Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Aducere mașină din altă țară

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#19
zile_san

zile_san

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,671
  • Înscris: 10.10.2011
uita-te pe autovit Romania si o sa gasesti fffff multi dealeri care vand masini pentru toate bugetele si 90% din ei au optiunea de a aduce pe comanda masina. daca nu te pricepi nu te baga. stiu oameni care cu asta se ocupa si si-au luat si ei tepe in ani de vandut-cumparat

#20
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 Paz, on 03 mai 2019 - 13:44, said:

Acu pe bune, eu nu mai aud demult de probleme de rugina decat la alea de epoca...

Du-te in Danemarca sa vezi acolo...daca n-o tratezi, in 4-5 ani incepe sa o manance indiferent de marca si de model.

ON: daca vrei sa-ti iei masina din afara, una buna te ajunge mai scump decat aceeasi masina luata din Romania.

#21
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 wiseguy76, on 03 mai 2019 - 14:42, said:

Du-te in Danemarca sa vezi acolo...daca n-o tratezi, in 4-5 ani incepe sa o manance indiferent de marca si de model.
Nu stiam, saracii danemarchezi... :(

#22
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006

 Paz, on 03 mai 2019 - 16:46, said:

Nu stiam, saracii danemarchezi... Posted Image

Acum stii- *the perks of using Softpedia*

#23
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

 vldsnz97, on 03 mai 2019 - 10:26, said:

Intrebare:ma uitam ieri pe site-urile cu mașini de vânzare din străinătate,am văzut câteva mașini sub prețurile din țară
Sunt intermediari care se ocupă cu aducerea oricărei mașini și se ocupa cu acte și verificarea ei etc?
Și dacă sunt, se merită?
Am căutat și eu . Diferență între o mașină de acolo și una de la noi este;
1. Acolo sunt km reali.
2. Diferență de preț e undeva la 1000-1500 de euro.
3. Daca ai pe cineva acolo de încredere ,cumpăra de acolo și plătești transportul la 500-600 euro dar știi sigur că ai câștigat macar.

#24
V A L I

V A L I

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 536
  • Înscris: 04.07.2006

 business11, on 03 mai 2019 - 13:26, said:

Din tarile sudice precum Italia sau Spania nu iti recomand. Italieni sunt si ei samsari ca noi, bulesc masiniile le repara si le vand ca noi. Spaniolii nu au grija de masini in general. Francezii sunt ok.
Olanda, Belgia si tarile nordice evita, in general umidatatea este foarte ridicata astfel ca masina vine dedesupt ruginita. Ei au o problema grava pe seama ruginei.

Germania daca ai noroc gasesti masini bune la preturi corecte, ca sunt mai scumpe ca in Romania uneori este clar, in Romania gasesti masini rupte, reparate si vandute mai ieftine decat in Germania. In Austria la fel sunt ok dar mai scumpe ca in Germania datorita taxelor.

Firme de specializare exista o gramada, pleaca cu platforma, iti rezolva actele prin imputernicire si ti-o aduce pe platforma acasa. Daca apelezi la o firma serioasa atunci poti sta cat de cat linistit, daca apelezi la samsari o sa ai probleme. Cel mai ok este sa te ocupi singur, dar trebuie sa te pricepi si sa ai ceva timp sa umbli. Iesi in orice caz mai ieftin si esti la fata locului.

Pai de unde sa o ia atunci ca ai mentionat toata Europa :)).
Si firma aia serioasa de unde crezi ca o ia ?

#25
vldsnz97

vldsnz97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 770
  • Înscris: 22.04.2018
nu prea am cunostinte in strainatate, ma gandeam la firmele care se ocupa cu asa ceva, am vazut pe net ca se ocupa cu verificarea ei inainte de cumparare, se ocupa cu actele, adusul etc. Ma intreb oare cat ar costa, ca pe o pagina au facut un calcul despre cat ar cheltui o persoana care se ocupa personal de masina (1900 euro, sigur nu cred ca atat).

#26
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Ce buget ai, ce masina vrei?

#27
calinkgb

calinkgb

    "United Gashka" mobile team

  • Grup: Moderators
  • Posts: 75,844
  • Înscris: 15.08.2008
@marcusdefeis & @Baxon
Va opriti singuri sau aveti nevoie de un stimulent? :angry:

#28
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
L-ați băgat în ceață pe bietul om, iar discuția a degenerat. Un prieten a mers în DE cu un tip cu microbuzul și și-a adus singur mașina. Tipul umplea microbuzul cu cumpărători, îi întreba pe fiecare cam ce vor și bugetul, îi ducea să ia numere provizorii, la mai multe parcuri auto, unde îi ajuta la negocieri, acte etc, care nu își găseau din prima zi îi ducea la hoteluri mai ieftine, la final se întorcea și el cu o mașină pe platforma remorcată de microbuz. Cine își găsea mașina venea singur cu ea acasă. Prietenul și-a luat astfel mașina acum câțiva ani, a fost foarte mulțumit și atunci și acum de mașină, dar a avut disponibil peste 8000 de euro. Dacă mergi singur în Germania și nu știi pe acolo ai foarte mari șanse să cheltui mult mai mult decât ți-ai propus și să ieși mai rău decât dacă iei mașina de la samsar din România.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vldsnz97, on 03 mai 2019 - 19:07, said:

nu prea am cunostinte in strainatate, ma gandeam la firmele care se ocupa cu asa ceva, am vazut pe net ca se ocupa cu verificarea ei inainte de cumparare, se ocupa cu actele, adusul etc. Ma intreb oare cat ar costa, ca pe o pagina au facut un calcul despre cat ar cheltui o persoana care se ocupa personal de masina (1900 euro, sigur nu cred ca atat).

Mi se pare foarte exagerata suma respectiva (1900 euro). Daca ai merge personal sa iei masina nu cred ca te-ar duce mai mult de 500 euro.
Cu toate astea, sunt si eu curios daca exista firme serioase care sa intermedieze intregul proces (verificare, cumparare, acte, transport pe platforma) si cum ar decurge toata treaba, in special plata masinii.

#30
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 MembruAnonim, on 05 mai 2019 - 16:03, said:

Mi se pare foarte exagerata suma respectiva (1900 euro). Daca ai merge personal sa iei masina nu cred ca te-ar duce mai mult de 500 euro.
Si ai face si o excursie. :)

Cred totusi ca ar costa ceva mai mult.

#31
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,363
  • Înscris: 29.01.2008
Cine merge pentru prima dată are mai multe probleme: nu știe limba (deci e aproape imposibil să cumpere mașina de la persoană fizică), nu știe parcuri auto de încredere unde să caute, nu știe ce formalități are de făcut, ceea ce înseamnă timp și bani pierduți. O altă variantă ar fi să apeleze la o persoană sau firmă de încredere să-i aducă o mașină cu caracteristici cât mai apropiate de cele dorite, dar aici e problema de încredere.

#32
bolo

bolo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,012
  • Înscris: 01.11.2005
Cand dai comanda, "firma" castiga la comision,transport mai scump,mai si negociaza cateva sute iar daca nu are succes iti spune ca bate volanta pana gaseste o masina care sa ii convina...nu mai zic ca unii dau km inapoi pana sa o urce pe platforma.
Decat asa mai bine din tara,oferta e mult mai bogata.

Edited by bolo, 06 May 2019 - 08:13.


#33
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu ma gandeam la situatia in care ii trimiti catre o masina gasita de tine. Sa te scape de drum, acte etc.

#34
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Cum sa nu, te și pupă. Îți ia avans, 500 de euro comision, nu trebuie sa o verifice, nimic, doar o radiază pt export și o aruncă pe platforma până la tine la poartă, tu fiind singurul răspunzător pt alegerea mașinii.

#35
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 V A L I, on 03 mai 2019 - 19:04, said:

Pai de unde sa o ia atunci ca ai mentionat toata Europa Posted Image).
Si firma aia serioasa de unde crezi ca o ia ?

evitat tarile nordice, din cauza problemelor cu rugina; evitat tarile sudice/latine, pentru ca sunt samsari ca si noi; dupa parerea mea Germania/Austria au cele mai ok masini, Franta este o optiune.

#36
pimi

pimi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,771
  • Înscris: 15.01.2007
eu unul as pune austria pe primul loc de unde nu as cumpara masina
  ierni lungi sare la greu- cele mai ruginite masini le-am vazut in austria .

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate