Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Reconditionare / upgrade bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Postcrocko.dilul, on 02 mai 2019 - 11:50, said:

Dupa parerea mea e greu spre foarte greu sa atingi 100km cu roti de 26, mai ales echipate cu anvelope cu balon mare si cramponate, asa cum vin de obicei. 150 e deja poveste.
Asa cum s-a spus, "investitia" nu ar trebui sa fie mare (pinioane si lant). Daca n-ai urcari pe traseu ti-ar putea fi suficient 11-28 la caseta dar te cam penalizeaza foaia de 42 pe plat.

Am citit un pic si din discutia veche. Si acolo ti s-au recomandat roti de 28 si era vorba doar despre o naveta scurta. Poate te mai gandesti Posted Image

Realizez ca m-am grabit un pic cu achizitia. Asa-i cand ti se pune un pitic. Initial era vorba doar sa merg pana la munca si inapoi, dar am realizat ca-mi place sa pedalez mai mult decat credeam.

Rotile sunt incaltate cu anvelope de 1.75, fara crampoane.

Attached File  speedways_k972.jpg   128.11K   5 downloads

Edited by Ann0nyym0us, 02 May 2019 - 14:13.


#20
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Eu as schimba si pinioanele. Sunt cativa dinti prin pozele alea..varza..  Si se vede si un prafalau in doua cu vaselina pe ele.

Si da, m-as duce la un atelier local. Eu si piesele auto tot din oras le cumpar . Sustin afaceri locale. Nu ma intereseaza cat costa ''pe net''..
Plus ca daca iti aduc aia o piesa gresita se descurca ei. Sa te vad pe net.. Epopee sa schimbi o piesa pe net.

#21
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007

View Postcrocko.dilul, on 02 mai 2019 - 11:50, said:

Daca n-ai urcari pe traseu ti-ar putea fi suficient 11-28 la caseta dar te cam penalizeaza foaia de 42 pe plat.


Daca nu esti vreun profesionist, un raport 42:11 este ultra suficient pe plat. Este oarecum similar cu un raport 50:14, nu cred ca sunt oameni pe aici care sa impinga la drum lung pe foaia mare si pinion mai mic de 14 sau 16 (chiar si asa este destul de mic pinionul). Sau poate impingi, dar la o cadenta mult prea mica si asta se va vedea in timp in genunchi...

#22
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007
Pai nu profesionist dar cu roti de 26 e naspa la drum lung.
Ideea era ca pe plat mai lung vrei foaia mare si pinion de la jumatea casetei. Io-s soselist Posted Image

Edited by crocko.dilul, 05 May 2019 - 16:22.


#23
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,489
  • Înscris: 04.05.2007
Eeeh...acu te-ai sucit si ai dat-o cu rotile de 26.

Ideea este asa: cu o foaie de 42 si una de 32 (sau 30) folosesti mult mai bine pinioanele. Pe plat, avand foaie doar cu 42 dinti poti folosi si pinioanele cu dinti mici si daca vrei cadenta mai mare urci pe la pinioanele de la jumatatea casetei. Pe urcari folosesti foaia mica si cealalta jumatate a casetei de pinioane.
Astfel "etajarea" casetei este mai ok, pentru ca folosesti mai toate pinioanele.

Cu un angrenaj 50-34 (nu mai vorbesc de 52-36) pe plat ai pinioanele mici degeaba, pariez ca daca ma uit la caseta ta uzura acelor pinioane e inexistenta. Cum ziceai mai sus...folosesti foaia de 50 cu pinioanele de la jumatatea casetei pt plat...si foaia de 34 cu pinioanele mai mari pt urcari. Ca rezultat,degeaba ai caseta de 10 pinioane caci cel putin 3-4 pinioane nu le folosesti.
La profesionisti e altceva, aia pe plat folosesc si invart si pinioanele alea mici care la restul muritorilor au panze de paianjen...

Edited by the_lion, 06 May 2019 - 00:02.


#24
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Asa ziceam si eu, personal imi pare o prostie sa am viteze nefolosite, e ca si cum nu le-as avea.
Majoritatea putea ramane la 7-8 viteze, ca atatea folosesc in spate.

E tare sa ai 11 viteze, dar la ce folos daca n-ai ajuns pe cele mai mici 3 pinioane in viata ta ?
8 viteze era destul.

#25
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008
- Lanțul se poate întinde prin două metode:
1. Scoți două-trei perechi de zale, compară lanțul nou cu cel vechi la lungime înainte de asta. Scurtarea nu trebuie exagerată, trebuie să permită întinderea cînd ești pe foaia mare și pinionul cel mai mare (combinație extremă ca și cea opusă, mic-mic).
2. Unele deraioare permit dacă le forțezi puțin opritorul să ”le dai peste cap” invers cu o tură (desfaci întîi partea cu cele două role), în sensul în care se încordează mai tare. Apropo de deraioare, am unul ieftin, dar celor două rotițe le-am pus forțat, după decuparea interioară, rulmenți mici de la ”spinnere” în locul lagărelor, se simte că merge mai ușor.

#26
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Acum vreo saptamana am rupt deraiorul spate; s-a rupt urechea ce-l agata de cadru.

Astfel, am schimbat pinioane, deraior spate, cablu si camasa, lant.

Bicicleta se misca mai fain, si cu ocazia asta am si aflat ca limita imi e pe la 50km. Cu siguranta, in primavara/vara lui 2020, o sa cumpar o cursiera.

Multumesc pentru sfaturi!

Attached File  61666883_316334019260651_8211967393958723584_n (1).png   55.04K   15 downloads

Edited by Ann0nyym0us, 01 June 2019 - 15:04.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate