Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

A comandat cineva haine de pe site-ul Factcool?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
cat ai dat pe praștiile alea? era si cazul sa nu fie din piele, dupa cum vezi pe eticheta aia, e piele plus sintetic.

#20
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Dupa cum vezi pe site ( daca esti curios) scrie -upper : leather- , si asta ar insemna exterior din piele, nu scrie nimic de sintetic, iar eticheta de pe limba nu iti imagina ca era prezentata pe site, atunci nu aveam nici o scuza...
Dar sa pui o bucata de piele pe lateral prezentant totul ca fiind din piele....nu ti se pare ca au vopsit cioara? Si ce relevanta are pretul (150 lei) cand vb. de o teapa?
Anul trecut am luat(de pe un site no-name romanesc) incaltaminte din piele Bit Bontimes Touareg cu 128 lei (acum vad ca sunt 175 lei) ideea este ca am primit ce era in descriere, incaltaminte din piele.
Sa inteleg ca mergi pe premiza ca nu Fak(ct)cool e responsabil pt ce vinde/descrie, ci cumparatorul trebuie sa isi imagineze ca pretul e prea mic...si atunci imi merit "prastiile? Serios??
Asta ar fi valabil cand cumperi de pe olx prin Posta, atunci te astepti la orice.


#21
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009

View Postalexmanu, on 14 iulie 2019 - 22:39, said:

Am comandat de 4 ori de acest site,asa ca sa va spun cum au decurs lucrurile bune dar si cele rele.

Partea buna: poti comanda cu plata ramburs (singura chestie care iti da incredere s-a cumperi).

Preturile: ai impresia ca au reduceri tot timpul, probabil unele articole la sfarsit de sezon le poti gasi la preturi bune.
Timpul de livrare 2 saptamani- daca ai ratat intalnirea cu GLS in prima zi da livrare, nu il livreaza din nou a 2-a zi ci il lasa la sediu si treubuie sa suni tu din nou dimineata sa le aduci aminte de colet.

Parti negative

Despre produse:
au foarte putine informatii despre material, la fel despre masuri, aici cred ca este cea mai mare problema. Firme diferite aceeasi marime pe eticheta,masuri diferite.
Am avut o comanda in care nu au pus toate produsele, le-au trimis ulterior,
Nu vei gasi factura in colet, nici de pe site nu poti descarca, am fost nevoit sa-i sunt si abia peste o zi mi-au trimis factura mail, initial au refuzat.

Parti crititice
Daca ai probleme cu o comanda nu ii poate trage nimeni la raspundere- cel putin nu in Romania- Am facut sesizare la ANPC care au rediectionat-o catre Centrul European al Consumatorilor din Romania(nu stiam de ei) si pe care ii citez din rapunsul primit pe mail:
"...nu pot face verificari asupra activitatii comerciantilor si nu pot aplica sanctiuni...."

Concret: Am comandat mai multe produse intre care si o pereche de tenisi Kappa Maresas DLX Mens Trainers.
Pe langa faptul ca stangul este marimea 42 iar dreptul 43, nu sunt din piele asa cum sunt prezentati in descriere.> Upper: Leather
Problema cu marimea este o eroare umana, pentru ca pe talpici scrie 43 pe ambii iar pe limba 42 si 43, dar faptul ca in descriere este .....

Indiferent de unde am cumparat in Romania, ANPC si-a facut treaba si mai deveme sau mai tarziu mi.am primit banii inapoi.

Update: Factcool mi.a returnat banii destul de rapid dupa ce mi-au confirmat primirea returului, cu siguranta a contat si sesizarea facuta catre Autoritati. Acum astept si returnarea banilor pt. transp de retur asa cum au promis la telefon. Incerc acum sa gasesc pe net Structura responsabila pentru protectia consumatorilor in Slovacia (acolo un de are sediul factcool).

#22
zekalanga

zekalanga

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 23.01.2007
Mie mi-au ajuns produsele cam dupa 2 saptamani.
Ceea ce m-am nemultumit este faptul ca toate produsele comandate de mine sunt made in China, pe site fiind specificat produs original din UK.

https://ro.factcool....t-mens-60048303
https://ro.factcool....y-mens-53902102

Tind sa cred ca tot ceea ce vand sunt chinezarii de 2 bani.

#23
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
Lee Cooper e o companie britanica, deci ti-au livrat din UK, sunt originale produse de angajatii lor din China. La fel ca Versace, Louis Vuitton, etc...

Daca ti-o cosea un britanic te costa x10 mai mult.

#24
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,219
  • Înscris: 24.05.2006
alea sunt luate la reducere de pe sportsdirect si vandute la suprapret...e plin olx-u de 'originale din uk'.

#25
donjoe

donjoe

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,590
  • Înscris: 23.08.2006
Luat pantofi de două ori. În ambele cazuri am primit notificarea de predare la curier cam în 2 săptămâni de la comandă.

Prima pereche nu s-a potrivit la fix, dar asta probabil e din vina Skechers, care pune mărimile europene cam cu 0,5 mai mari decât e pantoful în realitate.

#26
poc-master

poc-master

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2020

View PostdanX, on 05 aprilie 2019 - 18:30, said:

Factcool e un reseller sportsdirect. Simplu si la obiect.
Si leecooper e brand de duzina, gen H&M, doar ca vandut la suprapret la noi.
Mai bine iei un hanorac de la H&M din magazin, tot atata costa si calitatea e fix aceeasi.

Lee Cooper n-are nici o legatura cu H&M...la Lee Cooper gasesti blugi,jackete,tricouri-polo,sneakers foarte ok..si au un STIL bine definit,i-l recunosti repede...daca te imbraci de la H&M,nimeni nu-si da seama de unde te-ai imbracat..aia vand toale la balot,ca la bazar total anonime +calitate minima

#27
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,825
  • Înscris: 10.12.2006
De aia imi plac hainele de la H&M, n-are nimeni idee de unde te imbraci, dar au o calitate ridicata pentru pret.

#28
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007

View Postpoc-master, on 23 aprilie 2020 - 17:23, said:

daca te imbraci de la H&M,nimeni nu-si da seama de unde te-ai imbracat..

Si de ce trebuie sa fie neaparat cu sigla in piept sau pe unde o mai fi...?

#29
poc-master

poc-master

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 23.04.2020

View PostMizu, on 23 aprilie 2020 - 18:40, said:

De aia imi plac hainele de la H&M, n-are nimeni idee de unde te imbraci, dar au o calitate ridicata pentru pret.

I Italia sant multi retaileri low-cost gen Oviesse,Zara,Alcott,C&A,Cotton&Silk,Piazza Italia etc..dar H&M e considerat cel mai slab dintre ele...Daca-ti place sa te imbraci de acolo,na..gusturile nu se discuta.....Blugi  cu 10 euro de la H&M i-si cumpara doar muncitorii italieni care lucra prin depozite,ca se potrivesc de minune cu bocancii de protectie cu varf metalic!! Dar nu poti sa compari H&M cu Lee Cooper,in nici un caz!!

View PostAlexEn, on 23 aprilie 2020 - 18:42, said:

Si de ce trebuie sa fie neaparat cu sigla in piept sau pe unde o mai fi...?

Faza e ca la Lee Cooper recunosti STILUL fara sa aibe nici o eticheta pe ele!! doar din cusaturi,croiala si materialele folosite...n-are nici o legatura h&m cu lee cooper...

#30
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,991
  • Înscris: 18.12.2007
Si cu ce ma ajuta ca recunosc stilul sau ca recunosc altii stilul?
Vreau haine in care sa ma simt bine si nu neaparat care sa poata fi recunoscute dupa stil/brand etc.

#31
alex23alex

alex23alex

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 16.05.2008
merita cumparat de la ei? Vreau sa iau o pereche de sneakersi de la ei, si arata 4-8 zile lucratoare.

Multumesc!

#32
samas

samas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 27.04.2008
Știu de mulți ani de Factcool din reclamele de pe net!
Anul ăsta, an de "cacao" și datorită prețurilor afișate, m-am decis să comand o geacă de la Lee Cooper, o văzusem la Kenvelo intr-un mall și îmi place mult! Am comandat, am zis să risc, am rămas surprins ca pot comanda fără să am cont, doar pe baza adresei de mail si număr de telefon! Zis și făcut! Știu că pot lua țeapă de la o amică care lucrează pentru Amazon. Și uite că nu a fost așa!
Au promis livrarea în 6-12 zile, nu au specificat dacă sunt lucrătoare sau nu, Am așteptat și bine am făcut! Toate detaliile despre comandă au fost trimise pe mail, când a fost împachetat produsul, când a fost trimis curierului din țară și am rămas mască cănd FanCourier a confirmat pe baza AWB că aproximativ la 6 dimineața aveau coletul la Oradea, la ora 12 și ceva a amiezii l-am primit în București, am achitat si cu gândul "hai să văd ce țeapă am luat", am desfăcut coletul, sigilat de Factcool cu etichetele de rigoare aplicate de curieri si surpriză:
Au trimis exact ce am comandat, mărimea este foarte bună, și culmea geaca e de o calitate mai bună decat in magazinul Kenvelo, care era la un preț aproape de 3 ori mai mare!
Singura mea experiență până acum cu Factcool si sunt foarte mulțumit! Mă așteptam la o țeapă și nu a fost așa! Mi-au trimis și un catalog cu o grămada de vouchere, se pare că au și magazine online in RO, probabil livrează din Slovacia/UK! Recomand! Nu știu treaba cu retururile, dar par serioși chiar de la prima comandă! Posted Image

Edited by samas, 01 November 2020 - 15:37.


#33
kumvontzep

kumvontzep

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 14.08.2010

View PostNaijax, on 05 aprilie 2019 - 17:31, said:

Ce reduceri visati ?
Exact asta este pretul real al hanoracului

Cat despre saitul asta - n-am auzit dar, din moment ce plata se poate face ramburs, merita incercat Posted Image

stai cuminte! am avut meciuri mari cu ei! Are intr-adevar si lucruri bune si ieftine dar iti ia o saptamana sa faci o selectie pt ca nu poti selecta produsul! Nu are criterii de selectie si nu da detalii din ce material e! In general sunt din Turcia toate produsele si au mult poliester! Cu greu gasesti ceva din bumbac sau lana 100% adica de calitate! Si nu se potrivesc marimiler... astepti 3-4 saptamani coletul si apoi te certi cu ei sa iti dea banii inapoi si nu iti platesc transportul! Mai bine stai si stati cuminti!

#34
bbseptik2017

bbseptik2017

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 23.08.2017
O singura data am comandat de pe factcool si nu mai repet experienta. M-a sunat o natie a doua zi ca sa imi spuna ca oferta pe care o prinsesem eu nu era defapt valida, ca a fost greseala lor, bla bla. Am dat comanda (dn nou) cu varianta noua, actualizata pe site. Am asteptat o saptamana, nimic. Am sunat la ei. Mi-a raspuns aceeasi duduie cu care vorbisem prima oara si mi-a spus ca nu mai era pe stoc produsul meu. Asa o fi fost, dar poate ar fi trebuit sa imi spuna si mie vreunul mai inainte, nu sa stau sa astept ca proasta o saptamana..
Vreti produse bune si siguranta, comandati, frate, de pe woomie!! O multime de haine mi-am luat de la ei si nu regret!!

Edited by bbseptik2017, 16 March 2023 - 17:54.


#35
dustdany

dustdany

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 16.05.2006
Costurile de livrare pentru articole de pe Factcool includ o taxă de transport și, separat, o taxă pentru ramburs. https://thedaily.ro/...te-ul-factcool/

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate