invata si singur pe forum-uri si site-uri de specialitate dar daca ai nevoie de o hartie....

Ce am vazut eu cat de cat interesant pentru incepatori sunt certificarile de la WEBCeo, cursurile gratuite si certificarea la fel pentru un an, iar apoi platesti pentru recertificare (exista cuvantul asta???  :mellow:  ).

In orice caz, cum zicea si Expertu - cea mai buna dovada ca te pricepi sunt exemplele, asa ca treci la optimizare! In plus, daca faci optimizare pentru site-uri comerciale nu strica sa pui la portfoliu si cu cat au crescut vanzarile, asta ia ochii clientilor mult mai bine.

Bafta multa!

#6
Expertu

Expertu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 425
  • Înscris: 21.08.2004
Preacher mai te dai pe Digitalpoint ? Nu te-am mai vazut :)

#7
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
@Expertu, pe DigitalPoint nu sunt cu nick-ul "preacher" (desi daca e valabil cred ca o sa il iau). Oricum nu am mai postat de mult, si nici nu am un post count mare.

Ciudat este ca de o saptamana incoace nu am mai putut accesa seopedia, d-abia azi am putut intra si mi-a mers greu de tot. Sper sa fie ok de azi.

Bafta!

Later edit: hooray, m-am inscris ca preacher - sa vad cum sterg celalalt cont. Din pacate pe WMW e luat "preacher".

Edited by preacher, 09 March 2006 - 16:00.


#8
florinos

florinos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.09.2005
Pai este foarte simplu sa demonstrezi ca esti profesionist SEO pentru ca rezultatele sunt concrete. Iei clientul, te dai cu el pe Google si ii arati  ce-ai facut. Eventual ii arati si un site sau soft de statistici ca sa-i demonstrezi ce inseamna pentru trafic sa iesi in fata la Goolge.

Pai este foarte simplu sa demonstrezi ca esti profesionist SEO pentru ca rezultatele sunt concrete. Iei clientul, te dai cu el pe Google si ii arati  ce-ai facut. Eventual ii arati si un site sau soft de statistici ca sa-i demonstrezi ce inseamna pentru trafic sa iesi in fata la Goolge.

#9
preacher

preacher

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 27.03.2005
Marea problema este acum sa educam posibilii clienti in privinta valorii serviciilor SEO. Cei care si-au dat seama ca au nevoie de optimizare de obicei vor sa li se faca totul pe bani putini, si cateodata foarte putini. In un thread recent cineva a cerut optimizarea unui site (cam 100 de pagini) pentru 50 de dolari, ceea ce poate fi bun ca exercitiu pentru incepatori dar nu si pentru ceilalti.

#10
florinos

florinos

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 08.09.2005
Din pacate, in special in domeniile in care clientii nu sunt familiarizati cu tehnologia asta, educatia se face incet si mai mult din gura in gura. Inca la noi oamenii se uita la tine ca la un hot de buzunare cand le ceri sute de euro, dar cand descopera ca suma pe care ti-au platit-o tie o recupereaza uneori dintr-o singura vanzare indusa de site, li se pare ca au descoperit America. Atunci incep sa spuna mai departe si creste putin o anumita zona.

Probabil aparitia mai multor cunoscatori SEO ar grabi putin lucrururile. Vad inca termeni importanti in  zona de "business" pentru care apar in fata site-uri ciudate, si site-urile unor firme mari care nu au macar titluri sau description pe pagini. Atata timp cat in general este suficient sa iei un template in psd, sa-l tai, sa-l bagi in Dreamweaver cu codul generat neschimbat si sa le pui clientilor site-ul online fara sa te ocupi in continuare de el, cresterea va fi destul de lenta.

#11
kevinro

kevinro

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 753
  • Înscris: 31.03.2004
Nici in afara nu prea exista certificari, pentru ca se presupune ca a face SEO e una dintre cele mai volatile chestii: azi inveti niste tehnici, maine Google schimba algoritmii si e nevoie sa inveti alte tehnici. Cel mai bine iti faci un portfoliu, optimizand gratuit (cu prilejul asta abia inveti cate ceva) site-urile deja facute, dupa care oferi si serviciul ca atare.

Serviciile SEO deja incep sa se vanda in Romania. Cand o sa explodeze si la noi dot-commerce-ul (ceea ce e pe cale sa se intample), va exploda si cererea de servicii SEO.

#12
yatoo

yatoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 23.02.2006
am gasit un curs de SEO gratuit in romaneste aici http://www.seowebtools.ro

Edited by yatoo, 21 July 2009 - 07:06.


#13
zarstar

zarstar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.05.2010

View Postthefan, on 9th March 2006, 09:55, said:

Salut

Un prieten de-al meu webdesigner spune ca majoritatea clientilor lui nu inteleg ce inseamna SEO si vor rezultate imediat (adica de ieri au site si azi de ce nu apare in Google :) )

Exista cursuri de specialitate in SEO? Sa ofere si un titlu care suna bine (SEO Engineer, sau ceva de genul), eventual si o diploma? (cred ca daca ai avea o diploma sau ceva de genul, ar fi mai usor de convins "patronul de peste noapte")

Scuze daca nu m-am exprimat prea clar...

Cursuri nu exista din pacate in Romania si mai tot ce se invata se invata prin sacrificii si site uri proprii pe care le condamni sau pe care le ridici si vezi rezultate. Folosesti anumite tipologii de linkuri si iti dai seama ce impact au. SEO se fura si nu se invata este o meserie frumoasa dar grea in Romania pentru ca e greu sa faci omul sa inteleaga ca are nevoie de seo si ca fara seo site ul lui nu valoreaza decat cat o carte de vizita si nimic mai mult.

Uite pentru inceput un dictionat foarte cuprinzator si pe intelesul tuturor il consider util pentru cei ce doresc sa inteleaga mai mult ce inseamna seo si cu ce se mananca acesta

Dictionar seo explicat pentru toti - http://promovarepagi...ro/index-2.html

Numai bine si sper sa ajute pe cineva ce vrea sa inteleaga mai mult !

#14
alexisbarbaru

alexisbarbaru

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.04.2009
Am vazut azi o oferta pe Groupon la curs SEO, imi poate spune cineva daca e un pret bun 440 lei?

#15
stefteo21

stefteo21

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 243
  • Înscris: 11.01.2009
Cat ar fi dispus cineva sa plateasca pe un Ghid pentru incepatori de 40 de pagini in PDF facut de mine, pe care odata ce il vand renunt si la drepturile de autor asupra lui..

Acel ghid cuprinde in mare: ce inseamna Google Adsene, SEO de baza si cam ce inseamna SEO, cuvinte cheie etc. Cum lucram cu platforma blogspot pentru a incepe totusi sa monetizam ceva fara sa investim bani prea multi..

Scris + imagini.

Mai mult scris.

edit: il poti trimite si acelor clienti care vor site-ul lor deasupra siglei google pentru 10 $.. poate inteleg ceva

Edited by stefteo21, 05 April 2012 - 17:43.


#16
webSorin

webSorin

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 364
  • Înscris: 16.10.2009
Salut!
Sfatul meu este sa le oferi valoare, explica-le pe limba lor.
Daca nici dupa acele explicatii si prezentarea rezultatelor tale, clientul nu intelege, te asigur ca nu-ti doresti un astfel de client.
Nu vei putea evolua decat lucrand cu clienti care stiu ce vor de la viata, inteleg scopul si beneficiile detinerii unui website si sunt suficient de vizionari sa identifice, chiar si modest la inceput, potentialul website-ului.

Pentru ca acest lucru sa se intample, este necesar sa oferi valoare. Cand ajungi acolo n-o sa te mai priveasca nimeni precum un hot de buzunare.

Website-ul meu nu are portofoliu si asta deoarece nu te poti uita la un website fara a fi subiectiv. Clientii, mai ales cei necunoscatori privesc site-urile din portofoliu conform nivelului lor de cunostinte (de multe ori null) si identifica performanta doar "studiind" vizual.
Performanta unui website este data numai de rezultatele aduse si de simplitatea cu care acel website poate fi administrat.

La intalnirile cu clientii mei le prezint fiecare proiect din portofoliu si ce rezultate a adus acel proiect / website pentru proprietarul sau. In acest fel te asigur ca respectivul client va intelege ca scopul oricarui website este sa produca rezultate nu sa fie pe placul familiei si cercului de prieteni apropiati...
Te sfatuiesc sa faci la fel si te asigur ca vei avea rezultate.
Orice client care nu poate intelege aceasta simpla realitate, nu merita sa lucrezi cu el: este un "samsar oportunist" nu un om de afaceri.

Nu uita: ofera valoare si rezultatele nu nu vor intarzia sa apara, pe toate planurile.
De aceea eu am renuntat de mult in a mai lucra cu joompla, worpress, prestashop, opencart si alte astfel de "solutii" care insasi clientii mei au ajuns sa le perceapa ca fiind pierdere de timp.

Edited by webSorin, 07 April 2012 - 10:45.


#17
webs73

webs73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 40
  • Înscris: 31.07.2012
Va salut si cu ocazia asta adaug si eu un anunt pentru cei interesati de SEO. Detin metodele sigure pentru a urca un website pe prima pagina Google in cel mult 3 saptamani. Pentru a va convinge, puteti sa-mi lasati un mesaj pe ID: webmasterg73  , Observ ca sunt atatea polemici si certuri pe acest subiect SEO, va chinuiti cu fel si fel de metode deplasate si total gresite pentru a va urca website-ul pe prima pagina in motoarele de cautare :) , simplu si nimic mai SIMPLU. As posta aici o metoda si cateva dintre site-urile facute de mine care sunt TOATE pe prima pagina si nu vor mai cadea de-acolo prea curand. Unele le tin pe prima pagina chiar de mai bine de 1 an :) Astept doritorii sa se convinga. Va multumesc si ...apropo, nu este aroganta ci mai degraba descretirea mintilor luminate in ale SEO si Web Design-ului....Firme care cer bani grei pentru asta si defapt ei nu sunt in stare sa urce un website macar in pagina 3 :)...si cand te gandesti ca multi '' oratori'' de dau destepti :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate