Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Inscriere autoturism Bucuresti DRPCIV - mai 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Salut.
Am cumparat recent un autoturism si maine (10 mai) urmeaza sa ma duc la Directia de Taxe si impozite sa il trec pe rol, iar luni dimineata la ora 08.00 mi-am facut o programare online la DRPCIV pentru acte.
intrebarea mea catre voi este daca stiti cumva daca persoanele acelea care te ajuta sa-ti faci dosarul (iti trag actele la xerox, iti dau ce cereri ai nevoie etc) sunt pe acolo si inainte de ora 8, gen la un 7.20 ca sa am timp sa termin pana la ora programarii.
Ultima oara am inmatriculat un autoturism in 2014, dar tin minte ca am fost candva spre seara si erau prin curte pe acolo, dar nu stiu daca gasesc pe cineva si dimineata la prima ora.
Multumesc!

#2
AndreiMarianCiprian

AndreiMarianCiprian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 643
  • Înscris: 11.02.2014
cand am fost acum 2 saptamani la 7:40 erau acolo.

#3
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Eu cred ca poti respecta si singur lista asta. Nu ai nevoie de nimeni sa te ajute.

#4
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 AndreiMarianCiprian, on 09 mai 2019 - 13:23, said:

cand am fost acum 2 saptamani la 7:40 erau acolo.

Multumesc, este bine de stiut.

 Bogotta, on 09 mai 2019 - 13:27, said:

Eu cred ca poti respecta si singur lista asta. Nu ai nevoie de nimeni sa te ajute.

Sunt prins cu foarte multe treburi zilele acestea si nu stiu daca reusesc sa imi pun toate acele acte in ordine, de aceea intreb. Multumesc!

#5
romanasu

romanasu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,204
  • Înscris: 26.05.2005
Preventiv, ia originalele la tine, fa 2-3 copii xerox dupa fiecare inainte sa ajungi la orice birou al statului. In 99.99% din cazuri nu au xerox acolo, dar gasesti prin zona, te indruma paznicii, functionarii.
Si de ajutat, da, te ajuta.. la modul nu ai adeverinta rosie, stapila patrata, vino cu ia si vedem...

#6
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Dosarul, cum zice si colegul nostru, trebuie sa contina:
  • cererea de inmatriculare
  • factura fiscala (auto nou sau cumparat de pe firma) sau fisa de inmatriculare
  • chitanta pentru achitarea talonului (37 lei) taxa pe care o poti plati pe loc
  • buletin (sa ai o copie la tine, se va cere si originalul)
  • RCA cu specificatia "in vederea inmatricularii" (sper ca am retinut corect) daca sunt necesare numere noi (te vor intreba cei de la asigurari si stiu ei ce sa scrie)
  • CIV (cartea masinii, pentru ca tu sa fii trecut in ea)
  • dovada ITP (pentru masinile noi, iesite din fabrica, ti se va da de la dealer actele necesare SAU scrie in talonul pe care il vei preda pentru schimbarea datelor)
  • Certificatul masini (talonul) vechiului proprietar (pentru masina SH)
  • Placutele de inmatriculare (daca e alt judet, pentru cele rosii presupun ca trebuie sa intrebi cui i le predai)
  • chitanta pentru placutele de inmatriculare (40 la rand/85 preferentiale)
Mai mult ti le pui in ordine decat dosarul in sine. In jumatate de ora (hai o ora) ar trebui sa poti sa faci singur dosarul.

LE: daca apelezi la cei care se ocupa, dai acelasi acte, doar ca nu stai la coada.

Edited by Pololica, 09 May 2019 - 13:48.


#7
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 Pololica, on 09 mai 2019 - 13:46, said:

Dosarul, cum zice si colegul nostru, trebuie sa contina:
  • cererea de inmatriculare
  • factura fiscala (auto nou sau cumparat de pe firma) sau fisa de inmatriculare
  • chitanta pentru achitarea talonului (37 lei) taxa pe care o poti plati pe loc
  • buletin (sa ai o copie la tine, se va cere si originalul)
  • RCA cu specificatia "in vederea inmatricularii" (sper ca am retinut corect) daca sunt necesare numere noi (te vor intreba cei de la asigurari si stiu ei ce sa scrie)
  • CIV (cartea masinii, pentru ca tu sa fii trecut in ea)
  • dovada ITP (pentru masinile noi, iesite din fabrica, ti se va da de la dealer actele necesare SAU scrie in talonul pe care il vei preda pentru schimbarea datelor)
  • Certificatul masini (talonul) vechiului proprietar (pentru masina SH)
  • Placutele de inmatriculare (daca e alt judet, pentru cele rosii presupun ca trebuie sa intrebi cui i le predai)
  • chitanta pentru placutele de inmatriculare (40 la rand/85 preferentiale)
Mai mult ti le pui in ordine decat dosarul in sine. In jumatate de ora (hai o ora) ar trebui sa poti sa faci singur dosarul.

LE: daca apelezi la cei care se ocupa, dai acelasi acte, doar ca nu stai la coada.

Am gasit informatiile astea la ei pe site cand am facut programarea. Ultima oara am platit 8 RON doamnei care m-a ajutat, i-am lasat 15 ca mi-a fost jena de dansa ca m-a ajutat cu toate cele, eu doar m-am dus si i le-am trantit aluia in fata. O sa incerc sa vad daca reusesc pana atunci sa mi le fac singur, dar e bine de stiut ca gasesc pe cineva acolo inca de dimineata.

#8
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Stai linistit, e interesul lor sa fie acolo, doar e painea lor. Am inteles ca stai prost cu timpul, dar vei fi obligat sa faci un drum la ei pentru a lasa actele (se vor ocupa ei de plati, eventual de redactarea documentelor) si vei mai face inca un drum (daca nu te vei intelege altfel cu ei) pentru a ridica noile documente.

PS: chiar daca le lasi lor, chiar daca nu, ai sigur doua drumuri de facut:
  • lasatul dosarului (cu ce se cere)
  • ridicatul talonului si a cartii masinii (eventual si al placutelor de inmatriculare)
Cu ridicatul, daca le faci procura, le pot ridica ei, dar te va costa suplimentar.

LE: eu am radiat masina marti, iar la inmatriculari am stat 15 minute la ghiseu. Venise o persoana cu un minut inaintea mea si am stat mai mult. Am urmat pasii inscrisi pe site (diferiti, bineinteles) si n-au fost probleme. Vezi daca poti sa te incadrezi in timp. Oricum, la cei care fac acte auto, tot va trebui sa stai 5-10 minute (depinde cat de complete ai actele).

Edited by Pololica, 09 May 2019 - 13:58.


#9
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017

 Pololica, on 09 mai 2019 - 13:46, said:

LE: daca apelezi la cei care se ocupa, dai acelasi acte, doar ca nu stai la coada.

Pai la coada nu se sta, ca doar de aia se face programarea .....

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Mai citeste o data ce am scris. Daca vine unul mai greu de cap sau il trimite dupa o copie xerox si mai sta cateva minute peste programare, tot se cheama ca stai la coada. Da, e adevarat ca vii in apropierea orei (programarii) si nu mai stai 1-2-3 ore sa depui dosarul, dar tot sta cineva acolo.

Mai e varianta ca al nostru coleg sa aiba drum (sa-si faca drum) la ora aia special pentru a lasa actele si a facut programare special pentru asta, mergand pe premisa ca poate scapa mai repede de birocratie si sa ridice actele cand scapa de treaba.

Cand am inmatriculat eu masina (septembrie 2016) stiam ca taloanele se pot ridica in 2-3 ore, dar, fiind balamuc (nu mai stiu de ce), am stat o saptamana sa ridic CIV si talon.  Acum colegul nostru stie mai bine cat costa timpul lui.

#11
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011

 Pololica, on 09 mai 2019 - 13:55, said:

Stai linistit, e interesul lor sa fie acolo, doar e painea lor. Am inteles ca stai prost cu timpul, dar vei fi obligat sa faci un drum la ei pentru a lasa actele (se vor ocupa ei de plati, eventual de redactarea documentelor) si vei mai face inca un drum (daca nu te vei intelege altfel cu ei) pentru a ridica noile documente.

PS: chiar daca le lasi lor, chiar daca nu, ai sigur doua drumuri de facut:
  • lasatul dosarului (cu ce se cere)
  • ridicatul talonului si a cartii masinii (eventual si al placutelor de inmatriculare)
Cu ridicatul, daca le faci procura, le pot ridica ei, dar te va costa suplimentar.

LE: eu am radiat masina marti, iar la inmatriculari am stat 15 minute la ghiseu. Venise o persoana cu un minut inaintea mea si am stat mai mult. Am urmat pasii inscrisi pe site (diferiti, bineinteles) si n-au fost probleme. Vezi daca poti sa te incadrezi in timp. Oricum, la cei care fac acte auto, tot va trebui sa stai 5-10 minute (depinde cat de complete ai actele).

Cred ca am fost eu inteles gresit. Eu nu vreau sa le las lor dosarul sa se ocupe, eu vreau doar ca ei sa imi traga la xerox, sa imi dea cererile pe care trebuie sa le completez etc ca sa am dosarul complet si sa ma duc la 8 la programare ca sa fiu sigur ca nu imi lipseste vreun act. Atata tot. Nu vreau sa pun pe cineva sa imi inscrie masina, vreau doar sa fiu sigur ca am copii de pe toate actele necesare.

#12
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Pai fa o lista cu ce iti trebuie (ce a zis @bogotta) si iti bifezi cu ce ai. Daca vrei sa fii sigur, intreaba, dar sa nu dai de vre-un capcaun care a te simta ca nu vrei sa faci actele cu ei si sa spuna ca e in regula si sa te trezesti la ghiseu ca nu ai o fotocopie dupa buletin (de exemplu). Eu am completat documentele de pe site si s-a rezolvat (nu m-a intors).

Dar dau Cezarului ce e al Cezarului: la documentele la care aveam dubii (de exemplu, pentru radiere, la DRPCIV se cere Fisa de inmatriculare SAU Fiscalul meu) am intrebat aici pe forum si am fost lamurit cu ce trebuie sa ajung.

Nu e greu sa faci singur dosarul, doar ca e mai greu cand se modifica niste chichite si nu le stii la momentul respectiv (tot ca exemplu, in 2016 cand fost la inmatriculare, pana la 15.07.2016 vehiculele trebuiau identificate la RAR, iar fiscalul putea sa aiba alta data fata de data trecuta in talon, dupa 15.07 identificarea a fost scoasa, iar fiscalul trebuia sa aiba aceeasi data cu data instrainarii din talon).

Nu cred ca se aplica la tine, dar intreaba de siguranta si mai lasi si tu un covrig.

#13
jadcomp

jadcomp

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,935
  • Înscris: 27.09.2006
https://www.drpciv.ro/
Scrie acolo exact ce acte va trebuie pentru orice operatiune de acolo. Practic va trebuie copie xerox dupa CIV-ul masinii, CI-ul solicitantului, polita de asigurare RCA si o cerere in PDF pe care o descarcati tot de acolo, o completati de mana si o semnati. Daca aveti PC acasa + imprimanta multifunctionala se face acolo doar fisa de inmatriculare care trebuie printata pe carton subtire si unele date batute la masina. Asta costa undeva la 12-15 lei si se poate face si la "Impozite Locale", cel putin la mine la sectorul 1 la "xerox" faceau si fise de inmatriculare.
Taxa de talon, 37 lei, se plateste CASH la ghiseul unde se depun actele, de preferinta sa aveti bani potriviti. NU recomand plata prin OP (m-am plimbat de 3 ori din cauza asta) si NU se poate plati cu cardul (paradoxal in 2017 cand avea trezoreria ghiseu acolo se putea). La ghiseul online nu e coada doar recomandabil e sa nu intarziati desi va primeste si dupa daca aratati programarea.

#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cand scapam de birocratia asta de rahat? Toate bazele de data sa fie accesate instant la comun de catre autoritati ... Eu sa merg acolo doar cu buletinu si contractu V/C sa inmatriculez masina.?

#15
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Se va scapa exact atunci cand toti cetatenii vor avea semnaturi digitale si formularele electronice vor putea fi editate cu orice program compatibil nu doar Adobe si Windows. Plus ca nu ai cum sa scapi de cateva documente (numerele de inmatriculare, talon si CIV) care trebuiesc, pentru rapiditate, sa se inmaneze direct la ghiseu.

Daca se trimit cu posta/curier ajung de pe o zi pe alta/peste weekend, pana se bifeaza ca au ajuns, pana se opereaa in sistem predarea (talon, etc) dureaza mai mult decat daca ai merge la ghiseu.

Oricum, cu o implementare a digitalizarii complete nu cred ca se pot mandri prea multi.

#16
Bogotta

Bogotta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,456
  • Înscris: 24.02.2017
Hai ca vin eu cu o intrebare noua. :)  Daca depun actele la ora 17,46 intr-o zi de vineri, cand pot ridica noul talon + numerele ? Banuiesc ca nu mai devreme de Luni....

#17
Gbr_smt

Gbr_smt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,330
  • Înscris: 29.09.2011
Luni, chiar marti

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E vorba sa scapam de adus un dosar intreg de acte. Nu de ridicat numerele sau talonul ... sa strangi atatea acte mergand din poarta in poarta la "autoritatile" handicapate si platite regeste, sa pierzi timp, nervi si bani (drumuri) pentru niste hartii e mizerabil in secolul 21!
Cererea e rahatul care pune capac! Daca ma duc sa-mi inmatriculez masina la ce pwla imi trebuie cerere? Daca sunt prezent acolo la ghiseu cu acte nu ma duc sa inscriu masina la raliul Deltei ci ca sa o inmatriculez!

Edited by MembruAnonim, 09 May 2019 - 19:03.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate