Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Relocare in Bucuresti

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
21 replies to this topic

#1
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Salut,

Am primit niste vesti si s-ar putea sa fiu nevoit sa locuiesc temporar in Bucuresti pentru 6 luni, cam de prin iulie. N-am nicio idee cum functioneaza lucrurile acolo si as avea nevoie de putin ajutor.

-zona unde voi lucra va fi langa metro Aurel Vlaicu

Cam unde as putea sta cazat la un pret decent? (200-350 eur)

Sunt obisnuit sa fac naveta 30-60 minute pe sens pe zi. N-o sa dispun de masina deci cred ca ar trebui sa merg cu metroul / bus.

Exista zone pe care trebuie sa le evit?

Multumesc fain.

#2
HAL9000

HAL9000

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,295
  • Înscris: 07.06.2013
Ferentari trebuie evitat categoric

#3
cristian-p

cristian-p

    Stelist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,230
  • Înscris: 23.10.2013
As cauta ceva pe langa statia de metrou Tineretului astfel incat sa ai un parc aproape si sa nu fie nevoie sa schimbi la fiecare drum magistrala pentru metrou.

#4
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Eviti unde nu ai metrou, daca o sa lucrezi aproape de o statie de metrou cel mai logic ar fi sa ti iei undeva langa metrou. Uita de "bus" ca o sa faci 5 zile pana la munca cu ala. O alta varianta ar fi daca ai tramvai pe linie separata de traficul auto, dar cel mai bine cu metrou...

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Ideal e sa fii pe magistrala 2 de metrou...adica in apropierea urmatoarelor statii de metrou: Tineretului, Eroii Revolutiei, Constantin Brancoveanu, Piata Sudului, Aparatorii Patriei

Le-am exclus pe cele de dupa Tineretului din ratiuni de pret.

2 camere cu 350 gasesti sigur in Brancoveanu (zona foarte ok), posibil si in Tineretului (zona mai ok dar mai scumpa). Piata Sudului si Aparatorii Patriei sunt ok...in sensul ca nu-i mizerie si nu ti se da in cap. Dar cam atat.

#6
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

 HAL9000, on 16 mai 2019 - 16:38, said:

Ferentari trebuie evitat categoric
cred ca era ceva odata, nu zic ca e de evitat, dar nu e asa tragic cum se zice

  Mi-e imi place prin partea cu Drumu Taberei e mai tanara zona, cam dificil sa ajungi la Aurel Vlaicu, imi place asa de mult Bucurestiu ca m-am mutat in afara lui :).
  Eu am stat in mai multe zone:
-una a fost pe linga statia de Metrou Eroilor, toti ma avetizau sa am grija la rromi si noaptea pe la Gara de Nord, nu e asa cum se zice nu patesti nimic, nu inteleg frica si streotipul pe care il au in cap oameni
- a doua a fost pe Alexandru Obregia aproape de Metrou Piata Sudului, era tare ciudat multi batrani numai tineri ii vezi ca iau carja in mana si alearga dupa autobuz/troleu/tanvai, vecini proprietari nu raspundeau la buna ziua, o lu-au la fuga cand te vedeau/auzeau, singuri are raspundeau erau alti chiriasi.
- a treia pe langa statia de Metrou Iancului, nu imi placea ca naoptea pe acolo umbla multi drogati, mai ales daca te duci la Mega Image-ul nonstop
- a patra prin cartierul 23 august am auzit ca era si ala rau famat sau ceva, era la fel mi-a placut mai mult, singura diferenta vizibila era ca oameni erau mai negri in rest nici un stres

Dute si i-ati chirie unde crezi de cuviinta incearca sa fii mai aproape de munca, nu vrei sa vezi ce e la metrou in fiecare zi la Unirii sau Victoriei unde sunt schimburile de linii la metrou prima data cand am vazut peisaju mi-a venit in minte o amintire din copilarie cu "cireada de vaci care se inghesuie sa intre la muls in depouri"

Spor

#7
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Villefort, on 16 mai 2019 - 16:22, said:

Salut,

Am primit niste vesti si s-ar putea sa fiu nevoit sa locuiesc temporar in Bucuresti pentru 6 luni, cam de prin iulie. N-am nicio idee cum functioneaza lucrurile acolo si as avea nevoie de putin ajutor.

-zona unde voi lucra va fi langa metro Aurel Vlaicu

Cam unde as putea sta cazat la un pret decent? (200-350 eur)

Sunt obisnuit sa fac naveta 30-60 minute pe sens pe zi. N-o sa dispun de masina deci cred ca ar trebui sa merg cu metroul / bus.

Exista zone pe care trebuie sa le evit?

Multumesc fain.


Deci iuloe-decembrie .


Serviciulin zona Aurel Vlaicu. E excemelt ca esti langa metrou .. de spreat ca la max 1km de statie (mers pejos 15 minute)

Cel mai bine ptr tine ar fi sa cuati o garsoniera in zona Piata Sudului + 1 km.  Nu e chiar ceamai buna zona ...INSA e destul de ieftina!! Ai alaturi Piata Sudului - piata alimentara, in zona alte magazine , locante cu mancare la preturi cumsecade nu iti bati capul  Ai si faciliati medicale In definitv stai 6 luni nu o viata!!
Tineretului nu imi dau seama cat costa.
Tine-=te de magistrala 2 .. Ptr tine e cel mai bine -nu faci schimbare de metrou ,megi "dintr-o bucata". Poti sa te zgaiuetsi dupaun bulan bine facut, sa citesti sau chiar sa motaii .. ca cu traficul auto iti creste tensiunea !!!


In Titan (asa ca comparatie) o grasineira cf I se inchiriaza cu cca 250 euroi.In Berceni mi se pare ca mai putin .Nu stiu zona Eroii revolutiei (s-ar putea sa fie accesibil) sau Brancusi .Dintai te interesezi ...
O farsoniera cf II e mai ieftina -in gnl are  24 de mp in total ....

Zici ca ai masina...
Daca vrei sa o folosesti .. ai optiunea sa cauti si in Tei-Colentina .... Daca esti picior iute din Maica Domnului la Aurel Valicu faci 40 minute pe jos...
Teoretic cel mai interesanta ar fi sa gesti ceva in Floreasca - juma de ora de mers cam lenevos (pedestru) .. dar mai greu
greu si crecacam scumo ar fi sacauti ceva in Aviatiei ...

A da. Si sa iti zic o mica poveste. Aveam un coleg de serviciu .. care locuia langa Calea Grivitei in zona Grant. Cu metroul (o schimbare la Victoriei) sau cu RATB tii tnaia era : 45 minute. Lucram la 400 metri de statia ,metriu Aurel Vlaicu Pe jos cu autopingeaua facea .. 50-55 minute .... D'aia tine-te de magistraka 2

#8
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 HAL9000, on 16 mai 2019 - 16:38, said:

Ferentari trebuie evitat categoric
Si Dr Taberei ... categoric

#9
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,925
  • Înscris: 25.06.2007

Ghita_Bizonu, on 16 mai 2019 - 18:17, said:

Zici ca ai masina...
De fapt zice exact pe dos...

#10
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
In banii aia gasesti de inchiriat in Floreasca si poti ajunge si pe jos, in zilele frumoase,  la metrou Aurel Vlaicu.

Edited by pasilla, 16 May 2019 - 19:59.


#11
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 pasilla, on 16 mai 2019 - 19:58, said:

In banii aia gasesti de inchiriat in Floreasca si poti ajunge si pe jos, in zilele frumoase,  la metrou Aurel Vlaicu.
Ar fu o situatie ideala

#12
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 HAL9000, on 16 mai 2019 - 16:38, said:

Ferentari trebuie evitat categoric
Tot tszigănie e și Piața Sudului, ar mai fi de evitat Universității și Victoriei pentru că începe sezonul de lupte electorale, m-da cam tot Bucureștiul e de evitat Posted Image

#13
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Multumesc frumos de sfaturi.
Proprietarii accepta contracte de astea pe termen scurt in general?

#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Ghita_Bizonu, on 16 mai 2019 - 20:35, said:

Ar fu o situatie ideala
Depinde de ce vrea omul. Un apartament "perfect", intro zona "naspa", sau un apartament "naspa", intro zona "perfecta".

#15
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 pasilla, on 16 mai 2019 - 22:38, said:

Depinde de ce vrea omul. Un apartament "perfect", intro zona "naspa", sau un apartament "naspa", intro zona "perfecta".

Garsoniera cred. Sunt singur. Nu prea-mi pasa mult atat timp cat nu-mi baga unul cutitul in gat si e aproape de Metrou.

Am locuit o perioada in zona cu cea mai mare criminalitate din Rotterdam si ajungeam seara acasa. Mereu erau imigranti d'aia care voiau sa imi vanda droguri sau imi cereau bani dar nu se prea luau de mine ca am 189. :lol:

#16
Disstrack

Disstrack

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 896
  • Înscris: 29.04.2018
Salariul e pe masura efortului?

#17
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016

 Disstrack, on 16 mai 2019 - 23:14, said:

Salariul e pe masura efortului?

Doar un pic mai mare. Nesemnificativ. O fac de placere si experienta, imi place sa schimb tarile din cand in cand.

#18
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Cauta ceva pe Magistrala 2 a metroului ca sa nu trebuiasca sa schimbi in drum spre munca. La 350 de euro, daca nu vrei 2 camere, gasesti garsoniere si pe la Tineretului, ceea e iti recomand sau Piata Sudului. Zone de evitat: Ferentari si Rahova, desi brazilieni oricum sunt absolut peste tot, la absolut orice gura de metrou. Oricum nu ai cum sa ii eviti oricat ai vrea

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate