Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Pfanner vs. Rauch

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#37
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View PostVlad_22, on 01 mai 2019 - 16:57, said:

baga astia prostii si in astea mai scumpe.
nu inseamna ca nu are prostioare bagate prin el.
Ce prostii, ce prostioare, despre ce vorbesti?

Nici astea gen cola sau fanta nu au "prostioare", astea sunt doar mituri de speriat naivii.

Insa sucurile din concentrat cel mai adesea nu au nimic altceva in afara de concentrat si apa(daca asta scrie pe eticheta). Concentratul nu este altceva decat suc natural la care mare parte din apa este evaporata pentru a cantari mai putin la transport(astea de obicei sunt facute in tari indepartate), dupa care in tarile de imbuteliere se adauga inapoi apa. Diferenta principala e ca nu va mai avea prospetimea unui "fresh", dar sucul e tot natural. In cazuri rare se mai adauga zahar, iar asta e precizat pe eticheta.

#38
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Probabil prin rudele sale a auzit de sucuri bune.

#39
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
Omul a intrebat ce sucuri sunt mai bune la gust, ce, cat si cum contin cred ca e mai irelevant, dintr-o cutie de suc nu moare nimeni.

#40
genius

genius

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,514
  • Înscris: 23.11.2004

View PostDemocracySucks, on 01 mai 2019 - 10:46, said:

Si nu, nu au o gama semnificativ diferita de ce vand in Romania.
În schimb , diferă calitatea .

#41
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View Postgenius, on 06 mai 2019 - 12:26, said:

În schimb , diferă calitatea .
Nu difera calitatea, analfabetii care au facut comparatiile au comparat produse diferite. Alea care-s aceleasi, sunt fix aceleasi!

#42
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostDemocracySucks, on 01 mai 2019 - 18:26, said:


Ce prostii, ce prostioare, despre ce vorbesti?

Nici astea gen cola sau fanta nu au "prostioare", astea sunt doar mituri de speriat naivii.

Insa sucurile din concentrat cel mai adesea nu au nimic altceva in afara de concentrat si apa(daca asta scrie pe eticheta). Concentratul nu este altceva decat suc natural la care mare parte din apa este evaporata pentru a cantari mai putin la transport(astea de obicei sunt facute in tari indepartate), dupa care in tarile de imbuteliere se adauga inapoi apa. Diferenta principala e ca nu va mai avea prospetimea unui "fresh", dar sucul e tot natural. In cazuri rare se mai adauga zahar, iar asta e precizat pe eticheta.
Asta s-o creadă cine o vrea . Fanta din Italia, de ex, are un gust semnificativ mai bun și mai apropiat de portocale fata de cel de la noi din Romania . Asta dovedeste încă o dată ca pe piata est europeana ajung produse inferioare calitativ fata de cele din Vest . Țări ca Ungaria, Polonia, Cehia și Serbia au spus că vor să fie tratați ca cei din Vest în privința calitatii alimentelor etc. numai sclavii de români tac și înghit tot . Romanii știu doar cantitate și nu calitate in privința tuturor lucrurilor .

Edited by Vlad_22, 26 August 2019 - 20:45.


#43
nnestor

nnestor

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 5,678
  • Înscris: 06.04.2018
Eu zic ca mai e si altceva aici, romanii nu prea sunt obisnuiti cu gustul calitatii si atunci cand dau de el nu prea le place. Sunt nenumarate exemple pe aici de oameni care jura ca au mancat cele mai proaste pizza in Italia, daca le dai paste al dente zic ca sunt nefacute si iti trimit farfuria inapoi, friptura de vita si orice carne in general pana nu e talpa nu e buna, le place mai mult inghetata cu urme de fistic din cutie decat cea artizanala, sunt convinsi vinul de tara bate vinurile din "pastile" de la sticla, salamurile sau carnatii nu sunt bune daca nu duhnesc a fum si usturoi, cafeau fara lapte si zahar e amara, painea neagra sau integrala e pentru saraci si pot continua asa pana maine, aria asta e plina de exemple de genul.

Pana la urma au si producatorii dreptatea lor, si-au adaptat reteta la specificul si cerintele locale, noi am crescut cu gusturile chimice de TEC si inghetata din aia la cornet si mancare cu Vegeta si mezeluri cu glutamat, constient sau nu majoritatea inca sunt sclavii acestor gusturi.

Edited by nnestor, 27 August 2019 - 08:46.


#44
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Postnnestor, on 27 august 2019 - 08:43, said:

Eu zic ca mai e si altceva aici, romanii nu prea sunt obisnuiti cu gustul calitatii si atunci cand dau de el nu prea le place. Sunt nenumarate exemple pe aici de oameni care jura ca au mancat cele mai proaste pizza in Italia, daca le dai paste al dente zic ca sunt nefacute si iti trimit farfuria inapoi, friptura de vita si orice carne in general pana nu e talpa nu e buna, le place mai mult inghetata cu urme de fistic din cutie decat cea artizanala, sunt convinsi vinul de tara bate vinurile din "pastile" de la sticla, salamurile sau carnatii nu sunt bune daca nu duhnesc a fum si usturoi, cafeau fara lapte si zahar e amara, painea neagra sau integrala e pentru saraci si pot continua asa pana maine, aria asta e plina de exemple de genul.

Pana la urma au si producatorii dreptatea lor, si-au adaptat reteta la specificul si cerintele locale, noi am crescut cu gusturile chimice de TEC si inghetata din aia la cornet si mancare cu Vegeta si mezeluri cu glutamat, constient sau nu majoritatea inca sunt sclavii acestor gusturi.
Italienii mănâncă mult mai sănătos decât noi . Oricum, sunt cu mult în fața noastră la toate capitolele . Ca sa nu mai spun de localnici care mai toți sunt amabili și te saluta , chiar și de la balcon . La noi suntem toți crispați, nu cumva altul să zâmbească sau te saluta, că zici că " îți ia din casa " . Noi știm mâncare și băutură multă și proasta, sa ne înghesuim pe Valea Prahovei, la mall, in magazine , sa bârfim etc. Ah da, și să aprindem blițurile telefoanelor in Piața . Na, Dragnea și Dancila sunt problema țării, nu mentalitatea majorității .

Edited by Vlad_22, 27 August 2019 - 12:20.


#45
destrug

destrug

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,359
  • Înscris: 03.08.2004
Nu o sa inteleg niciodata cum o simpla discutie despre sucuri (si nu numai) poate duce la  generalizari ca mai sus!

#46
Bernard77

Bernard77

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,040
  • Înscris: 14.04.2017

View PostVlad_22, on 26 august 2019 - 20:40, said:

Asta s-o creadă cine o vrea . Fanta din Italia, de ex, are un gust semnificativ mai bun și mai apropiat de portocale fata de cel de la noi din Romania . Asta dovedeste încă o dată ca pe piata est europeana ajung produse inferioare calitativ fata de cele din Vest . Țări ca Ungaria, Polonia, Cehia și Serbia au spus că vor să fie tratați ca cei din Vest în privința calitatii alimentelor etc. numai sclavii de români tac și înghit tot . Romanii știu doar cantitate și nu calitate in privința tuturor lucrurilor .

Asta pentru ca sunt saraci.

Daca si-ar permite, ar cumpara produse mai de calitate. Oricum, eu sunt surprins si asa de apetenta romanilor pentru bio, eco, naturale. Saracii, ei ar sti ce sa aleaga daca si-ar permite.

#47
pavcata

pavcata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.07.2018
Daca vreti un suc natural va recomand suc de mere Aroma. Cand il consumi se simte ca este natural. Eu l-am cumparat din Selgros si il recomand.

#48
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postpavcata, on 26 ianuarie 2020 - 00:25, said:

Daca vreti un suc natural va recomand suc de mere Aroma. Cand il consumi se simte ca este natural. Eu l-am cumparat din Selgros si il recomand.
E natural dar are sare de lamaie adaugata. De unde stiu? Fiindca nu suport sarea de lamaie. Dintre sucurile de mere din comert cel mai natural mi s-a parut a fi Parmen. Se gaseste foarte rar asa ca luati-l daca il nimeriti in vreun magazin.

Attached Files



#49
pavcata

pavcata

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.07.2018
Eu nu am vazut in comert sucul Parmen. Am incercat si alte sucuri, cum ar fi Ana Are, dar se simte ca e facut din chimicale. Deocamdata ce gasesc in zona mea, cel mai bun mi se pare Aroma.

#50
AWE

AWE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,561
  • Înscris: 12.10.2005

View Postnnestor, on 27 august 2019 - 08:43, said:

romanii nu prea sunt obisnuiti cu gustul calitatii si atunci cand dau de el nu prea le place.

Absolut adevarat! Aici vorbim de aquired taste - gust dobandit, dar tocmai aici e problema, pentru ca nu il poti dobandi daca nu consumi chestiile respective.
Problema nu e doar de saracie, e si multa lipsa de informare plus traditii idioate, la noi se merge pe cantitate, romanu' trebuie "sa se porceasca" la masa, nu sa deguste.

Ontopic: Mai e varianta de siropuri naturale (se gasesc in multe locuri, inclusiv prin piete, facute in casa) si apa. Presupun ca nu trebuie sa scoti la iveala ambalaj de Santal ca sa fie musafirii aia multumiti.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate