Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Politehnica Timisoara, transfer de la is la cti

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Z32

Z32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.11.2016
Salutare, ma adresez in special celor care sunt din Upt. Dupa admiterea din 2018, nu am avut media pentu cti si mi s-a spus ca is-ul ar fi o alternativa buna, "ca se face tot aia", dar uitandu-ma pe orarele din anul 2, 3, 4 de la IS observ o discrepanta din ce in ce mai mare intre ce as vrea sa fac si ce o sa fac.
     Cursurile de la CTI mi se par mai aproape de ce as vrea sa fac, asa ca as vrea sa ma trasfer. Intrebarile sunt urmatoarele: cand am voie sa ma transfer, daca am voie, o sa dau examene pentru transfer, merita; daca v-ati mai transferat si stiti cum se procedeaza, v-as fi recunoscator sa ma informati si pe mine.

#2
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 Z32, on 18 aprilie 2019 - 11:15, said:

Salutare, ma adresez in special celor care sunt din Upt. Dupa admiterea din 2018, nu am avut media pentu cti si mi s-a spus ca is-ul ar fi o alternativa buna, "ca se face tot aia", dar uitandu-ma pe orarele din anul 2, 3, 4 de la IS observ o discrepanta din ce in ce mai mare intre ce as vrea sa fac si ce o sa fac.
Cursurile de la CTI mi se par mai aproape de ce as vrea sa fac, asa ca as vrea sa ma trasfer. Intrebarile sunt urmatoarele: cand am voie sa ma transfer, daca am voie, o sa dau examene pentru transfer, merita; daca v-ati mai transferat si stiti cum se procedeaza, v-as fi recunoscator sa ma informati si pe mine.
Nu sunt la UPT, cer scuze ca intervin, insa spun doar atat: alegeti o universitate din exterior, cele romanesti sunt precum orice lucru ramas de pe vremuri, care nu s-a reformat real. Indiferent de cat de vopsiti sunt peretii. asta in principiu. Am fost la UPB.

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,604
  • Înscris: 30.07.2003
Ai regulament de studii la facultate (poate si pe net afisat), ai secretariat. De acolo ia informatii vitale, nu creanga de pe forum, cand vine vorba de viitorul tau.

Edited by neagu_laurentiu, 18 April 2019 - 13:13.


#4
Z32

Z32

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 28.11.2016

 neagu_laurentiu, on 18 aprilie 2019 - 13:12, said:

Ai regulament de studii la facultate (poate si pe net afisat), ai secretariat. De acolo ia informatii vitale, nu creanga de pe forum, cand vine vorba de viitorul tau.
Am citit regulamentul, multumesc de sfat, dar nu scrie daca se da vreun examen sau daca merita sa fac trecerea. O sa intreb la secretariat, dar am zis ca poate mai sunt studenti sau fosti studenti care s-au transferat si ma pot sfatui.

#5
XON-XOFF

XON-XOFF

    Big Fat Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 27.05.2006
Inițiator, s-a mai scris, dacă ar fi posibil în orice condiții transferul de la o secție unde se intră mai ușor (gen is) la una unde se intră cu medie mai mare (gen cti), atunci nu ar mai avea sens concursul de admitere. Toți cei care nu au intrat unde vor prin concurs, ar face-o prin transfer.

De aceea, transferul nu este garantat, nu este un drept, trebuie să faci o cerere care se aprobă doar în cazuri considerate bine justificate, în limita locurilor rămase libere (tipic, prin ne-înmaticularea sau prin plecarea unor studenți de la cti).

Dar să întrebi dacă "merită" - asta nu are sens. Doar tu hotărăști ce merită sau nu PT TINE.

Oricum, cu cît media de admitere e mai mare, cu atît și secția e mai grea, nu știu cum e la Timișoara dar la Poli București secția de CTI e NET mai grea decît cea de IS.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate