Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 

Ceapa s-a scumpit :|

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#19
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
toate plantele au pesticide in mod natural, e modul lor de a se apara de daunatori.

pe toate canalele se face propaganda alimentatiei vegane. in acest timp, ouale sunt 40-50 de bani, slanina cruda e 5-10 lei iar carnea de porc industriala e cam 10-15 lei.

asa ca, sfatul meu este sa nu mai cumparati astfel de produse, supraevaluate. sau macar daca iau un produs cu pret mare, il iau direct de la producator, sa stiu ca ii raman lui banii.
aveti rabdare pana iese ceapa romaneasca, pana atunci, folositi ceapa verde.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

 YourFan, on 11 mai 2019 - 12:31, said:


Pentru ca inflatie Posted Image

Primul răspuns inteligent.

Pentru că" politicieni, și popor de... :naughty:

#21
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 jimi91, on 11 mai 2019 - 12:05, said:

De ce s-a scumpit ceapa atat de mult, 5-6 lei/kg ? Posted Image Costa cat bananele Posted Image
Ca sa poate. Cata ceapa iei, ca cetatean de rand? Ca nu iei 2 kg... Iei 2-3 cepe pentru pus in mancare, supa etc. Iti ajung si 2 saptamani.

#22
ursamajor

ursamajor

    Anonymous

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,410
  • Înscris: 08.12.2005

 jimi91, on 11 mai 2019 - 12:05, said:

De ce s-a scumpit ceapa atat de mult, 5-6 lei/kg ? Posted Image Costa cat bananele Posted Image
Și motorina (curând și benzina) a trecut de 6 lei.

#23
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 mofone, on 11 mai 2019 - 13:07, said:


Oamenii boss... pesticidele omoara oamenii. cartofii adusi din egipt sunt abominatii. rosiile din turcia sunt abominatii, toata marfa asta de import adusa in Romania, e coapta in tir, pe drum, lolik.

Solanine builds up when a potato is handled roughly, exposed to light or extremes of temperature, or is old. Symptoms of solanine poisoning include diarrhea, cramps, and headache, although many damaged potatoes would have to be eaten to cause serious illness.
The roots and leaves of the tomato plant are poisonous and contain the neurotoxin solanine.

Dar daca vrei tu sa mananci cartofi din egipt, cine sunt eu sa te opresc? Si-asa suntem prea multi pe planta asta numita Pamant. Respect daca nu vrei sa-i zici 'planeta'.

Edited by criztu, 11 May 2019 - 13:50.


#24
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 criztu, on 11 mai 2019 - 13:45, said:

Dar daca tu vrei sa mananci cartofi din egipt, cine sunt eu sa te opresc? Si-asa suntem prea multi pe planta asta numita Pamant. Respect daca nu vrei sa-i zici 'planeta'.
Cand vre-odata in aceasta scurta discutie am aparat cartofii de egipt? Cu sensul ca eu vreau sa ii manac? Imi dai impresia ca tu ai facut aceasta alegere de a nu manca acesti cartofi de egipt totusi, fiind mai informat ca restul. Apreciez acest lucru, solicit totusi mai multa informatie pe acest subiec, pe care probabil o detii, in privinta acestor cartofi. Atrag atentia totusi ca afirmatia " cartofii aia au la pesticide in ei de behaie calu" nu ma multumeste. As vrea asa, o explicatie mai cu context. Cu siguranta nu cred ca dvs cumparati doar cartofi certificati bio. Poate totusi ma insel.
Cat despre un refuz al meu de a numi Pamantul 'planeta' sunt putin confuz. Eu am zis ca e vorba de planta si nu planeta, la ce mai exact faceti referire?

#25
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Pentru ca suntem prosti si importam, producatorii nostri mor de foame. Si satele raman goale cu iluzia orasului. Cum zicea si Mugur Pop. "cu ce e un cioban mai prejos decat un corporatist ?  Ciobanul merge de dimineata in breazda, fluiera,canta. Mulge oile la amiaza mananca niste branza si poate bea o gura de horinca si doarme nitel, o viata fara stres"

Edited by alex14dlk, 11 May 2019 - 14:05.


#26
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

 mofone, on 11 mai 2019 - 13:55, said:

Atrag atentia totusi ca afirmatia " cartofii aia au la pesticide in ei de behaie calu" nu ma multumeste.

Pai eu nu sunt aici sa te multumesc pe tine. Eu doar am adaugat la observatia ta ca cartofii din egipt parca se inverzesc prea repede.
Am adaugat deci ce am aflat eu din ce am citit, ca dau aia din Turcia, Egipt, Algeria, corporatii europene de altfel, cu pesticide in legume si fructe, de behaie calu.
Oricum nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Te incurajez sa cauti tu insuti informatie, sa citesti, sa te dumiresti. Nu te astepta sa-ti aduc eu dovezi, ca sa te multumesc pe tine.
Tu daca iti aprinde vreun beculetz ce-ti spun, bine, daca nu, papa cartofi egipteni cat te duce burta. Noi sa fim sanatosi, lolik.

Edited by criztu, 11 May 2019 - 14:08.


#27
mofone

mofone

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,007
  • Înscris: 30.08.2011

 criztu, on 11 mai 2019 - 14:07, said:

Pai eu nu sunt aici sa te multumesc pe tine.
Nici vanzatorii (de cartofi) nu vor sa multumeasca pe cineva in mod deosebit, pun pe taraba, daca vine lumea si cumpara, treaba lor. Mentalitatea aia faina. Noi sa fim sanatosi. De restul sa citeasca fiecare. Mersi, m-ai lamurit. Cand mai prinzi ocazia sa mai behai si pe alte topicuri!

Edited by mofone, 11 May 2019 - 14:14.


#28
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002
pai eu nu mananc cartofi din egipt boss..

#29
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006
Pe scurt:

Salarii+pensii mai mari ==> preturi mai mari

Suprafata tarii nu a crescut, productia tot pe acolo e, dar unii merg cu mai multi bani la piata.

Eu zic sa reveniti un picut mai incolo cu pretul cireselor.

#30
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Pentru ca taranul roman nu mai munceste pamantul, l-a vandut la straini.
Si in curtea casei si-a pus cazon, nu randuri de ceapa, rosii, castraveti

#31
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 jimi91, on 11 mai 2019 - 12:05, said:

De ce s-a scumpit ceapa atat de mult, 5-6 lei/kg ? Posted Image Costa cat bananele Posted Image
Pentru caca pesedeul v-a promis mariri... Aveti nivelul de trai ridicat cum s-ar spune!

Edited by MembruAnonim, 11 May 2019 - 14:40.


#32
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
probabil ca daca era ciolos la guvernare, cartofii si ceapa s-ar fi dat pe gratis.
sper ca de cartofi si de ceapa  (egal diaree) sa aiba parte opozitia.
eu ma bucur ca s-au ieftinit untul si ouale.
imi aduc aminte ce isterie era si cu untul si ouale, pe la inceputul lui 2017, ziceai ca e sfarsitul lumii. tipai aia pe la B1 mai dihai ca la revolutie.
sariti lumeeeeeee.....murim de foame!

#33
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006

 geostorm, on 11 mai 2019 - 14:34, said:

Pentru ca taranul roman nu mai munceste pamantul, l-a vandut la straini.
Si in curtea casei si-a pus cazon, nu randuri de ceapa, rosii, castraveti
Du-te bah si plimba-te pe la tara sa vezi de ce nu il mai munceste! Toti tinerii de la tara sunt in Vestul Europei pentru salarii decente iar batranii care au mai ramas abia isi muncesc gradina lor sa aiba din ce trai. Visati la conspiratii, UE, kkt la tava cand treaba e simpla: tara se depopuleaza sub imperiul hotilor care zilele astea cara asistatii social cu autocarele la meetinguri electorale si maresc salarii si pensii din pix pe bani imprumutati. Cand va renta investitia in industrializare, strainii aia vor vinde cui poate lucra pamantul si o sa ai recolte ca in afara, daca nu va fi parloaga ca si acum.

#34
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 filipxxx, on 11 mai 2019 - 15:06, said:

...... Cand va renta investitia in industrializare, strainii aia vor vinde cui poate lucra pamantul si o sa ai recolte ca in afara, daca nu va fi parloaga ca si acum.
N-ai habar de economie ...dar deloc .
O tara nu este rentabila pt conducatorii lumii , adica marile capitaluri , decit atunci cind mina de lucru este ieftina . Deja Romania a incetat sa fie rentabila .

#35
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
Egiptu nu-i ca Turcia, e unul din cei mai mari exportatori mondiali in principal in UE. Nu am gasit articole care sa spuna ca produsele din Egipt ar avea concentratii mari de pesticide, in schimb despre turci gasesti cate vrei. Daca ai vreo informatie poate ar trebui sa pui un link.
Solanina e o modalitate de aparare a cartofilor si se formeaza prin expunerea la lumina si este destul de toxica. Din acest motiv cartofii trebuie tinuti la intuneric. Asa zisii tarani care vand cartofi in piata ii tin in soare pe taraba numai bine ca sa faca cat mai multa solanina. Chiar si pe aici dupa cum se vede sunt unii asa mai inteligenti care cred ca chestia aia verde e clorofila si e numai buna pentru sanatate ca e facuta din apa si soare ca fetitele powerpuff. Pentru cei care nu au vazut cartofi in mediul lor natural ar trebui sa stie ca ei stau in pamant, nu la lumina si in consecinta nu au cum sa faca fotosinteza. Pentru planta expunerea la lumina a tuberculului inseamna ca a fost dezgropat si e in pericol sa fie mancat :)) si se apara si el cum poate. Cartofii se pot inverzi si din cauza lampilor prea puternice din magazin mai ales daca sunt spalati. La unele magazine au rafturi iluminate foarte puternic ca sa para atragatoare marfa dar pentru cartofi asta nu e ok, ar trebui un raft intunecos cu pamant.

#36
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Bai nene, daca ceapa crestea in copaci in Madagascar, unde e Mazare si era fruct exotic intelegeam, dar e totusi...ceapa.

Cum sa coste mai mult de 1 euro?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate