Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips

Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?
 Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...
 MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font

problema ping in jocuri online
 Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Rfg crescut
 

Viitorul angajatilor din retail

* * - - - 3 votes
  • Please log in to reply
32 replies to this topic

#1
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019
Mai vad cate o fatuca de 22-25 de ani servind la casa la C&a,  Zara etc. draguta, prezentabila. Intrebarea este ce vor face acesti angajati peste 10-15 ani? Tot la casa vor servi? Atunci vor fi alte fatuci de 20-25 de ani dragute si prezentabile.

#2
eStev

eStev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,085
  • Înscris: 06.09.2012
Va fi angajata altundeva probabil

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,323
  • Înscris: 01.12.2001
Peste 3-4 ani își va termina facultatea.

#4
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,514
  • Înscris: 18.10.2011

 titispanac, on 13 aprilie 2019 - 22:25, said:

Mai vad cate o fatuca de 22-25 de ani servind la casa la C&a,  Zara etc. draguta, prezentabila. Intrebarea este ce vor face acesti angajati peste 10-15 ani? Tot la casa vor servi? Atunci vor fi alte fatuci de 20-25 de ani dragute si prezentabile.
m vazut si femeie de 40-50 de ani servind. D-aia spun ca nu stiu de unde vedeti voi criza de forta de munca. Auzii la o emisiune acum ceva zile ca din 10 posturi, 7-8 sunt de necalificati. Si ei vor sa faca toata lumea liceul. La ce bun liceul pentru vandut la casa, de exemplu. Discuti pe acolo de derivate, Legea lui Ohm sau altele asemenea?

Edited by aaaa4567, 13 April 2019 - 22:38.


#5
djl

djl

    Smrt fačizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,540
  • Înscris: 13.06.2004
Cică se vor automatiza casele de marcat, adică vor fi self pay, deşi nu cred că vor dispărea 100% anagajaţi, că totuşi la mezeluri nu toţi se vor pricepe să felieze singuri, mai ai nevoie de informaţie; dar probabil vor fi mult mai puţini.

#6
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Ori va ajunge undeva in spatele magazinului sefa peste cele tinere, ori va evolua catre casierie la hipermarket, unde s-au retras cam toate vanzatoarele pe masura ce au inaintat in varsta, ori va gasi un fraier bine si va deveni casnica sau "intreprinzatoare" (adica cheltuie banii sotului) ori bagata pe un post caldut pe la birouri intr-o companie sau institutie.

#7
bobitad

bobitad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 24.09.2017
nevastamea a lucrat la supermarket si are chiar masterul. o sefa de tura sau de raion poate castiga binisor.

tin minte ca m-am intalnit cu un fost coleg de liceu si omu avea job de teren. era suparat pe cei care stau la birouri. si i-am zis ca el o sa aiba mereu un job, plus ca invata cateva chestii care o sa le repete. aia de la birou or sa fie stresati sa faca nu stiu ce chestii si etc, daca esti destept si te descurci nu-i problema, dar daca nu....atunci naspa. plus ca salariile erau comparabile.

am vazut oameni care sunt vai de ei si sunt in joburi care le aduce stres si atacuri de panica. ar fi mai fericiti daca ar aranja marfa pe raft. tataia cara sacul de ciment la 60 de ani plus, dupa ce a lucrat o viata in constructii. muschii se obisnuiesc cu munca.

ma uitam odata la maturatoare, parca imi doream si eu jobul ala. mai adunau 3 hartii, mai stateau si tot asa.
asa ca nu stiu unde o sa ajunga x de la zara, dar chiar daca ramane acolo, sa stii ca nu e ceva naspa.

Edited by bobitad, 13 April 2019 - 22:59.


#8
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Oricum in vremea asta fetele tinere si dragute se apuca de videochat, chiar daca numai din ala soft pe YouTube, twitch, instagram, facebook, vine, musicaly, tiktok, si ce naiba mai exista si va mai exista.

Edited by projectfp, 13 April 2019 - 23:01.


#9
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,129
  • Înscris: 22.05.2003
O mare problema a firmelor este ca intreaga generatie se asteapta sa ajunga CEO sau macar Director.

Toata lumea cauta oportunitati infinite (si de preferinta rapide) de avansare, neintelegand ca pana la urma asta se numeste parvenitism.

Pur si simplu nu putem toti fi sefi!

S-au dus timpurile cand te angajai la 18 ani, iar la 55 ieseai la pensie pe aceeasi poarta, mai ales ca acum utopic te vei pensiona la 70 de ani.
Practic, la maxim 20 de ani trebuie sa te reinventezi/perfectionezi.

Sistemul actual fie va evolua, fie va imploda. Asa nu poate merge la infinit.

#10
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,602
  • Înscris: 07.02.2003

 titispanac, on 13 aprilie 2019 - 22:25, said:

Mai vad cate o fatuca de 22-25 de ani servind la casa la C&a,  Zara etc. draguta, prezentabila. Intrebarea este ce vor face acesti angajati peste 10-15 ani? Tot la casa vor servi? Atunci vor fi alte fatuci de 20-25 de ani dragute si prezentabile.
Unii da, unii nu, cine e bun promoveaza.

#11
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Depinde la ce e bun... de obicei ca sa avansezi trebuie sa fii bun la orice altceva numai la ce presupune postul nu.

#12
valirex

valirex

    Muzeul Lampilor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,746
  • Înscris: 30.07.2006

 projectfp, on 13 aprilie 2019 - 23:48, said:

Depinde la ce e bun... de obicei ca sa avansezi trebuie sa fii bun la orice altceva numai la ce presupune postul nu.

Asta doar in Romania e valabil.

#13
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
cred ca e peste tot :)

#14
dON

dON

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 260
  • Înscris: 07.07.2005

 titispanac, on 13 aprilie 2019 - 22:25, said:

Mai vad cate o fatuca de 22-25 de ani servind la casa la C&a,  Zara etc. draguta, prezentabila. Intrebarea este ce vor face acesti angajati peste 10-15 ani? Tot la casa vor servi? Atunci vor fi alte fatuci de 20-25 de ani dragute si prezentabile.

Tot timpul vor fi altii de 20-25 ani care vor lua locul celor anteriori.
Asta poate pana cand magazinele fara angajati vor lua locul celor traditionale. Vezi aici exemple:

Amazon opens its first cashier-less Go store outside of Seattle - The Verge

We Stole Tampons from the Cashier-less Amazon Go Store - YouTube

Mereu fortele proaspete de munca le vor inlocui pe cele vechi. Iar cei care au deja o experienta minima au sanse de urmatorul nivel. Depinde si de vointa lor + capacitatea de a face acel pas.
Insa la cum se prezinta oferta in ziua de azi, problemele legate de angajati competenti sunt din ce in ce mai mari.

Millenials, au dorinte deja mult mai mari decat ceea ce pot face (lucruri care se intamplau cat de cat si inainte - totul tine de varsta si este normal pana la un punct) si totul devine prea de-a gata pentru cei care se prefac ca vor sa munceasca.

Cei care vor cu adevarat, s-ar putea sa nu aibe sanse toti in urmatorul val de oferte, din cauza tehnologiei care va inlocui multe locuri de munca. Daca nu se reprofileaza pe noile joburi, pot face si 10 facultati si nu vor avea sanse nici macar la vanzatori covrigi pentru ca nu se incadreaza in categoria X de cine stie ce factori noi vor aparea.

In momentul de fata, totul avanseaza mult prea repede ca sa putem vedea cat mai obiectiv ce se va intampla in urmatorii 5-15 ani.

Vezi si partea de crypto care a modificat anumite parti din gandirea curenta. Sunt atatea joburi noi + altele deja disparute. Insa motivatia este din ce in ce mai mare sa se mearga pe astfel de drumuri.

Asa cum vod-af-one a facut primul pas in "eficientizarea" call-center-ului (a se citi -  a distrus toata comunicarea corecta cu problemele reale - sunt patit mai mult decat mi-as fi imaginat de la schimbarea din 2017) + alte companii care au trecut pe roboti care doar prelungesc timpii de rezovlare si in unele momente nu ai nici o sansa sa obtii vre-un raspuns in afara de un robot care toaca niste mesaje standard fara sanse de a solutiona ceva - chiar si prin email, cred ca drumul se doreste a fi cum este in sua, unde ai sanse minime ca acel vanzator sa stie sa iti raspunda sau sa iti vanda ceea ce ai nevoie. Iti va vinde doar ce este obligat sa faca si nimic din ce ai nevoie.

La cum m-am intalnit in ultimii ani cu acest tip de vanzatori, nu pot spune ca am aflat ceva nou de la ei. Poate le-am oferit eu informatii noi despre ceea ce vand ei. Ca nu sunt sanse sa stie ceea ce vand daca nici macar nu ii intereseaza asta. Vor doar banii la sfarsit de luna si sa puncteze corect in acel feedback care ti se cere la final de conversatie. Atat.

Daca intri in detalii, i-ai bagat in ceata. Pe majoritatea... Din pacate, nu este vina celor tineri. Se nasc si traiesc aceste momente de la zero. Asta invata. Pana or vedea ca nu ii ajuta la nimic faptul ca stiu atat de putine, s-ar putea sa fie prea tarziu.

Eh... Om trai si om vedea. Totul este relativ, in special in ceea ce traim astazi!

#15
arisel

arisel

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.12.2008

 Adm, on 13 aprilie 2019 - 23:02, said:

O mare problema a firmelor este ca intreaga generatie se asteapta sa ajunga CEO sau macar Director.
Toata lumea cauta oportunitati infinite (si de preferinta rapide) de avansare, neintelegand ca pana la urma asta se numeste parvenitism.
Pur si simplu nu putem toti fi sefi!
Sistemul actual fie va evolua, fie va imploda. Asa nu poate merge la infinit.
Corect!

#16
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,201
  • Înscris: 01.10.2009
Cred ca tehnologia rfid va deveni mainstream in urmatorii 10 ani. Vom vedea deci doar paznicii si femeile care aranjeaza marfurile pe rafturi.

#17
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013

 djl, on 13 aprilie 2019 - 22:39, said:

Cică se vor automatiza casele de marcat, adică vor fi self pay, deşi nu cred că vor dispărea 100% anagajaţi, că totuşi la mezeluri nu toţi se vor pricepe să felieze singuri, mai ai nevoie de informaţie; dar probabil vor fi mult mai puţini.

Self pay....Majoritatea oamenilor is prea prosti sa se descurce cu asa ceva..  Si nu ma refer la Romania doar.

#18
titispanac

titispanac

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 365
  • Înscris: 08.04.2019

 bobitad, on 13 aprilie 2019 - 22:58, said:

nevastamea a lucrat la supermarket si are chiar masterul. o sefa de tura sau de raion poate castiga binisor.


Dar sefii de raioni sunt mai putin. Evident ca nu pot ajunge toti sefi de raion. Si rot o aud pe asta cu "o sa avanseze" aici desigur fiind valabil pentru orice meserie, mai putin medicina.
Pai bai fratilor, piramida ierarhica se ingusteaza spre varf. Hai 30% ajung sefi. Dar restul?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate