Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Inutilitatea Testului Psihologic

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Ete exemplu de intrebari care is ciudate daca stai sa te gandesti la ele

Imi place sa am o ocupatie tot timpul. - Pe ma-ta! Daca zic Da, ba, asta inseamna ca mint ca imi place sa frec menta pe youtube.
Am mai multi prieteni decat majoritatea oamenilor. - Iara? Hai pe bune? Daca zic Da - Mint, Daca zic NU? Par antisocial si prieteni virtuali de pe forum si facebook se pun?
Cand oamenii striga la mine, strig si eu. Pai clar ca da, dar daca par agresiv? Sa o dau ca NU.

#20
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Courage, on 10 aprilie 2019 - 07:24, said:

Acum multi ani, la universitatea de medicina militara, aveai inainte de examenul in sine doua probe:

1. proba fizica (pt ca medicii sunt atleti)
...
Pai cum, nu tre' sa alergi in zig-zag pe linia frontului cu ranitul in spate si sa-l duci la elicopter, cu tot cu perfuzia infipta in vena ?
Eu asa am vazut in "Rambo"...
Probabil si aia de-or gandit testele, tot de-acolo s-or inspirat. :)

 Argent, on 10 aprilie 2019 - 07:52, said:

Ete exemplu de intrebari care is ciudate daca stai sa te gandesti la ele

Imi place sa am o ocupatie tot timpul. - Pe ma-ta! Daca zic Da, ba, asta inseamna ca mint ca imi place sa frec menta pe youtube.
Am mai multi prieteni decat majoritatea oamenilor. - Iara? Hai pe bune? Daca zic Da - Mint, Daca zic NU? Par antisocial si prieteni virtuali de pe forum si facebook se pun?
Cand oamenii striga la mine, strig si eu. Pai clar ca da, dar daca par agresiv? Sa o dau ca NU.
Auzi, da' daca o parte din testul asta vrea sa afle daca vrei sa pari antisocial, daca vrei sa pari agresiv ???
Daca de fapt iti place ideea in sine ?

#21
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Si cand era armata obligatorie, testul psihologic era destul de stupid. Ne-au luat cu arcanul in liceu de la ore, sa ne duca pentru vizita medicala, si am facut si testul psihologic. La inceputul testului a venit un colonel, care ne-a amenintat sa avem grija ce scriem in test, daca iese cum trebuie, ne repartizeaza pentru stagiu aproape de casa, daca nu, ne trimite el, undeva la capatul celalalt al tarii - a dat de inteles ca nu conta ce scrii in el, puteai sa fii si nebun de legat, ca tot nu scapai de armata.

Erau in test pe acolo si vreo 10 intrebari separate, intr-o rubrica speciala, daca raspundeai "da" la una din ele, erai imediat luat in vizor. Printre ele te intrebau si daca ai consumat vreodata droguri(cine n-a facut-o?), daca ai tatuaje(pe atunci erau destul de rare, dar acum o droaie de tineri au), daca te-ai gandit vreodata la sinucidere, etc.
Un prieten a raspuns "da", la intrebarea asta, a fost singurul din grupa lui, au sarit aia ca arsi si l-au intrebat pentru lamuriri, tipul era o fire mai filozofica, meditativa, si le-a raspuns sincer ca s-a gandit si el asa intr-o doara, ca orice om, cine nu se gandeste la viata, la moarte, la cum ar fi sa omori pe cineva, sau sa te sinucizi, etc. Se uitau aia la el, de parca picase de pe luna. A primit o notita pe dosar, un "L", probabil de la labil, dar a fost declarat apt.
Pe urma a venit timpul interviului, care s-a efectuat la gramada, eram mai multi in aceiasi sala, si ne intrebau pe rand chestii de genul: "esti normal?" ,"nu esti nebun?", " stai bine cu capul, nu ai idei ciudate?". Cand se plictiseau sa puna aceiasi intrebare, pe rand la toti din sala, ziceau la ultimii ramasi in fundul salii: "Si voi de acolo sunteti in regula, nu? E totul OK, da?", iar aia din spate dadeau si ei din cap. Ne-a intrebat si daca nu avem epilepsie, daca stim ce e epilepsia, si un coleg a spus:" Ah, da, e atunci cand ai probleme la cap si te apuca tremuriciul", si a inceput sa tremure, sa imite o criza epileptica. S-a ales si el cu un "L" in dosar....

#22
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001

 Hunor_66, on 10 aprilie 2019 - 07:57, said:

Pai cum, nu tre' sa alergi in zig-zag pe linia frontului cu ranitul in spate si sa-l duci la elicopter, cu tot cu perfuzia infipta in vena ?
Eu asa am vazut in "Rambo"...
Probabil si aia de-or gandit testele, tot de-acolo s-or inspirat. Posted Image

Ma, aia fac amerilocii, ca sunt nebuni dupa educatie fizica de mici.
La noi brancardierii fac teoretic ce zici tu.

Medici sunt ocupati cu calculul spitalelor de campanie, a numarului de ambulante, de amplasarea lor pe linia frontului, in razboiul de transee.
Asta se preda la partea de Militara din Medicina Militara.

La noi razboiul s-a oprit in anii 40.

Sa vezi partea de "complex chimic", care se rezuma la cateva fiole expirate de zici de ani.

Edited by Courage, 10 April 2019 - 08:02.


#23
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 altuser09, on 10 aprilie 2019 - 07:47, said:

Concluzia: nu a avut probleme. Asta nu inseamna ca trebuia sa pice testul pentru ca a raspuns rapid. Sau ca era mai bun decat ceilalti. Pur si simplu se inscria in cerinte, trecuse baremul.
Sau pur si simplu n-o citit nima' ce-o scris el.
Pur si simplu or bifat efectuarea testului psihologic.

#24
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Ar fi frumos sa il pici la testul psihologic pe domn colonel!

10 ture cu catzaua la spinare psiholog tembel!

Edited by Courage, 10 April 2019 - 08:04.


#25
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Courage, on 10 aprilie 2019 - 08:00, said:


Ma, aia fac amerilocii, ca sunt nebuni dupa educatie fizica de mici.
La noi brancardierii fac teoretic ce zici tu.

Medici sunt ocupati cu calculul spitalelor de campanie, a numarului de ambulante, de amplasarea lor pe linia frontului, in razboiul de transee.
Asta se preda la partea de Militara din Medicina Militara.
:)

Stiam, ca si eu sunt medic militar in rezerva, asa m-or concentrat si m-or repartizat la arma sanitara.
Si ne-or invatat unde sa amplasam spitalul de campanie, unde ambulantele, unde depozitul de medicamente, cum sa aprovizionezi, cum sa evacuezi etc.

Da' m-am ganidt ca de cand cu "partenerul strategic", si medicii militari ar trebui macar sa sune ca Rambo, cand gâfâie pe drum la deal... :D

 Aldulescu, on 10 aprilie 2019 - 07:58, said:

Si cand era armata obligatorie, testul psihologic era destul de stupid. Ne-au luat cu arcanul in liceu de la ore, sa ne duca pentru vizita medicala, si am facut si testul psihologic. La inceputul testului a venit un colonel, care ne-a amenintat sa avem grija ce scriem in test, daca iese cum trebuie, ne repartizeaza pentru stagiu aproape de casa, daca nu, ne trimite el, undeva la capatul celalalt al tarii - a dat de inteles ca nu conta ce scrii in el, puteai sa fii si nebun de legat, ca tot nu scapai de armata.

Erau in test pe acolo si vreo 10 intrebari separate, intr-o rubrica speciala, daca raspundeai "da" la una din ele, erai imediat luat in vizor. Printre ele te intrebau si daca ai consumat vreodata droguri(cine n-a facut-o?), daca ai tatuaje(pe atunci erau destul de rare, dar acum o droaie de tineri au), daca te-ai gandit vreodata la sinucidere, etc.
Un prieten a raspuns "da", la intrebarea asta, a fost singurul din grupa lui, au sarit aia ca arsi si l-au intrebat pentru lamuriri, tipul era o fire mai filozofica, meditativa, si le-a raspuns sincer ca s-a gandit si el asa intr-o doara, ca orice om, cine nu se gandeste la viata, la moarte, la cum ar fi sa omori pe cineva, sau sa te sinucizi, etc. Se uitau aia la el, de parca picase de pe luna. A primit o notita pe dosar, un "L", probabil de la labil, dar a fost declarat apt.
Pe urma a venit timpul interviului, care s-a efectuat la gramada, eram mai multi in aceiasi sala, si ne intrebau pe rand chestii de genul: "esti normal?" ,"nu esti nebun?", " stai bine cu capul, nu ai idei ciudate?". Cand se plictiseau sa puna aceiasi intrebare, pe rand la toti din sala, ziceau la ultimii ramasi in fundul salii: "Si voi de acolo sunteti in regula, nu? E totul OK, da?", iar aia din spate dadeau si ei din cap. Ne-a intrebat si daca nu avem epilepsie, daca stim ce e epilepsia, si un coleg a spus:" Ah, da, e atunci cand ai probleme la cap si te apuca tremuriciul", si a inceput sa tremure, sa imite o criza epileptica. S-a ales si el cu un "L" in dosar....
Da' aia cu "L" aproape sigur n-or primit arma, si sigur-sigur n-or primit cartuse.
La GAZ, la curatenie, la cantina, la maturat curtea...

#26
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Hunor_66, on 10 aprilie 2019 - 08:09, said:

cu "L" aproape sigur n-or primit arma, si sigur-sigur n-or primit cartuse.
La GAZ, la curatenie, la cantina, la maturat curtea...
N-a facut nimeni armata in cele din urma, ne-am inscris la facultate, iar apoi s-a desfiintat stagiul.
Varu-miu, tot cam in acelasi timp a fost si el la recrutare si imi povestea ca era acolo un sergent pe care il cunostea, si in timpul testului de inteligenta, i-a adus o fituica cu raspunsurile corecte. Testul psihologic avea si un test de IQ, cu tot felul de figurine si obiecte pe care trebuia sa le alegi...
Ce bucuros era varu' ca reusise sa copie, si isi freca mainile satisfacut, sperand ca avand un IQ de geniu, o sa fie repartizat la vreo unitate de elita, la un departament de spionaj, informatii, comunicatii  - asa credea el, ca o sa aiba parte de tratament special, dar n-a apucat nici el sa faca armata, ca s-a desfiintat stagiul.

#27
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Da-o dracu... asta e o noua culme, sa copiezi la testul psihologic!

#28
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
La recrutare se copia, era test dala cu intrebari aiurea gen

"Mama ta a fost buna?" si da, asta chiar este intrebare din test, singura pe care o stiam dinainte ca discutau prieteni pe la bloc.
Si fiind pustanti tampiti si cu mintea de pustan ne gandeam? De ce intreaba la forma trecuta? Facem mistio de mamele prietenilor, ba, ma-ta a fost bunaciune mare cand era mai tanara.

Au fost multe intrebari aiurea.

Si da, la testul cu figurine, da, se copia, primele sa zicem ca le faceam cu toti, urmatoarele trebuia sa stai atent sa nu razi cu colegul ca din greseala bifai pe una asemanatoare si apoi era K.O. era Suge-o boiere! Nu mai aveai vreo treaba ca sa stai sa te gandesti ca se roteste figurina si alte astea. Scriu treaba asta dupa ce am vazut raspunsurile. oricum daca ma grabesc le incurc.

Si la examen se vindeau pixuri cu 10 mii de lei(1 leu) si dupa test puneai pixul la loc intr-o cutie.
Si da, erau destui de pe la tara erau stresati ca ei vroiau sa meraga in armata. Cei de la oras erau pe sistemul... FTGM PSD, hai mai repede cu Armata Profesionista ca nu pierd eu aiurea in an de zile din viata sa matur stadionul Dinamo.

Si zicea doctorul/profesorul/militarul care era acolo in sala, zice ca este ok, testele alea nu conteaza la nimic daca nu ai vreun gand ca pe viitor sa te angajezi la MAPN.

La recrutare mi-a parut mai aiurea cum ne-a luat din curte, ne-a dus in grup(ca deh, eram pe grupuri organizate si aveam un soldat care ne plimba prin cladire) si ne-a dus pe un hol si ne-a zis acolo pe hol sa ne dezbracam si stateam asa in .... goala pe un hol, cu gandul sa nu imi fure persoanele dubioase portofelul sau bani sau telefonul(telefonul era o caramida, pe vremea aia), apare un doctor/profesor care ne-a zis sa nu vada vreo ERECTIE ca da cu linia, fiind atent sa prezinte o fibra daia de sticla.
Si cand sa intram in sala intra 2 asistente, sa fiu al dracu de alea nu s-au vorbit sa vina in fuste mini, erau ca in revistele alea la care ma uitam cand eram singur pe acasa.

De pe hol se auzea NU PUNE MANA, adica chipurile cei de la masa sa vada penisul, ok, am intrat, stiam deja sa NU PUN MANA si m-au cantarit ca pe un animal, m-au masurat, mi-au pus ceva intrebari daca am avut vreo operatie si poate cumva si de tatuaje? Nu cred, de operatie cred ca m-au intrebatsi daca am avut vreo boala, oricum cine era atent ca eram un biet animal, ei puneau intrebari si eu in penis goala ma straduiam sa le fiu pe plac.

Si da, era dubios sa stai pe hol printre atatia barbati dezbracati.
Te mai testau la vedere, acolo am avut un nene in grupa care nu vedea cifrele/culorile respective, ciudat ca omul parea ca nu stie de treaba asta.

Edited by Argent, 10 April 2019 - 08:50.


#29
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Si usa la apartament e inutila. Daca e de lemn o spargi cu piciorul. Daca e metalica o rezolva baietii.
Gardul la casa de asemenea inutil, o saritura si esti in curtea omului.
Lista poate continua.

#30
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Testele psihologice sunt facute  pt a obtine informatie despre individ , nivel de inteligenta , grad de coordonare , de atentie , de concentrare , abilitati , memorie etc in functie de ce asteptari avem de la un individ ,cel de port arma nu v-a fi la fel cu cel de sofer sau pedagog , etc
Bineinteles ca sunt cu atit mai bune daca cel care raspunde nu face lugatura cu cea ce se doreste de la el  pt o evaluare corecta  fara a fi manipulanta.
Nu m-am uitat pe intrebari dar prima foaie cu liniile serpuite iti desneaza puterea de concentrare si atentia (superficial dar asta urmareste)  necesara in cazul utilizarii unei arme. Probabil ca intrebarile ulterioare stabilesc gradul de irascibilitate , frustrare, empatie , logica , tipul de persoana colerica , melancolica, sangvin, flegmatic  etc .

Aveti un ex de  interpretare la un test psihologic  aici http://www.consultanta-psihologica.com/testul-desenul-omului/
Cititi-l este interesant  sa vedeti cam cite informatii se pot extrage din ceva foarte nevinovat.

Edited by ciine, 10 April 2019 - 09:26.


#31
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

 Ahasverus, on 10 aprilie 2019 - 07:05, said:

P.S. Intrebarea 21 inca ma sacaie....
Pai si ce ai bifat la ea, DA sau NU?

Ca e chiar o intrebare misto: "Aproape niciodata nu simt nevoia sa dau in cineva".

#32
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,549
  • Înscris: 30.08.2017
Testele alea iti pot arata daca ai luat-o rau de tot pe aratura..daca esti doar asa, putin dus cu pluta, raspunzi ca sa fie bine. Unul care e "de legat", nici sa raspunda "ca sa fie bine" nu e in stare.

#33
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005

 Argent, on 10 aprilie 2019 - 07:52, said:

Ete exemplu de intrebari care is ciudate daca stai sa te gandesti la ele

Imi place sa am o ocupatie tot timpul. - Pe ma-ta! Daca zic Da, ba, asta inseamna ca mint ca imi place sa frec menta pe youtube.
Am mai multi prieteni decat majoritatea oamenilor. - Iara? Hai pe bune? Daca zic Da - Mint, Daca zic NU? Par antisocial si prieteni virtuali de pe forum si facebook se pun?
Cand oamenii striga la mine, strig si eu. Pai clar ca da, dar daca par agresiv? Sa o dau ca NU.
Raspunsul nu se interpreteaza individual, ci coroborat cu raspunsurile la alte intrebari din test.

#34
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Da, sunt complet inutile si imbecile, dar presa nu pricepe asta pentru ca e imbecila si ea.
Sunt numite pompos teste psihologice, mai degraba ar trebui sa se numeasca teste anti retardat.
Cica pentru angajarea in armata au schimbat testele si le-au facut atat de dificile incat nici macar un profesor universitar de logica nu le-ar trece.

Edited by Friskey, 10 April 2019 - 10:41.


#35
paco rabanne

paco rabanne

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 29.09.2006

 Friskey, on 10 aprilie 2019 - 10:36, said:

Cica pentru angajarea in armata au schimbat testele si le-au facut atat de dificile incat nici macar un profesor universitar de logica nu le-ar trece.

Pentru SGV?
Uitandu-ma la cei care ies la 16.00 pe poarta unitatii, pot spune ca nu au privirea asemanatoare cu cea pe care o are o persoana inteligenta.

#36
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,854
  • Înscris: 27.09.2008
Să nu uităm că testul decisiv este cel al copacului, care spune exact ce fel de personalitate ai și spre ce înclinații te îndrepți!
Pont: rădăcini cât mai adânci pe un pământ profilat semnifică un om familist!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate