Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Viitorul angajatilor din retail

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#19
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006

View Postdjl, on 13 aprilie 2019 - 22:39, said:

Cică se vor automatiza casele de marcat, adică vor fi self pay, deşi nu cred că vor dispărea 100% anagajaţi, că totuşi la mezeluri nu toţi se vor pricepe să felieze singuri, mai ai nevoie de informaţie; dar probabil vor fi mult mai puţini.

Nu cred că asta se va întâmpla prea curând.
Cardurile s-au folosit pe scară largă de acum circa 12 - 15 ani și totuși constant găsesc oameni la bancomat care fie nu știu cum să folosească cardul, fie fac foarte greu operațiunile.
Acum 2 - 3 ani băncile au început să introducă acele automate tip 10 în 1 de plăți facturi, schimb valutar, transfer bani în conturi etc.
Ei, la acelea este noaptea minții - cred că în 70 % din cazuri în față am unul sau mai mulți oameni care fie efectiv nu știu cum să îl folosească, fie fac operațiunile extrem de greu.

La bancomat sunt totuși niște operațiuni punctuale pe care oamenii încă nu știu cum să le facă - gândește-te când unul din acești oameni va fi în fața unei case de tip self-pay cu un caruț de produse - care va fi timpul în care va scana produsele și va plăti ???

Edited by spider8, 14 April 2019 - 07:14.


#20
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postdorin_2k, on 13 aprilie 2019 - 22:32, said:

Peste 3-4 ani își va termina facultatea.
Si va fi avansata la sters praful in rafturi.

View Postdjl, on 13 aprilie 2019 - 22:39, said:

Cică se vor automatiza casele de marcat, adică vor fi self pay, deşi nu cred că vor dispărea 100% anagajaţi, că totuşi la mezeluri nu toţi se vor pricepe să felieze singuri, mai ai nevoie de informaţie; dar probabil vor fi mult mai puţini.
Ai vazut undeva in tarile muuult mai avansate asa ceva? Si-atunci?
Toate marile magazine au "personal" angajat. Azi vine marfa, toata lumea la hamalit. Maine nu vine, toata lumea sterge praful. In loc de bonuri de masa, fiecare trece cateva zile pe la casa de marcat, sau sta gura casca pe langa casele self-pay.

#21
l_dan

l_dan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,338
  • Înscris: 05.09.2006

View Posttitispanac, on 13 aprilie 2019 - 22:25, said:

Mai vad cate o fatuca de 22-25 de ani servind la casa la C&a,  Zara etc. draguta, prezentabila. Intrebarea este ce vor face acesti angajati peste 10-15 ani? Tot la casa vor servi? Atunci vor fi alte fatuci de 20-25 de ani dragute si prezentabile.
Problema in Romania nu este ce vor face peste 10-15 ani (deci la ~35 ani). Pot face acelasi lucru, poate in alt magazin/supermarket daca nu au gasit altceva mai bun intre timp. Problema este ce vor face la >50 ani, cand nu te mai angajeaza nimeni...

#22
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Vor vota cu psd-ul

#23
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,024
  • Înscris: 06.09.2008
Prefer sa stau sa astept la o casa cu casiera decat la self pay.. nu-mi plac nici casele de la auchan unde casiera iti scaneaza si-ti da un bon iar apoi trebuie sa scanez eu bonul si sa platesc la automat.

Cei cu impresia ca gata, in 10 ani va fi totul robotizat imo sunt naivi.

#24
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
v a fi pe dracu.

tot se zice asta intrunade vreo20 de ani..

#25
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017

View PostXORIAN_L, on 14 aprilie 2019 - 04:41, said:

Cred ca tehnologia rfid va deveni mainstream in urmatorii 10 ani. Vom vedea deci doar paznicii si femeile care aranjeaza marfurile pe rafturi.
care paznici bre? cu o camera de luat vederi si un sistem remote controled nu ai probleme cu nici un hot. A , paznici pe timp de zi? pai aceeasi poveste , camera de luat vederi si soft de identificare , care poate sa numere cate persoane si care au luat ceva si cate au trecut pe la casa ....sau direct cu microcip in ambalajul produsului....sau daca nu cu self pay direct la raft....ai platit , iti livreaza un aparat automat ca la automatele de cafea ....plata cu card sau rfid ....
astea de le zic eu sunt practic tehnologii absolut posibile ...nu vise , nu SF-uri...la orice ora din noapte si zi exista tehniciienii care iti pot modifica un aparat de cafea in unul care da produsul dupa ce ai platit cu cardul...pai ar fi doar niste ATM-uri modificate ....tehnologia e chiar aici...

View Postmariovrs, on 14 aprilie 2019 - 05:32, said:


Self pay....Majoritatea oamenilor is prea prosti sa se descurce cu asa ceva..  Si nu ma refer la Romania doar.
daca tata a reusit sa se descurce cu un telefon cu touchscreen desi el e mai in varsta si de obicei nu suporta tehnologia , crede-ma ca oricine poate...tata e deosebit de neindemanatic cu chestiile moderne , chiar si asa se descurca destul de bine cu un telefon touchscreen....nu mai zic de alea pe butoane ca zburda pe ele practic...
pai daca stii sa manevrezi un alviu din ala pe butoane la 90 lei clar te poti descurca sa selectezi un produs dintr-un meniu si sa faci placa cu un card sau cash ca la automatul de cafea...
ca asta e spilul cu cat e meniul mai usor la chestia de self pay cu atat e mai usor inclusiv pentru batrani...

si al drept vorbind ce mare greutate cateva meniuri ca la telefon?

View Postmyshyk, on 14 aprilie 2019 - 07:29, said:

Si va fi avansata la sters praful in rafturi.


Ai vazut undeva in tarile muuult mai avansate asa ceva? Si-atunci?
Toate marile magazine au "personal" angajat. Azi vine marfa, toata lumea la hamalit. Maine nu vine, toata lumea sterge praful. In loc de bonuri de masa, fiecare trece cateva zile pe la casa de marcat, sau sta gura casca pe langa casele self-pay.
de ce nu la 1 magazin din asta mare sa existe si 1-2 case pentru self pay? restul care nu se pricep sa aiba tejghea traditionala si gata ...oricum majoritatea tinerilor vor plati la self pay ....asa macar mai scade din coada imensa

#26
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
merita sa platesti la self pay cand ai putine cumparaturi. Daca ai multe e mai usor la casa.

#27
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Retailul se duce spre automatizare, self pay, self service...cam acesta este viitorul. Vor ramane cu asistenti umani serviciile high end.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
Cand o sa fie asta la McDonalds o sa fie interesnat :)

#29
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Deja se intampla prin vest.

#30
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostAdm, on 13 aprilie 2019 - 23:02, said:

O mare problema a firmelor este ca intreaga generatie se asteapta sa ajunga CEO sau macar Director.

Toata lumea cauta oportunitati infinite (si de preferinta rapide) de avansare, neintelegand ca pana la urma asta se numeste parvenitism.

Pur si simplu nu putem toti fi sefi!

S-au dus timpurile cand te angajai la 18 ani, iar la 55 ieseai la pensie pe aceeasi poarta, mai ales ca acum utopic te vei pensiona la 70 de ani.
Practic, la maxim 20 de ani trebuie sa te reinventezi/perfectionezi.

Sistemul actual fie va evolua, fie va imploda. Asa nu poate merge la infinit.


Te pensionezi la 70 de ani ? Foarte tare, mi-e teama ca de la 45 nu prea te mai angajeaza nimeni, ma rog, sa nu generalizam, exista oameni care au loc de munca la 50, dar cei ce au prestat anumite servicii devin neinteresanti, imi aduc aminte de un fost coleg de-al meu, la un interviu, la vremea respectiva omul avea 49, imi aduc aminte ca la final, imi povestea ca persoana care l-a intervievat i-a spus ceva de genul:"imi place ca esti un om perseverent, ai studiat mult, ai multa experienta, esti un om care poate lucra pe orice post din firma", dar din pacate eu am nevoie de carlani, de carlani buni de carca, tineri, care sa duca 12-14 ore pe zi lejer, nu am nevoie de gloabe cu experienta am nevoie de tineret care sa munceasca la sange, pentru noi la 35 de ani devin neinteresanti"

#31
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008
In multe joburi nici nu se mai cere competenta si limitele de varsta incep sa dispara, din cauza ca firmele nu prea mai au de unde alege.
Trieri vor mai avea loc cu prilejul crizelor economice, dupa care fenomenul va fi reluat la o scara si mai mare.
Oricum, relatia intre competenta si studii sau experienta devine tot mai fluida.
Iar evolutia tehnologiei din ultima vreme n-a dovedit ca e in stare sa elimine locuri de munca, intrucat creeaza tot atatea cate inlocuieste.

#32
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

View Posttitispanac, on 14 aprilie 2019 - 10:27, said:

merita sa platesti la self pay cand ai putine cumparaturi. Daca ai multe e mai usor la casa.
Daca ai chef sa vizitezi celulele te duci la self pay.
Traim totusi in tara in care se fac dosare penale pentru ca unui idiot i s-a sculat cand spiona pe camere cand a vazut ca clientul a degustat o samanta sa vada daca sunt bune sau nu sa cumpere.
Deja si la sistemul cu casierie iti pot inscena niste dosare penale, la self pay deja te fac sa vizitezi puscaria garantat fara drept de apel cu o inscenare, indiferent cum sunt constituite completele de 3 sau de 5.

#33
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

View Postmoftware, on 14 aprilie 2019 - 11:47, said:

In multe joburi nici nu se mai cere competenta si limitele de varsta incep sa dispara, din cauza ca firmele nu prea mai au de unde alege.
Trieri vor mai avea loc cu prilejul crizelor economice, dupa care fenomenul va fi reluat la o scara si mai mare.
Oricum, relatia intre competenta si studii sau experienta devine tot mai fluida.
Iar evolutia tehnologiei din ultima vreme n-a dovedit ca e in stare sa elimine locuri de munca, intrucat creeaza tot atatea cate inlocuieste.

Asta se intampla acum, dar sa vedem peste 2-3 ani cand multinationalele se vor orienta spre sclavi mai ieftini de prin india, africa, serbia etc. Va scadea drastic consumul ceea ce va genera o criza puternica.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate