Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

calatorie in strainantate

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
faaade

faaade

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.05.2019
un cetatean roman poate sa mearga intr-o tara memebra ue doar cu buletinul? sau trebuie pasaport neaparat?
am citit pe un site ca dureaza cam 10 zile sa-ti faci pasaport. nu se poate elibera unul in regim de urgenta, in 3-4 zile?

#2
Amon

Amon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 550
  • Înscris: 28.09.2005

View Postfaaade, on 03 mai 2019 - 14:26, said:

un cetatean roman poate sa mearga intr-o tara memebra ue doar cu buletinul? sau trebuie pasaport neaparat?
am citit pe un site ca dureaza cam 10 zile sa-ti faci pasaport. nu se poate elibera unul in regim de urgenta, in 3-4 zile?
Doar CI e de ajuns.
Sunt unele tari care nu sunt in UE si totusi poti intra doar cu CI: Georgia, Bosnia.

#3
faaade

faaade

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 03.05.2019
nu reusesc sa scap de tic-ul..cred de a spune buletin in loc de carte de identitate

#4
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Doar în Turcia, Rusia și Belarus mai ai nevoie de pașaport, în ultimele două țări, chiar și de viză.

#5
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Tot e mai bine decat CI (asa cum ar trebui sa spunem lei, nu RONI).

View Postfaaade, on 03 mai 2019 - 14:26, said:

un cetatean roman poate sa mearga intr-o tara memebra ue doar cu buletinul? sau trebuie pasaport neaparat?
am citit pe un site ca dureaza cam 10 zile sa-ti faci pasaport. nu se poate elibera unul in regim de urgenta, in 3-4 zile?

View Postc4n1b4lul, on 03 mai 2019 - 14:37, said:

Doar în Turcia, Rusia și Belarus mai ai nevoie de pașaport, în ultimele două țări, chiar și de viză.
Era vorba de tarile membre UE. De văzut dacă în vederea brexitului UK-ul nu și-a înăsprit condițiile de  intrare.

#6
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Dacă e un UE doar cu CI.
Și da se poate face pașaport și în regim de urgență.

Quote

Cetăţenii români pot călători în străinătate în baza unui document de călătorie valabil (paşaport simplu, paşaport simplu electronic/temporar). În prezent, cartea de identitate valabilă constituie document de călătorie pe baza căruia cetăţenii români pot călători în statele membre ale Uniunii Europene.
  Având în vedere că reglementarea condiţiilor de intrare, şedere sau tranzit al unei ţări reprezintă un drept al statului în cauză, înainte de călătoria în străinătate, accesaţi secţiunea "condiţii de călătorie" de pe site-ul Ministerului Afacerilor Externe, www.mae.ro sau vă puteţi adresa misiunii diplomatice a statului respectiv în România.

Quote

Paşaportul simplu temporar are valabilitatea de 12 luni şi se eliberează în termen de cel mult 3 zile lucrătoare, în următoarele situaţii:

  • în cazul în care titularul declară în scris că urmează să călătorească în state între care există stare de beligeranţă ori conflict diplomatic şi are aplicată în paşaportul simplu sau în paşaportul simplu electronic o ştampilă ori o viză eliberată de statul cu care ţara în care călătoreşte se află în conflict;

  • când titularul deţine paşaport simplu sau paşaport simplu electronic care conţine vize valabile, dar ca urmare a epuizării filelor destinate aplicării acestora călătoria în acel stat sau în alte state decât cele care au emis vizele nu mai este posibilă;

  • când titularul a depus paşaportul simplu sau paşaportul simplu electronic pentru obţinerea unor vize şi declară că trebuie să călătorească de urgenţă în străinătate;

  • când minorul urmează să se deplaseze în străinătate pentru studii ori pentru a participa la concursuri oficiale sau pentru a urma un tratament medical fără de care viaţa ori sănătatea îi este pusă în pericol şi nu există timpul necesar pentru obţinerea acordului celuilalt părinte;

  • pentru persoanele lipsite temporar de capacitate de exerciţiu, precum şi pentru persoanele care, din motive medicale, se află în imposibilitate de a-şi exprima voinţa sau de a se prezenta la autoritatea competentă;

  • în situaţii obiective în care, din motive de sănătate, familiale sau profesionale, este necesară şi urgentă prezenţa persoanei pe teritoriul altui stat şi nu există timpul necesar pentru emiterea paşaportului simplu electronic.

Edited by waterman, 03 May 2019 - 14:42.


#7
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Ptr fiecare tara in parte conditiile sunt trecute pe pagina Ministerului de Externe - impreuna cu informatii utile despre tara respectiva.

#8
2Unlimited

2Unlimited

    "No limits"

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,660
  • Înscris: 29.12.2016
Cetățenii români pot călători fără pașaport, doar cu cartea de identitate în 58 de țări sau teritorii:
https://ro.wikipedia...

De Serbia stiam, am intrat fara CI. Si de San-Marino si Vatican stiam. Insa de Moldova, Elvetia, etc, habar n-aveam ca nu-ti trebuie pasaport. Am mai aflat ceva.

Edited by 2Unlimited, 03 May 2019 - 15:01.


#9
born2lose

born2lose

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,784
  • Înscris: 06.09.2004

View Post2Unlimited, on 03 mai 2019 - 14:53, said:

Insa de Moldova, Elvetia, etc, habar n-aveam ca nu-ti trebuie pasaport.
elvetia e in schengen, chiar daca nu e in UE - iar in schengen poti intra cu buletinul. la fel ca si in norvegia, de ex.

Edited by born2lose, 03 May 2019 - 15:10.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
Practic in zona de la vest de noi doar in Kosovo cer pasaport. Si chiar si aia sunt mai spre sud...
Cu UK vedem ce va fi dupa 1 iunie, desi probabil nu vor lua o decizie nici atunci si se vor baza pe octombrie.
O sa fie "distractiv" daca vor iesi intr-un final. gen sa intrii cu Ci si sa nu poti iesi fara pasaport Posted Image
Sau invers...

Edited by eiffel, 03 May 2019 - 15:17.


#11
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Daca e tara membra UE, buletinul e indeajuns (doar sa nu depasesti 90 zile de sedere).

PS: nu stiu cum se aplica daca stai mai mult de 90 de zile in mai multe tari UE (adica pleci din Romania si stai 80 zile in Ungaria, 80 in Austria, 80 in Germania, etc), stiu doar ca exista limitare de 90 de zile pentru o tara, ce depaseste necesita viza/document de sedere (in general, pentru studii sau munca se fac actele inainte de plecare).

#12
TaTa_RzV

TaTa_RzV

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,803
  • Înscris: 18.10.2018
Amuzant ca în 2019 exista cetățeni care nu știu ca în UE se circula cu buletinul. Intrebare fără suparare:voi pe ce lume trăiți??? Adică un simplu search pe google ar fi rezolvat misterul fără acest topic pe forum.

#13
mihai!

mihai!

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,800
  • Înscris: 15.04.2006

View PostTaTa_RzV, on 03 mai 2019 - 15:28, said:

Amuzant ca în 2019 exista cetățeni care nu știu ca în UE se circula cu buletinul. Intrebare fără suparare:voi pe ce lume trăiți??? Adică un simplu search pe google ar fi rezolvat misterul fără acest topic pe forum.

Fara nici o legatura cu initiatorul .
In 2019 sunt cetateni care nu au iesit vreodata din comuna lor.

#14
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostPololica, on 03 mai 2019 - 15:25, said:

Daca e tara membra UE, buletinul e indeajuns (doar sa nu depasesti 90 zile de sedere).

PS: nu stiu cum se aplica daca stai mai mult de 90 de zile in mai multe tari UE (adica pleci din Romania si stai 80 zile in Ungaria, 80 in Austria, 80 in Germania, etc), stiu doar ca exista limitare de 90 de zile pentru o tara, ce depaseste necesita viza/document de sedere (in general, pentru studii sau munca se fac actele inainte de plecare).

    Trebuie sa fac corectie.
    Cetatenii romani pot calatori in orice tara UE doar cu Cartea de Identitate.
     Romania e membra UE.
     Nu exista o restrictie de 90 de zile in interiorul UE.



#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,080
  • Înscris: 20.12.2007

View PostTaTa_RzV, on 03 mai 2019 - 15:28, said:

Amuzant ca în 2019 exista cetățeni care nu știu ca în UE se circula cu buletinul. Intrebare fără suparare:voi pe ce lume trăiți??? Adică un simplu search pe google ar fi rezolvat misterul fără acest topic pe forum.
Mda, asta am vrut sa scriu și eu. Suntem totuși în 2019, ce dracu...

#16
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View Postfaaade, on 03 mai 2019 - 14:26, said:

un cetatean roman poate sa mearga intr-o tara memebra ue doar cu buletinul? sau trebuie pasaport neaparat?
am citit pe un site ca dureaza cam 10 zile sa-ti faci pasaport. nu se poate elibera unul in regim de urgenta, in 3-4 zile?

Ai doua postari.Exact ca pe vremuri,cand trenu' avea doo clase.Erau si trenuri cu trei clase,da' pe alea nu le-ai prins.

Un cetatean roman,adica nascut la Romania are dreptul de a circula cu bolentinul inca de pe vremea cand tu erai doar in stadiul de proiect(ant),adica din 2007.Alo,se aude,e vorba de 2007.
2019 - 2007 este egal cu 12 ani.Asta inseamna ca si cei mai infantili si ... stiu ezact cu ce se mananca treaba'

#17
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,493
  • Înscris: 19.04.2009

View Postc4n1b4lul, on 03 mai 2019 - 14:37, said:

Doar în Turcia, Rusia și Belarus mai ai nevoie de pașaport, în ultimele două țări, chiar și de viză.

Lumea e muuuuult mai mare.

Poti merge folosind CI in toate tarile EEA, Georgia, tarile din balcani, Faroe, Islanda.

In rest, pentru restul tarilor (un rest de peste 150 de state si teritorii) ai nevoie de pasaport.

In unele cazuri ai nevoie de pasaport chiar daca destinatia ta nu necesita si tu esti doar in tranzit (de ex in tranzit catre St. Marteen via Panama). Turcia accepta tranzit doar cu CI atata timp cat nu iesi din aroport (de ex daca zbori spre Finlanda cu Turkish Airlines)

https://ro.wikipedia...te_romùnească

#18
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postmihai!, on 03 mai 2019 - 15:49, said:

Fara nici o legatura cu initiatorul .
In 2019 sunt cetateni care nu au iesit vreodata din comuna lor.
Pana si Andi Moisescu facuse o emisiune pe tema asta.

Asa inradacinat este comunismul la noi incat nici macar gandul la o vacanta in afara ni se pare ireal. Dupa 30 de ani.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate