Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

"autolist" din autocad in excel

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006
salut,

ce vreau eu e un pic mai complicat cred. Daca va " tine "  :P da-ti-mi un semn si va explic pe indelete!
Merci!!!

#2
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postdisease34, on Mar 8 2006, 10:40, said:

salut,

ce vreau eu e un pic mai complicat cred. Daca va " tine "  :P da-ti-mi un semn si va explic pe indelete!
Merci!!!

explica!

#3
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006

View PostTIC, on Mar 8 2006, 11:01, said:

explica!


de exemplu ; construiesc un dulap cu 2 laterale , capac + fund si usa. Toate reperele astea sunt cotate!
Eu as vrea ca toate reperele dulapului construit de mine sa-mi apara in excel sub forma asta:
laterala  -        1750 x 300 = 2 buc
capac si fund - 300 x 700 = 2 buc
usa -               1750  x 700 = 1 buc
etc.



stiu ca sunt ceva plugin-uri pt autocad similare , dar nu fac exact ce vreau eu...

#4
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postdisease34, on Mar 8 2006, 11:13, said:

de exemplu ; construiesc un dulap cu 2 laterale , capac + fund si usa. Toate reperele astea sunt cotate!
Eu as vrea ca toate reperele dulapului construit de mine sa-mi apara in excel sub forma asta:
laterala  -        1750 x 300 = 2 buc
capac si fund - 300 x 700 = 2 buc
usa -               1750  x 700 = 1 buc
etc.
stiu ca sunt ceva plugin-uri pt autocad similare , dar nu fac exact ce vreau eu...

Nu cred ca se poate in autocad, in schimb in MDT se poate face cu BOM (Bill of Materials)!

PS. La placile alea ale tale, nu trebuie sa ma ai si o alta dimensiune?

Edited by TIC, 08 March 2006 - 11:17.


#5
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006

View PostTIC, on Mar 8 2006, 11:16, said:

Nu cred ca se poate in autocad, in schimb in MDT se poate face cu BOM (Bill of Materials)!

PS. La placile alea ale tale, nu trebuie sa ma ai si o alta dimensiune?

trebuie sa mai am grosimea - de pilda 18 mm

de putut se poate [ am vazut un soft construit pe " schletul " autocadului si care facea exact ce-ti spun eu. Dintr-un simplu click iti genera tabelul de care-ti zic cu toate reperele si detaliile posibile!
softul respectiv se cheama spiwood

#6
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postdisease34, on Mar 8 2006, 11:21, said:

trebuie sa mai am grosimea - de pilda 18 mm

de putut se poate [ am vazut un soft construit pe " schletul " autocadului si care facea exact ce-ti spun eu. Dintr-un simplu click iti genera tabelul de care-ti zic cu toate reperele si detaliile posibile!
softul respectiv se cheama spiwood

Sunt cateva softuri care sunt facute pe scheletul autocadului, dar care nu se ridica ca nivelul lui.
Softul pe care l-ai mentionat imi pare cu un grad mai mare de specializare decat autocadul. De ce nu iei in el ce iti trebuie? Din cate imi aduc aminte, Autocadul nu permite Parturi, dar MDT da!

#7
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006
softul respectiv era parametric si facea o gramada de chestii, dar pe mine ma intereseaza stric partea asta !


View PostTIC, on Mar 8 2006, 11:37, said:

Sunt cateva softuri care sunt facute pe scheletul autocadului, dar care nu se ridica ca nivelul lui.
Softul pe care l-ai mentionat imi pare cu un grad mai mare de specializare decat autocadul. De ce nu iei in el ce iti trebuie? Din cate imi aduc aminte, Autocadul nu permite Parturi, dar MDT da!

as lua dar nu se poate  :P

ce e MDt-ul asta?

stiu ca mai este o chestie in autocad in care-ti poti personaliza o gramada de chestii... autolisp ...

#8
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postdisease34, on Mar 8 2006, 11:46, said:

softul respectiv era parametric si facea o gramada de chestii, dar pe mine ma intereseaza stric partea asta !
as lua dar nu se poate  :P

ce e MDt-ul asta?

stiu ca mai este o chestie in autocad in care-ti poti personaliza o gramada de chestii... autolisp ...

MDT e Mechanical Desktop, care, din cate stiu, acum a devenit Autocad Mechanical.
Autolisp este un limbaj de programare!

#9
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006

View PostTIC, on Mar 8 2006, 11:50, said:

MDT e Mechanical Desktop, care, din cate stiu, acum a devenit Autocad Mechanical.
Autolisp este un limbaj de programare!

asta stiu si eu... :P  

dar nu stiu programare , de aia am apelat aici !

#10
TIC

TIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,699
  • Înscris: 05.03.2003

View Postdisease34, on Mar 8 2006, 11:57, said:

asta stiu si eu... :P  

dar nu stiu programare , de aia am apelat aici !

ai intrebat de MDT, ti-am raspuns!

BOM-ul din MDT se face fara programare! Tu vrei "autolist", nu autolisp! Din cate imi aduca aminte, neavand parturi, nu poti rula un program autolisp, care sa aiba ca rezultat ce vrei tu!!!

#11
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006

View PostTIC, on Mar 8 2006, 12:03, said:

ai intrebat de MDT, ti-am raspuns!

BOM-ul din MDT se face fara programare! Tu vrei "autolist", nu autolisp! Din cate imi aduca aminte, neavand parturi, nu poti rula un program autolisp, care sa aiba ca rezultat ce vrei tu!!!

ok, sincer nu ma intereseaza metoda prin care se obtine rezultatul dorit de mine. Important e daca se poate !

#12
disease34

disease34

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 08.03.2006
deci? si crezi ca s-ar putea cu Mdt -ul ala face ceva?

#13
karenina

karenina

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 18.03.2006
Cred ca se poate ... numai ca nu e chiar floare la ureche.

Eu fac de vreo luna un plugin pentru AutoCAD 2005 in C#, si nu e chiar asa de simplu.
In mod normal ar trebui sa obtii documentul deschis curent si sa iei Database-ul lui (database-ul asta e un fel de container in care documentul isi tine toate entitatile).

Teoretic se poate face.

Si nu numai MDT are parturi ... merge prea bine chestia asta si pe Inventor, unde chiar poti scoate informatii din parturi (pe testatele, ca am facut un plugin pentru Inventor care parcurgea toata structura de parturi si mi-o transfera intr-un fel de structura de produs).
Am mai auzit pe cineva care era interesat de softul pe care incerci tu sa-l faci ... asa ca, s-ar putea sa ai ceva clienti  :)

#14
lulu mob

lulu mob

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 26.10.2005
Si eu sunt interesat de asa ceva.
Ma pricep destul de putin la LISP, mai mult la C, dar problema e 'bucataria interna' a autocadului care e destul de incalcita.
Poate e cineva care stie cum sunt structurate datele intr-un dwg sau dxf, astfel le-am putea accesa si face un export in excel (eventual direct in formatul utilizat de planiq).

#15
geraldo

geraldo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 19.05.2004
Programele se pot face fie ca .dvb (proiecte VB ce ruleaza sub AutoCAD si pot folosi libraria MSExcel) fie Macro-uri(proiecte VB ce ruleaza sub MSOffice si pot folosi libraria AutoCAD), fie .exe-uri de sine statatoare in VisualStudio 6 care pot folosi ambele librarii.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate