Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Mașini autonome - ficțiune sau realitate ?

- - - - -
  • Please log in to reply
151 replies to this topic

#1
Fujitsu

Fujitsu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,058
  • Înscris: 06.08.2006
S-au descris mai multe nivele de autonomie a unei masini:

Nivel 0: nici un sistem de asistență, soferul este responsabil integral pentru accelerare, frânare, direcția de deplasare
Nivel 1: dotari care asista soferul - pilot automat, pilot automat adaptativ, asistent mentinere banda, asistent avertizare depasire banda, limitator de viteză. Soferul ramane "la post" ("hands on", "eyes on").
Nivel 2: "hands off" - nu este nevoie de manevrarea volanului, dar soferul trebuie sa urmareasca traficul si sa intervina la nevoie.
Nivel 3: "eyes off" - soferul poate sa citeasca un ziar, sa se uite la un film/pe telefonul mobil, dar ramane disponibil si intervine in caz de avertizare de urgenta
Nivel 4: "mind off" - soferul poate sa se culce/sa ațipească, in cazul unor situatii neprevazute (lipsa marcaje, lipsa punte de reper, etc) masina opreste/parcheaza singura si asteapta ca soferul sa redevina disponibil
Nivel 5: soferul este un pasager, masina "se descurca" singura, fara intervenție umană.

Ce parere aveti, ce nivel de autonomie a masinii aveți sau v-ați dori ?Posted Image

#2
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Nivel 5 mi-as dori, dar la nevoie sa se poata dezactiva si atunci cand ai chef de condus sa te poti "juca" putin cu ea.

Am nivel 1

Edited by mirel3003, 09 May 2019 - 08:39.


#3
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Nivel 6: Masina se duce in locul meu unde este nevoie, soferul nefind necesar Posted Image. De multe ori mi-am dorit asta mai ales cand ma suna maica-mea de la tara sa imi spuna: sa vii sa iei etc etc, ca ti le-am pregatit. As fi preferat sa trimit masina si sa imi puna maica-mea in portbagaj ce era de trimis si masina sa se intoarca singura acasa...

Edited by tehnics, 09 May 2019 - 08:40.


#4
adistroe21

adistroe21

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 18.02.2019
Este realitate de mult, vezi VICE SPECIAL REPORT: THE FUTURE OF WORK.
Tirul se conduce singur, depaseste, franeaza ba chiar evita franarea prin adaptarea vitezei...
Din acesta cauza se introduce si 5G -ul atat de repede desi la nivel de utilizator normal 4G este suficient.
Iar ca fap divers unul dintre inventatorii sistemului este roman! Premiat la NASA. Concursul de inventica de acum cativa ani.

#5
jericho

jericho

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,050
  • Înscris: 02.09.2005

View PostFujitsu, on 09 mai 2019 - 08:33, said:



Ce parere aveti, ce nivel de autonomie a masinii aveţi sau v-aţi dori ?Posted Image

Asta

#6
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Nici nu vreau să mă gândesc cum m-aș baza pe o IA dependentă de 5G, 4G etc, mai ales în Ro unde aceste rețele sunt dese că diamantele.  
De fapt, IA înseamnă inițiativă și creativitate instantanee, nu download.

#7
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostFujitsu, on 09 mai 2019 - 08:33, said:

S-au descris mai multe nivele de autonomie a unei masini:

Nivel 5: soferul este un pasager, masina "se descurca" singura, fara intervenţie umană.

Eu astept nivel 5, sa vad cum se descurca cu copilotul

#8
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Alt topic pt.certuri si discutii interminabile fara nici un rezultat.
Bine ca este popcorn.

#9
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,263
  • Înscris: 06.01.2007

View PostFujitsu, on 09 mai 2019 - 08:33, said:

Nivel 5: soferul este un pasager, masina "se descurca" singura, fara intervenţie umană.
Nivel 6: Masina se descurca chiar si cu interventia umana.

Asta m ise pare cel mai fain. In cazul ca dai cu cotul in volan, masina sa stie sa redreseze.

#10
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostTorquemada-666, on 09 mai 2019 - 09:01, said:

Alt topic pt.certuri si discutii interminabile fara nici un rezultat.
Bine ca este popcorn.
Mda, ce sa zic, topicurile tale sunt extrem de interesante.

#11
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007
Nivel 0.
Mare parte a timpului conduc de placere chiar daca e delegatie sau alte trasee must.

Nivel 3 ca backup, poate si 4 sa nu fie stres daca adorm (f probabil )
Mai mult inca nu ma duce mintea

#12
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
acu' cateva zile (parca la ProTv) a fost o emisiune despre masinile autonome la care a fost invitat si un domn politist care a ridicat o problema morala:
- daca e un accident cu o masina autonoma, cine raspunde? soferu care a lasat masina pe automat sau producatoru/programatoru care a implementat/scris softu?

#13
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005

View PostSTARTREK1, on 09 mai 2019 - 10:51, said:

acu' cateva zile (parca la ProTv) a fost o emisiune despre masinile autonome la care a fost invitat si un domn politist care a ridicat o problema morala:
- daca e un accident cu o masina autonoma, cine raspunde? soferu care a lasat masina pe automat sau producatoru/programatoru care a implementat/scris softu?
Soferul. Si iti zic si de ce.
Daca astazi ai o strada unde ai prioritate si maine se schimba regula, ai cedeaza trecerea (eu am vazut o astfel de situatie), masina de unde stie ca acolo ea nu mai are prioritate si trebuie sa opreasca ?
Factorul uman are mereu ultima decizie in ceea ce priveste orice grad si nivel de autonomie.

#14
Torquemada-666

Torquemada-666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,053
  • Înscris: 15.10.2014
Si atunci de ce sa dai bani pe un pilot automat, cand pt.a fi sigur ca el nu greseste, mai bine conduci tu?

#15
alexcrist

alexcrist

    Watchdog

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,303
  • Înscris: 02.02.2006

View Posttehnics, on 09 mai 2019 - 11:01, said:


Soferul. Si iti zic si de ce.
Daca astazi ai o strada unde ai prioritate si maine se schimba regula, ai cedeaza trecerea (eu am vazut o astfel de situatie), masina de unde stie ca acolo ea nu mai are prioritate si trebuie sa opreasca ?
Factorul uman are mereu ultima decizie in ceea ce priveste orice grad si nivel de autonomie.
Dar șoferul de unde să știe?

#16
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,968
  • Înscris: 06.04.2007

View PostSTARTREK1, on 09 mai 2019 - 10:51, said:

acu' cateva zile (parca la ProTv) a fost o emisiune despre masinile autonome la care a fost invitat si un domn politist care a ridicat o problema morala:
- daca e un accident cu o masina autonoma, cine raspunde? soferu care a lasat masina pe automat sau producatoru/programatoru care a implementat/scris softu?
Da, ei isi pun intrebarea asta de cativa ani.
Lasa ca pana sa fie la noi garla de autonome s-o schimba si legislatia.
Sa-si vada ei de treaba intre timp, ca au de lucru destul pe drumuri

PS: si oricum e un prost si comisaru ala, nu sunt masini full autonome pe drum.
Chichitele sunt acoperite demult, in sensul ca tot soferul e de vina daca nu a supravegheat si nu a intervenit daca era necesar.

Edited by Octavian___, 09 May 2019 - 11:33.


#17
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Prefer nivelul 7 : teleportarea !

#18
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View PostTorquemada-666, on 09 mai 2019 - 11:04, said:

Si atunci de ce sa dai bani pe un pilot automat, cand pt.a fi sigur ca el nu greseste, mai bine conduci tu?

Pentru ca se presupune ca intervii in poate 5% din tot traseul. Ba, pui uneori niste intrebari ca sa generezi hate, si suna ca si cum nici macar n-ai avea permis.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate