Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Casa rosu, merita finisata?...sau mai bine o vand?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Poate iti ajung 20k euro daca lucrezi tu tot de la instalatia electrica, termica , sanitare , sape , montat parchet,gresie, termoizolatie etc si iei cele mai ieftine si slabe produse posibil , altfel nici o sansa .
Trebuie sa te gandesti daca merita s-o faci pt tine si sa faci naveta sau nu , daca nu , atunci o vinzi la stadiul care e si-ti iei unde te-ai mutat deja .
In locul tau eu as vinde si as cauta teren in jurul aradului sa-mi fac o casuta , mica la inceput dar cu timpul sa o pot extinde .

Edited by Baxon, 04 May 2019 - 18:43.


#20
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
eu as vinde fara ezitare asa cum e...  dar daca poti sa-i faci cate ceva sa arate mai bine inauntru cu bani putini as face :)
Fiindca la interior se uita lumea mai mult.

Lasa naveta pt cei care cred ca e o smecherie sa-ti petreci viata pe drum...

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017
Eu as sta de vorba cu un arhitect...l-as chema la fata locului, i-as preda documentatia si am discuta variante si estimari.

#22
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Eu as incerca sa o vand,ca de reusit e greu...Ramine speranta ca odata vinduta banii stau in buzunar,care bani vezi tu....

#23
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Da´ nu mai bine o demolezi? ca sa ai si tu o satisfacie.

#24
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Cam saracie prin Arad.. 120.000 de euro o casa la cheie in zona buna... In Iasi e dublu cel putin. Vorbim de zone bune, gen Copou.

Edited by mariovrs, 04 May 2019 - 19:31.


#25
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Auziti,ce criterii aveti voi cind cereti o suma pentru o casa?Sau aveti vreun criteriu?Posted Image

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,032
  • Înscris: 06.09.2008
Singurul criteriu e cat e dispus sa dea prostul clientul.

#27
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Inițiator: Arad, 3 km de centru?

Probabil Micalaca (cartierul Functionarilor este mai aproape de 3 km iar Aradul Nou nu este chiar cartier foarte bun)
Oricum, sa depasim.

Cat de la rosu e casa (ca am vazut anunturi unde si la fundatia chioara ii spun casa la rosu )
Presupun ca sunt pereti si acoperis si speram ca geamuri / usi (era ideal sa lipseasca doar tencuiala exterior si interior sa fie ok dar nu prea cred)
În fine.

Marele handicap este suprafața totală de 300 și ceva (din care peste 100 e casa)
Adică o batista de curte în care abia intra o mașină (dar intra? E cu acces auto?)
Loc de piscina cam din parti. Serios: daca nici macar atat nu se poate e doar un apartament pe sol)
Plus mica suprafata sugereaza ca vecinii este foarte posibil sa se uite in curtea ta ca la balci.

100.000 de euro? In conditiile astea e cam SF.
Aradul este prapadit ca oferta de muncă și salarizare. Putinii stabocii care cumpara case vor suprafete mai mari si vor intimitate.

Ce poti face?
Incearca un schimb cu Timisoara (casa vs. apartament)

Daca nu merge atentie la cati bani bagi: Romania este tara cu un sfert de populatie plecata. Mai tin ei locuintele goale dar nu mult (urmasii lor nu au nici un apetit de intoarcere)
Priveste Ungaria vecina: mai aproape de Vest dar locuintele mult mai ieftine si cu dotari ca gaz, canalizare, apa, etc. Maghiarii sunt cu 2 decenii mai destepti (spune cu voce tare: "100.000 casa in Romania, in Arad orasul de unde a plecat carfura si s-a inchis unul din 2 malluri“... amarata tara, pârlita economie, depopulare accelerata)

Contabilizează si viitorul, ca din pacate nu arata roz.

Bafta aradene!

Edited by cuculili, 04 May 2019 - 20:11.


#28
Zyx

Zyx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,542
  • Înscris: 14.02.2005
Alegerea ta pare sa fie legata defapt de legatura cu Arad, daca te mai intorci sau nu in oras, daca mai ai nevoie de casa ca sa o pastrezi, pt ca o data ce inchiriezi casa si se mai muta din ea, trebuie sa te ocupi de ea, sa mai repari ceva, sa o intretii, o casa nu e ca un apartament, unde tragi cheia, platesti la administrator si gata.

Acum probabil tanar fiind si fara consoarta sau copil/copii e usor sa te muti oriunde, langa sau in TM; dar dupa ce apar copii si incep o gradinita atunci devine problematica naveta. Deci pe aici cred ca ar trebui sa faci o alegere, daca  crezi ca e o optiune sa te mai intorci cand o sa ai copii sa iti vina usor cu gradinita/scoala, poate mai creste si Aradu economic sau ramai in TM/pe lanaga TM cu orice pret.

La situatia inflatiei din Ro si directia pe urmatorii 2 ani...cel mai indicat e sa vinzi acum cat mai sunt preturile sus;  o izolatie cu decorativa exterioara si un glet pe interior + instalatiile sanitare se recupereaza usor din pretul vanzarii; ai putea incerca sa o tii vro 6-8 luni la vanzare sa vezi ce oferte primesti asa cum e s-au mai merita bataia de cap sa o aranjezi putin.
Orice sfat e scris pe aici, doar tu stii daca se potriveste situatiei tale, fiecare judeca in functie de perspectiva sa.

@cuculili
P+M 120mp utili ar fi ~80 amprenta la sol; dar stai linistit sunt case cu 100mp curte si vedere in dormitorul vecinului prin Cluj de e bataie pe ele; se rezolva cu un gard de toia, desi atrage hotii Posted Image

Edited by Zyx, 04 May 2019 - 19:58.


#29
miteadia

miteadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2014

View Postcuculili, on 04 mai 2019 - 19:43, said:

Inițiator: Arad, 3 km de centru?

Probabil Micalaca (cartierul Functionarilor este mai aproape de 3 km iar Aradul Nou nu este chiar cartier foarte bun)
Oricum, sa depasim.

In Gradiste e, in umila mea opinie este un cartier bun... sa depasim..zic
Prin "la rosu" ma refer: acoperis, geamuri, si instalatie electica (asta-i bonus) si da e cu acces auto. Si desi nu crezi...da lipseste doar tencuiala interior/exterior/instalatii sanitare

Edited by miteadia, 04 May 2019 - 19:56.


#30
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
Bun si Gradiste (da, acolo cam asa sunt suprafetele)
Ce lipseste se poate face cu 20.000 euro (imi pare chiar prea mult...ma rog, daca nu e vorba de lux)

Pune-o la vanzare si vezi in ce ape se scalda ofertele. Nu trebuie sa vinzi, doar afli cam cat face in realitate.
In functie de asta poti sa decizi mai bine ce faci in continuare.

Edited by cuculili, 04 May 2019 - 20:00.


#31
DMIHNEA

DMIHNEA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 495
  • Înscris: 11.06.2005
Mai spune odata,ca pietul pietii e cit se ofera pe acel bun,nu citi bani vrea sa scoata vinzatorul...Multi  mioritici folosesc expresia pretul pietii fara sa stie ce presupune.

#32
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View Postmiteadia, on 04 mai 2019 - 16:54, said:

suprafata de 120 mp utili (P+M), 350 mp teren, intr-o zona f buna a orasului aproape de mijloacele de transport, la 3 km de centrul orasului.
Incearca printr-o agentie sa gaseasca o firma avand in vedere ca e central situata casa , stiu ca ei au comision dar firmele altfel platesc daca zona le vine manusa mai ales acces auto si loc parcare .
Dupa cate vad pica toate restul, naveta e lunga facuta zilnic , drumul desi scurt este deosebit de periculos, daca esti obosit e stres , cand merg oradea-arad-timisoara pe acea portiune de drum ma tot mir de cate unul care parca a picat din ceva film cu circuit de F1 .

#33
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Posteiffel, on 04 mai 2019 - 17:51, said:

E autostrada. De unde 3 ore ?
exact, incepe autostrada in fata casei si se termina in fata biroului

#34
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,787
  • Înscris: 12.01.2018
O afacere se pretează sa faci in ea?Ai un garaj mare sau loc pentru el?

#35
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Faza cu inchiriatul e cu dus-intors. Si cand nu ai chiriasi (si nu stiu cati se duc sa stea perioade lungi in Gradiste), platesti rata in tm...
Vinde-o cat mai bine in faza de rosu si cu ce iei pe ea iti iei apartament in Tm (atentie, unul bine pozitionat si facut, de preferinta, clar nu obligatoriu aproape de actualul loc de munca, nu are nici o relevanta unde lucrezi acum, desi, daca stau sa ma gandesc, din Gradiste pana pe Calea Lipovei nu faci mai mult de 40 min...)
Bafta si nu te grabi cu decizia!


#36
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Vinde-o si numai pentru faptul ca peste cativa ani daca vei vrea din nou casa o sa o vrei cu totul altfel decat este acum si foarte probabil in alta parte. Tot ce depaseste cativa km de limita orasului mie mi se pare greu gestionabil, in Bucuresti ii inteleg pe cei care se duc mai departe pentru ca diferentele de pret sunt insurmontabile dar in orasele mai mici....

Edited by nnestor, 05 May 2019 - 08:55.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate