Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 

Izolare apartament la bloc

- - - - -
  • Please log in to reply
71 replies to this topic

#19
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017
Cateva precizari:

- apartamentul este in Bucuresti
- sunt zeci, poate sute de apartamente izolate in regie proprie DOAR pe strada unde este apartamentul meu... nu mai zic de restul Bucurestiului sau de restul tarii
- daca imi vine amenda, nici o problema: o platesc
- prefer sa platesc amenda decat sa-mi curga apa din pereti pe interior iarna cand sunt -10 -15 grade afara

Multumesc

Edited by Cool_Kick, 13 May 2019 - 14:26.


#20
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,667
  • Înscris: 05.02.2012

 shymano, on 13 mai 2019 - 14:21, said:

Da, da ... fara polostiren exterior, incalzirea in pardoseala face toate minunile posibile ...??!!!
La apartament de bloc, izolat cu 10cm, temperatura s-a schimbat cu 4-5 grade imediat dupa izolare.
Inca n-am apucat sa izolez si la subsol ...

Nu am zis ca nu e eficient.. normal ca e mai eficient decat deloc, dar userul de mai sus a zis ca a facut asta la casa, iar asta depinde de multe chestii

 Cool_Kick, on 13 mai 2019 - 14:22, said:

Cateva precizari:
- apartamentul este in Bucuresti
- sunt zeci, poate sute de apartamente izolate in regie proprie DOAR pe strada unde este apartamentul meu... nu mai zic de restul Bucurestiului sau de restul tarii
- daca imi vine amenda, nici o problema: o platesc
- prefer sa platesc amenda decat sa-mi curga apa din pereti pe interior iarna cand sunt -10 -15 grade afara
Multumesc

De ar fi doar amenda e ok , insa din cate stiu, pe langa asta ar mai fi si faptul ca esti obligat sa il aduci la starea initiala... pentru ca practic ai "stricat" aspectul blocului. Suna absurd, dar am locuit in tari unde legea se aplica si unde am vazut cazuri care mai de care. Dar cum au zis si altii mai sus, foarte putine sanse sa patesti ceva

Edited by Andreysc7, 13 May 2019 - 14:29.


#21
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 projectfp, on 13 mai 2019 - 13:47, said:

Cum imi spuneau niste usristi pe un topic... cand legea ti se pare nedreapta e datoria si obligatia ta civica sa o incalci.

Asta imi aduce aminte de un citat de la un suporter al PSD:

 86-APP, on 15 aprilie 2019 - 20:29, said:

Si eu am incalcat legea , si ma felicit .

:)

#22
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
nu uita sa iei in calcul si izolarea peretelui/peretilor apartamentului tau, care sunt comuni cu holul blocului/casa scarii, mai ales daca au fost desfiintate caloriferele de pe scara.
un plus de confort termic ti-ar aduce si izolarea planseului peste subsol (adica tavanul subsolului, aflat sub apartamentul tau).
la blocurile din ploiesti reabilitate termic gratuit de catre primarie (acum cativa ani buni), a fost folosita vata bazaltica (cred ca asa se numeste), in combinatie cu panouri termoizolante.
intrebare in legatura cu aleea de langa bloc : este circulata intens, de iti pui problema ca se va ingusta daca pui polistiren de 15 ?

#23
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
@initiator
nu uita ca izolatia la pardoseala e la fel de importanta, daca pui 10 cm la exterior va trebui si sub planseu 10 cm in subsol
iar izolatia la tavan trebuie sa fie dublu fata de pereti, pui sub tavan 20 cm de vata buna (lambda<0.38) plus folie anticondens pus rigips de 9
daca apartamentul de deasupra e locuit, pui doar 10 cm

Edited by Oxigen1234, 13 May 2019 - 15:02.


#24
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
In subsol nu cred ca vrea sa puna atata timp cat ii incalzeste pardoseala tevile RADED ce sunt in subsol.

#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 shymano, on 13 mai 2019 - 13:34, said:

Ce gandire comunista au unii ...!!!
Sunt mii de apartamente izolate in regie proprie, n-am auzit sa fi venit vreo amenda la vreunul.
Inclusiv eu mi-am izolat, tot la parter.
Mai lasati basmele astea, pentru copiii de 2 ani ...
poti sa-ti izolezi la tine in casa nu in afara blocului. Condominiumul se guverneaza dupa o lege...

#26
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 MembruAnonim, on 13 mai 2019 - 15:06, said:

poti sa-ti izolezi la tine in casa nu in afara blocului. Condominiumul se guverneaza dupa o lege...
Bag mana in foc ca niciunul din astia care ii tot dati cu legea, nu aveti apartamentul izolat.
Atata vreme cat statul nu depune niciun efort pentru a-ti asigura tie, ca cetatean, un minim de confort, nu vad de ce nu ti l-ai asigura tu.
Nu mai suntem pe vremea lu' Ceasca, cand ti se spunea ca, daca ti-e frig, poti sa mai pui o plapuma pe tine, sau sa mai tragi o geaca peste. Ca unii au ramas, inca, cu mintea in acele vremuri, e alta mancare de peste.
Cand o veni statul sa izoleze, vorbim altfel.
Cand o baga statul apa calda la calorifere, nu calaie, vorbim altfel.
Cand RADET-ul falimentar n-o mai lua degeaba banii de la cetateni, vorbim altfel.
Pana atunci, cetateanul are tot dreptul sa-si foloseasca banii proprii pentru a-si asigura un minim de confort.
Ca unii sunt prosti si nu-i duce capul sa faca treaba buna pana la capat (vezi tot felul de coloratiuni, ca cea de mai sus), la fel, e in alta categorie, e la "nu ne duce capul", sau "plm, daca eu vreau lolo, pai lolo fac" ...
Finisarea unei astfel de lucrari se poate face foarte simplu, se poate da o culoare cat mai apropiata de cea a blocului ... sunt o gramada de astfel de apartamente izolate si vopsite in nuanta, de nici nu se cunoaste de la distanta.
Ca-i deranjeaza pe vecinii comunisti, pe care ii fute gratuit grija celuilalt, e alta poveste ... capra vecinului, daca ei nu au, nimeni sa nu aiba.

Edited by shymano, 13 May 2019 - 16:09.


#27
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand ti-o phoote statu o super amenda vorbim altfel...

#28
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 shymano, on 13 mai 2019 - 16:07, said:

Bag mana in foc ca niciunul din astia care ii tot dati cu legea, nu aveti apartamentul izolat.

Ca-i deranjeaza pe vecinii comunisti, pe care ii fute gratuit grija celuilalt, e alta poveste ... capra vecinului, daca ei nu au, nimeni sa nu aiba.
Garantat.
Exact astia sunt lupii moralisti... daca nu pot ei sa nu poata nimeni.

Aveam o cunostinta din alt oras care era anti centrale, sa se interzica, sa se taxeze, sa se ia taxa de poluare mai mare ca la masini, sa plateasca si ei caldura macar jumate din cat platesc cei care sunt la sistemul centralizat... pana cand primaria i-a dat pomana bani de centrala... dupa aia s-a sucit, ca facea parte din categoria pe care inainte o dorea exterminata.

#29
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
E la fel ca aia cu contoarele de gaz si centralele individuale ...
Cand au venit sa puna contoare individuale de gaz, multi au refuzat, cu toate ca nu se cerea o suma imensa. Basca, se putea plati si in rate ...
Normal, intre astia, cine erau: aia care se incalzeau toata iarna cu aragazul, pe carca fraierilor care plateau gazul la comun; si nu, nu sunt neaparat doar pensionari amarati, fara bani. Am inclusiv vecini cu bani, cu BMW la scara, care au refuzat sa-si bage atunci ...
La ceva vreme, cand au vazut ei ca nu mai merge sfaraiala, au inceput sa se vaite, ca vezi Doamne, ei platesc acum si mai mult, ca si-ar baga si ei contoare si centrale ... cacaturi d-astea ieftine. Normal ca platesc mai mult, pentru ca acum platesc ceea ce consuma, nu mai plateste nimeni in locul lor !!!

#30
Cool_Kick

Cool_Kick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 06.09.2017

 shymano, on 13 mai 2019 - 16:07, said:

Bag mana in foc ca niciunul din astia care ii tot dati cu legea, nu aveti apartamentul izolat.
Atata vreme cat statul nu depune niciun efort pentru a-ti asigura tie, ca cetatean, un minim de confort, nu vad de ce nu ti l-ai asigura tu.
Nu mai suntem pe vremea lu' Ceasca, cand ti se spunea ca, daca ti-e frig, poti sa mai pui o plapuma pe tine, sau sa mai tragi o geaca peste. Ca unii au ramas, inca, cu mintea in acele vremuri, e alta mancare de peste.
Cand o veni statul sa izoleze, vorbim altfel.
Cand o baga statul apa calda la calorifere, nu calaie, vorbim altfel.
Cand RADET-ul falimentar n-o mai lua degeaba banii de la cetateni, vorbim altfel.
Pana atunci, cetateanul are tot dreptul sa-si foloseasca banii proprii pentru a-si asigura un minim de confort.
Ca unii sunt prosti si nu-i duce capul sa faca treaba buna pana la capat (vezi tot felul de coloratiuni, ca cea de mai sus), la fel, e in alta categorie, e la "nu ne duce capul", sau "plm, daca eu vreau lolo, pai lolo fac" ...
Finisarea unei astfel de lucrari se poate face foarte simplu, se poate da o culoare cat mai apropiata de cea a blocului ... sunt o gramada de astfel de apartamente izolate si vopsite in nuanta, de nici nu se cunoaste de la distanta.
Ca-i deranjeaza pe vecinii comunisti, pe care ii fute gratuit grija celuilalt, e alta poveste ... capra vecinului, daca ei nu au, nimeni sa nu aiba.
Cea mai pertinenta postare citita pe forumul softpedia in ultimele 12 luni. Posted Image

Edited by Cool_Kick, 13 May 2019 - 16:21.


#31
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 kolfleading, on 13 mai 2019 - 14:35, said:



Asta imi aduce aminte de un citat de la un suporter al PSD:


:)
Asta dovedește ce caracter mic ai .
Frustrare +atac la persoana .
Așa și ? Ce vrei sa spui cu asta ?
Nu vezi că nici nu ai o logică ?
Ce spuneam eu , era că m-am folosit de lege în folosul meu , eu n-am negat legea , cum spunea distinsul usr-ist ...dacă așa vrei .
Deci încearcă să minti mai cu talent .

#32
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010

 MembruAnonim, on 13 mai 2019 - 16:12, said:

Cand ti-o phoote statu o super amenda vorbim altfel...
Asta-i ca aia cu drobul de sare ... daca cade ...???!!!
De ani de zile isi izoleaza oamenii apartamentele si uite ca n-a mai platit nimeni amenzi.

Edited by shymano, 13 May 2019 - 16:22.


#33
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Iti dai seama ca daca da ordin primarul sa se faca asa ceva, s-a sinucis politic, iar alegerile vor fi castigate de cel ce promite primul ca va anula ordinul.

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 projectfp, on 13 mai 2019 - 16:23, said:

Iti dai seama ca daca da ordin primarul sa se faca asa ceva, s-a sinucis politic, iar alegerile vor fi castigate de cel ce promite primul ca va anula ordinul.
Sint trei instituții care pot da amenda .

#35
shymano

shymano

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,876
  • Înscris: 27.04.2010
A fost , o vreme, cel putin in Bucuresti, cand statul incepuse sa izoleze gratis; la ceva vreme, cand s-a terminat cu mocaciunea, se cereau si niste bani.
Eee, chiar si cand era moca, tot au existat comunisti d-astia, mai batrani sau mai tineri, care refuzau sa semneze pentru izolarea intregului bloc !!!
Cat de tampit sa fii sa refuzi asa ceva ??? Eee, cat ei ...
Ideea e ca astfel de tampiti exista, si sunt destul de multi. INCA. Usor-usor, poate ca selectia naturala isi va spune cuvantul ...
PS: la izolarea blocului se facea si schimbarea geamurilor. De la geamuri cu rama de lemn, care se inchideau cu cuiul, le punea la tampiti termopane.
Asta e, nu se indurau sa piarda cuiul ... avea valoare sentimentala. Cu el se scobeau sub unghii.

Edited by shymano, 13 May 2019 - 16:42.


#36
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,528
  • Înscris: 20.10.2006
Uite ca si eu as refuza/voi refuza izolarea oricarei case chiar si gratis, nu doresc asa ceva. Probleme? Refuz sa semnez, vor sa semnez? Sa imi plateasca cei care vor sa semnez tot ce tine de aer conditionat/disconfortul creat de izolare. Nu sunt de acord cu polistirenul pe pereti.

Edited by LunaCrystal, 13 May 2019 - 19:14.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate