Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Reconditionare / upgrade bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Dupa cum mentionam acum 100 de ani intr-un topic pe care nu-l mai vad pe aici, am cumparat o bicicleta SH, Merida, 26", low budget.

Am realizat ca-mi place mult sa fac ture cat mai lungi (momentan sunt pe la 30km, insa tintesc spre 100-150 pana la sfarsitul anului). As vrea sa schimb cate ceva la trenul de rulare, dupa cum urmeaza:

Pinioane:
  • Suntour Powerflo (11-30T 8v) -> Shimano CLARIS CS-HG50-8 (11-30T)
Angrenaj:
  • Shimano FC-M191 (24/34/42T 170mm) -> Shimano FC-TY501 (24x34x42T, 170mm)
Lant:
  • Noname (nu e descifrabil) -> Shimano CN-HG40 (114 zale)
Principalul motiv pentru care doresc inlocuirea este uzura vizibla a componentelor. Sunt multumit cu rapoartele pe care le am.

Ce nu imi dau seama acum este daca e nevoie sa inlocuiesc si schimbatoarele. Nu prea am probleme la schimbatul pinioanelor sau al foilor, singurul element care imi pare aiurea este tensiunea relativ redusa a intinzatorului de la deraiorul spate (Shimano Alivio M410).

Ceva pareri, alternative la piese?

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
nu stiu de care topic vb, insa eu il vad pe cel din 24.03.2019, unde mentionai ca vrei sa cumperi si tu una. iar in 07.04 te duceai la magazin sa vezi ce si cum.

#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Mnoh, pe ala il cautam.

Daca tu consideri necesar, te-as ruga sa le alipesti.

#4
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Deraiorele in ce stare sunt?
Vad ca piesele pe care le vrei sunt relativ entry level, deci investitia nu ar trebui sa fie prea mare.
Altfel sunt piese bune si rezistente.

#5
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,820
  • Înscris: 07.06.2014
nope, sunt bune asa separate, trateaza subiecte diferite.

#6
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009

View PostdanX, on 01 mai 2019 - 22:21, said:

Deraiorele in ce stare sunt?
Vad ca piesele pe care le vrei sunt relativ entry level, deci investitia nu ar trebui sa fie prea mare.
Altfel sunt piese bune si rezistente.

Deraioarele sunt in stare decenta. Intr-adevar, investitia (cu tot cu un set de anvelope continental) ar insemna vreo 400 de lei. Inca nu-s capabil sa fac performanta, durabilitatea ma intereseaza. Oricum nu am gasit ceva din alta gama care sa se potriveasca cu ce am eu; majoritatea seturilor noi vin cu 9-10-11 pinioane.

Ma gandesc ca sa trec la un o transmisie 2x9 sau 2x10 ar insemna si alte deraioare si un buget cel putin de 2 ori mai mare.

Edited by Ann0nyym0us, 01 May 2019 - 22:31.


#7
burkina

burkina

    Shemhamphorash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,799
  • Înscris: 07.10.2017
Oricum trebuie sa te duci la un magazin de biciclete. Iti zic aia ce piese iti trebuie, iti comanda si iti si instaleaza. Plus ca iti regleaza profi schimbatoarele, franele si ce mai ai pe acolo.

#8
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Uzura la pinioane se vede usor, mai ales la cele mici, dintii devin ca niste triunghiuri pe care lantul nu prea mai sta. In cazul acesta inlocuiesti atat pinioanele cat si lantul, foile doar daca este nevoie.
Daca iti plac turele lungi insa preferi sa ramai cu MTB pentru a avea acces si pe drumuri nepavate, o pereche de anvelope adecvate face diferenta. Iti recomand o pereche de anvelope de trekking de dimensiuni aproximativ 26" x 1.75, Schwalbe sau Continental cu protectie antipana daca circuli prin zone in care gasesti plante "coltii babei".

#9
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Caseta ia una de munte 11-32, Shimano CS-HG41-8.
Ramai pe 8viteze, daca treci pe 9/10 piesele costa mai mult decat toata bicicleta.

Cum s-a zis, angrenajul e f posibil sa fie inca bun, pune niste poze cu foile sa vedem dintii Posted Image
Nu te gandi ca "schimbi tot", oricum ai bicla veche si nu e indicat sa bagi bani/ schimbi piese ce sunt in stare buna.

Iar "investitia" in transmisie are cel mai mic rezultat, in sensul ca NU o simti decat daca actuala e praf si-ti sare lantul.
Doar daca ai fi modificat rapoarte sau lungimea bratelor ar fi ceva mai consistent.

In ce priveste evolutia ta imo esti prea optimist, daca acum esti obosit dupa 30km poate ajungi la 50-60 anul asta,.. sa faci 100+km pe mtb de 26" trebuie sa fii in forma foarte buna, asta daca vorbim si de urcari nu doar plat.
Daca mergi pe plat schimba bicicleta ca n-are sens Posted Image

Acesta e cel mai important factor, e bicicleta potrivita la ce o folosesti ?
Daca eziti raspunsul e nu, asa ca daca vrei sa evoluezi mai bine o schimbi inainte sa bagi/ arunci bani in ea.
Unii se ataseaza prea mult de biciclete si cred ca le pot face ei sa se potriveasca, FALS.

Edited by sirgoofy, 02 May 2019 - 09:06.


#10
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Dintii de la pinioane si angrenajul pedalier arata cam asa:

Attached File  IMG_20190502_095244.jpg   319K   21 downloads Attached File  IMG_20190502_095902.jpg   306.74K   19 downloads Attached File  IMG_20190502_095308.jpg   234.86K   19 downloads

O problema pe care am sesizat-o abia azi este asta:

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/mVS749vVims?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

View Postsirgoofy, on 02 mai 2019 - 08:42, said:

In ce priveste evolutia ta imo esti prea optimist, daca acum esti obosit dupa 30km poate ajungi la 50-60 anul asta,.. sa faci 100+km pe mtb de 26" trebuie sa fii in forma foarte buna, asta daca vorbim si de urcari nu doar plat.

Nu sunt neaparat obosit, doar ca nu m-am aventurat la mai mult momentan. Si 60km daca fac anul asta, tot sunt multumit.

Edited by Ann0nyym0us, 02 May 2019 - 09:24.


#11
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Miscarea aia a casetei e destul de des intalnita.. si la a mea face, nu asa mult dar face.

Foaia mare si mica mai merg, muta lantul pe foaia mica si fa o poza si la foaia mijlocie, aceea se uzeaza prima de obicei.

La caseta nu e nevoie sa mai faci poze, ia alta si alt lant.
Cand le schimbi sa stergi bine foile si rotitele de la deraior pt a elimina vaselina din 'sistem'.

Iar pe viitor NU mai unge lantul cu vaselina, devine cleioasa si atrage mizerie care uzeaza repede transmisia.
Lantul se unge DOAR cu ulei de lant !

Edited by sirgoofy, 02 May 2019 - 09:46.


#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Lantul il ung cu un ulei BTWIN (luat din Decathlon). N-am dat cu vaselina pe el.

Poza cu foaia:

Attached File  IMG_20190502_104258.jpg   352.56K   22 downloads

#13
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Atunci trebuie sa te apuci sa mai cureti transmisia, din pacate e expusa si necesita stergere + ungere periodica.
Ungerea se face doar pe lant, pe zale, ca sa ajunga IN lant, caseta si foile nu trebuie sa fie unse.
Apoi dupa ce intra bine uleiul lantul se sterge, tocmai ca sa nu iasa si sa-ti murdareasca toata transmisia.
Ideal o transmisie unsa trebuie sa arate curata !
Sunt multe clipuri pe youtube, urmareste cateva sa-ti faci o idee..

Foile mai merg imo, deci lant + caseta noi, dar cum am zis sa stergi foile si rotilete deraiorului inainte, sa le pui pe curat.

Edited by sirgoofy, 02 May 2019 - 10:09.


#14
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,413
  • Înscris: 15.12.2009
Am inteles, multumesc de sfaturi.

O sa comand o caseta cu 11-32T si lant probabil pe saptamana viitoare. Ar trebui sa cumpar un lant cu mai multe zale?

#15
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postsirgoofy, on 02 mai 2019 - 08:42, said:

In ce priveste evolutia ta imo esti prea optimist, daca acum esti obosit dupa 30km poate ajungi la 50-60 anul asta,.. sa faci 100+km pe mtb de 26" trebuie sa fii in forma foarte buna, asta daca vorbim si de urcari nu doar plat.
Fii si tu mai incurajator :D . Daca faci 30 km, ai greutate in plus si 30 km te omoara intr-adevar, pedalezi ocazional o data pe saptamana, tintesti catre 50-60 km anul acesta, cum a spus si colegul.
Daca vrei sa te apuci de bicicleta, esti cat de cat fit si vei iesi la ture lungi in week-enduri, daca pedalezi si in cursul saptamanii, in cateva luni poti atinge usor targetul de 100 km. Ajuta mult si daca alergi 2-3 km din cand in cand. Daca ajungi la o conditie fizica cat de cat buna, o greutate adecvata si fara tigari poti aborda in curand fara probleme ture de 100 km, depinde si cat suporta fundul tau saua. Ciclismul se poate practica si fara un efort deosebic, chiar si pe distante lungi.

View PostAnn0nyym0us, on 02 mai 2019 - 09:55, said:

Am inteles, multumesc de sfaturi.

O sa comand o caseta cu 11-32T si lant probabil pe saptamana viitoare. Ar trebui sa cumpar un lant cu mai multe zale?
Lantul ti-l scurteaza la montaj, il aduce la dimensiunea potrivita.

#16
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,989
  • Înscris: 06.09.2008
Vezi cat costa piesele la magazinul unde vrei sa ti le monteze, pt 10-15lei sustii si tu magazinul local, eu zic ca merita Posted Image

#17
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,535
  • Înscris: 30.07.2007
Dupa parerea mea e greu spre foarte greu sa atingi 100km cu roti de 26, mai ales echipate cu anvelope cu balon mare si cramponate, asa cum vin de obicei. 150 e deja poveste.
Asa cum s-a spus, "investitia" nu ar trebui sa fie mare (pinioane si lant). Daca n-ai urcari pe traseu ti-ar putea fi suficient 11-28 la caseta dar te cam penalizeaza foaia de 42 pe plat.

Am citit un pic si din discutia veche. Si acolo ti s-au recomandat roti de 28 si era vorba doar despre o naveta scurta. Poate te mai gandesti :)

#18
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,346
  • Înscris: 22.10.2007

View PostAnn0nyym0us, on 02 mai 2019 - 09:45, said:

Lantul il ung cu un ulei BTWIN (luat din Decathlon). N-am dat cu vaselina pe el.

Poza cu foaia:

Attachment IMG_20190502_104258.jpg

Mama ce mizerie e acolo, tot maglavaisul ala negru contine praf, ala iti smirgheluieste transmisia in ultimul hal, cu cat o tii mai curata cu atat te tine mai mult un lant si un set de pinioane

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate