Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Izolare apartament la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#37
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Ce disconfort iti creaza izolarea termica?

#38
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
E prea cald iarna si prea racoare vara :D
El vrea invers, iarna ger si vara cuptor.

#39
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 06.09.2017

 LunaCrystal, on 13 mai 2019 - 19:13, said:

Nu sunt de acord cu polistirenul pe pereti.
Mare ti-e gradina, Doamne !!!

#40
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 shymano, on 13 mai 2019 - 16:07, said:

Bag mana in foc ca niciunul din astia care ii tot dati cu legea, nu aveti apartamentul izolat.

Vezi ca te arzi daca tot bagi mana in foc Posted Image . Detin 3
- unu e izolat pe interior/exterior (pentru ca izolatia s-a facut mai intai pe interior) iar apoi vecinii au decis impreuna sa izoleze blocul
- unu e doar pe exterior
- unu va fi in renovare intr-o luna si va fi izolat dar pe interior + plafon pentru ca e la etajul 3 (ultimul). Izolatia se va face pe interior pentru ca vecinii nu vor sa izolam blocul intreg ... oricum, sunt pereti grosi (50cm de caramida) dar na...

Edited by Andreysc7, 13 May 2019 - 20:43.


#41
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Pai, daca vecinii nu sunt de acord, nu mai izolezi, corect ??
Deloc, sa fii om onest ...

#42
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,666
  • Înscris: 05.02.2012

 shymano, on 13 mai 2019 - 22:41, said:

Pai, daca vecinii nu sunt de acord, nu mai izolezi, corect ??
Deloc, sa fii om onest ...

Quote

Vezi ca te arzi daca tot bagi mana in foc Posted Image . Detin 3
unu va fi in renovare intr-o luna si va fi izolat dar pe interior + plafon pentru ca e la etajul 3 (ultimul). Izolatia se va face pe interior pentru ca vecinii nu vor sa izolam blocul intreg ... oricum, sunt pereti grosi (50cm de caramida) dar na...

Citeste tot , nu pe sarite...

#43
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Las-o cum a cazut, daca tot "n-ai prins-o" ...

#44
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 Cool_Kick, on 13 mai 2019 - 14:22, said:

- prefer sa platesc amenda decat sa-mi curga apa din pereti pe interior iarna cand sunt -10 -15 grade afara

Misto Cool_Kick. Razi de aia care isi cumpara apartamente noi, izolate, curate, mai spre periferie sau nu chiar, dar tie iti curge apa pe pereti iarna.
Tipic romanesc.

#45
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,285
  • Înscris: 06.09.2017

 mannyx92, on 14 mai 2019 - 08:23, said:


Misto Cool_Kick. Razi de aia care isi cumpara apartamente noi, izolate, curate, mai spre periferie sau nu chiar, dar tie iti curge apa pe pereti iarna.
Tipic romanesc.
Casa / apartamentul nu le alegi dupa grosimea izolatiei. Sunt alte lucruri definitorii cum ar fi: zona-locatia in sine, linistea vs agitatia, traficul, accesul inspre puncte de interes, locuri de parcare, spatii verzi s.a.m.d.

O apa scursa pe pereti se rezolva in 2 zile.
O zona de rahat aka ghetou nu se rezolva niciodata.

Edited by Cool_Kick, 14 May 2019 - 08:42.


#46
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 shymano, on 13 mai 2019 - 16:28, said:

A fost , o vreme, cel putin in Bucuresti, cand statul incepuse sa izoleze gratis; la ceva vreme, cand s-a terminat cu mocaciunea, se cereau si niste bani.
Eee, chiar si cand era moca, tot au existat comunisti d-astia, mai batrani sau mai tineri, care refuzau sa semneze pentru izolarea intregului bloc !!!
Cat de tampit sa fii sa refuzi asa ceva ??? Eee, cat ei ...
Ideea e ca astfel de tampiti exista, si sunt destul de multi. INCA. Usor-usor, poate ca selectia naturala isi va spune cuvantul ...
PS: la izolarea blocului se facea si schimbarea geamurilor. De la geamuri cu rama de lemn, care se inchideau cu cuiul, le punea la tampiti termopane.
Asta e, nu se indurau sa piarda cuiul ... avea valoare sentimentala. Cu el se scobeau sub unghii.

1. Inca se izoleaza gratis, cel putin in sectorul 3. Inclusiv termopane poti sa schimbi daca vrei, fara un leu. Blocul meu a fost izolat anul trecut, nu vorbesc din auzite.
2. Poti refuza izolarea apartamentului tau, dar de hotarat pentru bloc hotasaste Asociatia (50% +1).
3. Legal nu poti izola un singur apartament, a fost o perioada cand s-au dat autorizatii individuale dar acea perioada s-a terminat de mult. Stiu pentru ca am intrebat la primarie, nu din auzite, acum 3 ani am vrut sa-mi izolez apartamentul.
4.Primaria va raspunde tuturor reclamatiilor semnate, trimise la posta sau online. Si chiar face verificari in urma reclamatiilor. Inca o data, daca are un vecin boala pe tine, ceea ce nu-i greu la bloc, iti fute o reclamatie de te trezesti cu 100 milioane amenda + sa dai jos polistirenul pe banii tai.
Nu mai vorbiti tampenii, cititi legea 50 privind autorizarea lucrarilor de constructii.

#47
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Ca sa nu mai vorbim noi tampenii, si sa te lasam pe tine sa ne luminezi, ca doar ai citit legea 50, da-ne macar un singur exemplu pe care il cunosti de om amendat ca si-a izolat apartamentul in regie proprie.
Daca nu gasesti, lasa tampeniile si nu mai vorbi din basme ...
Astia mai au putin si cer autorizatie si pentru montarea unui tablou pe peretele din sufragerie. Asta nu inseamna ca ce vom duce sa cerem acele autorizatii ...
Repet ce am mai spus, cand statul o fi in stare sa asigure cetatenilor confortul necesar, atunci sa vina cu tot felul de amenzi si tot felul de cereri pentru autorizatii.
Pana atunci, ciocul mic ... sa stea in banca lor.
Si din acest punct de vedere nu i-am prea vazut sa sara in sus, inca nu am auzit de amendare pentru izolare in regie proprie.
Doar va place unora sa trollati p-aici ...
LE: asa cum se stie prea bine, fiecare sector are propriile metode de aplicare a legilor. Inclusiv la izolari, dupa perioada de izolare gratuita stiu ca se cerea pana la 2500 lei pe apartament, de la un minim de 1500 lei. Si nu doar in sectorul 5 ...

Edited by shymano, 14 May 2019 - 11:27.


#48
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Auzi, tu esti pe principiul "cand o sa fie mai bine in RATB, atunci o sa-mi cumpar bilet"
Acum nu stiu cum sa fac, sa dau acel exemplu mariei tale shymano, ca altfel nu ma crezi. iar daca iti dau, o sa vrei dovezi, asa-i? scan dupa procesul verbal.
Zici ca ti-ai izolat in regie proprie, fara autorizatie. Da-mi un PM cu adresa si apartament, sa-ti dau cel mai bun exemplu.

#49
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
S-a umplut forumul asta de zmei ...

#50
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Argumentarea asta de romanache smecheras iti merge pana te trezesti cu recomandata, dupa care deschizi topic, "cum fac contestatie la amenda".
Hai sa te indulcesc putin, in loc de incheiere, daca tot nu vrei sa citesti legea, care din pacate se poate aplica. Daca au trecut 3 ani de cand ai facut nebunia cu anveloparea ai scapat, conform Art.31 din legea aia pe care nu vrei sa o citesti.

Edited by yesyesyesyo, 14 May 2019 - 15:12.


#51
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
Vezi ca iar vorbesti de plictiseala ??
Odata ce nu te-a prins in fapt, adica dand cu bormasina/spaclul/tencuind/lucrand efectiv la izolare, cum iti demonstreaza el, organul, ca anveloparea nu e facuta acum 15 ani, de proprietarul vechi, de exemplu ??
Daca vine la mine/tine/oricine, e greu sa spui ca asa ai cumparat ??
Ca asa e de pe vremea cand abia a aparut polistirenul in Romania ??
Sau i-o arunci la misto, ca e facut acum 3 ani si 3 zile ...
Nu are cum sa te amendeze pentru ceva ce nu poate demonstra ca ai facut TU, cel vizat.
Retroactiv, ar insemna sa amendeze trei sferturi din tara asta ...
Mai citeste legea aia, ca tot iti place de ea ...

Edited by shymano, 14 May 2019 - 18:45.


#52
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Faci declaratie la notar, boss, cu martori. Cum tu esti cel care face contestatia, tu trebuie sa dovedesti ca ai facut-o cu mai multi ani in urma. Dar asta, la contestatie. Stii unde se depun contestatiile, nu? Cu placere :)
Si ai grija cu falsul in declaratii, ca daca reclamantul este chemat ca martor de reprezentantul primariei si citat, treburile se complica. Unora le e mai greu cu spaclul, altora cu cartea, asta e, nu ne-am facut toti buni la toate.

Edited by yesyesyesyo, 14 May 2019 - 19:29.


#53
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 shymano, on 14 mai 2019 - 18:43, said:

Vezi ca iar vorbesti de plictiseala ??
Odata ce nu te-a prins in fapt, adica dand cu bormasina/spaclul/tencuind/lucrand efectiv la izolare, cum iti demonstreaza el, organul, ca anveloparea nu e facuta acum 15 ani, de proprietarul vechi, de exemplu ??
Daca vine la mine/tine/oricine, e greu sa spui ca asa ai cumparat ??
Ca asa e de pe vremea cand abia a aparut polistirenul in Romania ??
Sau i-o arunci la misto, ca e facut acum 3 ani si 3 zile ...
Nu are cum sa te amendeze pentru ceva ce nu poate demonstra ca ai facut TU, cel vizat.
Retroactiv, ar insemna sa amendeze trei sferturi din tara asta ...
Mai citeste legea aia, ca tot iti place de ea ...

Organul te amendează pt lucrare fără autorizație .
Este treabă ta sa demonstrezi in instanță data execuției lucrării in eventualitatea că vrei sa scapi .

#54
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,526
  • Înscris: 20.10.2006

 cristyz, on 13 mai 2019 - 19:29, said:

Ce disconfort iti creaza izolarea termica?
Prea cald. Inainte de izolare ziua era cald din prima zi cand incepea canicula, dar dupa apusul soarelui pe la 20 mai aveam prea cald in casa cam pana pe la 23-24 dupa care racoare si dormeam bine-mersi. Acum primele 2-3 zile e inca racoare in casa, dar cand patrunde canicula nu se mai face deloc racoare, e cuptor camera. Intr-adevar incalzire folosesc mult mai putina ca inainte, insa din pacate acum am nevoie de aer conditionat si cu care cheltui mult mai mult decat cu incalzirea, inainte de izolare stateam bine-mersi si fara aer conditionat, acum nu mai pot, radiaza caldura acumulata in pereti de nu ma vad.

 Cool_Kick, on 13 mai 2019 - 20:39, said:

Mare ti-e gradina, Doamne !!!
Eu vad personal cum a fost inainte de izolare si cum e acum, si rezultatul e clar in favoarea fara izolatie. Sigur pentru frigurosi e mai bine cu izolatie, dar nu fac parte din randul acestora.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate