Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Centrala termica immergas

Amenda in Lipsa ?

Acoperire gol extrior intre termo...

Intreprindere individuala fara ac...
 Marci Biciclete - recomandari

Lipsa Tensiune pe o Faza, bransam...

Recomandare bicicleta copil 5 ani.

Recomandare kit automat acces usa
 [email][nvidia] Your GeForce NOW ...

Site nesigur

Baghetele ornamentale intre foile...

O recomandare pentru o camera ful...
 Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 

Ceapa s-a scumpit :|

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
90 replies to this topic

#37
Crbl2001

Crbl2001

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,733
  • Înscris: 04.05.2019
Toate se scumpesc,paine,cartofi,ceapa,benzina si ce vrei tu.O sa ajungem drequ sa dam tot salariul pe nimic.Si asta nu e doar la noi,ci si in afara dar acolo venitul e pe masura.

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View Postbenis, on 11 mai 2019 - 12:41, said:

Ceapa s-a scumpit la nivel global. Deci fie România importă ceapă mai scump fie exportă și cererea externă urcă prețul intern. Cred că e totuși o bulă sau s-ar putea să asistăm la primele efecte nasoale date de folosirea terenului agricol pentru biocombustibili.
Am in gradina ceapa in toate fazele de crestere, de la mic la mare, si nu sunt afectat de cresterea de preturi. Eu zic sa va cuparati arpagic si sa va apucati de cultivat pe balcoane daca tot sunteti afectati de preturi .Poate asa mai scad si ei preturile. Posted Image

#39
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,490
  • Înscris: 02.09.2006

View PostKres, on 11 mai 2019 - 12:31, said:

Ceaapa nu e totusi un aliment care creste in copaci, nu necesita eforturi de recoltare, nu e atat de perisabila ca altele..  daca n-ar fi vorba de escroci in comertul capitalist, n-ar trebui sa aiba pret mai mare de 1 euro cum are in prezent.
desigur! ceapa creste in cloud si se recolteaza cu mausul!

View Postnicu131, on 11 mai 2019 - 12:16, said:

Acum 3 ore am cumparat ceapa cu 3.5 lei/kg si cartofi vechi cu 3 lei/kg
treba ta, dar nu trebuia sa-i strici feng shui-ul colegului care a deschis topicul pentru a se lauda ca isi face cumparaturile la Paris!

View Postcriztu, on 11 mai 2019 - 14:07, said:

Pai eu nu sunt aici sa te multumesc pe tine. Eu doar am adaugat la observatia ta ca cartofii din egipt parca se inverzesc prea repede.
Am adaugat deci ce am aflat eu din ce am citit, ca dau aia din Turcia, Egipt, Algeria, corporatii europene de altfel, cu pesticide in legume si fructe, de behaie calu.
Oricum nu trebuie sa ma crezi pe cuvant. Te incurajez sa cauti tu insuti informatie, sa citesti, sa te dumiresti. Nu te astepta sa-ti aduc eu dovezi, ca sa te multumesc pe tine.
Tu daca iti aprinde vreun beculetz ce-ti spun, bine, daca nu, papa cartofi egipteni cat te duce burta. Noi sa fim sanatosi, lolik.
esti sigur ca vei trai mai mult sau mai sanatos decit cei care maninca acei cartofi? esti sigur si ca ''producatorul'' de la care cumperi tu nu pune pesticide peste necesar doar pentru a iesi pe piata inaintea vecinului?? asta in cazul in care nu-i cumpara si el din magazin si ti-i vinde tie!

View PostDihorul Razboinic, on 11 mai 2019 - 14:31, said:

Pe scurt:

Salarii+pensii mai mari ==> preturi mai mari

Suprafata tarii nu a crescut, productia tot pe acolo e, dar unii merg cu mai multi bani la piata.

Eu zic sa reveniti un picut mai incolo cu pretul cireselor.
iar patronake are o norma, trebuie sa cumpere un anumit numar de apartamente si o anumita cantitate de valuta anual, nu scade din profitul de 300% sub nici o forma!

#40
aceton

aceton

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,793
  • Înscris: 11.04.2017

View PostDihorul Razboinic, on 11 mai 2019 - 14:31, said:

Pe scurt:

Salarii+pensii mai mari ==> preturi mai mari

Suprafata tarii nu a crescut, productia tot pe acolo e, dar unii merg cu mai multi bani la piata.

Eu zic sa reveniti un picut mai incolo cu pretul cireselor.

15 lei/kg in piața la Obor.

#41
helen76

helen76

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,404
  • Înscris: 17.10.2018
asta e :)))

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
cam ieftin...
motorina a trecut de 6 lei, urmeaza si benzina :)

#43
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

View Postchilly willy, on 11 mai 2019 - 15:19, said:

Egiptu nu-i ca Turcia, e unul din cei mai mari exportatori mondiali in principal in UE. Nu am gasit articole care sa spuna ca produsele din Egipt ar avea concentratii mari de pesticide, in schimb despre turci gasesti cate vrei. Daca ai vreo informatie poate ar trebui sa pui un link.
Solanina e o modalitate de aparare a cartofilor si se formeaza prin expunerea la lumina si este destul de toxica. Din acest motiv cartofii trebuie tinuti la intuneric. Asa zisii tarani care vand cartofi in piata ii tin in soare pe taraba numai bine ca sa faca cat mai multa solanina. Chiar si pe aici dupa cum se vede sunt unii asa mai inteligenti care cred ca chestia aia verde e clorofila si e numai buna pentru sanatate ca e facuta din apa si soare ca fetitele powerpuff. Pentru cei care nu au vazut cartofi in mediul lor natural ar trebui sa stie ca ei stau in pamant, nu la lumina si in consecinta nu au cum sa faca fotosinteza. Pentru planta expunerea la lumina a tuberculului inseamna ca a fost dezgropat si e in pericol sa fie mancat Posted Image) si se apara si el cum poate. Cartofii se pot inverzi si din cauza lampilor prea puternice din magazin mai ales daca sunt spalati. La unele magazine au rafturi iluminate foarte puternic ca sa para atragatoare marfa dar pentru cartofi asta nu e ok, ar trebui un raft intunecos cu pamant.
Da da da, si o furca de fier ca sa intoarca clientul glia si sa culeaga cartofii cu mina. Ce misto ar fi! Sa simta cum creste cartoful!

View PostKres, on 11 mai 2019 - 15:41, said:

Bai nene, daca ceapa crestea in copaci in Madagascar, unde e Mazare si era fruct exotic intelegeam, dar e totusi...ceapa.

Cum sa coste mai mult de 1 euro?
Cind te pui pe crescut pretul, apai cresti! Zice piata cind sa te opresti.

Citeam azi in autobuz (la mine unele autobuze au ecran pe care iti pune "Stiati ca") ca din cauza alimentatiei sarace in calorii femeile traiesc mai mult in Japonia, Anglia si parca Irlanda. Acu' nush daca o fi asa, dar ma gindesc ca asta ar pune frina la cresterea pretului.

View Postpacopaco1967, on 11 mai 2019 - 16:48, said:

Am in gradina ceapa in toate fazele de crestere, de la mic la mare, si nu sunt afectat de cresterea de preturi. Eu zic sa va cuparati arpagic si sa va apucati de cultivat pe balcoane daca tot sunteti afectati de preturi .Poate asa mai scad si ei preturile. Posted Image
Hm, o sa ma gindesc la chestia asta, sa pun niste Arpagica pe balcon, dar daca pe urma chiar scad preturile? Posted Image Mai renteaza?

Edited by Dihorul Razboinic, 11 May 2019 - 22:34.


#44
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,866
  • Înscris: 28.11.2006

View PostKres, on 11 mai 2019 - 12:20, said:

Pentru ca, alaturi de cartof si morcov (deasemenea supraevaluate), este folosita in alimentatia sclavilor... fiind (teoretic) cele mai ieftine alimente de baza din care poti incropi o mancare. Escrocii de capitalisti de la care cumparam mancarea si-au dat seama ca lumea are un refugiu in aceste alimente si le-au majorat imediat pretul.
Si eu care credeam ca sclavii mananca doar mici si beau doar bere... :ciocan:

View Postgeostorm, on 11 mai 2019 - 14:34, said:

1. Pentru ca taranul roman nu mai munceste pamantul, l-a vandut la straini.
2. Si in curtea casei si-a pus cazon, nu randuri de ceapa, rosii, castraveti
1. Si strainul l-a luat la spinare si l-a dus in Strainezia, in loc sa-l munceasca eficient si sa vanda produsele in Romania, ca e mai avantajos cu transportul :P
2. Taranul ala care a plecat in talia nu mai sta sa munceasca 2 brazde de ceapa din curte. Isi pune gazon (Inu cazon) sa aiba pe ce se relaxa cand vine in tara.

#45
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ma intereseaza mai mult prazul...  Posted Image

#46
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,539
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcriztu, on 11 mai 2019 - 13:45, said:

cartofii adusi din egipt sunt abominatii.
Sunt foarte buni, nu stii ce pierzi Posted Image

Edited by andreic, 12 May 2019 - 00:31.


#47
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostDihorul Razboinic, on 11 mai 2019 - 22:34, said:

Da da da, si o furca de fier ca sa intoarca clientul glia si sa culeaga cartofii cu mina. Ce misto ar fi! Sa simta cum creste cartoful! Cind te pui pe crescut pretul, apai cresti! Zice piata cind sa te opresti. Citeam azi in autobuz (la mine unele autobuze au ecran pe care iti pune "Stiati ca") ca din cauza alimentatiei sarace in calorii femeile traiesc mai mult in Japonia, Anglia si parca Irlanda. Acu' nush daca o fi asa, dar ma gindesc ca asta ar pune frina la cresterea pretului. Hm, o sa ma gindesc la chestia asta, sa pun niste Arpagica pe balcon, dar daca pe urma chiar scad preturile? Posted Image Mai renteaza?

E de la productiile record ale lu Dragnea ... Asa merge la pesedeu economia ai excedent de produse cresc preturile!

#48
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postchilly willy, on 11 mai 2019 - 15:19, said:

Egiptu nu-i ca Turcia, e unul din cei mai mari exportatori mondiali in principal in UE. Nu am gasit articole care sa spuna ca produsele din Egipt ar avea concentratii mari de pesticide, in schimb despre turci gasesti cate vrei. Daca ai vreo informatie poate ar trebui sa pui un link.

A total of 144 kg of potato tuber samples, representing two different types of farming production [e.g., conventional © and organic (O)], were collected from different locations in Giza governorate (Egypt), and subjected to pesticide residue and heavy metal analyses. Residues of some organochlorine pesticides (OCPs), such as HCB and heptachlor as well as some organophosphorus pesticides (OPPs), such as methamidophos, thiometon, profenofos, phorate and pirimiphos-methyl were found in a number of samples at concentration levels exceeding their MRLs. The majority of the analyzed samples contained detectable concentrations of Zn, Cu, Mn, Fe, Cd, Pb, Cr, Ni and Co. Specifically, Pb and Fe were found in a number of samples at concentrations exceeding their MLs. Contamination among the two types of potatoes varied from a season to another and contamination of C potatoes was nearly 2 times that of O potatoes either by pesticides or heavy metals. Estimation of dietary intake of pesticides and heavy metals by potatoes revealed that only phorate residues either in conventional or organic potatoes may pose risks to human health. None of the studied heavy metals showed to cause dietary intake risks to human health. The study shed light to the problem of multi toxicants in potatoes. -  https://www.ncbi.nlm...pubmed/19138717

#49
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu stiu daca ai citit cu atentie ca articolul ala l-am vazut si eu da e vechi de 11 ani si nu am gasit altele mai noi.
Dihorii care vorbesc aiurea ar trebui sa stie ca nu intamplator se lasa mult pamant in sacii sau lazile cu cartofi pentru ca asta previne degradarea lor si incetineste inverzirea. Da poate e mai bine sa fie spalati si dati cu chimicale care impiedica treaba asta ca nu cumva sa se murdareasca clientu. Le-o fi fost greu la egipteni sau la greci sa spele cartofii cu furtunul nu? Poate sunt idioti si nu au alta treba decat sa trimita pamant in lazi.

Edited by chilly willy, 12 May 2019 - 10:50.


#50
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postchilly willy, on 12 mai 2019 - 10:43, said:

nu stiu daca ai citit cu atentie ca articolul ala l-am vazut si eu da e vechi de 11 ani si nu am gasit altele mai noi.

Eh, cum ii ziceam si lu colegu, pt mine nu e o tragedie daca vrea el sa manance cartofi din egipt.
Ma amuza ca au pretentia sa le dovedesc ca baga in ei otrava.
Tie nu ti se pare logic ca in Romania e estu salbatic, si aici se deverseaza marfa cea mai proasta si mai refuzata de occident? Sau tu crezi ca nemtii si francezii care detin puhoiul de magazine de desfacere de pe teritoriul vajnicei noastre patrii, alta pasiune mai mare nu au, decat cum sa ne aduca noua mancare de calitatea 1-a de pe plantatiile lor din tarile din lumea 3-a?

[attachment=2232631:cull-the-herd.jpg]

Edited by criztu, 12 May 2019 - 11:18.


#51
ain

ain

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,457
  • Înscris: 03.11.2006
Pai poza aia are la fel de multa legatura cu egiptul precum lanul tratat cu cartoful. Asta ca tot ai pomenit de logica si demonstratii! :)

#52
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu stiu ce cartofi gasesti tu care sa fie perfecti. Am luat si din aia din Franta de la carfur si erau toti verzi, aia turcesti nu ii iau, cei de la tarani probabil ca au mai multe pesticide decat aia din Turcia si Egipt impreuna, cei romanesti cand apar is si ei jumatate verzi si loviti cu zone din alea gri in interior si nu am nici o garantie ca sunt mai buni decat ceilalti. Despre Egipt am citit ca sunt mare exportator si ca se preocupa de calitate pentru a avea acces pe pietele mai bune din vest unde se platesc mai multi dinero. Daca is plini de chimicale nu-i pot vinde decat pe bani putini la fratii lor arabi. Nu am buletine de analize de la ei nici nu am vazut cai care sa behaie dar articolele cu marfa turceasca care e plina de pesticide abunda pe net. Alti cartofi care i-am gasit si au fost ok erau din Grecia. Daca ai si alte dovezi in afara de o poza cu oameni care stropesc ceva care nu e un camp de cartofi si care nu e in Egipt si un articol de 11 ani spune-ne si noua. In final ne spui ca nu mananci cartofi din egipt, ok ce cartofi mananci tu? Si de unde ai aflat ca acesti cartofi ar fi plini de chestii toxice? Ai tu acces la buletine de analize? E doar o banuiala bazata pe faptul ca noi suntem de lumea a 3-a si ca vesticii vor sa ne lichideze vanzand aici prin supermarketurile lor marfa cu pesticide?

Edited by chilly willy, 12 May 2019 - 13:36.


#53
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View Postchilly willy, on 12 mai 2019 - 13:29, said:

Daca ai si alte dovezi in afara de o poza cu oameni care stropesc ceva care nu e un camp de cartofi si care nu e in Egipt si un articol de 11 ani spune-ne si noua. In final ne spui ca nu mananci cartofi din egipt, ok ce cartofi mananci tu?

Tu intelegi ca eu nu sunt aici sa-ti dovedesc voua? Vrei sa mananci cartofi din egipt, mananca, cine sunt eu sa-ti zic sa nu mananci?

#54
chilly willy

chilly willy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,594
  • Înscris: 23.10.2006
nu esti aici ca sa ne dovedesti , dar pentru ce scrii postari atunci? De fapt nu ai nici o dovada nu? E doar o chestie care ti-a trecut tie prin cap ca ar fi plauzibila.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate