Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Inutilitatea Testului Psihologic

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
Ati observat la TV, cand cineva face o nenorocire (sinucidere, crima etc), in special cu arme de foc, se baga argumentul suprem cu "admis la testul psihologic"?

Se trage concluzia ca acest test psihologic e ceva magic, care triaza nebunii de normali.
La romani e alba sau neagra!

In fine, ziele trecute vad ca imi expira permisul de port-arma, asa ca sun la politie pentru prelungire, unde mi se da veste cea mare.
Legislatia s-a schimbat, treburile s-au ingreunat + desigur... scumpit.
Am nevoie iar de fisa medicala, test psihologic, dovada efectuare trageri in poligon si mai nou... curs de legislatie arme...

Caut cu gogu si gasesc rapid reclama la o clinica ieftina pentru fisa medicala.
Ma prezint acolo, dau sa platesc si ma intreaba daca nu cumva vreau si testul psihologic. (trebuie sa ai autorizatie speciala pt a completa cele 2 fise, nu o face orice clinica).

Zic bucuros da, ca am scapat de un alt drum.

Ok, primesc 5 coli de hartie si sunt invitat sa completez pe hol testul psihologic, pana incep investigatiile fizice.

Oameni buni, un test de o inutilitate mai mare nu am vazut in viata mea.
Mi se pare de o prostie ce frizeaza penibilul.


In 30 de minute terminasem "examinarile" la neurologie, oftalomo, interne etc
Nici nu mai stiu ce si cum, pt ca au fost la pontaj-viteza.

La sfarsit mi s-a cerut testul completat, a fost pus intr-o stiva, mi s-a dat adeverinta psihologica si am plecat uluit si nervos pe testul cu serpisori, care mi-a dat dureri de cap.

Enjoy za test guys...


P.S. Intrebarea 21 inca ma sacaie....

Attached Files

  • Attached File  1.jpeg   229.02K   236 downloads
  • Attached File  2.jpeg   123.45K   250 downloads
  • Attached File  3.jpeg   92.13K   494 downloads
  • Attached File  4.jpeg   91.43K   198 downloads
  • Attached File  5.jpeg   93.22K   179 downloads
  • Attached File  6.jpeg   90.75K   162 downloads

Edited by Ahasverus, 10 April 2019 - 07:07.


#2
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017
Bag picioarele ce enervant este primul test, stai ca un tampit si urmaresti o linie.

#3
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Psihologicul nu arată că o persoană este normala. Arata ca nu este nebună de legat.

#4
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005

 Ahasverus, on 10 aprilie 2019 - 07:05, said:

Ati observat la TV, cand cineva face o nenorocire (sinucidere, crima etc), in special cu arme de foc, se baga argumentul suprem cu "admis la testul psihologic"?
Se trage concluzia ca acest test psihologic e ceva magic, care triaza nebunii de normali.
La romani e alba sau neagra!
In fine, ziele trecute vad ca imi expira permisul de port-arma, asa ca sun la politie pentru prelungire, unde mi se da veste cea mare.
Legislatia s-a schimbat, treburile s-au ingreunat + desigur... scumpit.
Am nevoie iar de fisa medicala, test psihologic, dovada efectuare trageri in poligon si mai nou... curs de legislatie arme...
Caut cu gogu si gasesc rapid reclama la o clinica ieftina pentru fisa medicala.
Ma prezint acolo, dau sa platesc si ma intreaba daca nu cumva vreau si testul psihologic. (trebuie sa ai autorizatie speciala pt a completa cele 2 fise, nu o face orice clinica).
Zic bucuros da, ca am scapat de un alt drum.
Ok, primesc 5 coli de hartie si sunt invitat sa completez pe hol testul psihologic, pana incep investigatiile fizice.
Oameni buni, un test de o inutilitate mai mare nu am vazut in viata mea.
Mi se pare de o prostie ce frizeaza penibilul.
In 30 de minute terminasem "examinarile" la neurologie, oftalomo, interne etc
Nici nu mai stiu ce si cum, pt ca au fost la pontaj-viteza.
La sfarsit mi s-a cerut testul completat, a fost pus intr-o stiva, mi s-a dat adeverinta psihologica si am plecat uluit si nervos pe testul cu serpisori, care mi-a dat dureri de cap.
Enjoy za test guys...

P.S. Intrebarea 21 inca ma sacaie....


Buna dimineata. Postarea ta ar trebui trimisa la Politie. E suficienta ca sa nu mai primesti permis de port-arma niciodata. Posted Image

Edited by CapitanuPICARD, 10 April 2019 - 07:24.


#5
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001
Da... dar e mai usor sa ingreunam procesele si sa le mai birocratizam un pic, pentru a mima responsabilitatea.

Acum multi ani, la universitatea de medicina militara, aveai inainte de examenul in sine doua probe:

1. proba fizica (pt ca medicii sunt atleti)
2. proba psihologica

La proba fizica a picat un baiat care avea ˜ 1.5m inaltime si un tip care avea mana in gips.
Grozavia a fost la testul psihologic, unde erau 2 tabere:
- cei care doreau sa dea la universitati militare
- cei care erau fortati sa dea prima data acolo, iar daca nu luau examenul, aveau voie sa isi incerce norocul la unviersitatile civile = absolventii de licee militare.
Problema era ca erau fortati sa piarda un an degeaba, pt ca nu doreau sa dea la Medicina Militara sau Academia Militara.

Era examen grila + componenta "proza".

Sa fi vazut acolo literatura horror/masochisto/criminala la cei care doreau sa pice testul.

Am trecut toti...

Edited by Courage, 10 April 2019 - 07:34.


#6
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Vezi ca ai gresit testul cu serpisori. Ti-as arata unde, da' nu ma lasa camasa asa ciudata cu manecile prinse la spate... :D

#7
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

 CapitanuPICARD, on 10 aprilie 2019 - 07:24, said:

Buna dimineata. Postarea ta ar trebui trimisa la Politie. E suficienta ca sa nu mai primesti permis de port-arma niciodata. Posted Image
Care e vina omului aici?
El completeaza OPIS-ul, adica s-a prezentat la clinica acreditata, a urmat toti pasii la care a fost supus si a primit OK.
Nu a dat spaga, nu a facut presiuni.

Asta e un sistem tampit, dar nimeni nu are curaj sa o spuna.

Si eu am fost sa imi innoiesc carnetul de sofer => vizita medicala.
Doar daca esti oligofren sau ai 2 funduri de sifoane pe post de ochelari, esti in pericol sa nu treci de vizita medicala.

Edited by Courage, 10 April 2019 - 07:30.


#8
lucifer76

lucifer76

    Bashtan

  • Grup: Moderators
  • Posts: 32,574
  • Înscris: 13.06.2007

 JurasikMan, on 10 aprilie 2019 - 07:15, said:

Psihologicul nu arată că o persoană este normala. Arata ca nu este nebună de legat.
De fapt arata ca poti minti credibil. De sinceritate nu poate fi vorba la testele astea.

#9
CapitanuPICARD

CapitanuPICARD

    I love SRI & DNA

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,426
  • Înscris: 10.01.2005
Mie imi place cum se inghesuie la afirmatii care mai de care mai bombastice, oameni care niciun fel de studii in domeniu. :lol:
Cat de romanesti sunt unele discutii! :roflmao:

#10
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,657
  • Înscris: 26.11.2001

Quote

21. Aproape niciodata nu simt nevoia sa lovesc pe cineva?

Citind intrebare asta simt nevoia sa lovesc pe cineva.

#11
Argent

Argent

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,777
  • Înscris: 01.10.2017

 Courage, on 10 aprilie 2019 - 07:32, said:

Citind intrebare asta simt nevoia sa lovesc pe cineva.
Si ce dracu raspunzi la intrebarile astea cand stii ca nu trebuie sa pari prea agresiv?

Ca mai sunt intrebari dalea stupide gen daca este o musca in camera si te bazaie, ce faci? Nu te lasi pana nu o omori sau nu o prinzi?

Ca sunt intrebari dastea in coada de peste chestionarele sunt Da sau NU, ce drac raspunzi?
Ca stai acolo cu teama ba sa nu par dracu prea agresiv ca am vazut eu prin cine stie ce film despre psihopati.
SI la urma te gandesti ca nu te gandesti la ce trebuie, te gandesti daca nu cumva esti psihopat.

Am citit "Intotdeauna castig la jocuri" si ma gandeam la pariuri sportive si apoi m-am gandit la jocuri gen jocuri din copilarie, treburi care nu is pe bani.

Deci morala este ca is fucking ciudat.
O sa incerc diseara sa fac testul asta diseara, sa vad ce psihopat is.

Ex. Orice trebuie incercat o data.
Nu sant niciodata plictisit.

Buhahah.
Da la amandoua, or se prind aia ca anul viitor o sa merg in olanda sa incerc iarba si dame de companie?

#12
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Argent, on 10 aprilie 2019 - 07:12, said:

Bag picioarele ce enervant este primul test, stai ca un tampit si urmaresti o linie.
Asta-i si scopul testului, sa vada daca si cat te inervezi aiurea.

#13
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,040
  • Înscris: 22.05.2003
Pe vremea mea, toti prostii se faceau psihologi, pt ca aveau de studiat un singur manual, ala de biologie de clasa a X-a.

Asta nu inteamna ca toti psihologii sunt prosti, dar sunt multi si au creat o presiune pe sistem, un sistem care abia asteapta sa scape de responsabilitati.

La fel e si cu ingreunarea accesului la arme de auto-aparare (pistoale neletale).
Tu vrei sa dormi cu arma in casa, dar trebuie sa faci fise, cursuri, trageri etc.

Infractorul nu da doi bani pe asta, dar decat sa planga mama, mai bine sa panga "mata".

P.S. La mine toti vecinii sunt inarmati, dupa ce acum cativa ani au intrat peste o familie in casa hotii si l-au batut de l-au rupt pe proprietar, care i-a prins cand se ducea sa isi ia apa de la bucatarie.

#14
nick5roo

nick5roo

    În nebunia telefoniei mobile, oamenii vorbesc singuri pe stradă.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,848
  • Înscris: 27.09.2008
Testele sunt întrebări capcană, au același esențial cu diferite formulări și răspunsuri diferite!
Sunt folosite des: mereu, întotdeauna, uneori, câteodată, arareori...
Foarte multe întrebări sunt asemănătoare, dar formulate diferit, cu legătură între ele.
Când răspunzi diferit la aceiași întrebare de 3 ori, ai probleme cu mansarda! :D

#15
Ahasverus

Ahasverus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,360
  • Înscris: 22.10.2006
@Argent - nu exista corect sau incorect.
Ai la sfarsit un tabel, unde completezi la fiecare intrebare cu A sau F.

Nu e vorba de corect sau incorect.

Poate e de fapt un test genial, psihotronic, cert este ca nici dracu nu s-a uitat pe ce am bifat eu acolo.

NEXT!

#16
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Argent, on 10 aprilie 2019 - 07:12, said:

Bag picioarele ce enervant este primul test, stai ca un tampit si urmaresti o linie.
Arata ca esti in stare si ai rabdarea sa urmaresti mai multe linii. Posted Image

 nick5roo, on 10 aprilie 2019 - 07:44, said:

Testele sunt întrebări capcană, au același esențial cu diferite formulări și răspunsuri diferite!
Sunt folosite des: mereu, întotdeauna, uneori, câteodată, arareori...
Foarte multe întrebări sunt asemănătoare, dar formulate diferit, cu legătură între ele.
Când răspunzi diferit la aceiași întrebare de 3 ori, ai probleme cu mansarda! Posted Image
Nu-i musai.
Probabil ai interpretat altfel enuntul.
De exemplu, eu la multe intrebari postate de initiator, as avea raspunsul "da si nu, depinde."
Numa' ca nu ai aceasta varianta de raspuns...

Edited by Hunor_66, 10 April 2019 - 07:48.


#17
altuser09

altuser09

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 25.08.2009
Ca a venit vorba despre testul psihologic.
Cunosc caz cu persoana angajat civil MApN, o (sa-i zicem)sectie cu nume pompos, ai zice ca nici musca nu intra acolo fara aprobare. Omul fiind in apropierea pensiei si fiind destul de plictisit, a completat utimele 2 teste anuale in mare viteza. Zice ca aproximativ 15-20 minute fata de colegii civili sau militari care nefiind in prag de pensie, au fost mult mai atenti. Omul a completat cu primele raspunsuri venite in minte, bineinteles pe care le considera normale. A marturisit ca a facut asta si pentru a se testa pe sine, era curios daca a luat-o pe alaturi si nu isi da seama. Normal ca a starnit mirarea celorlalti care au iesit dupa cel putin 40 minute.
Concluzia: nu a avut probleme. Asta nu inseamna ca trebuia sa pice testul pentru ca a raspuns rapid. Sau ca era mai bun decat ceilalti. Pur si simplu se inscria in cerinte, trecuse baremul.

#18
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

 Courage, on 10 aprilie 2019 - 07:26, said:

Si eu am fost sa imi innoiesc carnetul de sofer => vizita medicala.
Doar daca esti oligofren sau ai 2 funduri de sifoane pe post de ochelari, esti in pericol sa nu treci de vizita medicala.
Ba, si atunci iei permisul, cu mentiunea "poarta ochelari", are un cod care apare pe permis.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate