Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

constructie gard

* * * - - 2 votes
  • Please log in to reply
50 replies to this topic

#37
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Din experiența proprie: gard din plasa bordurata zincata, cu temelie continua de min. 30 cm adâncime și 20-30 in afara, stâlpii din rectangular 4x4 cu 3 mm grosime bătuți în pământ 1 metru, cu beton pe lângă până la 80 cm adancime. De 3 ani tine perfect, dar sunt in semi-camp și acum trebuie sa fac ceva că bate uraganul. Temelia gardului să aibă fier destul ca să poți să îl radici ulterior (poate o să vrei sa ridici soclul la 60-80, așa cum vreau eu acum).
Contează f mult ca temelia sa fie și in afara, eu am ridicat nivelul curții cu 15-20 cm și am avut un sprijin la margine sa nu fuga pământul la vecini (asta de padure e scump rău...)

#38
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Pe interiorul gardului cu plasa bordurata se pot planta arbuști pentru gard viu pentru a mai estompa din vânt.

#39
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013

 pasilla, on 21 aprilie 2019 - 19:25, said:

tabla rugineste.
aha.

#40
Nukem

Nukem

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,287
  • Înscris: 28.01.2006
Era să uit: obligatoriu capace la stâlpii din rectangular (eu am pus de tabla prinse în 4 puncte de sudura, dar există și de plastic pe care le pui că pe un dop de sticla). Fara capace ai șanse mari să rămâi fără stâlpi în câțiva ani (depinde de drenajul solului, asta daca nu au beton la baza).

#41
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
Eu am umplut stâlpii cu beton, e o operațiune care nu durează mult că nu intră mult beton, am luat și capace pentru ei dar mai mult pentru aspect, plini cu beton sunt și mai duri.
Și eu am făcut 3 laturi de gard anul trecut și la fel sunt cam expus la vânt. Mi-am făcut diverse calcule, la mine prioritar erau soclul de beton ca să nuj mai intre câini în curte și opacitate pentru intimitate. Am ajuns la soluția de gard cu plăci de beton pentru 2 din laturi. Deși cu plasă/panou zincat pare mai ieftin inițial, dacă adăugam policarbonat sau diverse plase mă apropiam ca preț de cel de beton. Așa la cel de beton nu am mai avut de vopsit nimic sau alte lucrări de făcut.

Edited by XAN, 28 April 2019 - 07:59.


#42
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 XAN, on 28 aprilie 2019 - 07:56, said:

...... Așa la cel de beton nu am mai avut de vopsit nimic sau alte lucrări de făcut.
Asa crezi tu , vei vedea in timp , ca si la asta trebuiau facute niste lucrari de intretinere .

#43
XAN

XAN

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,303
  • Înscris: 01.09.2002
poate, dar nu ca la cel din fier care l-am făcut în față unde am porțile (soclu beton și profile de 15/15 cu vârfuri etc) unde am avut de vopsit de mai luat naiba.

#44
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
spun-ei shi lu @baxon.
baxoane, ma n-auzi, ia-uzi aci.

#45
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Salutare,

Ce model / tip de gard ai ales pana la urma ?
Pe mine ma bate gandul sa fac un gard de plasa bordurata si sa il "blindez" din interior / exteior cu gard verde.

Ma uitam spre Ulm de Turqestan. Arata bine vara, insa iarna se usuca, iar gardul fiind la drum, nu este ok .

Ce varianta ati alege pentru gardul verde ? Este tuia o alegere ?

Merci

#46
ioncip

ioncip

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 21.03.2005
Pareri? http://www.konkretli...cate-din-beton/ ?

#47
CristianFlorin

CristianFlorin

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 23
  • Înscris: 09.11.2018

 xmanyacs77, on 21 aprilie 2019 - 19:34, said:

000000000000000gard-beton-2-of-10.jpg

Pentru siguranta ta gardul ar trebui sa aibe soclu din beton armat si stalpii tot din beton armat...Posted Image

Salutare ma folosesc de poza colegului pentru o intrebare , nu sunt in domeni nu ma pricep dar sunt curios de parerea voastra .
Am un gard actual in curte facut din beton  ( sapat groapa bagat stalp cimentat apoi montat placi ...si tot asa )

Vreau sa fac undeva la 120ml folosindu-ma de stalpii de beton de comert dar intre ei placi de PVC sau WPC ( material usor ), as dori sa sap o fundatie de adancime 50cm pe latime 30cm apoi introducere stalpi si cimentare ...daca nu pun armatura in fundatie ? e instabila treaba ??? adica ma gandesc ca si cealalta lucrare ce mi-au facut-o e doar cu sapare la fiecare stalp ..acum vreau sa fac o centura sapata in care sa stea stalpii in beton inlocuind placile de beton cu ceva mai usor . E garava treaba la acest gard fara armatura la turnare ?

#48
ionut27

ionut27

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 30.11.2008
Conteaza foarte mult tipul solului din zona unde se construieste gardul. In general stalpii se introduc la 80 cm adancime iar soclul trebuie sa fie armat pentru a nu crapa.

#49
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,129
  • Înscris: 10.07.2013

 alpinia, on 16 septembrie 2019 - 13:47, said:

Salutare,

Ce model / tip de gard ai ales pana la urma ?
Pe mine ma bate gandul sa fac un gard de plasa bordurata si sa il "blindez" din interior / exteior cu gard verde.

Ma uitam spre Ulm de Turqestan. Arata bine vara, insa iarna se usuca, iar gardul fiind la drum, nu este ok .

Ce varianta ati alege pentru gardul verde ? Este tuia o alegere ?

Merci

Tuia este mai scump si creste incet...Posted Image
------------------------------------------------------


[ https://apollo-frankfurt.akamaized.net/v1/files/lux903x9kpr71-RO/image;s=644x461 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Lemnul cainesc (ligustrum) si...


[ https://cdn10.bigcommerce.com/s-myhd8h9t/products/1785/images/5600/%2524_57__98391.1471880787.1280.1280.JPG?c=2 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Buxus Sempervirens sunt cele mai ok pentru gard viu.Posted Image

Edited by xmanyacs77, 12 January 2020 - 17:02.


#50
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007

 ioncip, on 17 septembrie 2019 - 16:29, said:


Și eu aș fi interesat. Ați reușit să aflați ceva pareri ?

#51
alpinia

alpinia

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 269
  • Înscris: 03.03.2007
Salut,

Am in plan sa construiesc un gard, iar panourile le voi lua de la link
Este destul de comun acest tip de gard, puteti din experienta sa imi recomandati alti producatori ?

Multumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate