Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

Schimbare sens motor

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013
Buna seara, am achizitionat un motor monofazat si as dori sa schimb sensul de rotatie.
Am schimbat doar pt a face poza cele 2 punti, pe csre nu le-am strans inca, cu suruburi, pentru ca nu sunt sigur daca am facut bine sau nu. In poza modificata si adaugate bornele, este ceea ce am crezut eu ca e bine, in prima poza este schema de pe motor, iar in a doua poza, cea in care toate bornele sunt legate, este montajul din fabrica al motorului. Va rog sa imi spuneti daca am facut bine. Multumesc, o seara buna.

Attached Files



#2
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
https://forum.softpe...otor-monofazat/

#3
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Cred ca in pozitia in care l-ai pus faci scurt.

#4
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, la dumneata este simplu de tot, am inteles ca motorul este nou, neumblat.
Fabricantul s`a gindit deja la dumneata si ti`a dat schita de pe placuta motorului.
CW (lockwise) inseamna sens orar, CCW (counter clockwise) inseamna sens antiorar.

Edited by Ion_Bumbu, 10 May 2019 - 21:50.


#5
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006
Pai ce atata filosofie? Nu se vede clar pe schema ca fata de cum a venit din fabrica, trebuie rotite cu 90 de grade, deci le-a pus bine si nu face nici-un scurt.

Edited by zolak, 10 May 2019 - 21:52.


#6
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013

 Ion_Bumbu, on 10 mai 2019 - 21:48, said:

Domnule, la dumneata este simplu de tot, am inteles ca motorul este nou, neumblat.
Fabricantul s`a gindit deja la dumneata si ti`a dat schita de pe placuta motorului.
CW (lockwise) inseamna sens orar, CCW (counter clockwise) inseamna sens antiorar.

Am inteles asta, eu intrebam daca l-am legat corect, schimband cele 2 punti intre z2-u1 si u2-v1

#7
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
In mod normal nu tre sa schimbi niciun cablu, insa motorul nu a fost legat ca in schema din ce bag seama.
Trebuia alimentat pe bornele U1 si U2 si a fost alimentat pe bornele U1 si V1.
In pozitia aia de rotatie era OK deoarece aveai punte intre V1 si U2, dar in pozitia in care vrei sa-l montezi nu mai e OK, vei face scurt.
:)

#8
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 clyton_b_boy, on 10 mai 2019 - 21:52, said:

Am inteles asta, eu intrebam daca l-am legat corect, schimband cele 2 punti intre z2-u1 si u2-v1
Da, da-i drumul ca merge!

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 zolak, on 10 mai 2019 - 21:52, said:

Pai ce atata filosofie? Nu se vede clar pe schema ca fata de cum a venit din fabrica, trebuie rotite cu 90 de grade, deci le-a pus bine si nu face nici-un scurt.
Face scurt deoarece nu erau legate chiar corect cablurile.

#10
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,258
  • Înscris: 24.06.2006
https://i2.wp.com/me...-schim-sens.JPG

#11
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 maccip, on 10 mai 2019 - 21:58, said:

Face scurt deoarece nu erau legate chiar corect cablurile.
Adica rusul a pus schema gresita pe placa? Pai nu e destul de clar?  Pe poza 2 zice ca asa a venit din fabrica si sunt suntate U1-Z2 si U2-V1. Pe scema cealalta se sunteaza U1-V1 si U2-Z2. Iar alimentarea se pune pe sunturi in ambele cazuri!

Edited by zolak, 10 May 2019 - 22:13.


#12
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

 zolak, on 10 mai 2019 - 22:09, said:

Adica rusul a pus schema gresita pe placa?
Rusul a pus bine schema, insa cablurile n-o respecta.
Nene, fii atent la poza. Daca baga in priza, face scurt. Hai sa lasam teoria si daca e sa-l ajutam sa lege motorul cum trebuie.
Cred ca trebuie sa mute firul maron de pe U1 pe Z2, daca vad eu bine in poza. Eu cred ca alimentarea e pusa prost, vine direct pe puntea de sus.
Ti-am spus, firele nu au fost legate ca in schema ruseasca. Daca erau legate ca-n schema, era asa cum zici tu.


Daca alimentarea e intre albastru V1 si maron U1, asa cum vad eu in poza a 3a, atunci in mod evident face scurt.
Dar pentru asta am nevoie de confirmare din partea initiatorului. Numai el poate vedea exact de unde vin firele alea.

Edited by maccip, 10 May 2019 - 22:16.


#13
zolak

zolak

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 14.02.2006

 maccip, on 10 mai 2019 - 22:15, said:

Rusul a pus bine schema, insa cablurile n-o respecta.
Nene, fii atent la poza. Daca baga in priza, face scurt. Hai sa lasam teoria si daca e sa-l ajutam sa lege motorul cum trebuie.
Cred ca trebuie sa mute firul maron de pe U1 pe Z2, daca vad eu bine in poza. Eu cred ca alimentarea e pusa prost, vine direct pe puntea de sus.
Ti-am spus, firele nu au fost legate ca in schema ruseasca. Daca erau legate ca-n schema, era asa cum zici tu.


Daca alimentarea e intre albastru V1 si maron U1, asa cum vad eu in poza a 3a, atunci in mod evident face scurt.
Dar pentru asta am nevoie de confirmare din partea initiatorului. Numai el poate vedea exact de unde vin firele alea.

Da , ai dreptate, ca la legatura pe "verticala" nu conta unde pune alimentarea, la "orizontala"  trebuie pus firul maro (probabil asta e alimentarea) pe suntul celalalt.

Edited by zolak, 10 May 2019 - 22:20.


#14
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007
Acuma sper ca mai traieste initiatorul.
Fratioareee, zi ceva. Esti bine??
hahahahaha

#15
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013
Nu a facut niciun scurt, cum era montat din fabrica(ca in poza 2) mergea, se invartea spre dreapta, ca acele la ceas, cum am pus eu nu am incercat inca. Deci totusi, e bine ce am facut?

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

 clyton_b_boy, on 10 mai 2019 - 21:20, said:

Va rog sa imi spuneti daca am facut bine. Multumesc, o seara buna.
Puntile sunt oki dar muta si alimentarea pe cealalta punte acuma ca sunt ambele in scurt.

 clyton_b_boy, on 10 mai 2019 - 22:43, said:

Nu a facut niciun scurt, cum era montat din fabrica(ca in poza 2) mergea, se invartea spre dreapta, ca acele la ceas, cum am pus eu nu am incercat inca. Deci totusi, e bine ce am facut?
In poza a treia e scurtul nu a doua. Puntile le-ai mutat cocrect in a treia dar pune si tu o alimentare pe cealalta punte ca ambele duc la prima acuma Posted Image

Edited by andreic, 10 May 2019 - 22:50.


#17
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013
Si care trebuie mutat? Albastru sau maro, care unde?

#18
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Ce maro, eu vad din poza ca prin alimentare vine albastru si rosu... unu din ele pe cealalta punte. Maro pare de la unul din condensatoare.
Incearca o poza mai bine expusa sa se vada si zonele umbrite. Alimentarea trebuei sa ajunga pe u2-u1.

Edited by andreic, 10 May 2019 - 23:05.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate