Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone

Dropshipping
 Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...

Identificare font
 problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...
 Rfg crescut

Cum reactivez Google Maps?

Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...
 

A comandat cineva haine de pe site-ul Factcool?

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018
Din cate vad au o mare varietate de produse si par ok, dar exista doua lucruri care imi trezesc suspiciuni, si anume:

1. La garantie scrie ''Companie sigura si stabila. Garantia returnarii banilor.'' Companie sigura si stabila, asta e ceva ce companiile nesigure ar scrie, nu?
2. Un hanorac Lee Cooper are reducere de 80%, de la 400 la 79 lei.

Eu am cautat cateva pareri pe Google si sunt impartite, unii spun ca au fost multumiti de produse, altii ca n-au fost. Majoritatea nemultumitilor sunt persoanele care au returnat produsul si nu si-au primit banii inapoi, ceea ce n-ar fi o problema, nu intentionez sa comand ceva foarte scump.

#2
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Firma e din Slovacia, doar traduce siteul in 18 limbi ca sa ne simtim si noi speciali.

Hanoracul Lee Cooper costa 79 de lei deoarece ala e pretul lui real https://ro.sportsdir...ABRA^Lee Cooper

#3
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Ce reduceri visati ?
Exact asta este pretul real al hanoracului

Cat despre saitul asta - n-am auzit dar, din moment ce plata se poate face ramburs, merita incercat Posted Image

#4
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
NU am gasit date de contact.

Ce am gasit nu imi pare ok:

ATENTIE: Dupa completarea formularului, va trebui sa trimiteti dumneavoastra coletul la urmatoarea adresa: Strada Gării 63A, Vladimirescu 317405 jud.Arad, depozit GLS  (pe colet, treceti si numarul comenzii dvs. + nr: 0269501900 ). Transportul este suportat de catre client. Coletul sa NU il trimiteti prin posta! Sa il trimiteti prin orice firma de curierat, la alegerea dumneavoastra, ex: Fancourier sau Cargus.( GLS nu ridica colete). Pe colet sa scrieti neaparat cu litere mari: ,,PENTRU FACTCOOL,,!

#5
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
Adresa firmei e aici https://ro.factcool....formation/terms

#6
marianwz

marianwz

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 09.03.2019
Am comandat eu, au ajuns in 2 saptamani cred, in rest a fost ok

#7
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Factcool e un reseller sportsdirect. Simplu si la obiect.
Si leecooper e brand de duzina, gen H&M, doar ca vandut la suprapret la noi.
Mai bine iei un hanorac de la H&M din magazin, tot atata costa si calitatea e fix aceeasi.

Edited by danX, 05 April 2019 - 18:31.


#8
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018

 marianwz, on 05 aprilie 2019 - 18:16, said:

Am comandat eu, au ajuns in 2 saptamani cred, in rest a fost ok
Am pus si eu acum comanda, sper sa fie totul ok

 danX, on 05 aprilie 2019 - 18:30, said:

Factcool e un reseller sportsdirect. Simplu si la obiect.
Si leecooper e brand de duzina, gen H&M, doar ca vandut la suprapret la noi.
Mai bine iei un hanorac de la H&M din magazin, tot atata costa si calitatea e fix aceeasi.
Tind sa cred ca ai dreptate, dar am lansat totusi comanda, sunt curios cum or sa fie.

 Mizu, on 05 aprilie 2019 - 17:26, said:

Firma e din Slovacia, doar traduce siteul in 18 limbi ca sa ne simtim si noi speciali.

Hanoracul Lee Cooper costa 79 de lei deoarece ala e pretul lui real https://ro.sportsdir...ABRA^Lee Cooper
Inteleg acum, hanoracul e 10 euro la ei pe site, Factcool il vinde cu 16.

#9
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001
https://ro.sportsdir...olcode=44426590
https://ro.factcool....e-sn84-44426590

#10
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018

 vali, on 05 aprilie 2019 - 18:48, said:

Oricum, cred ca e destul de scump transportul inafara UK-ului.
Edit: E 12 euro transportul din cate vad, deci tot cam acolo iesi.

Edited by Cayde-6, 05 April 2019 - 18:54.


#11
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,818
  • Înscris: 10.12.2006
De pe sportsdirect merita sa cumperi mai multe. Creste si pretul transportului, dar parca nu chiar direct proportional, depinde de greutate si volum.

#12
wiseguy76

wiseguy76

    just don't

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,218
  • Înscris: 24.05.2006
Ia direct de pe sportsdirect. Oricum, s-au cam prostit si aia, pentru ca inainte livrau cu DHL, super rapid si eficient. Ultima data cand am comandat, au plecat hainele de la o firma de curierat din UK, ca sa ajunga la una bulgareasca, si de acolo la 'celebrii' Urgent Cargus. Not cool.

#13
danX

danX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,566
  • Înscris: 26.06.2003
Au ajuns si sportsdirect, cu transportul mai scump fata de acum cativa ani si curieratul lent, la nivel de fashiondays cu preturile.

#14
deeabruneta69

deeabruneta69

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2019
Mie mi se pare in regula a ajuns la timp si produse bune nu am avut plobleme

#15
Cayde-6

Cayde-6

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 10.06.2018
Ma gandeam sa revin cu un update. Am plasat comanda acum 17 zile si inca nimic, statusul comenzii nici macar nu s-a actualizat, a ramas tot la ''Procesarea comenzii''. In caz ca o sa ma sune curierul o sa-i spun ca refuz coletul. Pe site scrie ca livrarea se face in 7-12 zile lucratoare, au trecut 13 zile lucratoare.

#16
Mada07

Mada07

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 24.10.2018
A mai venit comanda? Si eu am dat comanda pe 11 si inca nimic 😐

#17
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,890
  • Înscris: 03.12.2001

 Cayde-6, on 22 aprilie 2019 - 22:30, said:

In caz ca o sa ma sune curierul o sa-i spun ca refuz coletul.
ai comandat cu plata ramburs?

#18
alexmanu

alexmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 559
  • Înscris: 08.08.2009
Am comandat de 4 ori de acest site,asa ca sa va spun cum au decurs lucrurile bune dar si cele rele.

Partea buna: poti comanda cu plata ramburs (singura chestie care iti da incredere s-a cumperi).

Preturile: ai impresia ca au reduceri tot timpul, probabil unele articole la sfarsit de sezon le poti gasi la preturi bune.
Timpul de livrare 2 saptamani- daca ai ratat intalnirea cu GLS in prima zi da livrare, nu il livreaza din nou a 2-a zi ci il lasa la sediu si treubuie sa suni tu din nou dimineata sa le aduci aminte de colet.

Parti negative

Despre produse:
au foarte putine informatii despre material, la fel despre masuri, aici cred ca este cea mai mare problema. Firme diferite aceeasi marime pe eticheta,masuri diferite.
Am avut o comanda in care nu au pus toate produsele, le-au trimis ulterior,
Nu vei gasi factura in colet, nici de pe site nu poti descarca, am fost nevoit sa-i sunt si abia peste o zi mi-au trimis factura mail, initial au refuzat.

Parti crititice
Daca ai probleme cu o comanda nu ii poate trage nimeni la raspundere- cel putin nu in Romania- Am facut sesizare la ANPC care au rediectionat-o catre Centrul European al Consumatorilor din Romania(nu stiam de ei) si pe care ii citez din rapunsul primit pe mail:
"...nu pot face verificari asupra activitatii comerciantilor si nu pot aplica sanctiuni...."

Concret: Am comandat mai multe produse intre care si o pereche de tenisi Kappa Maresas DLX Mens Trainers.
Pe langa faptul ca stangul este marimea 42 iar dreptul 43, nu sunt din piele asa cum sunt prezentati in descriere.> Upper: Leather
Problema cu marimea este o eroare umana, pentru ca pe talpici scrie 43 pe ambii iar pe limba 42 si 43, dar faptul ca in descriere este prezentat ca fiind din piele  iar in  realitate cel mult 30% este piele naturala aici vorbim de o inselaciune, care nu poate fi sanctionata de autoritati.

Evident ca au acceptat returul, dar plata transp. o fac eu si nu stiu cand si daca imi vor fi returnati banii.

Asa ca va recomand sa va ganditi de 7 ori cand alegeti marimea unui produs si de 10 ori cand comandati produse mai scumpe.
Acum ei livreaza prin GLS si chiar daca ai ales sa cumperi cu plata ramburs vei vedea ce ai primit abia dupa ce achiti.
Returul nu se face prin GLS desi coletul retur se va trimite la sediul GLS din Arad.

Recomand sa cereti factura, macar sa ramaneti cu ceva....pe langa nervi,

Eu  unul cu sau fara bani returnati nu voi mai risca sa comand de pe acest site.
Indiferent de unde am cumparat in Romania, ANPC si-a facut treaba si mai deveme sau mai tarziu mi.am primit banii inapoi.

Attached Files

  • Attached File  k1.jpeg   160.14K   92 downloads
  • Attached File  k2.jpeg   135.17K   80 downloads
  • Attached File  k3.jpeg   232.17K   74 downloads


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate