Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

simularea realitatii virtuale

  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Mai karax, da-o dracu' de realitate virtuala, daca faci un algoritm de compresie mai bun ca rar, deja se bat astia pe tine cu oferte. De fapt, s-ar bate pe tine doar daca ai fi capabil sa intelegi cum functioneaza codul rar, cu toata documentatia in fata. Serios vorbesc. Algoritmii moderni de compresie se bazeaza pe alcatuirea unui dictionar de redundanta. spre exemplu ai fraza:

"what you see is what you get" - 28 caractere

Observi ca "what" si "you" sunt termeni redundanti, ca atare alcatuiesti un dictionar de cuvinte ordonate:

1. what
2. you
3. see
4. is
5. get

Iar fraza ta devine 1234125. Pe langa faptul ca salvezi dictionarul. Fraza comprimata "1234125 what you see is get" are 27 caractere.

Deja ai salvat un caracter. Nu pare mult, dar la un numar foarte mare de cuvinte redundante, ai realizat o compresie. Toata smecheria este sa gasesti un algoritm de calcul al redundantei mai eficient, cum ar fi identificarea grupurilor de caractere repetitive din cuvinte, etc. Treci la treaba si daca rezolvi asta te-ai scos Posted Image

Edited by christinne69, 03 May 2019 - 08:42.


#38
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
pai in loc sa salvezi un ditamai dictionarul de conversie mai bine faci un algoritm scurt cu un increment ...de genul
pentru orice cuvant incepand de la a continuand la aaaaa pana la oricati de a si continuand cu cuvinte de forma ab aab aaab ac etc etc asigneaza o cifra sau un simbol....cifrele din text se scriu in niste paranteze speciale .....
astfel nu mai e nevoie sa faci ditamai dictionarul de conversie...ci doar printr-un singur algoritm ai rezovat...
nu stiu eu sa fac un cod in genul pe moment acum dar asa s-ar face ...

putem trece la propozitii sau fraze intregi cu un astfel de algoritm...

#39
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016

View Postkarax, on 03 mai 2019 - 13:46, said:

pai in loc sa salvezi un ditamai dictionarul de conversie mai bine faci un algoritm scurt cu un increment ...de genul
pentru orice cuvant incepand de la a continuand la aaaaa pana la oricati de a si continuand cu cuvinte de forma ab aab aaab ac etc etc

"Ditamai dictionarul de conversie" este limitat la numarul de cuvinte unice din fisier.

Cat despre tampenia pe care ai scris-o, ia calculeaza tu cam cate cuvinte trebuie sa generezi. Trec 50 de ani si tot nu termini de calculat in conditiile in care avem 26 de caractere. Combinaride 26 luate cate 2 + Combinari de 26 luate cate 3 +....+ Combinari de 26 luate cate 25.

Asta in conditiile in care nu am luat in calcul diacriticele si cifrele, am fi avut 41 in loc de 26. Si nici caracterele speciale, simbolurile asiatice, etc, sau algoritmul tau merge numai pe Romania? :D

Presupunem prin absurd ca treci peste asta, ai doar 26 de simboluri simple si jdemiliarde de cuvinte, caz in care un simbol va depasi ca dimensiune un cuvant :D Astia de la rar sunt idioti sau tu esti habarnist? Cred ca si tu realizezi ca a doua varianta este cea corecta.

Ok, unde pastrezi tabela de asignari simbol-cuvant? Ca ar fi enorma, de ordinul terabytilor.

Etc..

Karaxe, asculta-l pe maccip si apuca-te de Uber. Maccip nu e un fraier. Eu am doua facultati facute serios, fizica si cibernetica, si in nici un caz nu ma consider om de stiinta. Ma depaseste. La nivel amator e ok, dar cand e vorba de descoperiri, in ciuda cunostintelor mele, e nevoie de un intelect sclipitor pe care nu il am. Foarte putini il au. Si cu siguranta nici tu nu il ai, pe deasupra iti lipsesc si cunostintele elementare, de liceu. Nu te-ai saturat sa rada lumea de tine cu topicurile astea?

Edited by christinne69, 03 May 2019 - 14:25.


#40
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
nu se genereaza nimic! doar se recunoaste forma unui cuvant si se asigneaza o cifra unica dupa forma acelui cuvant ....si pentru asta trebuie un algoritm care sa recunoasca shiftul de litere ...ca la cheile de criptare .....
de exemplu la cuvintul care e de forma aaaa se asigneaza 1 , la cel de forma aaab se asigneaza 2..... si asa mai departe .....
sau mai bine s-ar face cu culori ....sunt milioane de culori ce pot fi exprimate numai cu proportiile de rosu verde si albastru....... cu alte cuvinte pentru fiecare cuvant se asigneaza o culoare unica si vei avea in loc de un cuvant de 7 litere sa zicem o singura culoare exprimata prin proportia RGB....

ce trebuie e doar un algoritm care sa citeasca aceasta cheie ...sa recunoasca forma .... sa zicem se uita la cuvantul "What" si se uita ce fel de shift ar veni conform algoritmului ...si in functie de shiftul ala vede ce cifra e asignata ...numai ca ar veni sute de mii de cifre pentru fiecare cuvant , ceea ce nu inseamna o reducere
mult mai bun e algoritmul bazat pe culoare sau pe fractii ...intre 1/1 si 1/10 sunt enorm de multe combinatii ce permit exprimarea unui cod

View Postchristinne69, on 03 mai 2019 - 14:08, said:



Karaxe, asculta-l pe maccip si apuca-te de Uber. Maccip nu e un fraier. Eu am doua facultati facute serios, fizica si cibernetica, si in nici un caz nu ma consider om de stiinta. Ma depaseste. La nivel amator e ok, dar cand e vorba de descoperiri, in ciuda cunostintelor mele, e nevoie de un intelect sclipitor pe care nu il am. Foarte putini il au. Si cu siguranta nici tu nu il ai, pe deasupra iti lipsesc si cunostintele elementare, de liceu. Nu te-ai saturat sa rada lumea de tine cu topicurile astea?
as invata ceva fizica dar deocamdata nu pot datorita injectiilor....

#41
christinne69

christinne69

    Viva la revolution!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,832
  • Înscris: 23.09.2016
Lasa ma vrajeala. Caz concret:

"what you see is what you get" - 28 caractere

Comprima fraza asta. Evident, sa ai mai putin de 28 caractere.

Explica clar, cum faci. Algoritmic, pasi, tot.

#42
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,239
  • Înscris: 24.02.2007
Vorbind de compresie: 50'000€ Prize for Compressing Human Knowledge

#43
LORELYAN

LORELYAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,704
  • Înscris: 15.08.2006
"simularea realitatii virtuale" este posibila
Insa nu este posibila simularea realitatii, aia traita de noi cei care o percepem , asa cum o percepem !
Prea multe variabile !
Care realitate ? Conform carei perceptii ?
Aia virtuala , da. apartine creatorului ei, poate simula realitatea conforma cu perceptia autorului ei !

Edited by LORELYAN, 03 May 2019 - 20:38.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate