Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 

Amenajat etaj apartament

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
MariusZeicu

MariusZeicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2015
Buna ziua, am un apartament pe 2 nivele si am cateva neclaritati in momentul de fata.
1. Planseul dintre etajul de jos si cel de sus este din lemn, grinda de 15x15, am podit peste ele cu o posta de 4.5(inainte fiind ceva resturi de lemne si un osb de 9mm). Acuma am ajuns la stadiul pentru parchet, eu m-am gandit sa pun polistiren de 5cm extrudat, ulterior sa pun folie si parchet. Este on varianta mea ?
2. La baie am pe podea trecute tevile de apa rece, apa calda, eu m-am gandit sa pun tot polistiren de 5cm extrudat, la tevi sa recupez frumos sa treaca peste ele dupa care sa torn ceva sapa. Aici la faza aceasta m-am impotmolit cel mai rau, cu cine fac eu din familie amenajarile interioare (el mai lucrand in domeniu inainte) nu a mai turnat sapa peste polistiren, care ar fii etapele pentru asa ceva si daca este ok aceasta varianta.


#2
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Podeaua de lemn este prin definitie mai galagioasa fata de beton . Daca vrei sa scoti o suprafata plana peste scindura aia , si ai loc , poti merge pe un caroiaj facut la nivel si cote , din dulapi , rigle , izolatie fonica in goluri si placa osb deasupra .
Pt baie , wc , trebuie studiat . Eu am facut clasic , dar este vorba de 15 ani in urma ... Izolatie cu membrana bituminosa , si sapa cu plasa .( practic a fost un fel de cuva in care am turnat sapa .
Pina acum zero probleme ...

#3
MariusZeicu

MariusZeicu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 28.12.2015
Asa ceva am pus peste grinzi in loc de scandura care era inainte. Golul dintre grinzi este de 80cm. La baie nu reusesc sa imi dau seama cum trebuie sa procedez pentru a putea turna sap aia.

Attached Files


Edited by MariusZeicu, 20 April 2019 - 19:18.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate