Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Diferente motorizări Dacia Duster

- - - - -
  • Please log in to reply
48 replies to this topic

#1
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Pana ce voi putea achiziția o Dacia Duster vreau sa ma informez mai bine referitor la ce echipare sa aleg, eu oarecum miam făcut o idee dar din păcate sunt afon în alte tehnicii mașinilor, la configurare la secțiunea motorizări nu știu care exact diferențele între diverse motoare, din câte am mai citit știu ca ala cu sce... E motor aspirat și ca ar fi mai fiabil decat  ala cu g care e cu turbina , în rest nu prea știu ce sa aleg, singura chestie la care aproape mam decis este ca nu sa iau 4x4

Edited by Anonymous1986, 11 May 2019 - 20:42.


#2
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Duster e de luat pentru fix 4x4 !
1,5Dci este bulletproff.
Cu probleme era cel de 1,2l benzinar turbo, e de ocolit.
Daca vrei benzinar sa`i pui GPL, cauta optiunea din fabrica, daca exista, altfel pierzi garantia motorului
la orice service il pui.

#3
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Inca o cutie a Pandorei.

Duster se doreste a fi un SUV mic, dar e discutabil.
Nu e foarte usoara, iar forma nu e chiar aerodinamica => in ciuda talibanilor care sustin motoarele pe benzina, e recomandat sa cumperi Blue dCi 115.

Motorul de 1.5 diesel de la Renault e genial prin fiabilitate si consum extrem de mic.
Benzina te va arde la buzunar prin consumul mare si valoare f mica de revanzare.

#4
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016

 Adm, on 11 mai 2019 - 20:51, said:

Inca o cutie a Pandorei.

Duster se doreste a fi un SUV mic, dar e discutabil.
Nu e foarte usoara, iar forma nu e chiar aerodinamica => in ciuda talibanilor care sustin motoarele pe benzina, e recomandat sa cumperi Blue dCi 115.

Motorul de 1.5 diesel de la Renault e genial prin fiabilitate si consum extrem de mic.
Benzina te va arde la buzunar prin consumul mare si valoare f mica de revanzare.
Asa ma gândeam și eu dar dacă le vin la ăștia vreo idee și interzic dieseluri prin centru peste 5 ani, oricum mai am câteva luni bune sa ma decid, vad ca la configurați varianta prestige pe diesel e puțin mai scumpa

Edited by Anonymous1986, 11 May 2019 - 20:59.


#5
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asta e o utopie, ce pui in loc?
Poate vor interzice EURO <4, dar nu EUR 5-6.

#6
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Anonymous1986, on 11 mai 2019 - 20:40, said:

Pana ce voi putea achiziția o Dacia Duster vreau sa ma informez mai bine referitor la ce echipare sa aleg, eu oarecum miam făcut o idee dar din păcate sunt afon în alte tehnicii mașinilor, la configurare la secțiunea motorizări nu știu care exact diferențele între diverse motoare, din câte am mai citit știu ca ala cu sce... E motor aspirat și ca ar fi mai fiabil decat  ala cu g care e cu turbina , în rest nu prea știu ce sa aleg, singura chestie la care aproape mam decis este ca nu sa iau 4x4
Duster il iei tocmai pt 4x4 . Daca vrei fara 4x4 mai sunt o seama de masini cu garda la sol mare .
Pana la urma te-ai hotarat cum o cumperi ? Credit , leasing ?

#7
gabrieln2016

gabrieln2016

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,223
  • Înscris: 04.11.2016
Daca nu vrei 4x4 de departe cea mai buna alegere eu consider ca este TCe 130. Este motorul rezultat in urma colaborarii dintre Renault si Daimler iar Duster este si va fi si in viitor singurul model de la Dacia care primeste acest motor
Cauta pe Youtube, sunt cateva filmulete facute de Robert Adam cu acest motor pe Qashqai, Kadjar sau Megane. Sunt alte configuratii de putere dar este practic acelasi motor.

#8
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Ion_Bumbu, on 11 mai 2019 - 20:50, said:

Duster e de luat pentru fix 4x4 !
eu l-as numi AWD, nu 4x4

#9
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Dumneata poti sa`l numesti cum vrei, atit timp cit eu, sofer, pot sa`l setez pe mod 2x4, si la Duster pot, inseamna ca`i orice dar nu AWD.

Edited by Ion_Bumbu, 12 May 2019 - 09:38.


#10
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007
Nu vad sensul unui suv fara sistem de tractiune integrala, in 2019 nu mai vad sensul motoarelor aspirate, mai ales pe suv-uri.

Daca ai ajuns la concluzia ca nu ai nevoie de o masina cu tractiune integrala cumpara o compacta cu garda mai mare la sol.

#11
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016

 ionut_ionut, on 12 mai 2019 - 10:43, said:

Nu vad sensul unui suv fara sistem de tractiune integrala, in 2019 nu mai vad sensul motoarelor aspirate, mai ales pe suv-uri.

Daca ai ajuns la concluzia ca nu ai nevoie de o masina cu tractiune integrala cumpara o compacta cu garda mai mare la sol.
Noua nea picat pata pe Duster, ne place cum arata

Edited by Anonymous1986, 12 May 2019 - 10:55.


#12
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011
În cazul de față, modul cum arată este un criteriu supraapreciat. Altele contează, cum ar fi siguranța, calitatea materialelor, poziția la volan, ergonomia etc.
În banii de Duster, se găsesc variante mult mai bune, nu la fel de înalte, dar fac față drumurilor noastre.

#13
Mihaitza07

Mihaitza07

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,196
  • Înscris: 29.08.2007
Pana trec lunile alea in care are de decis ce motorizare sa aleaga, are timp sa consulte un abecedar in care sa descopere cum se scriu niste cuvinte banale din limba romana. Initial am crezut ca e greseala, dar este analfabetism...

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

 corcodel10, on 12 mai 2019 - 11:24, said:

În cazul de față, modul cum arată este un criteriu supraapreciat. Altele contează, cum ar fi siguranța, calitatea materialelor, poziția la volan, ergonomia etc.
În banii de Duster, se găsesc variante mult mai bune, nu la fel de înalte, dar fac față drumurilor noastre.
Daca nu imi place cum arata, nu o cumpar.
Cum sa-ti iei o masina noua si sa nu iti placa  aratarea?

#15
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
LE: si de ce musai 4x4 ?
In majoritatea timpului ai un consum mai mare.

#16
corcodel10

corcodel10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,229
  • Înscris: 12.12.2011

 Octavian___, on 12 mai 2019 - 14:32, said:


Daca nu imi place cum arata, nu o cumpar.
Cum sa-ti iei o masina noua si sa nu iti placa  aratarea?

I se oferă prea multa importanță modului cum arată. Nu am zis că nu contează cum arată, dar altele trebuie luate în considerare. Să fim serioși, Dusterul nu arată wau, e o mașină onestă, care e cam scumpă pt ce oferă în varianta 4*2.

#17
ionut_ionut

ionut_ionut

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,780
  • Înscris: 01.12.2007

 Octavian___, on 12 mai 2019 - 14:32, said:

Daca nu imi place cum arata, nu o cumpar.
Cum sa-ti iei o masina noua si sa nu iti placa  aratarea?

Absolut corect, numai ca Dusterul nu este o frumusete.

Si sa fim seriosi, un Duster 2wd dotat nu este ieftin. La 14-16k euro chiar iti iei o compacta frumoasa, compacta care vine la pachet cu o siguranta mult mai buna, tinuta de drum mult mai buna, confort sporit, plastice mai de calitate, antifonare, dotari etc.

 Octavian___, on 12 mai 2019 - 15:41, said:

LE: si de ce musai 4x4 ?
In majoritatea timpului ai un consum mai mare.

In majoritatea timpului o lasi in 2wd, adica trage doar fata. Greutatea suplimentara nu cred ca este sesizabila.

In schimb este pacat sa pierzi din stabilitate, performante sa ai costuri mai mari (consum, anvelope, pret achizitie) si sa nu ai si tractiune integrala. Sa nu mai zic ca este pebibil sa ai suv si sa nu poti iesi dintr-o parcare sau sa urci o panta acoperita cu gheata/zapda.

Edited by ionutMembruAnonimut, 13 May 2019 - 08:21.


#18
Anonymous1986

Anonymous1986

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,382
  • Înscris: 03.03.2016
Cred ca o sa iau 4x4 benzina, nu știi când va fi de folos tracțiunea integrala

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate