Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Pod peste Dunare la Zimnicea

* * * * * 1 votes
  • This topic is locked This topic is locked
30 replies to this topic

#1
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
Alta gogomanie. PSD vrea sa construiasca pod peste Dunare la Zimnicea. De ce tocmai la Zimnicea? Nu e drum important nici pe partea romaneasca nici pe partea bulgareasca. Deja e un pod la Giurgiu (nu prea departe).  Urmatorul pod e tocmai la Calafat. Normal ar fi un pod la Turnu Magurele. Macar se leaga cu Plevna.

Colac peste pupaza va mai fi si in parteneriat public privat. Adica cu spaga.

http://m.hotnews.ro/stire/23096530

Edited by Patefon, 18 April 2019 - 23:02.


#2
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,576
  • Înscris: 05.11.2009
pana sa faca podul asta, o terminat autostrazile in moldova? ca ziceau ca s-au apucat de ele .. sau poate autoshitul suspendat al lui stopescu.. sau poate autostrazile desenate ca o pwula de cam toti ministrii pesedei ai transporturilor in frunte cu prostul satului - shova?

#3
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 Patefon, on 18 aprilie 2019 - 23:01, said:

Alta gogomanie. PSD vrea sa construiasca pod peste Dunare la Zimnicea. De ce tocmai la Zimnicea? Nu e drum important nici pe partea romaneasca nici pe partea bulgareasca. Deja e un pod la Giurgiu (nu prea departe).  Urmatorul pod e tocmai la Calafat. Normal ar fi un pod la Turnu Magurele. Macar se leaga cu Plevna.

Si tu si pesedeul puteti sa vreti orice. In proiectele astea de zici tu de ele exista o mica problema... ca sa legi Tr. Magurele de Plevna sau chiar de Kavala direct... mai e nevoie sa vrea si bulgarii sa se lase legati :). Dupa care sa construiasca si ei jumtatea lor de pod... ehe...  Asta daca nu vrei sa ii ocupi si sa refaci vechiul imperiu. :)

#4
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008
La Oriahovo am trecut cu bacul in Romania. Ruta este foarte circulata. Tot bacul era plin de camioane. La bulgari am platit cu cardul. La romani am platit cash trecerea prin portul Bechet. Si acolo merge de un pod. Dar Zimnicea e la 60 Km de Giurgiu.

#5
Texe

Texe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,551
  • Înscris: 09.02.2008

 Patefon, on 18 aprilie 2019 - 23:29, said:

La Oriahovo am trecut cu bacul in Romania. Ruta este foarte circulata. Tot bacul era plin de camioane. La bulgari am platit cu cardul. La romani am platit cash trecerea prin portul Bechet. Si acolo merge de un pod. Dar Zimnicea e la 60 Km de Giurgiu.

Eu nu am spus ca nu e nevoie de poduri, de legaturi expres, de orice vrei tu.

Eu doar zic ca intre faptul ca a aprobat guvernul o hartie si existenta unui/unor poduri peste Dunare este un hau imens.

Daca mai tin bine minte, guvernul ponta (remember?!?) a aprobat un memorandum pentru construirea a trei poduri peste Dunare: Nicopole-Tr. Magurele, Silistra-Calarasi si poate si asta de l-au aprobat iar. Cred ca era acum vreo 5 ani... din cate stiu eu tot cu alea doua am ramas.

Cred ca a mai fost un memorandum si pentru un pod paralel cu cel existent la Giurgiu-Ruse... acum vreo 3 ani...

Poduri din astea pe hartie au tot fost. Nu a luat nimeni spaga, nici poduri nu avem... nimic nou pe frontul de est.

Edited by Texe, 18 April 2019 - 23:39.


#6
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007
Nu era vorba de o hidrocentrala cu ecluze pe Dunare, impreuna cu bulgarii? Proiect exista de pe vremea lu' Ceau, dar nu mai stiu daca la Zimnicea sau in alta parte.

Edited by shefu_de_combinat, 18 April 2019 - 23:55.


#7
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Patefon, on 18 aprilie 2019 - 23:29, said:

La Oriahovo am trecut cu bacul in Romania.
ce spagari pe vremuri bulgarii si acolo si la vidin...
d-aia ca se milogeau "de un cafe" si "n-ai si tu un euro"

#8
Sidorin

Sidorin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,489
  • Înscris: 12.07.2010

 shefu_de_combinat, on 18 aprilie 2019 - 23:55, said:

Nu era vorba de o hidrocentrala cu ecluze pe Dunare, impreuna cu bulgarii? Proiect exista de pe vremea lu' Ceau, dar nu mai stiu daca la Zimnicea sau in alta parte.
Era vorba de Turnu Măgurele - Nicopole

#9
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 Texe, on 18 aprilie 2019 - 23:20, said:

Si tu si pesedeul puteti sa vreti orice. In proiectele astea de zici tu de ele exista o mica problema... ca sa legi Tr. Magurele de Plevna sau chiar de Kavala direct... mai e nevoie sa vrea si bulgarii sa se lase legati Posted Image. Dupa care sa construiasca si ei jumtatea lor de pod... ehe...  Asta daca nu vrei sa ii ocupi si sa refaci vechiul imperiu. Posted Image


S-ar putea sa vrea ....
Motivatie - de peste 40 de ani bulgarii sunt mari transportatori auto.. Bulgaria este un nod al trasporturilor auto , cam "aglomerata" de TIR uri .. Asa ca sunt sanse sa fie interesati

#10
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Pesedeul a inceput sa dea dude, ca vin alegerile. Daca ar fi necesar un pod ca lumea, acesta ar fi necesar spre Bulgaria, adica tara aia cu autostrazi de la sud...

In rest, autostrazi, nene, ca se circula ca drku pe 80% din drumuri

#11
garett

garett

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 41,874
  • Înscris: 28.06.2006

 Patefon, on 18 aprilie 2019 - 23:01, said:

Adica cu spaga.
Ți-ai răspuns singur la întrebarea "de ce"! ;)

 shefu_de_combinat, on 18 aprilie 2019 - 23:55, said:

Nu era vorba de o hidrocentrala cu ecluze pe Dunare, impreuna cu bulgarii? Proiect exista de pe vremea lu' Ceau, dar nu mai stiu daca la Zimnicea sau in alta parte.
Vorbești de lucruri sfinte! Hidrocentrală?? Câte proiecte de anvergură s-au făcut din '90 încoace?

#12
danyel61

danyel61

    Fumător

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,240
  • Înscris: 19.08.2005
Si uite asa a devenit pesedeul unul dintre cei mai mari scriitori de sf/fantasy, vanzand gogosi.

#13
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Traversarea Zimnicea - Svishtov se face cu bacul, am traversat de cateva ori cu bicicleta si moto, in nici un caz nu poti spune ca e o mare aglomeratie la bac si e nevoie de un pod. In plus este singura modalitate pentru multi tineri din Teleorman sa ia bacul Posted Image .

Edited by spooky51, 19 April 2019 - 08:55.


#14
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 vanitty, on 18 aprilie 2019 - 23:04, said:

pana sa faca podul asta, o terminat autostrazile in moldova? ca ziceau ca s-au apucat de ele .. sau poate autoshitul suspendat al lui stopescu.. sau poate autostrazile desenate ca o pwula de cam toti ministrii pesedei ai transporturilor in frunte cu prostul satului - shova?
Uşurel cu pianul pe scări.
Autostrada lui Oprescu... hai mă, ce naiba, chiar nu aveţi respect pentru handicapaţi?
Autostrăzile desenate precum penisul... nu le-a desenat Şova şi nici miniştrii pesedei, sau din vreun alt partid. Sunt hotărâte de unii cu adevărat importanţi, nu de pioni. De fapt, n-au fost desenate deloc.
Şi nici nu se pricep la desenat, miniştrii respectivi. Mă rog, nu se pricep nici la transport, dar asta-i altă discuţie.

Parteneriat... păi cum, să nu pună botu' puterea la caşcaval? Să nu instituie ei o taxă? Plătim noi taxe la Feteşti şi Giurgeni, cum să nu plătim la Zimnicea?

O intrare în Bulgaria pe la Sviştov ar fi cam aiurea. Nu e nici pe varianta Kulata, nici pe varianta Makaza. Deci, nu rezolvă congestiile create pe podul de la Giurgiu.
Dar este mai aproape de varianta Makaza, decât de Kulata. De unde deducem că ar fi cu dedicaţie pentru teleormănenii care tre' să ajungă în Thassos.

Să le trăieşti, Livache, că te gândeşti şi la ei, asistaţii sociali din Teleorman care vor să pună manele prin Limenas.

Edited by PSC, 19 April 2019 - 09:46.


#15
SacDePureci

SacDePureci

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,669
  • Înscris: 12.02.2007

 Patefon, on 18 aprilie 2019 - 23:01, said:


Colac peste pupaza va mai fi si in parteneriat public privat. Adica cu spaga

Stim cu totii ca sunt baliverne.
Or sa cheltuiasca cateva milioane de euro cu studii, alte cateva milioane pentru avans lucrare. Vine firma castigatoare, curata terenul si se blocheaza sanierul si va ramane asa multi ani pana uita lumea.
True story

#16
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013

 SacDePureci, on 19 aprilie 2019 - 09:58, said:


Or sa cheltuiasca cateva milioane de euro cu studii, alte cateva milioane pentru avans lucrare. Vine firma castigatoare, curata terenul si se blocheaza sanierul si va ramane asa multi ani pana uita lumea.

Si ghici a cui baron va fi firma? Posted Image

#17
Patefon

Patefon

    Out

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,641
  • Înscris: 26.03.2008

 Valmont43, on 19 aprilie 2019 - 10:07, said:


Si ghici a cui baron va fi firma? Posted Image
DrumTel?

#18
Dihorul Razboinic

Dihorul Razboinic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,322
  • Înscris: 01.10.2006

 marcusdefeis, on 19 aprilie 2019 - 00:52, said:

ce spagari pe vremuri bulgarii si acolo si la vidin...
d-aia ca se milogeau "de un cafe" si "n-ai si tu un euro"
Totusi nu mergea sa le cinti un cintec, sa le reciti o poezie? Posted Image Ma gindesc la un cintec din repertoriul international, din desenele animate, Mozart, ceva ce cunosc si ei ca sa nu zica ca faci misto de ei.

Edited by Dihorul Razboinic, 19 April 2019 - 10:27.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate