Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Recomandari banca pt card salariu

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Salut.

As vrea sa-mi schimb cardul de salariu de la banca actuala. Care varianta e mai buna - pt cei care au urmarit piata bancara? Din pacate eu recunosc ca nu am urmarit, abia acum incep.

Revolut merita macar luat in seama? Deloc? asta ar fi optiunea 2, imi trebuie si unul emis de o banca Ro.

#2
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Nu spui care este actuala. Asta ca sa nu se propuna chiar ceea ce ai si de care nu esti multumit.

#3
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Oricare o alegi e tot aia daca e doar card de salariu :D

#4
vestale

vestale

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,277
  • Înscris: 24.11.2002
Ar trebui sa mergi la banca cu care are intelegere angajatorul tau si poate ai ceva comisioane reduse sau eliminate.

#5
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postamami, on 06 mai 2019 - 10:44, said:

Nu spui care este actuala. Asta ca sa nu se propuna chiar ceea ce ai si de care nu esti multumit.

Transilvania. Nu sunt nemultumita decat de comisioanele f mari la viramente.

Angajatorul meu are contract cu destule banci mari, inclusiv BT dar in afara de salariu unde e gratis transferul al restul platesc comisioane.

Multi imi lauda ING si Revolut. Gen, de ce astea si nu altele? e vreo banca mai buna ca alta - atat cat putem sti acum?

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Deci tu nu vrei card de salariu, ci un cont prin care sa operezi diverse tranzactii si vrei sa fie comisioanele cat mai mici la tranzactii.

Edited by projectfp, 06 May 2019 - 11:03.


#7
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006

View Postprojectfp, on 06 mai 2019 - 11:03, said:

Deci tu nu vrei card de salariu, ci un cont prin care sa operezi diverse tranzactii si vrei sa fie comisioanele cat mai mici la tranzactii.

Normal ca fac si plati online(un electrocasnic, un bilet de ceva), si viramente(are nenea X datorie la mine gen) dar il folosesc si drept card de salariu. Fix asta face si contul actual dar caut o alternativa.

#8
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Platile cu cardul online sau offline nu au comisioane.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

View Postcastoras, on 06 mai 2019 - 11:02, said:

Transilvania. Nu sunt nemultumita decat de comisioanele f mari la viramente.

Angajatorul meu are contract cu destule banci mari, inclusiv BT dar in afara de salariu unde e gratis transferul al restul platesc comisioane.

Multi imi lauda ING si Revolut. Gen, de ce astea si nu altele? e vreo banca mai buna ca alta - atat cat putem sti acum?

Ce comisioane ai, ca si eu primesc salariul la BT si nu am comisioane. Daca vrea X sa depuna in contul tau si nu are cont la ei, da, se percepe o taxa de 10 lei (indiferent de suma depusa) daca nu e imputernicit.

Stiu ca au redus comisioanele pentru clienti, dar au introdus taxe noi pentru cei care nu au cont.

Ai varianta ING unde, daca iti faci norma de incasare, comisioane 0 la orice (si ei aveau comisioane pe caserie, dar cum le-au desfiintat, practic nu mai au).

LE: daca nu faci norma, te taxeaza cu 7 lei pe luna (norma e de 700 lei, in medie, in ultimile 3 luni, dar mai bine intrebi). Eu n-am mai platit de vreo 2-3 ani (doar comisionul la cardul de credit).

Edited by Pololica, 06 May 2019 - 11:22.


#10
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010
Lasa contul la BT, si fa-ti si Revolut. Dupa aceea poti sa folosesti Revolut pentriu toate operatiunile de care ai nevoie fara sa platesti comisioane

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Fa un cont la o banca din tara, nu la un SRL strain care simuleaza ca e banca.

#12
MD

MD

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,026
  • Înscris: 08.08.2002
Si banca aia din tara are voie sa fie straina ?

#13
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
ING ....pentru salar

#14
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
ING, din cate stiu (in schimb nu stiu daca mai exista oferta), iti ofera 0% comision daca primesti salariul in contul lor.

Revolut nu este avantaj. Ai IBAN de UK, tranzactiile dureaza si pana la 4-5 zile, plus ca daca nu faci upgrade la conturile mai mari, poti retrage maxim 200eur lunar pe gratis. Revolut este un card de travel avantajos, dar nu de zi de zi. Pe langa asta este un prepaid care nu este acceptat oriunde.

#15
castoras

castoras

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 786
  • Înscris: 28.12.2006
Guys... nu e asa simplu. De ex un decont de la firma de asigurari imi este taxat cu 6 lei parca de catre BT. S-a facut 10 si nu stiu eu? Ca atunci degeaba mai fac deconturi😥

E ceva lunar la mine, normal ca ma irita faza asta.

Internet banking plus sms alert iar 6 -7 lei pe luna.
Reduceri la vreun magazin sau alt beneficiu nu.

Da, ING e un fel de SRL dar care-i teapa? O fi una si nu vad eu, de asta intreb.

#16
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,872
  • Înscris: 25.01.2007
Raiffeisen, dacă întra 1000 lei e pachetul zero și nu ai comisioane, doar retragere de la bancomatele altor bănci. Dacă întra 2000, e zero tot și nu ai nici un comision.
BT e de evitat din cauza de aglomeratie, angajati incompetenți, sedii amărâte. Plus ca iti taxeaza banii intrati în cont.
ING și libra mai au pachete fără comision, dar tre sa vezi dacă ai acces la vreun sediu fizic, ca nu au în toate județele.

#17
OriOn20

OriOn20

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,678
  • Înscris: 07.04.2010
La ING mi se pare avantajos si faptul ca poti sa retragi bani din bancomatele altor banci fara sa platesti nici un fel de comision si ca te costa 1 leu pe luna sa primesti SMS de confirmare dupa fiecare incasare sau plata(poti seta suma minima dupa care sa primeste SMS, de ex. 50 lei sau 100 lei etc.)

#18
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Transilvania sau unicredit. Restul nu merita luate in considerare.

View PostOriOn20, on 06 mai 2019 - 12:45, said:

La ING mi se pare avantajos si faptul ca poti sa retragi bani din bancomatele altor banci fara sa platesti nici un fel de comision si ca te costa 1 leu pe luna sa primesti SMS de confirmare dupa fiecare incasare sau plata(poti seta suma minima dupa care sa primeste SMS, de ex. 50 lei sau 100 lei etc.)
asa e si la celelalte banci.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate