Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

Aducere mașină din altă țară

- - - - -
  • Please log in to reply
54 replies to this topic

#37
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,721
  • Înscris: 13.07.2011

 pimi, on 06 mai 2019 - 16:32, said:

eu unul as pune austria pe primul loc de unde nu as cumpara masina
  ierni lungi sare la greu- cele mai ruginite masini le-am vazut in austria .

iarna lunga este peste tot, ca in Germania este cald si soare tot anul. Sarea se da jos la prima spalare. Faza este ca majoritatea masinilor (excluzand Viena) stau in garaj. Pe langa asta daca faci service-ul la reprezentanta masina este conservata.

#38
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 Hider141, on 03 mai 2019 - 10:36, said:

Cauta sa vezi ce gasesti si prin Austria, din ce am inteles la ei se intocmeste dosar penal daca sunt prinsi ca umbla la kilometraj. Asa ai sanse mai mari sa nimeresti o masina ok sau cu istoric cunoscut.

1. nu ar trebui să te rezumi in a spune ce știi și nu ce ai înțeles? n-ar fi mai bine pentru toată lumea?

2. și ce o să faci dacă descoperi că are kilmometri dați înapoi? o să îți iei un avocat austriac și o să dai în judecată austriacul?

 mariusr1976, on 03 mai 2019 - 18:56, said:

Daca ai pe cineva acolo de încredere ,cumpăra de acolo și plătești transportul la 500-600 euro dar știi sigur că ai câștigat macar.
chiar dacă plătești mai mult decât echivalentul din România ai garanția că nu și-a băgat samsarul român coada prin kilometri și n-a reparat-o la ciocan.deci e un câștig mai mare decât cel financiar.

 alin2pas, on 05 mai 2019 - 16:46, said:

Cine merge pentru prima dată are mai multe probleme: nu știe limba (deci e aproape imposibil să cumpere mașina de la persoană fizică), nu știe parcuri auto de încredere unde să caute, nu știe ce formalități are de făcut, ceea ce înseamnă timp și bani pierduți.

1. nu știe limba. eronat. merge și engleza.
2. e aproape imposibil să cumpere mașina pe persoană fizică. eronat. scoți euro din buzunar, îi pui pe masă, arăți spre mașină și aia e.
2. nu știe ce formalități are de făcut. corect. de aia dă 150€ la autohaus și fac ei toate formalitățile.

#39
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
interesant ...

Attached Files

  • Attached File  7b.png   544.12K   67 downloads
  • Attached File  7a.png   746.56K   70 downloads


#40
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
Dar e ceva normal, firma care vinde mașina din România este o societate de binefacere Posted Image

#41
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019
Pe dracu, e o firmă care încasează TVA, dar, in mod fraudulos, nu l plătește, ăla fiind profitul lor. E o schemă veche, nimic de mirare.

#42
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
E o firma care cumpara masinile din DE fara TVA, dupa aia le plimba printr-o alta tara UE, si dupa aia ti-o vinde tie, la pretul pietei. Si pe tine dupa aia te cauta ANAF pentru 'ievaziune'.


Quote

În acest moment este în plină desfășurare o operațiune de identificare a tuturor celor care au cumpărat mașini second-hand prin intermediul firmelor descoperite de inspectorii antifraudă. Dacă se va dovedi că aceștia au știut și au întocmit acte pentru o valoare mai mică decât cea reală, riscă să fie anchetați penal. Oricum, cumpărătorii aflați în această situație vor trebui să plătească, către stat, TVA-ul aferent valorii reale a autoturismului, susțin oficiali ai ANAF.

https://www.profit.r...masini-18465228

#43
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
E o prostie, pe mine în calitate de cumpărător nu mă interesează toți foștii proprietari ai mașinii, pentru că eu o cumpăr doar de la ultimul, dacă e persoană fizică nu se pune problema de TVA, iar dacă este firmă o iau pe bază de factură. Ce dovezi poate aduce ANAF sau altcineva că am știut de vreo ilegalitate? De ilegalități răspunde cel care le face, iar dacă are spate politic nici atunci.

#44
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001
tu nu știi de ilegalitate, dar ghici cine rămâne fără mașină.

#45
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
Firma care vinde unei persoane fizice nu trebuie să specifice TVA pe factură? Eu pot să știu care este prețul de achiziție al unui produs de către firmă sau am cum să verific firma dpdv economic? Au fost produse vândute cu discounturi enorme, se pot trezi cumpărătorii că le confiscă ANAF?
Dacă vine vânzătorul cu contract semnat în alb sau cu alte subterfugii, ești răspunzător, dar altfel nu. În România te poți trezi însă că îți imobilizează mașina pe durata cercetărilor și până se termină ei cercetările poți să înscrii mașina ca autovehicul istoric.

Edited by alin2pas, 08 May 2019 - 09:16.


#46
dansysro

dansysro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 13.06.2005
eu am vrut sa remarc ca firma aia pare sa aiba un adaos decent - cam 400euro plus eventual ceva reducere de la parcul german ...
nu vad de ce automat se trage concluzia ca se pierde TVA-ul ...

acel parc german are reputatie buna, singura problema e ca iei masina pe nevazute ...

#47
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
"E o prostie, pe mine în calitate de cumpărător nu mă interesează" - cam 99% dintre cumparatori nu sunt deranjati de practica asta. ce sa mai zici? vrei o tara ca afara? emigrezi.

#48
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
Pe cartea de identitate românească a mașinii poți vedea toți proprietarii anteriori (dacă nu s-a pierdut și a fost scos un duplicat), dar nu poți afla nimic de modul de transfer al proprietății dintre acei proprietari, iar dacă mașina e adusă din străinătate e și mai greu. Cum poți afla dacă pe drum s-a mai pierdut TVA-ul sau nu? Poți fi sigur numai dacă știi toți proprietarii anteriori și nu a fost pe firmă niciodată. Sau dacă cumperi mașină nouă. Cât despre o țară ca afară, acolo fiscul îi arde pe cei care încalcă legea (indiferent cât sunt de mari vedete sau persoane cu influență), nu încearcă doar să arate că are activitate. Nu cunosc legislația în domeniu, dar (ipotetic) dacă am cumpărat pe firmă o mașină și ți-o donez, cine plătește TVA-ul? Dacă eu ca firmă îți vând o mașină ție ca persoană fizică și nu plătesc TVA, iar tu o vinzi mai departe, o poate confisca ANAF că nu am plătit eu TVA? Nu mi se pare logic.

#49
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,873
  • Înscris: 03.12.2001

 dansysro, on 08 mai 2019 - 11:40, said:

eu am vrut sa remarc ca firma aia pare sa aiba un adaos decent - cam 400euro plus eventual ceva reducere de la parcul german ...

ia uite ce zice la anunț:

Quote

Pretul afisat in euro contine TVA 19%
Comisionul de import este de 5%, dar nu mai putin de 600 Euro care include urmatoarele servicii: verificare, garantie, revizie la predare, livrare gratuita in toata tara, + Transport 650 Euro.


#50
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,153
  • Înscris: 24.05.2006
Eu cand am inmatriculat masina am dat o declaratie la ANAF ca am platit TVA-ul, ceva de genu' si tanti de la ghiseu m-a intrebat daca am cumparat masina personal, am zis ca da, si a zis ca nu e nici o problema.
Presupun ca, daca ai o firma, cumperi masina fara TVA din Germania, urmand sa platesti TVA la inmatriculare in Romania. Ajuns in Romania, gasesti un guster si i-o dai cu factura fara TVA, si dupa aia cade in sarcina aluia sa o inscrie.

Quote

De la începutul anului au fost identificate 38 de firme româneşti care au realizat achiziţii intracomunitare de autoturisme second-hand în valoare de aproximativ 180 milioane lei şi s-au sustras de la plata obligaţiilor fiscale, cauzând bugetului de stat prejudicii totale calculate la peste 20 de milioane lei.
Firmele utilizau facturi fără TVA sau care conţin ilegal TVA pe marja de profit.


#51
tyby82

tyby82

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 17.05.2009
Dupa indelungi cautari am observat faptul ca in Suedia autoturismele Volvo, Mazda  sunt la preturi mai acceptabile decat in Romania ( aici discut de autoturisme care au vechime maxim 2 ani si nu antichitati - ex: V40 din 2016 pret 15.000 euro, in oferta reprezentantei), unde mai adaugi si diferenta de TVA in favoarea Romaniei. Chiar eram interesat sa plec cu un prieten sa luam ceva de acolo, si la intoarcere sa facem un mica excursie prin Laponia, Finlanda, Estonia etc. Pana la urma aceasta este placerea achizitionarii unui autoturism din alte tari decat Romania - posibilitatea de a vedea lumea, in mare parte cu asta ramanem.

PS: Daca cumva doriti si aveti bani de masina noua, am gasit la Volvo Slovacia oferte la versiunea V40 final edition. Pretul pleaca de la 19.000 euro si cred ca pot fi negociate.

Edited by tyby82, 09 May 2019 - 01:26.


#52
mmcornel

mmcornel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 406
  • Înscris: 02.11.2009
cum poti sa stii? pai daca iti cumperi o apa de la magazin vezi ca scrie pe bon pretul, tva, pretul total. la fel si la masina pe care o cumperi. vezi daca scrie 0 la tva? nu te intereseaza, este? te faci ca n-ai vazut. sau vanzatoru iti da o factura cu 10 lei si tu platesti un pret de 15 lei pe masina ca sa fie bine sa nu fie rau? sau nici astea nu se vad? eu am facut un mic sondaj si cam 90% sunt din categoria "nu-I intereseaza". concluzia e ca suntem o natie de gainari, nu de hoti. asta e o fantezie cu confiscatul masinii, sunt sanse mai mari sa castigi la loto, noi suntem intr-o tara bananiera, nu in Europa, deci nu va pati nimeni nimic, oameni suntem.

Edited by mmcornel, 09 May 2019 - 09:03.


#53
alin2pas

alin2pas

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 29.01.2008
Eu cred că atât timp cât cumperi ceva ca persoană fizică și plătești prețul cerut de vânzător (indiferent ce cumperi, o pâine, o mașină sau o insulă în Pacific) nu are de ce să te intereseze cât din prețul plătit este TVA și cât îi rămâne efectiv vânzătorului.

#54
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,121
  • Înscris: 16.04.2007
Buna ziua
Aveti idee cat dureaza sa perfectezi actele de v-c in Germania?
Difera daca, cumperi masina de la privat sau firma?
pasii, unde trebuie mers?

Multumesc!

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate