Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS
 Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine
 

Mizeria autorizatiilor pt utilitati

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sa construiesti in Romania e o aventura birocratica, iar sa construiesti ceva in Bucuresti, tine deja de inconstienta.

Paradoxul este ca in ciuda mormanelor de autorizatii si avize, rezultatul final lasa adesea de dorit si nimeni nu e respunzator.

Acum ceva timp, odata cu autorizatia de constructie, primeai si dreptul sa te bransezi la utilitati, dar undeva, cineva a zis ca e mult prea usor asa.

Dupa ce treci prin aventura eliberarii autorizatiei de constructie, ai mari sperante ca te apuci de lucru, dar NU, nu asa de repede...

Mai ai nevoie de inca 3 autorizatii:
- bransament electric
- bransament apa+canal
- bransament gaze naturale

Si fratii mei, urmeaza fix acelasi traiect ca autorizatia pentru casa, adica certificat de urbanism, declaratii notariale, vesnicele planuri 1:500 si 1:2000, proiect etc.
Prin certificatul de urbanism se cer in cazul meu 18 avize!

Oameni buni 18 avize pentru a sapa 2 metri pe domeniul public, 18 avize pentru fiecare autorizatie!
Acele avize deja au fost date pt constructie!

Am apa, canalizarea si GN la 3m de limita de proprietate.

Asta inseamna multi bani, timp mort si coruptie. Multa coruptie...

Cand vine vorba de punerea in executie, apar iar probleme frustrante:
- firmele agreate cer niste scoruri ametitoare, nu exista concurenta reala.
- perioada de punere in practica e apoteotica (8-18 luni)

Socul + groaza vine la partea de electricitate, unde sunt adevarate povesti de groaza, pentru ca de cativa ani, foarte rar se mai da posibibitatea (prin camp) pt retea aeriana, adica se dau solutii cu fire ingropate. Vedeti topicul de Bransamente Electrice

Dupa ce ai luat terenul, ai investit, te poti trezi in mijlocul Bucurestiului, ca in zona nu mai e capacitate disponibila la transfomator, iar daca vrei sa ai curent, trebuie sa cumperi si transformator musai agreat (pe care il cedezi ENEL).
Transformatorul e "doar" 30 000+ EUR!

Ca idee, pentru a trage 90m de cablu in Bucuresti, pretul cf ANRE este de "doar" 15 000 EUR, iar punerea in practica, daca te misti decent si cu bafta, circa un an!
Nici organizarea de santier nu o poti incropi, pana nu ai semnat cu ENEL contractul de distributie si pana nu ai platit toate penalizarea aia mare.

Iti vine sa dai foc tuturor institutiilor statului, care adesea sunt de o inutilitate ce frizeaza penibilul. Singura alinare este ca cel putin interactiunea umana a fost in majoritatea cazurilor placuta.

De ex, pt apa+canalizare, vor planuri cu utilitati de la Primaria Capitalei, planuri care sunt cele mai noi din anii '90 si sunt total inutile, dar eu le astept acusica de 3 saptamani, avand apa si canalizarea la 3m distanta de limita de proprietate.

Va spun, cand auzi cat e metrul patrat construit in ultimul timp, si vezi ce piedici birocratice sunt, incepi sa intelegi de ce preturile tot cresc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
In Bucuresti e un haos total, dar ai sectoare mai bune si unele mai rele.
Am inteles ca la sectoarele 5-6 e horror.
Intr-adevar, la curent poti avea surprize extrem de neplacute, mai ales ca nu poti sa afli detalii decat dupa ce ai cumparat terenul, pentru ca... LOGIC (not).

Enel e stat in stat si e o japca feroce. Investitii nema, se fac pe banii prostilor.

#3
RealThing

RealThing

    paid assassin

  • Grup: Moderators
  • Posts: 28,553
  • Înscris: 06.02.2006
Intre noi fie vorba depinde pe cine "cunosti", sistemul PCR e infailibil.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Sistemul PCR merge, altfel lucrurile se blocheaza pe termen nedefinit.

De fapt, doar sistemul PCR merge, dar nu e ceva normal, adica lucrurile au ajuns intr-un stadiu aberant...

PCR te ajuta ici-colo, mai ales la punerea in practica, dar la partea de autorizare lucrurile sunt asa de incalcite, incat trebuie sa fii membru de partid fruntas, ca sa speri la rapiditate.

#5
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018
Hotărați va !! Nu vreți o tara ca afara? Sau acum nu e bine?
Sa va rupă cu actele sa nu se mai apuce de construit fiecare cum vrea mușchiul lui!!

#6
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,811
  • Înscris: 14.10.2008
Aproape 6 luni a durat partea de curent in cazul fratelui, cel putin vreo 4. Casa in aceeasi curte cu a mea, doar curentul separat, gazul si apa plus canalizarea la comun cu mine.

La curent eu am vrut sa-l leg din alt tablou al altor vecini care era mai in linie cu amplasamentul lui, dar nu, CEZ a zis ca in ala nu mai e capacitate disponibila (desi avea doar 2 abonati monofazici si 2 trifazici) ci tot in tabloul din care sunt eu era capacitate disponibila, adica tablou cu 6 abonati trifazici, el fiind al 7-lea trifazic.

Cel mai usor s-a obtinut fibra de RDS pentru internet, greul l-am dus eu in 2012 pentru a aduce o magistrala optica in cartier, in rest aia subtire de abonat imediat s-a tras.

Avize bineinteles si de la Telekom, chiar daca ei nu au avut niciodata retea pe acolo unde e amplasata casa fratelui.

#7
Bobitoi

Bobitoi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,229
  • Înscris: 25.10.2018

 Courage, on 08 aprilie 2019 - 21:42, said:

Sistemul PCR merge, altfel lucrurile se blocheaza pe termen nedefinit.

De fapt, doar sistemul PCR merge, dar nu e ceva normal, adica lucrurile au ajuns intr-un stadiu aberant...

PCR te ajuta ici-colo, mai ales la punerea in practica, dar la partea de autorizare lucrurile sunt asa de incalcite, incat trebuie sa fii membru de partid fruntas, ca sa speri la rapiditate.
Bati din palme și vrei actele ieri !! Când fac altii la fel tipati ca din gura de șarpe!!

#8
Benderbut

Benderbut

    viking member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,722
  • Înscris: 11.12.2014

 Bobitoi, on 08 aprilie 2019 - 21:43, said:

Hotărați va !! Nu vreți o tara ca afara? Sau acum nu e bine?
Sa va rupă cu actele sa nu se mai apuce de construit fiecare cum vrea mușchiul lui!!
Ci doar samsarii dezvolatatorii imobiliari

#9
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001

 Bobitoi, on 08 aprilie 2019 - 21:43, said:

Hotărați va !! Nu vreți o tara ca afara? Sau acum nu e bine?
Sa va rupă cu actele sa nu se mai apuce de construit fiecare cum vrea mușchiul lui!!
Mon ami, tu est un imbecile!

Aia care construiesc cum ii taie capul, nu au astfel de dileme, ei stiu sistemul si il ung foarte bine.
Eu vorbesc aici de autorizatii de utilitati, nu de constructie.

La constructie s-a ajuns ca omul de rand sa fie blocat, iar smecherii sa faca PUD, asa te trezesti cu blocuri intre case si blocuri unde dau vecinii noroc intre balcoanele de peste strada.

Afara sunt reguli clare, puse la punct.
Nu alergi de nebun, in cerc, urland la luna ca lipseste semnatura pe stampila!

Edited by Courage, 08 April 2019 - 22:20.


#10
claz

claz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 10.06.2005
Cei de la Electrica mai au o practica urata: la cererea ATR, elibereaza intai unul cu un cost estimativ urias. Ceri audienta, incerci sa ungi ceva rotite, dupa care vine ATR-ul cu un pret foarte mare. Adica sensibil mai mic decat primul, dar aparent este digerabil.
La mine, pentru 300 de metri, primul ATR a fost 200.000 lei noi.

#11
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,841
  • Înscris: 01.11.2005
Ma bufneste rasul...rau de tot.
Hai sa explic eu cum a fost la mine pentru o conducta de apa.
In zona mea sunt doua magistrale de apa...una din 1900-toamna si una trasa recent. Eu eram legat la cea din 1900. Nu prea aveam presiune si era frustrant.
Asa ca am hotarat sa ma bransez la noua magistrala. Magistrala avea din plan T-eu pentru conexiunea mea, doar ca fostul proprietar nu a vrut sa se conecteze pentru ca era un pic de munca.
Acum, ca sa pot sapa canalul casa pot trage teava de vre-o 50m trebuia sa am aprobari de la electriciate si inca vre-o doua aprobari precum prin lucrarea mea nu perturb nimic.
Simplu nene: Am pus poza de pe un site, cu locatia mea, si le-am trimis mail la toti aia care aveam nevoie. A doua zi am primt mail de la toti cu aprobarea. Am forwardat toate mailurile la primarie si in aceiasi zi am primit aviz pozitiv pentru inceperea lucrarilor de sapat. Intr-o zi am terminat de sapat, montat, bransat.
Totul a durat 3 zile. 1 zi aprobarile, a doua zi la primarie, a treia zi lucrarile.

#12
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Asta sigur nu e in Romania :)

Si uite asa, ai distrus tu un site arheologic, vechi de mii de ani!

Na! Criminalule!

#13
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,531
  • Înscris: 30.08.2017
Mda, aceeasi problema o am si eu cu bransamentul electric. Am deja, dar vreau trifazic...deci subteran, de la 22m distanta, pe partea opusa a strazii. Acum sunt la urbanism...cica e la semnat la primar. Apoi urmeaza lungul drum al avizelor ca in final sa trebuiasca sa platesc vreo 10.000 ron executia.

Si ca idee, toata aceasta alergatura ar fi trebuit sa o faca Electrica Muntenia, dar n-are chef si m-a imputernicit pe mine.

#14
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011
@tehnics: Vezi ca nu stiti nimic?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/6uI8V-0Vato?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/zEZ3_UIj0bc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/x9XN0Q_VWcQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si dupa asta, ajungi ca asta:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/kOtd5Hi4i7E?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bai, ajungi sa spui ca rabdarea nu e o virtute :D

#15
cristian_sen

cristian_sen

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,191
  • Înscris: 21.08.2003

 tehnics, on 08 aprilie 2019 - 22:57, said:

Ma bufneste rasul...rau de tot.
Hai sa explic eu cum a fost la mine pentru o conducta de apa.
In zona mea sunt doua magistrale de apa...una din 1900-toamna si una trasa recent. Eu eram legat la cea din 1900. Nu prea aveam presiune si era frustrant.
Asa ca am hotarat sa ma bransez la noua magistrala. Magistrala avea din plan T-eu pentru conexiunea mea, doar ca fostul proprietar nu a vrut sa se conecteze pentru ca era un pic de munca.
Acum, ca sa pot sapa canalul casa pot trage teava de vre-o 50m trebuia sa am aprobari de la electriciate si inca vre-o doua aprobari precum prin lucrarea mea nu perturb nimic.
Simplu nene: Am pus poza de pe un site, cu locatia mea, si le-am trimis mail la toti aia care aveam nevoie. A doua zi am primt mail de la toti cu aprobarea. Am forwardat toate mailurile la primarie si in aceiasi zi am primit aviz pozitiv pentru inceperea lucrarilor de sapat. Intr-o zi am terminat de sapat, montat, bransat.
Totul a durat 3 zile. 1 zi aprobarile, a doua zi la primarie, a treia zi lucrarile.

Mai rar asa minciuna gogonata, cica autorizatii date pe mail in urma unei poze trimise, sigur nu ai uitat ceva de adaugat completat in poveste? Ca de exemplu locatia?

Edited by cristian_sen, 09 April 2019 - 05:26.


#16
kopac

kopac

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,333
  • Înscris: 31.07.2017
90 % din consctructiile noi sunt niste nenorociri urbanistice. deci orice metoda de a le taragana este foarte buna. mai bine sa pastram si sa renovam ce avem.

#17
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Da, pt ca arhitectura romaneasca e superba.
E la moda sa fii retrograd?

#18
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,627
  • Înscris: 15.01.2017

 Bobitoi, on 08 aprilie 2019 - 21:43, said:

Hotărați va !! Nu vreți o tara ca afara? Sau acum nu e bine?
Sa va rupă cu actele sa nu se mai apuce de construit fiecare cum vrea mușchiul lui!!

Mai, tu esti prost, sau te prefaci?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate