Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...
 Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 

Mizeria autorizatiilor pt utilitati

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
57 replies to this topic

#37
DemocracySucks

DemocracySucks

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 227
  • Înscris: 06.04.2019

 george_alexandru, on 09 aprilie 2019 - 07:05, said:

Nu tot ce se construieste este bloc cu x etaje peste limita zonei.
Din contra ar fi bine sa fie tot mai multe cladiri inalte cu ceva spatiu intre ele. Cladiri inalte inseamna automat si calitate mai ridicata, si utilizare mai eficienta a spatiului.

#38
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Cel mai nasol aspect: ești cam singur în fața administrației.
Și nu doar că ești singur,  dar îți verși oful,  crezând în empatia semenilor și constați că cea mai mare parte dintre ei sunt solidari cu ei, cu administrația.
Un fenomen pe care nu-l prea pricep.

Edited by tomaso, 09 April 2019 - 18:48.


#39
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
E simplu. Unii dintre ei beneficiaza de locurile de munca create de stat, altii sunt niste pustani care n-au avut de-a face cu statul pana acum.

#40
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu, e pur si simplu vorba de invidie. Nu cautati explicatii complexe pt un comportament uman simplu.
E vorba de pizma si de faptul ca de generatii deja suntem abuzati de catre stat, asa ca gasim normala situatia.

#41
daemon

daemon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,541
  • Înscris: 08.12.2001

 Friskey, on 09 aprilie 2019 - 14:40, said:

Un prieten si-a construit o casa acum cativa ani in jud. Arges. Nu putea sa isi racordeze proprietatea la electricitate sa se apuce de construit pentru ca nu avea constructia. Pana la urma a fentat cumva cu o baraca de lemn pentru care si-a luat autorizatie de constructie ca sa isi bage curent in curte.
Apoi cand i-au trebuit actele pentru constructia casei l-au pus sa vina cu niste hartii de la o institutie care nici nu exista.

Eu stiu ca la constructia casei se face bransament pentru organizare de santier. Parca ai nevoie de CU si inca ceva maruntisuri, si ti se face legatura.
Apoi, cand e gata casa, mai platesti inca ceva si dai alte acte sa iti lungeasca acel cablu cu inca cativa metri, pana la tabloul electric de la casa.

La treaba cu utilitatile si cedarea lor sunt de acord. Frumos ar fi ca daca investesti ceva bani (parca vreo 6-7 mii de lei a fost mai demult partea noastra de la legarea la electrica) ar trebui ca aia sa fie un fel de credit, returnat in rate prin scaderea facturii. Eu cand auzeam de 80.000 de lei vechi cel mai ieftin transformator, deja mi se inmuiau picioarele. Adica nu e de ajuns ca bagi o caruta de bani in materiale, manopera, totul ca sa fie gata cat mai repede (ca sa poti plati impozitele cat mai repede, ce coincidenta), tu extinzi si reteaua de curent electric, de gaz, de apa, de bla bla, pe banii tai, si autoritatile iti baga bete in roate.

Edited by daemon, 10 April 2019 - 10:22.


#42
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

 Courage, on 10 aprilie 2019 - 09:53, said:

Nu, e pur si simplu vorba de invidie. Nu cautati explicatii complexe pt un comportament uman simplu.
E vorba de pizma si de faptul ca de generatii deja suntem abuzati de catre stat, asa ca gasim normala situatia.


In afara de ceea ce ai spus, mai este ceva.
Imi aduc aminte ce s-a intamplat in perioada bibaniei din armata.   A venit ciclul 1 si a luat futai de la "batrani" pana le-a (ne-a) dat sangele pe nas.  Ok, a trecut.    Ciclul 1 a devenit ciclul 2 si,  la randul lor, a vrut sa futa ciclul 1 care tocmai venise.    Nu din rautate,  nu din nebunie,  ci pentru a nu fi mai fraieri.   Exact asta se intampla in Romania.    Omul "futut" de stat (orice ar insemna asta) vrea apoi ca toata lumea sa treaca prin aceleasi chestii,  sa nu scape de mizerie.   Nu-i ajuta cu nimic in afara de a le atenua lor trauma.   Daca altii scapa,  atunci trauma lor se adanceste,  se simt ghinionisti.   Dar daca toti sunt calcati la fel, suporta mai usor.  

Si ar mai fi ceva.
Oamenii tin partea statului si pentru ca li se pare ca-i pedepseste pe cei mai avuti.  Li se pare o forma de justitie cand statul ii jecmaneste cu taxe tembele,  ii pedepseste pentru ca vor sa-si ridice o casa.    Daca te plangi,  raspunsul va fi   "ei,  lasa,  ca nu-l plang eu pe el,  da-l dracu ca are de unde,  eu stau cum stau ..... "

Parte comica este ca toti avem de-a face cu "statul" si cu nebunia birocratiei dusa la extrem.  Si uite ca au trecut 30 de ani de la revolutie,  s-au schimbat generatii,  au murit de batranete majoritatea comunistilor,  dar gandirea comunista se conserva si merge mandru inainte prin tineretul sperante.  

Nasol!

#43
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Nu ne mai facem bine.

Am ajuns sa ma rog de ENEL sa imi trimita factura aia grosolana, dar nu se poate, fara inca o delaratie notariala, prin care sotia e de acord ca facturarea sa se faca pe numele meu!

Edited by Courage, 15 April 2019 - 08:44.


#44
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Dragii mosului, pentru certificatul de urmanism de bransament Apa, se cer planuri 1:500 si 1:1200 obtinute la la PMB.

Dupa 3 saptamani am primi cele cerute, vedeti mai jos datele planurilor aflate la dosarele primariei!

In 1983 aveam varsta de 4 ani!

Planurile au costat cc 80 de lei...

Attached Files



#45
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Azi am ridicat si eu urbanismul pentru bransament electric, vor urmatoarele avize:
-apa
-canalizare
-gaze
-telecom
-energie electrica
-salubritate
-Luxten
-aviz de traseu
-punctul de vedere al autoritatii competente pentru protectia mediului

Am doua recomandari pentru proiect si alergat dupa avize, sa vad si preturile. Una dintre recomandari se ocupa inclusiv de executie.

EDIT: tocmai am aflat pretul avizelor (fara partea de alergat dupa ele)...1600 ron. Cei mai nesimtiti, Luxten si Telekom, cu 470 respectiv 360 costul sa elibereze rahatul de aviz.

Edited by george_alexandru, 19 April 2019 - 19:04.


#46
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Stai sa vezi declaratiile notariale, fiecare are alt model.

Desi vorbim de sapat, fiecare autorizatie mai doreste cate un act/plan.

De ex, doar pt apa e nevoie de planurile de utilitati de acum 4 decenii.

#47
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Eu doar la electrice am nevoie...apa si gaz am. De fapt am si curent, dar eu un bransament aerian de putere mica, n-au vrut sa il inlocuiasca pe ala.

#48
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,661
  • Înscris: 26.11.2001
Am o presimtire ca o sa te ia cu frisoane cand o sa vezi costul tragerii cablului prin subteran :D

#49
Louisy

Louisy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 24.02.2014

 tomaso, on 09 aprilie 2019 - 18:47, said:

Un fenomen pe care nu-l prea pricep.
Capra vecinului. Al dracu, are bani si eu nu am, ha ha ha ce bine ca-l arde, ce ma bucur ca se chinuie, al dracu cu banii lui pe care-i invidiez. Bine-i face, ma sa ceara hartii, sa respecte legile, alta data sa nu mai indrazneasca sa faca mai mult ca mine si sa aive si eu sa nu am. Sa fie atat de greu ca sa vrea singur sa stea degeaba, ca mine!

 george_alexandru, on 19 aprilie 2019 - 18:47, said:

Azi am ridicat si eu urbanismul pentru bransament electric, vor urmatoarele avize:
-apa
-canalizare
-gaze
-telecom
-energie electrica
-salubritate
-Luxten
-aviz de traseu
-punctul de vedere al autoritatii competente pentru protectia mediului
Frizeaza ridicolul. Daca vrei sa tragi curent, la ce dracu le trebe avize de la gaze, apa, telecom, iluminat stradal, aia cu gunoiul. Unele deja sunt atat de anacronice: telecom, gunoi sunt mai multi, in concurenta. De ce ar trebui sa-si spuna parerea vreunul? Cine a conceput aceste idiotenii are mintea cimentata in comunism, cand era unul singur. Pluralitatea sau ca faci cum vrei si nu e treaba lor e ceva ce nu pot concepe.

#50
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017
Clar ca nu intelegi nimic daca intrebi pt ce se cer avize de la altii .
Pt trasee , tata , pt trasee , retele ...

#51
anaki

anaki

    IES-CONSULTANTA DE SPECIALITATE

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,258
  • Înscris: 17.03.2009

 Louisy, on 22 aprilie 2019 - 13:34, said:

Capra vecinului. Al dracu, are bani si eu nu am, ha ha ha ce bine ca-l arde, ce ma bucur ca se chinuie, al dracu cu banii lui pe care-i invidiez. Bine-i face, ma sa ceara hartii, sa respecte legile, alta data sa nu mai indrazneasca sa faca mai mult ca mine si sa aive si eu sa nu am. Sa fie atat de greu ca sa vrea singur sa stea degeaba, ca mine!

Frizeaza ridicolul. Daca vrei sa tragi curent, la ce dracu le trebe avize de la gaze, apa, telecom, iluminat stradal, aia cu gunoiul. Unele deja sunt atat de anacronice: telecom, gunoi sunt mai multi, in concurenta. De ce ar trebui sa-si spuna parerea vreunul? Cine a conceput aceste idiotenii are mintea cimentata in comunism, cand era unul singur. Pluralitatea sau ca faci cum vrei si nu e treaba lor e ceva ce nu pot concepe.
Deloc ,de la ei obtii planurile cu amplasarea retelelor  daca au in zona,sa poti sti pe unde si la ce adancime pozitionezi cablurile,problema  este durata mare pt obtinerea lor.

#52
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017

 Courage, on 19 aprilie 2019 - 22:39, said:

Am o presimtire ca o sa te ia cu frisoane cand o sa vezi costul tragerii cablului prin subteran Posted Image
L-am vazut...9000 ron.

#53
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007

 Courage, on 08 aprilie 2019 - 21:28, said:

Sa construiesti in Romania e o aventura birocratica, iar sa construiesti ceva in Bucuresti, tine deja de inconstienta.



Mai ai nevoie de inca 3 autorizatii:
- bransament electric
- bransament apa+canal
- bransament gaze naturale



Ai vrut o tara ca afara. Uite ca o ai.

Bransament electric - ENEL - Rahat  ITALIAN
Bransament Apa- canal - Apa Nova - Rahat Frantuzesc
Bransament Gaze- Engie- Rahat Frantuzesc

Vroiati privatizare....uite ca ati primit. Servicii mai proaste decat inainte....dar fiti mandri ca ati privatizat tot si ati ajuns la mana strainilor.
Suntem sclavi in tara noastra.

 Bobitoi, on 08 aprilie 2019 - 21:43, said:

Hotărați va !! Nu vreți o tara ca afara? Sau acum nu e bine?
Sa va rupă cu actele sa nu se mai apuce de construit fiecare cum vrea mușchiul lui!!
Vor o tara ca afara doar la salariu....in rest vor ca in Romania...

#54
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,529
  • Înscris: 30.08.2017
Nu prea cunosti fenomenul... Nu aceste companii sunt problema, ci primăria. Urbanism + avize + autorizatie construire înseamnă foarte multe luni pierdute. Companiile private se mișcă acceptabil.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate