Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Pfanner vs. Rauch

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
De mai mult de 20 de ani cele facute pt. Europa de est au gust naspa, dar deja de mai multi ani si in Germania sunt cam la fel.

Prin pasteurizare sucurile isi pierd complet vitaminele naturale, si li se pune acid ascorbic sintetic industrial si ieftin (vitamina C sintetica ieftina)
In prima parte a anilor '90 se punea acid ascorbic facut si selectionat sa nu strice gustul.

Cum au recomandat si altii, ia portocale si fa fresh acasa.
Se face repede, chiar si cu un storcator manual.
Daca vrei ceva mai deosebit, poti sa pui accent niste limes, de ex o limeta la 2 portocale.

Edited by loock, 30 April 2019 - 20:42.


#20
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pfanner 100% e bun, nu are adaos de zahar si sare de lamaie cum au celelalte marci menționate. Alt suc bun, romanesc, e sucul de mere Parmen. Eu am gastrita si nu suport sarea de lamaie de aceea acestea doua sun singurele sucuri pe care le pot bea fara sa ma usture stomacul.

Attached Files



#21
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

View PostFreddy12, on 30 aprilie 2019 - 20:48, said:

Pfanner 100% e bun, nu are adaos de zahar si sare de lamaie cum au celelalte marci menționate. Alt suc bun, romanesc, e sucul de mere Parmen. Eu am gastrita si nu suport sarea de lamaie de aceea acestea doua sun singurele sucuri pe care le pot bea fara sa ma usture stomacul.

Sarea de lamaie/acidul citric se gaseste natural in portocale, nu au nevoie sa mai adauge altul.
Acidul citric se pune in sucurile care nu sunt facute din fructe sau/si care au o cantitate foarte mica de suc de fructe.

Merele nu au nici natural vitamine intr-o cantitate semnificativa, deci teoretic nu au de ce sa puna acid ascorbic in cantitate mare ca la cel de portocale.
Merele naturale se consuma pt antioxidanti - cele putine care au asa ceva, care nu se inegresc/oxideaza imediat la curatare, apoi pt fibra si in fine pt gust.

Un mar are doar ~ 20 miligrame de vitamina C ( acid ascorbic).
Deci daca nu incearca sa le puna mai mult decat aveau natural inainte de pasteurizare, e posibil ca sucul de mere sa aiba gust mai putin denaturat.
Pe mine ma deranjeaza la stomac sucul de mere, asa ca nu consum.

Edited by loock, 30 April 2019 - 21:07.


#22
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014
Fa-le tu un suc natural daca vrei sa-i uimesti:)

View Postc4n1b4lul, on 30 aprilie 2019 - 19:14, said:


Consider că e mai bine să le iau prin surprindere, totuși, sunt rude pe care nu le-am mai văzut de ani de zile, iar dacă mă Ă®ntind la sucuri la 4 lei cutia ar fi o lipsă de respect...


Sigur daca le cumperi unu' dintre cele mai comerciale branduri de suc iti vor fi recunoscatori si nu te vor uita niciodata:))

Edited by ionutzitaly, 30 April 2019 - 21:14.


#23
catalin.t

catalin.t

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 901
  • Înscris: 23.02.2005
Imi place sa dau din cand in cand de cate un post avizat, ca cel al lui loock, ca in rest numa' pareristi :)

#24
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010

View Postloock, on 30 aprilie 2019 - 20:54, said:



Sarea de lamaie/acidul citric se gaseste natural in portocale, nu au nevoie sa mai adauge altul.
Acidul citric se pune in sucurile care nu sunt facute din fructe sau/si care au o cantitate foarte mica de suc de fructe.

Merele nu au nici natural vitamine intr-o cantitate semnificativa, deci teoretic nu au de ce sa puna acid ascorbic in cantitate mare ca la cel de portocale.
Merele naturale se consuma pt antioxidanti - cele putine care au asa ceva, care nu se inegresc/oxideaza imediat la curatare, apoi pt fibra si in fine pt gust.

Un mar are doar ~ 20 miligrame de vitamina C ( acid ascorbic).
Deci daca nu incearca sa le puna mai mult decat aveau natural inainte de pasteurizare, e posibil ca sucul de mere sa aiba gust mai putin denaturat.
Pe mine ma deranjeaza la stomac sucul de mere, asa ca nu consum.
Nu mi se irita stomacul de la lamai, mere ori portocale ci doar de la sucuri asa zis naturale din comert. Am probleme si cu borșul din comert iar borșul facut in casa nu-mi provoaca nici o problema. Cine stie ce rahat de conservant bagă fabricanții lui peste prajit .

#25
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,082
  • Înscris: 04.03.2014

View Postloock, on 30 aprilie 2019 - 20:42, said:


Prin pasteurizare sucurile isi pierd complet vitaminele naturale,

Nu chiar, intre un suc de portocalenatural proaspat si unu pasteurizat in cazul Vitaminei C se pierde maxim un 30%.

#26
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
la suc de mere si portocale cele mai bune sunt in lidl la frigidere, sunt cele in sticle de plastic ce trebuie baute in ~3 zile.
bat orice suc la cutie de carton.

#27
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,537
  • Înscris: 16.03.2007
vorbim de chestii diferite. alea tinute la vitrina sunt presate, celelalte pasteurizate. normal ca ala fresh e mai bun, de ce crezi ca costa dublu.

Edited by laffin, 30 April 2019 - 22:03.


#28
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
tot suc natural e.

#29
atupi

atupi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,585
  • Înscris: 17.08.2007
Daca vrei sa-ti primesti rudele cum se cuvine ia un vin bun ca nu am mai auzit pana acum de aratarea respectului cu Rauch su alte chestii de genul.

#30
_-livio-_

_-livio-_

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,355
  • Înscris: 22.10.2007
daca sunt rude de la tara, dintr-o zona cu vie s-ar putea sa nu aprecieze asa mult un vin "cu eticheta" :)

#31
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View Post_-livio-_, on 30 aprilie 2019 - 20:28, said:

this, sunt apa chioara cu gust dubios.

santal e mai ok, mai ales ala de caise.
Santal e underated, mi se pare ca are un gust foarte ok si nu plangi cand vezi cat costa, ca Happy Day ala de la Rauch,

View Postc4n1b4lul, on 30 aprilie 2019 - 19:14, said:

Consider că e mai bine să le iau prin surprindere, totuși, sunt rude pe care nu le-am mai văzut de ani de zile, iar dacă mă întind la sucuri la 4 lei cutia ar fi o lipsă de respect...


Da, mai cumpăr 5 kile de portocale pentru un litru de suc natural...
Sunt niste oameni mai simpli, de ii poti impresiona cu un suc, lol?! Daca le faci niste cocktail-uri, deja le dai aur curat. Posted Image Iesiti intr-un weekend la munte, la o activitate sportiva, film, paintball, inot, opera etc. Da-l dracu de suc, ca tot in stomac ajunge. Ce mai gandesc unii cu burta, off...

Edited by Vlad_22, 01 May 2019 - 00:07.


#32
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,568
  • Înscris: 15.06.2007

View Postc4n1b4lul, on 30 aprilie 2019 - 19:14, said:


Consider că e mai bine să le iau prin surprindere, totuși, sunt rude pe care nu le-am mai văzut de ani de zile, iar dacă mă Ă®ntind la sucuri la 4 lei cutia ar fi o lipsă de respect...


Da, mai cumpăr 5 kile de portocale pentru un litru de suc natural...
daca nimeresti portocale zemoase, din 2-3portocale iese un pahar plin. Daca sunt portocale "batrane" deshidratate, nu iese mai nimic.
Un pahar de persoana este suficient daca nu sufera de constipatie. Altfel, sa faci si stocuri de hartie igienica.

#33
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

View Postc4n1b4lul, on 30 aprilie 2019 - 17:56, said:

Ce suc să aleg, Pfanner sau Rauch? Care ar avea gust mai bun, sau o marcă mai serioasă?
Gustul nu prea e pe baza de marca, trebuie incercate. Fresh-ul de mere de la lidl e grozav! Santal are ceva chestii exotice si bunisoare la cutiile de 1l.

View Postkopac, on 30 aprilie 2019 - 17:58, said:

lidl e de saraci. nici nu se compara.
Asta cred doar cocalarii din tarile sarace. Nemtii, inclusiv aia cu venituri peste medie, de la magazine ca lidl si aldi isi fac cumparaturile. Si nu, nu au o gama semnificativ diferita de ce vand in Romania.

View PostVlad_22, on 30 aprilie 2019 - 18:16, said:

Da si la restul platesti brand-ul. Crezi ca Pfanner si Rauch sunt naturale, lol. Sunt pline de prostii.
Da, sunt naturale, la fel cum sunt si celelalte din lidl & co. Doar ca-s pe baza de concentrat de obicei. Pfanner are si ceva fresh, dar costa dublu.

#34
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
La o adica mai bine le iei sucuri facute de romani decat ce gasesc la ei. Plus ca, probabil, ce gasesc la ei e mai bun decat echivalentul de la noi.

#35
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostDemocracySucks, on 01 mai 2019 - 10:46, said:

Gustul nu prea e pe baza de marca, trebuie incercate. Fresh-ul de mere de la lidl e grozav! Santal are ceva chestii exotice si bunisoare la cutiile de 1l.


Asta cred doar cocalarii din tarile sarace. Nemtii, inclusiv aia cu venituri peste medie, de la magazine ca lidl si aldi isi fac cumparaturile. Si nu, nu au o gama semnificativ diferita de ce vand in Romania.


Da, sunt naturale, la fel cum sunt si celelalte din lidl & co. Doar ca-s pe baza de concentrat de obicei. Pfanner are si ceva fresh, dar costa dublu.
El zice ca Lidl e de ''saraci'', dar probabil isi face cumparaturile din Penny, Profi sau Mega Image. Da, Pfanner, Santal si restul se simt ca sunt ceva mai naturale si mai de calitate, dar asta nu inseamna ca nu baga astia prostii si in astea mai scumpe.

La Lidl au si suc din ala la cutie cu buson de curgere, sau cum se numeste, de la Camara Noastra, la 3L. Bine, daca e produs in Romania, cum sustin astia, nu inseamna ca nu are prostioare bagate prin el.

Edited by Vlad_22, 01 May 2019 - 17:01.


#36
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,615
  • Înscris: 10.08.2009
Mai bine bei o bere decat suc natural , e mai sanatoasa si are mult mai putin zahar.
Sau mananci fructul ca atare si bei apa plata de izvor.
Sucul de fructe sau legume (adica renuntarea la fibre) nu prea are sens.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate