Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
teava rezistenta panou apa calda

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata
 Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android

Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool
 Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?

Wc Geberit

Routere detinute in trecut si in ...
 

Schimbare sens motor

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#19
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007
Alimentarea (cablul din priza) trebuie sa ajunga pe punțile alea doua, fiecare pe cate o punte, nu ambele pe aceiasi punte pentru ca faci scurt.
Eu vad albastru (V1) si maron(U1). Asta e cablul de alimentare?
Daca da, atunci muta unul dintre fire, oricare, pe cealalta punte (U2 sau Z2)
In mod normal alimentarea trebuia facuta pe U1 si U2, conform schemei, dar n-a fost sa fie. In prima configuratie, nu conta, dar acum conteaza.

#20
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013
Aha, am inteles acum, revin dimineata cu o poza mai buna si cu modificarea alimentarii. Multumesc frumos de raspuns.

#21
maccip

maccip

    45 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,063
  • Înscris: 06.01.2007

View Postclyton_b_boy, on 10 mai 2019 - 23:30, said:

Aha, am inteles acum, revin dimineata cu o poza mai buna si cu modificarea alimentarii. Multumesc frumos de raspuns.
Eu ma bucur ca traiesti si esti OK.
:D

#22
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Pentru invers acelor de ceas alimentarea se face pe U1 sau Z2 cu punte intre U1 si Z2 si pe U2 sau V1 cu punte intre U2 si V1.

Explicat altfel : trebuie sa ai o punte intre U1 si Z2 si o alta punte intre U2 si V1.
Alimentarea se face cu un fir la o punte (U1 sau Z2) si cu celalalt fir la cealalta punte (U2 sauV1).
Impamantarea se leaga la conectorul de pe carcasa.

#23
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013
Update, e bine asa?

Attached Files



#24
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008

View Postclyton_b_boy, on 10 mai 2019 - 22:54, said:

Si care trebuie mutat? Albastru sau maro, care unde?
Nu conteaza pe care-l muti. Trebuie ca un fir ce vine de la priza, indiferent de culoare, sa ajunga la una din bornele U1 sau V1 si nu conteaza la care borna. Celalalt fir ce vine de la priza, indiferent de culoare, trebuie sa ajunga la una din bornele U2 sau Z2 si nu conteaza la care borna.
Ca sa-ti fie mai usor si sa nu faci cumva un scurt, ai putea lega un fir la U1 si celalalt fir la Z2

#25
clyton_b_boy

clyton_b_boy

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 17.03.2013

View Postflorin71_skoda, on 11 mai 2019 - 07:46, said:


Nu conteaza pe care-l muti. Trebuie ca un fir ce vine de la priza, indiferent de culoare, sa ajunga la una din bornele U1 sau V1 si nu conteaza la care borna. Celalalt fir ce vine de la priza, indiferent de culoare, trebuie sa ajunga la una din bornele U2 sau Z2 si nu conteaza la care borna.
Ca sa-ti fie mai usor si sa nu faci cumva un scurt, ai putea lega un fir la U1 si celalalt fir la Z2
S-a rezolvat, am legat un fir la u1 iar celalalt la z2 (ca in poza de mai sus)si cu sufletul la gura am introdus stecherul in priza, merge. Multumesc tuturor pentru raspunsuri. O zi buna.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate