Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Masina naveta + oras [7000E]

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#1
revanftw

revanftw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.12.2012
Salut,

Doresc sa trec de la batrana mea Opel Astra G la ceva mai nou, masina va fi folosita in principiu pentru o naveta de 32km dus si apoi intors, iar apoi prin oras cativa kilometri la nevoie. Nu sunt adeptul vitezei, prefer confortul si fiabilitatea mai mult.

Doresc sa iau ceva care sa fie de la 2013  in sus si sub 100 000km.

1. Buget de achizitie
Maxim 7000E

2. Nevoi (familie, spatiu necesar, nr km lunar/anual)
~17.000 km/an
fara familie, dar prefer 5 usi fata de 3.

3. Preferinte pentru Diesel/ Benzina
Nu am preferinta

4. Cutie Manuala/Automata.
Manuala

5. Niste modele preferate

Ford Fiesta Facelift 1l Ecoboost 100CP sau 1.5TDCI. Sunt putin nehotarat la care ar fi mai potrivita, stiu ca diesel e recomandat pentru navete, dar fiind doar un drum de 30km dus, ~10 ore pauza, si 30km intors, ma gandesc ca nu ar fi diferenta foarte mare.  Am gasit oferte decente pentru ambele variante.

Ford Focus Mk3 pre-facelift, 1.6 diesel.

Renault Megane 3 1.5Dci

Dacia Logan / Sandero prin Rabla, trebuie sa programez un drive test zilele astea.

#2
pielea

pielea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,035
  • Înscris: 14.08.2010
Ford fiesta? Spatiu necesar? Pe bune?

#3
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,127
  • Înscris: 10.07.2013
[ https://apollo-frankfurt.akamaized.net/v1/files/ssn18r6qoo3n1-RO/image;s=1000x700 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Ford focus mk3 "Titanium" Euro 5, 1997 cmc (140 cp), din 2011, la pret de 5900 euro este ok? https://www.olx.ro/o...html#76fa4a3068

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 revanftw, on 07 mai 2019 - 19:47, said:

Dacia Logan / Sandero prin Rabla, trebuie sa programez un drive test zilele astea.
Mergi la test si intreaba dupa aia.

#5
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Nevasta proprie si personala merge de la Ploiesti la Mizil (si, inevitabil, retur) de ceva vreme. Din 2008 am dotat-o cu un Sandero. Masina are azi undeva peste 200.000 km. Probleme aparute de-a lungul timpului: cateva becuri, bucsele de la bielete (o data), ambreiajul (de doua ori, ca nevasta are piciorul lipit de pedala de ambreiaj), fulia de la alternator - o data. In rest ulei, filtre, curele de distributie, cauciucuri.

#6
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 pielea, on 07 mai 2019 - 19:50, said:

Ford fiesta? Spatiu necesar? Pe bune?
Fara familie la spatiu necesar, deci e ok.

Ia ce-ti place.
Dar mai ales pt ca faci ceva naveta trebe sa te dai prima data si cu Fiesta, sa nu ai vreo surpriza cu pozitia la volan .
In 7000 nu stiu ce Sandero nou iei, probabil ala de 1.0 aspirat care as zice ca e un puc subdimensionat motorul pt naveta.

#7
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 revanftw, on 07 mai 2019 - 19:47, said:

Salut,
Masina naveta + oras [7000E]
Spoiler
Umila mea opinie e sa cauti una noua cu garantie.
Sfatul meu e sa alegi intre:
- Ford KA+ 2019 - 8.850 €** TVA inclus
https://www.ford.ro/...persoane-fizice

- Dacia Logan ori Sandero 2019 Programul Rabla* 2019
https://www.dacia.ro...tare/rabla.html


*Programul rabla 2019
**Programul rabla Ford 2019

#8
Yukoto

Yukoto

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,248
  • Înscris: 11.09.2012
https://www.olx.ro/o...11-IDcgWuj.html

#9
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 pielea, on 07 mai 2019 - 19:50, said:

Ford fiesta? Spatiu necesar? Pe bune?
Ai condus vreodata sau te ia gura pe dinainte doar sa mai faci o postare ?

On: cauta masina de la primul proprietar cumparata din Romania , nu ai cum sa gresesti ! Indiferent ca e diesel sau benzina . Bugetul este arhisuficient sa gasesti ceva foarte ok .
Bafta !

#10
andreiutzu000

andreiutzu000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 731
  • Înscris: 03.01.2013
Salut! La un calcul simplu, vine ca faci cam ~25k km anual...asta luand o marja de eroare. Consider ca diferenta de consum intre diesel si benzina la numarul tau de km nu te trage spre a alege diesel. Foarte bine s-ar descurca si o benzinara.
La 7k poti gasi destule masini ok, daca vrei un benzinar fiabil recomand sa te uiti dupa japoneze, mai mult ca sigur nu dai gres.

#11
raducut123

raducut123

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,197
  • Înscris: 12.09.2013
@Baxton se vede ca ai postari rautacioase...Fiesta nu e masina de naveta de 30 km...Astra poate, e alta clasa...Poate ca initiatorul si-ar dori Fiesta, dar nu cred ca stie ce vrea!

#12
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Naveta extraurban 30 km inseamna diesel, Fiesta este o masina buna, la fel si motorul TDCI.

#13
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008

 raducut123, on 07 mai 2019 - 23:02, said:

...Fiesta nu e masina de naveta de 30 km...Astra poate, e alta clasa...Poate ca initiatorul si-ar dori Fiesta, dar nu cred ca stie ce vrea!
Pentru navetă de 30 km o singură persoană și pentru mers în oraș e suficient o mașină din clasa mică, cel mult o compactă. Fiesta are una din cele mai bune ținute de drum din clasa mică și pentru asemenea navetă este bun și un diesel (înseamnă circa 30 de minute de mers la un drum, mai mult sau mai puțin în funcție de drumul parcurs și de trafic). Pentru navetă te interesează un cost/km cât mai mic, o mașină din clasă mai mare ar avea automat și costuri mai mari de întreținere, reparații etc.

#14
Octavian___

Octavian___

    Membru de ocazie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,969
  • Înscris: 06.04.2007

 raducut123, on 07 mai 2019 - 23:02, said:

@Baxton se vede ca ai postari rautacioase...Fiesta nu e masina de naveta de 30 km...Astra poate, e alta clasa...Poate ca initiatorul si-ar dori Fiesta, dar nu cred ca stie ce vrea!
Dar ce ate Fiesta de nu e buna pt naveta?
Sau ce nu are?
Sau de ce trebuie sa fie din clasa compacta?

E clasa mica, sprintena, consum ok...ce nu e ok?

#15
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Pentru navetă e foarte bună, iar dacă ocazional mai merg cu ea la cumpărături sau în vacanță 1 - 2 persoane este OK. Pentru cei cu valențe de Schumacher sau la care se cred singuri pe drum când conduc (și vor tot drumul pentru ei) sun recomandate alte mașini.

#16
mihaibzgica

mihaibzgica

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 23.06.2007
Nici loganul nu mai este 5000 de euro...Incepe de la 7380, fara ac sau radio. Din cate vad nu se poate adauga ac manual la varianta de baza, cel putin nu gasesc in configurator. Discounturile care se pot obtine de la Dacia sunt minime. Am cochetat si eu cu achizitia unui Duster in vara si m-am lovit de aceleasi probleme.

#17
revanftw

revanftw

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 10
  • Înscris: 28.12.2012
Multumesc mult de raspunsuri. Motorul 1l Ecoboost de 100CP cum vi se pare? Am citit cateva articole despre el, consumul pare sa fie undeva la 1l peste varianta diesel si e ceva mai sprinten la inceput, dar pare ca lumea il subestimeaza din cauza marimii.

Am gasit oferte la acelasi pret cu aproape aceasi echipare si kilometraj similar, cred ca doar senzorii de parcare lipsesc de pe diesel, atat pentru un 1l Ecoboost(2013) cat si pentru 1.6TDCI(2015).

Edited by revanftw, 08 May 2019 - 16:19.


#18
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Cu 100 CP face față și pe autostradă, iar în rest nici nu are nevoie de atâția CP. Cred că nu degeaba a ieșit de câteva ori la rând motorul anului la categoria sub 1 litru. Cât despre probleme, încearcă să cauți pe forumurile monomarcă, dar eu nu am auzit nimic de el de genul problemelor de la VAG cu motoarele de 1.2 TSI cu distribuția pe lanț. Același lucru despre motorul 1.5 TDCI. Cât despre comparația cu motorul diesel, sunt discuții interminabile, iei ce-ți face mai mult cu ochiul, deși la costuri anuale s-ar putea să ieși ușor în avantaj cu TDCI-ul: la 17000 km/an cu circa 1000 lei mai puțin la combustibil, parțial compensat de consumabile (filtre etc), impozit și asigurare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate