Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Muzica trance

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger
 Autorizatie Birou Acte Auto

Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...
 Facultate din Bucuresti posibil o...

Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa
 Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?
 

I30 classic+

- - - - -
  • Please log in to reply
37 replies to this topic

#19
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlula_canci, on 16 mai 2019 - 20:21, said:

Pretul e 12600. Rabla e 1400. Egal 11200. Dar rabla nu o avea, si a platit tichetul, 400 euro. Final pentru client 11600. Final pentru dealer 11200 incasati.
thanks

View Postlula_canci, on 16 mai 2019 - 20:21, said:

Nu conteaza clasa, uleiul e acelasi, si mari sanse sa intre cam aceeasi cantitate, nu prea are de unde sa fie diferenta de pret la revizie, decat daca e Benzina vs Diesel, sau motoare de 2 litri in care sa intre 7 litri de ulei. La Elantra o fi mai ieftin pentru ca filtrele in sine or fi mai ieftine, alte modele, mai mici de exemplu. Preturile la ulei nu sunt dupa ce masina il bagi in.
la mine la 2 litri intra 4,3 litri ulei, de fapt unii baga si doar 4, ca sa nu ia si bidonul nr 5.

#20
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
:)
Dealerul a incasat 12600 eur.
11200 de la mine si 1400 de la stat (progr rabla).
Nu am avut rabla si am platit pt una 400E.

#21
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Eu la motoare mari am doar o singura referinta, un 2.0dci de la Nissan, in care intra 7 aproape.

#22
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

View Postlula_canci, on 16 mai 2019 - 20:47, said:

Eu la motoare mari am doar o singura referinta, un 2.0dci de la Nissan, in care intra 7 aproape.
wow impresionanta diferenta... daca nu ma insel, la motor de 3.0 de pe VW Phoeton intra 8.2 litri.
la 2.0 tdi intra 4.3... nu inteleg cum reuseste nissan

#23
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Nu stiu cum are senzorii de parcare. Am un buton pe bord (set) care daca il apas se stinge avertizarea si zice ca a memorat starea.

#24
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
E o calibrare cred. Manualul sigur are informatii, sa stii ca merita citit.

#25
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Nu e clar in manual, memorare stare spune ca e. Acolo spune ca arata presiunea dar pe bord nu apare. Sper sa nu aiba senzori in anvelope.

#26
lula_canci

lula_canci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,387
  • Înscris: 24.03.2007
Daca nu are senzori in anvelope nu are de unde sa stie presiunea. La Hyundai senzorii sunt in anvelope.

#27
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
In manual spune si de senzori in roata dar si de comparatia vitezei de rotatie a rotilor (tip A sau tip B). Cred ca e fara senzori in roata ca la i20 nu am buton de setare. Sper sa fie asa ca e mai ieftin cu rotile de iaarna.

Edited by Dan_, 18 May 2019 - 12:30.


#28
skemosu

skemosu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 07.06.2014
Hai cu mai multe detalii 😎...cum e masina , cum merge, comparat cu ce ai avut...ce iti place , ce nu... Ignorati aberatiile diversilor ...care se oftica ca ii cu 300 de lei mai scumpa revizia la reprezentanta ca la nea Gica...

#29
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Cum se misca? La fel ca Kia ceed 1.4 din 2008 109 cai. Si la fel ca I20 2017 1.2 84 cai. Asta la condus normal spre alert, nu la limita. In oras e mai rapid I20 si mai usor de condus (plecat de pe loc, schimbat viteze usor), dar in afara (peste 90kmh) e mai placut I30. Vorbesc de turatii pana in 4000.


Imi place suspensia confortabila mult mai mult decat la ceed si chiar fata de i20. Chiar daca e moale, este stabila in curbe, fata i20 care e f ok ca si confort dar la viteze mari si drumuri virajate se inclina mai mult. Kia era prea teapana si nu castiga cine stie ce la manevrabilitate fata de i30.
Nu imi place zgomotul produs de anvelopele hankook eco 2.

Edited by Dan_, 18 May 2019 - 19:00.


#30
takis

takis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,648
  • Înscris: 22.03.2007
Hankook made in China? Eu am avut pe Elantra Hankook made in South Korea si erau destul de bune. Din pacate, dupa prima vara de rulare,le.am ingramadit in pod total aiurea si s.au deformat. Nu am mai putut sa rulez cu ele, erau efectiv ovalizate. Insa tin minte ca Hankook aveau un suierat placut la viteze mari si o stabilitate remarcabila pe ploaie. Mi.a parut rau dupa ele, mai ales ca le.am omorat cu mana mea.

#31
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Hankook Ungaria.


#32
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Am remarcat consumul mai redus fata de varianta 1.4 109 cai din 2008, si in oras si afara. Se incalzeste repede, dupa max 2 km de oras (5 minute) indicatorul e la 90 de grade.

#33
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Salut,
Astept si eu sa-mi vina masina i30 1.4mpi.
Imi poti spune ce consum real ai?
Multumesc.

#34
Dan_

Dan_

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 484
  • Înscris: 19.05.2003
Consumul e intre 4.8 si 6 afara, vit max 120.

#35
wzrdro

wzrdro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 62
  • Înscris: 27.05.2014
Multumesc pentru raspuns.
Consumul este foarte bun tinand cont ca motorul este in perioada de rodaj.
Astazi merg si eu sa-mi ridic masinuta.

S-o stapanesti sanatos, sa te bucuri de ea.
Drumuri bune!

#36
gabrieladrianmiron

gabrieladrianmiron

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 41
  • Înscris: 12.03.2013
salut. cum se mai prezintã masina? ceva probleme? sunt interesat si eu de un astfel de model.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate