Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Free streaming SkyShowtime

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 

Casa rosu, merita finisata?...sau mai bine o vand?

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#1
miteadia

miteadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2014
Salut,

As avea nevoie de un sfat/parere/indrumare.
In urma ceva ani parintii mei au contruit pentru mine in Arad o casa cu suprafata de 120 mp utili (P+M), 350 mp teren, intr-o zona f buna a orasului aproape de mijloacele de transport, la 3 km de centrul orasului. Casa a ramas la rosu pentru ca nu au mai avut banii necesari pentru a o finaliza.
Eu de 3 ani de zile m-am mutat in Timisoara pentru a lucra in domeniul in care am terminat facultate, in orasul natal nefiind locuri de munca in acest sens. O data cu mutarea au inceput si intrebarile, cu privire la casa din Arad care a ramas  neterminata si implicit nelocuita.
Dat fiind ca momentan locuiesc in chirie si aprox 3000 euro se duc pe an numai pe asta m-am gandit la mai multe variante.

1) Sa investesc aprox 20000 de euro (nu stiu daca e un buget realist) pentru a finisa casa si sa incerc sa o inchiriez. Iar cu banii de chirie sa imi fac un credit si sa imi iau un apartament in Timisoara care ulterior s-ar achita din chiria de la casa.
Idee e ca mi-e frica ca bag 20000 de euro in ea si nu reusesc apoi sa o inchirirez, si plus de asta nu dispun de toata suma pentru a ma apuca de finisat ar trebuii sa imi fac si o rata.

2) Sa investesc in ea, sa o finisez si sa o vand apoi.
Asa ca idee o casa similara cu a mea dar mobiliata si utilata se vinde la 120000 euro. Nu stiu cat de rentabila ar fi varianta asta si nici cat as putea sa cer pe ea stadiul la care e acum.


3) Sa o vand la stadiul de fata "la rosu" iar cu banii de pe ea sa imi iau un apartament cu 3 camere sau un duplex langa Timisoara.
Si eventual ulterior sa ma gandesc sa investesc intr-un apartament cu 1 camera tot in Timisoara care sa se plateasca singur din chiria pe care o voi obtine de pe el.

Ma puteti va rog ajuta cu sfaturi? Cum ati proceda in locul meu?
Multumesc!

#2
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,383
  • Înscris: 24.09.2017
20.000 de euro nu e un buget deloc realist.
cu inchiriatul de case, mai greu.
poti sa investesti in ea daca cunosti oameni care sa-ti faca treaba ieftin.
mai bine vinzi si-ti vezi de viata.

#3
yo9hrb

yo9hrb

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,141
  • Înscris: 09.08.2006
Naveta nu e o optiune? Sunt doar vreo 100 km dus-intors.
P.S. Casa-i casa, dar de lucrul asta te vei prinde mai tarziu.
In locul tau as termina casa si as locui in ea. Cu naveta cu tot. Dar eu am juma' de secol, gandesc altfel.

#4
alexpet

alexpet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,358
  • Înscris: 07.05.2007
20000 eur este un buget nerealist pentru finistat 120 mp, dubleaza....

#5
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Daca o inchiriezi trebuie sa bagi cat mai putin in ea. Putin spre nimic. Daca o vinzi trebuie sa fie "la patru ace".

#6
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Cum ți au spus și altii, cu 20.000 abia Reușești cu actele( Recepție,intabulare și tot ce tine de acte) și cu mobilatul..
Vinde o dracu și ai scăpat de o durere de cap.. ca singur ai spus ca nu te enervează banii din buzunar...cumpara ți ceva pe unde stai de banii aia..
Lasa poveștile cu naveta pt altii.. ai o viata.. trăiește i fără griji..


#7
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 yo9hrb, on 04 mai 2019 - 17:03, said:

Naveta nu e o optiune? Sunt doar vreo 100 km dus-intors.
cum drac să fie o opțiune să pierzi cel puțin trei ore pe zi pe drum?

#8
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
E autostrada. De unde 3 ore ?

#9
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
20.000 euro este enorm . Finisat nu inseamna chiuveta de marmura . O izolatie costa putin daca gasesti o echipa cu care te tocmesti la lucrare , nu la metru patrat ca iti masoara aia si cotetul cainelui si isi bat joc de tine incepand cam asa : x lei polistirenul , y lei masa de spaclu ., z lei decorativa ....pe metru patrat.. Materialele sunt ieftine .  O casa terminata arata cumva , cel putin pe exterior . . La interior trebuie sa fie decent , nu lux . Oricum nevasta aluia de va cumpara casa va avea alte gusturi decat tine . Personal as face izolatie termica si decorativa la exterior . nu ne-ai spus stadiul casei. La rosu poate fi fara acoperis si geamuri . Daca este asa sigur ca 20.000 euro nu ajung.
La exterior , minimul este izolatia si decorativa . La interior , peretii indreptati , gletuiti , smirgjeluiti , sape peste tot si atat. Vine vreun taran care vrea totul pe albastru inauntru si degeaba ii pui tu marmura ca ala zice ca nu-i trebuie . instalatia electrica facuta pe interior , dar evita sa faci bransamentele pentru ca trebuie sa le faci pe numele tau si costa bani aiurea ...dupa care il taxeaza si pe cel care cumpara de zici ca le face el la schimbarae contractelor .

#10
miteadia

miteadia

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.05.2014
naveta nu e optiune pt ca la ora 6 cand ies eu de la lucru dureaza 1 ora pana traversez orasul, plus de asta autostrada se afla la 18 km de Timisoara...

#11
tavitu

tavitu

    Minune: HE a început să emită facturile!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,598
  • Înscris: 16.02.2009

 eiffel, on 04 mai 2019 - 17:51, said:

E autostrada. De unde 3 ore ?
Attached File  Screenshot_2019-05-04_18-53-51.png   32.73K   40 downloads

Ca să ajungi în Timișoara la 09:30 Google zice că trebuie să pleci din Arad la 07:50... înmulțește cu 2 pentru dus-întors. Să faci navetă 3 ore, 5 zile pe săptămână, înseamnă că deja pierzi cel puțin o zii din weekend.

Edited by tavitu, 04 May 2019 - 18:01.


#12
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Nooo ..naveta nu-i optiune. Fa-o vandabila si nu lua balasturi dupa tine ca viata-i scurta . O aranjezi cat sa arate frumos ( o casa la rosu este urata ) si o vinzi , evitand sa finisezi tu pentru ca gusturile sunt diferite . Cu banii obtinuti iti cumperi apartament in Timisoara si ai scapat de griji . Daca esti barbat iti iei o fata de tata cu bani in Timisoara ....daca esti fata ...ia-l pe tac-su ca ala e cu banii . Hai , tocmai ai primit sfatul vietii tale ...sa nu ma dezamagesti .

Edited by JurasikMan, 04 May 2019 - 17:58.


#13
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,730
  • Înscris: 01.12.2018
Daca-i in buricul targului atunci merita sa termini exteriorul, nu te atinge de interior, lasa asta in seama cumparatorului.
Fa o fatada cumsecade, nu te zgarci la polistiren, asta aduce valoare adaugata si o face vandabila rapid.

#14
gear

gear

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 12.09.2005
Scoate casa la vanzare cu 100 k euro in stadiul in care e acum.
In paralel te apuci sa o finiseszi - la 120 mp daca ai geamurile puse plus instalatiile electrice si sanitare facute posibil sa te incadrezi in 20 000 euro( fara mobila).
II cresti pretul de vanzare in functie de cat bagi in ea.

#15
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,530
  • Înscris: 30.08.2017
Recomand cam 40k pentru finisaje. La astia adaugi mobila. Apoi mai sunt utilitatile...aici treaba variaza foarte mult.

 JurasikMan, on 04 mai 2019 - 17:58, said:

Nooo ..naveta nu-i optiune. Fa-o vandabila si nu lua balasturi dupa tine ca viata-i scurta . O aranjezi cat sa arate frumos ( o casa la rosu este urata ) si o vinzi , evitand sa finisezi tu pentru ca gusturile sunt diferite . Cu banii obtinuti iti cumperi apartament in Timisoara si ai scapat de griji . Daca esti barbat iti iei o fata de tata cu bani in Timisoara ....daca esti fata ...ia-l pe tac-su ca ala e cu banii . Hai , tocmai ai primit sfatul vietii tale ...sa nu ma dezamagesti .

Fix asa am zis si eu...190 mp utili...am zis ca voi fi pe la 50k finisaje...ce poate sa coste atat am zis...acum am ajuns cu estimarea la 75k..destul de aproape de realitate, dar presimt ca un 5k tot voi adauga. Si n-am exagerat cu nimic (poate doar cu incalzirea in pardoseala)

#16
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

 miteadia, on 04 mai 2019 - 16:54, said:

Salut,
Casa rosu, merita finisata?...sau mai bine o vand ?

Spoiler
Ma puteti va rog ajuta cu sfaturi? Cum ati proceda in locul meu ?
Multumesc !
Mai intai de toate nu costa minim 20 de mii de Euro sa finisezi casa de 120 mp utili (P+M) !
Daca nu iti pui marmura pana si in WC-u, clanțe si mânere suflate cu aur etc. e imposibila suma aia.

Iar eu zic sa faci asa:
- sa investesti o suma realista care e mult mult mai mica decat suma spusa de tine;
- sa inchei un contract cu o firma de imobiliare sa subinchirieze casa de 120 mp utili (P+M) din Arad;
- sa faci imprumut la banca pt. apartament;
- cu chiria de la casa inchiriata sa platesti rata la apartament;
- dupa ce termini rata la apartament vei ramane cu doua case !

Apoi decizi daca vinzi una din ele, inchiriezi una din ele ori o lasi mostenire copiilor si nepotilor tai.
Dar asta e doar un punct de vedere    Posted Image

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca e in zona buna casa nu o vinde, casele in zone bune au potential pe ani de zile cand o sa iti permiti un apartament decent fara sa te bucuri la alea cateva zeci de mii pe care le iei acum o sa iti para rau. Poti sa o finisezi la gri, plus baile facute si incerci sa o inchiriezi pe termen lung printr-o agentie serioasa, eventual un 6 luni avans ca sa i-o faci cum vrea omul. Daca e in zona buna nu vei avea probleme sa o inchiriezi unei firme, dar zona aia sa nu fie doar case batranesti ca nu vine nimeni. Posted Image

Edited by filipxxx, 04 May 2019 - 18:33.


#18
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,558
  • Înscris: 15.06.2007

 yo9hrb, on 04 mai 2019 - 17:03, said:

Naveta nu e o optiune? Sunt doar vreo 100 km dus-intors.
P.S. Casa-i casa, dar de lucrul asta te vei prinde mai tarziu.
In locul tau as termina casa si as locui in ea. Cu naveta cu tot. Dar eu am juma' de secol, gandesc altfel.
asta-inpe criteriul, ca las' e tanar, sa faca 2-3ore pe drumuri zilnic.. 15 ore pe saptamana, 60 pe luna.  La ce trafic este in timisoara, pierzi juma de ora numa sa te aproprii de oras uneori. Cred ca sunt sute de navetisti Tm-Ar.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate