Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Sfat achizitie auto SH 3000-4000 euro.

- - - - -
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Jameson2016

Jameson2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.02.2016
Buna!

Deci doresc sa achizitionez prima masina. Buget pana in 4000 euro.

Sunt foarte indecis si nu prea stiu spre ce modele sa ma orientez.

In primul rand tin sa specific ca doresc motor pe benzina 1.6-1.8. Caroserie Berlina sau Hatchback. Masina doresc sa o tin o perioada mai lunga gen 4-5 ani si sa o intretin corespunzator. Intretinerea sa fie la un pret modest, nu caut nici cea mai ieftina dar nici cea mai scumpa ca si intretinere.

Inca o chestie,  nu stiu daca sa caut una cat mai noua de serie la acesti bani sau una mai veche marca premium.

Astept pareri cu argumente pro si contra.

Va multumesc frumos.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Deci citește topicele cu mașini SH la 3-4 mii de euro.

#3
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
4000 euro, marca premium si vrei sa o intretii corespunzator dar cu preturi modeste  Posted Image

Uite niste marci premium care ti se potrivesc: Opel, Ford, Skoda, Dacia, Renault, Citroen, Pe jos Peugeot....

Vrei motor 1.8....Dar iti place vreo masina cum arata?

#4
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Golf 5 puricat bine și gata. Sau un Astra la fel de verificat. Că bănuiesc că Mitsubishi sau Mazda nu-ți cad bine.

Pentru bani puțini ia un Logan SH decent și gata.

#5
Jameson2016

Jameson2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.02.2016

 spe_ripper, on 19 aprilie 2019 - 12:04, said:

4000 euro, marca premium si vrei sa o intretii corespunzator dar cu preturi modeste  Posted Image

Uite niste marci premium care ti se potrivesc: Opel, Ford, Skoda, Dacia, Renault, Citroen, Pe jos Peugeot....

Vrei motor 1.8....Dar iti place vreo masina cum arata?

Pai am vazut ca se practica foarte mult faza cu Audi, BMW cumparat cu 2-2500 euro model vechi. Stiu o gramada de cunostinte care si-au cumparat Audi, Bmw vechi in loc sa aleaga alt model mai nou in aceeasi bani. Prin pret modest ma refer la mediu nu ca si cum ai intretine un Mercecdes de exemplu.

#6
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008

 waterman, on 19 aprilie 2019 - 12:17, said:

Golf 5 puricat bine și gata. Sau un Astra la fel de verificat. Că bănuiesc că Mitsubishi sau Mazda nu-ți cad bine.

Pentru bani puțini ia un Logan SH decent și gata.
Pai ar trebui sa cauti cele mai vandute modele, ca sa gasesti cel mai usor piese, asa ca: Polo, Fiesta, Corsa, Golf, Focus, Astra sau Octavia, benzina.

#7
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 d-ardeleanu, on 19 aprilie 2019 - 12:46, said:

Polo, Fiesta, Corsa, Golf, Focus, Astra (haide) sau Octavia, benzina.

Am corectat eu.

Posted Image

#8
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Jameson2016, on 19 aprilie 2019 - 12:45, said:

Pai am vazut ca se practica foarte mult faza cu Audi, BMW cumparat cu 2-2500 euro model vechi. Stiu o gramada de cunostinte care si-au cumparat Audi, Bmw vechi in loc sa aleaga alt model mai nou in aceeasi bani. Prin pret modest ma refer la mediu nu ca si cum ai intretine un Mercecdes de exemplu.

Nu stiu cum sa iti formulez. Ce om intreg la cap si-ar lua Audi/Bmw cu 2000 euro? O masina d-asta noua e > 30000 euro.
Ca exemplu, eu conduc un Opel vechi de 10 ani. Daca as vrea, maine mi-as lua 2-3 Audi-uri d-astea la 2000. dar nu o fac.
Si daca imi vand masina acum, iau 2000 euro pe ea si ma duc si imi iau marca d-asta premium.

Audi/Bmw/Mercedes sunt marci premium, la toate costa cam la fel intretinerea. Si tu mai vrei sa le intretii si corespunzator.
Ma rog, e plina Romania de centre de dezmembrari.

LE: ...si de cazaturi premium la 2000 euro.

Edited by spe_ripper, 19 April 2019 - 13:07.


#9
Annoying

Annoying

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,859
  • Înscris: 03.05.2014

 waterman, on 19 aprilie 2019 - 12:50, said:

Am corectat eu.

Posted Image

Puteai să scrii simplu: "cotețe nemțești", înțelegea toată lumea despre ce e vorba. Posted Image

#10
aiulianctin

aiulianctin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,135
  • Înscris: 17.11.2012
Caută în zona ta Logan 1.6 (16v) cu instalație bună GPL, cu cât mai puțini kilometrii, verifici pe rarom dacă ți se par prea puțini. Ceva de genul: https://www.olx.ro/o...cd69e3;promoted

Succes.

#11
Jameson2016

Jameson2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.02.2016
Bag de seama ca pentru multi de aici este usor sa arunce vorbe anapoda. Cred ca mai bine nu ceream parerea pe acest forum. Ce pot sa zic, fiecare cat poate.

#12
adryan871

adryan871

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 307
  • Înscris: 09.11.2016
Daca veneai si tu cu un buget de 15000 de euro cel putin,sa vezi cum te ajutau toti :)), Greseala la tine ii ca te-ai aruncat la "masini premium",neavand bani. Logic ca la suma aia a ta iei ceva la care ai toate sansele sa se strice ceva in primele luni. Si apoi baga iar bani de ajungi sa o platesti din nou. Oricum ,ce ai luat o sa bagi bani in ea,cred ca esti constient de asta. Dar la un Opel,Ford.Ww,Dacia,sa zicem ca-s putin mai ieftine piesele..

#13
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,733
  • Înscris: 06.07.2005

 Jameson2016, on 19 aprilie 2019 - 19:36, said:

Bag de seama ca pentru multi de aici este usor sa arunce vorbe anapoda. Cred ca mai bine nu ceream parerea pe acest forum. Ce pot sa zic, fiecare cat poate.
Ti s-au dat raspunsuri pertinente si multa lume pica in plasa asta cu masini premium la pret de bicicleta.
Pe mine m-a mancat in cur, pe bancile facultatii, sa imi iau premium la 2000 de euro. Mi-a placut mult masina, da' mai mult reparam la ea decat conduceam.

#14
Jameson2016

Jameson2016

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 66
  • Înscris: 26.02.2016

 vimann, on 21 aprilie 2019 - 11:26, said:

Ti s-au dat raspunsuri pertinente si multa lume pica in plasa asta cu masini premium la pret de bicicleta.
Pe mine m-a mancat in cur, pe bancile facultatii, sa imi iau premium la 2000 de euro. Mi-a placut mult masina, da' mai mult reparam la ea decat conduceam.

Pai pentru mine chiar este o dilema sa ii zic. M-am consultat cu un mecanic si mi-a zis ca sa imi iau un Audi A4 din 2002-2003 sau Audi A3 tot cam asa ca si an. Pai am vazut ca parerile sunt impartite si multi prefera masinile vechi(audi, BMW etc.) in locul altor marci mai noi la acelasi pret.

#15
Celtic

Celtic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 827
  • Înscris: 24.12.2004
Eu cred ca mecanicul ala vrea sa devina prietenul tau si a ales o metoda originala sa iti spuna asta.

#16
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Ia un cazan premium la 4000 de euro si-o sa stie toti vecinii a cui e masina care aduna praf in parcare !

#17
Sew

Sew

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 625
  • Înscris: 09.10.2013
Te gândești că o mașină premium cum îți dorești tu la banii aia după maxim 2 ani, bagi vreo 1000-1500 euro în ea. Îti recomand un Ford Focus sau Golf 5.

#18
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009

 Jameson2016, on 21 aprilie 2019 - 21:16, said:


Pai pentru mine chiar este o dilema sa ii zic. M-am consultat cu un mecanic si mi-a zis ca sa imi iau un Audi A4 din 2002-2003 sau Audi A3 tot cam asa ca si an. Pai am vazut ca parerile sunt impartite si multi prefera masinile vechi(audi, BMW etc.) in locul altor marci mai noi la acelasi pret.

Tu realizezi ca e o masina veche de 16 ani?!  Nu stiu cati ani ai tu, dar cred ca se apropie de varsta ta.

 Jameson2016, on 19 aprilie 2019 - 19:36, said:

Bag de seama ca pentru multi de aici este usor sa arunce vorbe anapoda. Cred ca mai bine nu ceream parerea pe acest forum. Ce pot sa zic, fiecare cat poate.

Nu te astepta sa fim seriosi. Mai glumim si noi, dar ideea de baza ramane. Eu nu cred ca ai bani de benzina la masina aia premium, ca sunt multi care si le iau sa se laude cu ele in parcarea blocului. Nu stiu daca ai vazut, dar seara se mai aduna unii in masini d-astea, stau in ele, fumeaza, beau.... Masina nu se misca din loc.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate