Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Trotinetistul: o noua categorie de participant la trafic

* * - - - 5 votes
  • Please log in to reply
726 replies to this topic

#433
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003
oricum daca nu mergi foarte tare si nu tine frana, poti face ca Fred Flinstone si apelezi la frana de picior :)

#434
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
daca ai sta pe o sa ar fi ceva si cu frana de picior
dar din picioare cam greu.......

#435
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007

 cmgeorge, on 06 mai 2019 - 15:01, said:

Un idiot pe 4 roti care nu tine cont de prioritate la schimbarea directiei de mers, si un batranel fara minima protectie care s-a speriat si a "tras de ghidon" Posted Image

oricum ar fi dat cu barbia si nasul....
minima protectie ca sa nu isi fi spart botul era sa aiba casca full face ce ii proteja si fata.
Din pacate greseala este a batranelului in oipnia mea dar si a soferului totodata.

#436
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,967
  • Înscris: 08.03.2007
Sunt unii oameni carora le lipseste reflexul de a pune mainile in fata cand cad. Probabil e si cazul asta, a cazut ca un lemn. Am mai vazut asta la unii copii care au fost tinuti de mici in premergatoare.
Ce ma mira e ca nu am vazut pe la stiri cazul, dupa datele comentariilor de pe youtube a trecut ceva vreme de cand s-a produs.

#437
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,572
  • Înscris: 13.06.2004
Dar pentru minimotocicletele electrice (pe care încap 2 persoane) ai sau nu nevoie de permis?   :huh:

#438
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
orice are loc sezut trebuie omologat rar si inmatriculat/inregistrat daca depaseste 25km/h sau are motor mai mare de 4kW

#439
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016

 maistoru, on 13 mai 2019 - 13:29, said:

orice are loc sezut trebuie omologat rar si inmatriculat/inregistrat daca depaseste 25km/h sau are motor mai mare de 4kW
Bicicleta mea are sezut si prind mai mult de 30km/h daca pedalez mai repede, si nu e omologata rar, pareri ? Posted Image

#440
unpuisor

unpuisor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,222
  • Înscris: 28.04.2003

Quote

Bicicleta mea are sezut si prind mai mult de 30km/h daca pedalez mai repede, si nu e omologata rar, pareri ?
Pe bicicleta poti sa prinzi linistit si 40-50 daca vrei. Problema e ca nu te poti strecura cu bicla la fel de usor cum te strecori in trafic cu o trotineta.

#441
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
40-50 kmh pe bicla da se pot ...

insa NU cand te duci la servici, ajungi fleasca si banuiesc ca nu poti face dus la servici ;)
(ma rog unii pot dar sunt prea putini)

#442
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
era vorba despre AUTOvehicule

#443
Ford4

Ford4

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,164
  • Înscris: 13.11.2017
Se pare ca trotinetele electrice se raspandesc tot mai rapid datorita avantajelor lor evidente descrise si in articol. Probabil ca in curand va trebui reglementata si aceasta categorie de mijloc de transport.

https://economie.hot...-inchiriere.htm

#444
MicroEdge

MicroEdge

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,282
  • Înscris: 16.08.2016
Niște cursuri obligatorii ar fi bune sa învețe ca trebuie respectate regulile de circulație :)

#445
underb

underb

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,491
  • Înscris: 08.03.2015

 maistoru, on 13 mai 2019 - 13:29, said:

orice are loc sezut trebuie omologat rar si inmatriculat/inregistrat daca depaseste 25km/h sau are motor mai mare de 4kW
Mai mare de 250W ai vrut sa zici. Daca e mai mare de 4KW e motocicleta (A1 sau A dupa caz).
Mopedul are MAXIM 4KW nu minim 4KW si viteza de maxim 45Kmph.

Legat de existenta sau nu a unui sezut exista vreo lege? Ca pare ceva inventat.

#446
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
va recomand sa aveti asa ceva in buzunar....
trotinetele electrice (care nu au sezut) nu se supun omologarii si nu se va elimera nici un document pentru ele !!

deci mergeti cu ele in mod civilizat si compotativa ca si cum ati fi cu o bicicleta atunci cand sunteti pe carosabil

cititi si printati:
Attached File  2824161-WaE-1.pdf   2.5MB   13 downloads

#447
karapok

karapok

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,182
  • Înscris: 07.08.2017

 Mihai_3, on 24 iunie 2019 - 09:12, said:

va recomand sa aveti asa ceva in buzunar....
trotinetele electrice (care nu au sezut) nu se supun omologarii si nu se va elimera nici un document pentru ele !!

deci mergeti cu ele in mod civilizat si compotativa ca si cum ati fi cu o bicicleta atunci cand sunteti pe carosabil

cititi si printati:
2824161-WaE-1.pdf

Personal nu cred ca se impiedica cineva de omoloare sau inmatriculare, daca vor fi vreodata inmatriculate atunci va fi strict pentru cash, statul are nevoie de bani, si in fine, problema trotinetistilor este data de faptul ca marea majoritate a celor ce merg pe astfel de vehicule sunt iresponsabili, acum cateva zile eram pe Colentina, cativa pusti faceau slalom cu trotinetele printre masini, nu stiu de ce, dar am avut senzatia ca pustii astia se credeau in jocuri, unde mori si o iei de la zero, trotineta este foarte periculoasa pentru trafic si sanatatea celui ce o conduce, inteleg nevoia de miscare, de a ne deplasa rapid, dar nu te poti baga cu forta acolo unde nu este locul tau, un trotinetist lovit si la o viteza mica, 20,30 km/h poate muri lejer, si inainte de inmatriculare si inregistrare, trebuie sa avem grija la bunul simt

#448
Mihai_3

Mihai_3

    我會回來的...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,041
  • Înscris: 26.04.2007
nu am vorbit de riscuri eu ci de legalitatea lor pe drumuri...
aia este alt subiect sensibil (trebuie sa recunosc) si nu te contrazic.

Edited by Mihai_3, 24 June 2019 - 09:25.


#449
alex14dlk

alex14dlk

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,672
  • Înscris: 28.11.2016
Creata aia de pe Victoriei de, mergi in tandem cu fraierul ala pe trotinete electrice inchiriate de la lime pe constrasens si nu pot eu sa va depasesc ca mai mergeti si ca melcii, mai treceti si pe rosu, daca vedeti asta data viitoare ma intorc si va scuip.
Revenind o prind pe creata asta seara de seara, si parca e mai idioata pe zi ce trece. Habar nu are sa mearga, si mai merge si ca melcu am depasit-o pedaland usor.

Apropo natia asta noua cu trotinetele, i-am vazut echipati pana in dinti semn ca si-au luat cateva cazaturi si acum se protejeaza. Casca full face, cotiere, genunchiere cu tibiere. Mai ceva decat un cavaler in armura erau, si cu boxa portabila. Ce-s nene cu toti hipsterii astia.

#450
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
Ai niste frustrari tare interesante.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate