Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...

Care este cota parte la succesiun...
 

Incident mai neobisnuit

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
138 replies to this topic

#19
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019

View PostTsunnnami, on 16 mai 2019 - 13:11, said:

Ce buna era legea aia cu "eviatarea oricarui pericol" sa va potoleasca sa mai alergati ca nebunii.
50km/h pe o strada in care se joaca copii, strada ca cartier e imens. Alaturi de faptul ca nu are cum stabili nimeni viteza

Nu era chiar strada mica de cartier.. era o strada cu limita clara de 50km la ora..

De pe inregistrarea video a soferului cred ca se poate aproxima viteza cu care acesta mergea

#20
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 13:10, said:

.. cred ca sunt d astia care vor sa faca bani pe spinarea lui fisu.

Asta e alta tampenie.
Sugerezi ca parintii si-ar fi arucat copilul in fata masinii?
Daca era fi-tu cum ai fi reactionat?

View PostKlasse, on 16 mai 2019 - 13:12, said:


Și dacă l-a lovit înseamnă că e vina șoferului în absolut orice situație?!?
N-am stabilit eu cine era de vina, am spus doar ca reactia parintilor a fost NORMALA

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 13:13, said:

Nu era chiar strada mica de cartier.. era o strada cu limita clara de 50km la ora..

De pe inregistrarea video a soferului cred ca se poate aproxima viteza cu care acesta mergea

Unde s-a petrecut?
Google maps.
Poti pune si inregistrarea?

Hai sa fac pariu ca nu

#21
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Daca era fimiu ii multumeam lui Dumnezeu ca e in viata si imi ceream scuze soferului pt ca l am pus in situatia asta si ii multumeam ca i a acordat ajutor pana la venirea ambulantei..
Dupa ce iesea din spital aveam o discutie cu el, fimiu si despre rutiera..

Vezi ca esti pe langa subiect Tsunami.

Edited by Theghost25, 16 May 2019 - 13:16.


#22
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 13:10, said:

Tovarasul meu s a simtit umilit cand a fost jignit de parintii acestui tanar,

Bun, sa invete si data viitoare sa se astepte la asa ceva in zone in care copiii se joaca

#23
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Lovitura la cap este periculoasă. Sper că au putut obține o evaluare corectă.
Am fost într-o situație asemănătoare. Am scris aici. Mi-au cerut 4500 Lei. Dosar penal, că acum ești vinovat preventiv. Situația a fost clară, copilul s-a lovit la nas.
Nu le-am cerut nimic. Am fost sfătuit să nu-i contactez deloc, dar m-am interesat de copil. A fost bine. Asta m-a interesat mai mult decât mașina.
L-am lovit cu farul din stânga la sub 20 kmph. Mi-a sărit în față, din paralel.
Oricum, am tras-o câteva luni bine, vreo 8, până s-a soluționat. Urâtă situație. Final fericit.

#24
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 13:15, said:

Daca era fimiu ii multumeam lui Dumnezeu ca e in viata si imi ceream scuze soferului pt ca l am pus in situatia asta si ii multumeam ca i a acordat ajutor pana la venirea ambulantei..
Dupa ce iesea din spital aveam o discutie cu el si despre rutiera..

Vezi ca esti pe langa subiect Tsunami.

:lol:
si nu-i duceai flori?
Dar daca ti-l omora, ce mai faceai?
Nu din vina soferului care avea 49.6km/h ci din vina copilului.
Ii mai cereai scuze?

#25
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 12:53, said:

Salutare!

Se da urmaroarea situatie!

Adolescent neatent cu castiile in ureche fuge dupa un prieten/ coleg naiba stie ce o fi pe strada iar cineva da peste el, copilul neasigurandu se.. copilul se loveste de cap.. in fine nimic grav..dupa examinari nu are nimic decat rani minore.. masina are parbrizul spart .. accidentul are loc la o viteza de aprox 40km pe o portiune limitata la 50.

Vine masa spartana si il face pe sofer ou cu otet ca i a lovit copilul... soferul ATENTIE! .. avand camera in bord care dovedeste ca adolescentul s a aruncat in fata masini

In fine.. soferul se enerveaza si vrea sa ceara banii familiei pentru a si repara parbrizul si bara.. cu toate ca nu aceasta a fost intentia initiala .. dar cum nu esti om cu mine nici eu nu sunt cu tine..

Sunt sanse ca soferul sa obtina bani de la familie pt reparatia masinii?  Trebuie apelat la un avocat?

Din ancheta politiei rezulta ca soferul nu avut posibilitatea sa franeze pt a evita impactul.. ceva de genul.. o sa ma intereses mai mult.


Doresc raspunsuri serioase de la oameni in masura.. fara baliverne.. glume.. prostii.. cine are chef de asa ceva sa se abtina

Pe scurt, cu raportul politiei care da dreptate soferului, se merge in instanta (civil, cel mai probabil). Primul pas inseamna sa se mearga la casa de avocatura (stiu ei mai bine ce demersuri trebuie sa faca si cum merg procesele).

Camera va fi la probele considerate "etc" din moment ce exista raport al politiei.

#26
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostTsunnnami, on 16 mai 2019 - 13:15, said:


N-am stabilit eu cine era de vina, am spus doar ca reactia parintilor a fost NORMALA


Ce e normal în a urla și a face ca dementul când odrasla ta e atât de retardată și iese ca dalmațianu-n fața mașinii ?
Io unul chemam SMURD ul pentru accidentat dar pe mă-sa o pocneam.

#27
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008
...eu stateam pe loc in marea circulatie bucuresteana si deodata vad ca se alearga niste copii (destul de mari, 14-16ani) si brusc unu' sare de pe trotuar printre masinile parcate langa bordura si pocPosted Image imi ia oginda cu geaca, aluneca pe botu' masinii si cade in fata ei Posted Image ...eu si masina pe loc. Pana m-am dat jos sa vad care e treaba cu el s-a ridicat si uitandu-se la geaca rupta a fugit... ramasesem cu oglinda rupta, cu gandul ca o fi patit ceva si copilu' dar si cu frica de a nu ma trezi ca a plecat acasa si cand l-or vedea parintii asa sa le spuna ca l-a lovit o masina (si mai dai si nr)... Noroc ca nu eram singur in masina si am mers la o sectie de politie sa le spun ce si cum ... Mi-am schimbat eu oglinda, nu prea mai imi ardea de cautat acu' in caru' cu fan.

Ideea este ca asta e ghinion... oricum s-ar termina nu este simplu si usor pentru nimeni, nici pentru sofer dar nici pentru copil si parint ....

Edited by superm, 16 May 2019 - 13:27.


#28
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmihaicozac, on 16 mai 2019 - 12:59, said:

Păi se mai ia în considerare filmarea la proces? că parcă se modificase legea...
Eu cred ca politia e obligata sa ia in considerare orice proba disponibila. Si probabil si la un proces. Judecatorul hotaraste apoi daca proba e valida sau nu.

#29
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View PostKlasse, on 16 mai 2019 - 13:12, said:

Și dacă l-a lovit înseamnă că e vina șoferului în absolut orice situație?!?

Preventiv, da. Pentru ca a lovit un copil al carui scop nu era sa fie accidentat.
Da, parintii sunt vinovati, dar.., ala e un copil. Trebuie sa te astepti.


View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:24, said:

Ce e normal în a urla și a face ca dementul când odrasla ta e atât de retardată și iese ca dalmațianu-n fața mașinii ?
Io unul chemam SMURD ul pentru accidentat dar pe mă-sa o pocneam.

Tu esti justitiar si daca te omora barbata-su ca ai dat in ea?
mama ta era fericita pentru ca stie ca tu nu aveai dfreptul sa dai in femeie?
Pe bune, voi ganditi?

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 13:15, said:

Vezi ca esti pe langa subiect Tsunami.

Daca ti-l da in judecata pe prieten sau pe tine, ASIGURAREA trebuie sa raspunda, ca d-aia o platesti.
Daca vrei tu sa-i dai in judecata, esti liber.
Tine cu dintii de raportul politiei si de inregistrare. Alea sunt sfinte

#30
Deenman

Deenman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,570
  • Înscris: 22.09.2013
Asigurarea RCA este valabila invers decat crezi. Daca eu lovesc pe cineva, ala se foloseste de asigurarea rca a mea pentru a-si repara masina. Asigurarea ta RCA foloseste la repararea daunelor provocate de tine, nu daunele ce se abat asupra masinii. Pentru daunele asupra masinii ai Casco sau asigurarea celui care te-a lovit si este vinovat.

Copilul nu are RCA, deci nu are ce asigurare sa-ti dea. Pentru asta exista casco.

Daca vrei bani de la vinovat, atunci trebuie sa-l dai in judecata. Doar ca o bara + un parbriz costa sub 800ron, iar cheltuielile de judecata costa multi bani dar si mai important mult timp.

As astepta sa se calmeze spiritele, mi-as scoate hartie de la politie pentru daune (o hartie care justifica daunele, cum le-ai obtinut, si sa poti sa-ti repari masina legal in service- acolo de obicei cer aceasta hartie), eventual as cere o oferta de pret de la un service pt reparatii si pe urma i-as cere bani familiei. Daca nu vor ameninti cu judecata. Daca nici asa nu vor ai 2 variante, o lasi balta, sau ii dai in judecata.


Ambulanta si politia vine cand sunt victime, daca ala s-a ridicat pe picioare dupa impact si nu a reclamat dureri de orice fel, sau disconfort maxim atunci ce politie si ambulanta vrei?

Este la fel daca iti cade un copac pe masina si iti sparge parbrizul. La fel ca si in cazul copilului, copacul nu are RCA.

Edited by Deenman, 16 May 2019 - 13:35.


#31
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010

View Postwaterman, on 16 mai 2019 - 13:24, said:



Ce e normal Ă®n a urla și a face ca dementul când odrasla ta e atât de retardată și iese ca dalmațianu-n fața mașinii ?
Io unul chemam SMURD ul pentru accidentat dar pe mă-sa o pocneam.
Waterman, cu toții am fost copii. Și oricum, nu vorbim despre două autovehicule. Cât poate greși copilul, cât poate șoferul?!

Edited by YOUR_GOD, 16 May 2019 - 13:34.


#32
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Tsunnami esti beat.. Mergi la somn tata..
E un caz clasic cu un copchil semiretardat si fara instinct de supravietuire in adn.. Si da..ma-sa merita 2 palmi sanatoase peste gura.

Daca eram eu parintele la idiot,imi ceream scuze fata de sofer cu promisiunea de ai repara dauna. Trebuia invatat de mic ca pe sosea merg DOAR masinile. Si pe trecere sa belesti ochii muuuult inainte sa traversezi.

Edited by mariovrs, 16 May 2019 - 13:35.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostTsunnnami, on 16 mai 2019 - 13:11, said:

Alaturi de faptul ca nu are cum stabili nimeni viteza

La mine camera de trafic inregistreaza chiar mai bine viteza decat vitezometrul de pe masina. 50km pe o straduta este mult dar daca era indicator cu limitare de 50 nu prea mai e straduta. Au mai fost cazuri in care un pusti a sarit in fata masinii pe aleea dintre blocuri ori s-a proptit in aripa masinii, portiera etc. Conducatorul nu are nici o vina in aceste cazuri. Totusi pe aceste alei/stradute se merge cu max 5km/h nu 50.

Edited by bumpocbum, 16 May 2019 - 13:36.


#34
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Copilul va fi externat maine, dupa ce ii se vor mai face un set de investigatii.

Se pare ca barbatul femeii, tatal, e un om mai cu capul pe umerii, l a sunat pe tovaras sa ii zica ca isi cere scuze de reactia exagerata a mamei, ca, copilul e bine si urmeaza sa se intalneasca pentru a vorbi si probabil a incheia aceasta disputa.

Edited by Theghost25, 16 May 2019 - 13:36.


#35
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,002
  • Înscris: 20.10.2015

View Postmariovrs, on 16 mai 2019 - 13:33, said:

Tsunnami esti beat.. Mergi la somn tata..
E un caz clasic cu un copchil semiretardat si fara instinct de supravietuire in adn.. Si da..ma-sa merita 2 palmi sanatoase peste gura.

Daca eram eu parintele la idiot,imi ceream scuze fata de sofer cu promisiunea de ai repara dauna.

Sa te gandesti la ce ai scris aici atunci cand vei avea copii

View PostTheghost25, on 16 mai 2019 - 13:35, said:

Copilul va fi externat maine, dupa ce ii se vor mai face un set de investigatii.

Se pare ca barbatul femeii, tatal, e un om mai cu capul pe umerii, l a sunat pe tovaras sa ii zica ca isi cere scuze de reactia exagerata a mamei, ca, copilul e bine si urmeaza sa se intalneasca pentru a vorbi si probabil a incheia aceasta disputa.

Asta e cel mai important
Reactia femeii ca mama e normala, nu va mai iritati atat.

#36
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,062
  • Înscris: 02.09.2005
depinde de valoarea parbrizului Posted Image
al  meu e vreo 4000 de ron, deci merita bataia de cap
daca e doar 500 de lei, nu mai merita asa tare

Edited by jericho, 16 May 2019 - 13:37.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate